Neuspjeh u Belfastu

lit hrvHrvatska je osvojila peto mjesto na završetku svjetskog prvenstva divizije IB. U posljednjoj utakmici na turniru Hrvatima je protiv Litve trebala pobjeda s dva gola razlike kako bi osvojili brončanu medalju. Međutim, Litva se pokazala kao prejak protivnik. Momčad s Baltika ušla je dominantno u utakmicu no prvi pogodak sredinom prve trećine postigli su naši. Litvanci su do kraja trećine izjednačili, a početkom drugog dijela susreta prelaze u vodstvo. Hrvatskoj nije pošlo za rukom poravnati tijekom druge trećine tako joj je preostalo samo 20 minuta za lov na tri pogotka koliko je trebalo postići za odličje. Litva je u prvom dijelu zadnje trećine postigla još jedan pogodak čime je prekinula hrvatske snove o odličju. Hrvati su do kraja susreta pokušavali izboriti barem bod no u tome nisu uspjeli.

Hrvatska 10 min

Litva: Pavliukovs, Baltrunas - Kieras, Čypas, Pliskauskas, Čizas, Bosas - Aliukonis, Katulis
, Gintautas, Bogdziul, Rulevičius - Jasinevičius, Protčenko, Kaleinikovas, Četvertak, Krakauskas - Jonuška, Fiščevas, Verenis, Rybakovs, Bendžius. Izbornik: Haake

Hrvatska: Rosandić, Tomljenović - Sertich, Šilović, Perkovich, Janković, Miličić - Jačmenjak, Vedlin, Rendulić, Blagus, Kanaet - Ljubić, Tadić, Zanoški, Šakić, Jarčov - Smolec, Mirić, Brenčun, Mikulić. Izbornik: Sacilotto

Velika Britanija je u zadnjoj utakmici četvrtog kola pregazila Nizozemsku s čak 14:0 i time postavila tko će se za što boriti posljednjeg dana turnira. U prvoj utakmici Litva i Hrvatska borit će se za broncu. Litvancima je, kao što smo već spomenuli, bilo dovoljno i izgubiti s golom razlike. Hrvatska je jurila pobjedu od dva razlike kojom bi se zatvorio krug s Estonijom i Litvom u kojem bi naši bili na vrhu. U slučaju da Hrvatska ostane bez ijednog boda, bio bi moguć i krug s Estonijom i Nizozemskom no naši su u svakom scenariju bili sigurni od ispadanja. Druga utakmica dana nosila je okršaj Estonije i Nizozemske. Estoncima bi bod garantira opstanak, a u slučaju pobjede Litve nad Hrvatskom u 60 minuti, Estonija bi bila sigurna od ispadanja i u slučaju poraza od dva razlike s Nizozemskom. Nizozemci su, dakle navijali za Hrvatsku i nadali se podvigu protiv Estonije. U zadnjoj utakmici imale su se sučeliti Velika Britanija i Japan u borbi za zlato i srebro.

Litva je pobjedama protiv Estonije i Nizozemske otklonila svaku dvojbu oko opstanka dok su je porazi od Velike Britanije i Japana udaljili od borbe za prvo mjesto. Na posljednja tri prvenstva Litvanci su osvajali treća mjesta i imali su namjeru nastaviti "brončano doba". Glavni oslonac litvanske reprezentacije trebala je biti navala. U prvom napadu spojen je trojac iz druge engleske lige, drugi je sadržao preostale (polu)profesionalce, a u trećem su bili članovi "zlatne" mlade reprezentacije koja se uvrstila u diviziju IB. Obrana se sastojala od "staraca i djece", odnosno veterana koji su sudjelovali u pobjedama Litve nad Hrvatskom od prije desetak godina i mladih reprezentativaca koji su u prosincu 2016. poharali diviziju IIA.

Hrvatska je u svoju "biti ili ne biti" utakmicu isklizala bez Brinea koji se nije oporavio od grubog nasrtaja Vasjonkina u prethodnoj utakmici. Ovaj izostanak potaknuo je izbornika Sacilotta da ponovo promiješa navale u kojima je jedino nekadašnja trojka iz mlade reprezentacije: Rendulić, Blagus i Kanaet ostala na okupu. Janković je poveo Perkovicha i Miličića u prvom napadu, a Zanoški, Šakić i Jarčov činili su sasvim novu trojku. Četvrti napad činili su Mirić, Mikulić i Brenčun. Branički parovi su ostali nepromijenjeni tijekom cijelog turnira. Nakon četiri utakmice u kojima je branio samo protiv Japana, Rosandić je dobio Sacilottovo povjerenje u odlučujućem susretu. Prisjetimo li se da je i na prošlom svjetskom prvenstvu Rosandić tijekom turnira preuzeo od Tomljenovića mjesto prvog vratara postavlja se pitanje na temelju čega je stručni stožer uopće odlučio koga postaviti za prvog vratara prije početka turnira i da li je uopće donio bilo kakvu odluku.

Utakmica nije dobro počela za Hrvate. Litvanci su odmah preuzeli igru u svoje ruke pa su se naleti "crvenih" počeli nizati jedan za drugim. Rosandić je od prve minute morao biti na visini zadatka budući da su udarci prema njegovim vratima sijevali sa svih strana. Hrvatska je imala velikih poteškoća u zadržavanju paka, dodavanja su bila netočna i spora, a Litvancima je bilo teško oduzeti pločicu. Momčad s Baltika gospodarila je ledenom plohom i nakon što su prošle uvodne minute. Hrvati su bili u potpuno podređenom položaju pa se činilo da je vodstvo Litvanaca samo pitanje vremena.

Međutim, tek što je završilo prvih desetak minuta susreta, Hrvatska je prešla u vodstvo. Jačmenjak je dijagonalom ptonašao Mikulića na plavoj liniji koji prolazi po desnom krilu "noseći" Protčenka sa sobom. Suparnički dvojac otklizao je iza gola i izašao na drugoj strani gdje se Mikulić riješio paka ostavivši ga Miriću u lijevom kutu. Hrvatski napadač šalje ga natrag iza gola uz ogradu sve do plave linije gdje se našao Jačmenjak i uz pomoć Brenčuna ponovo ga vratio u desni kut do Mikulića. Mirić i Mikulić izmijenili su nekoliko dodavanja iza gola, a onda je Mirić iz lijevog kuta dao pak u sredinu za Brenčuna. Centar "bijelih" uposlio je Mikulića iza gola koji vještim "varaždincem" kažnjava predaleko izašlog Pavliukovasa.

Vratar "crvenih" skrivio bi kazneni udarac da pak kojim slučajem nije ušao u gol jer je Mikulićev udarac pokušao blokirati bacajući palicu po ledu. Primljeni pogodak je uzdrmao Litvance koji se nikako nisu očekivali naći u zaostatku poslije dominacije na ledu. Dvije minuta kasnije, prekršaj Bosasa ostavlja Hrvatsku s igračem više. Bila je to prilika da se na brzinu postigne još jedan pogodak i stekne značajna prednost u odlučujućoj utakmici. Međutim, litvanska obrana je vrlo dobro obavila svoju zadaću ograničivši Hrvate na samo jedan udarac prema vratima.

Malo po izjednačenju snaga na ledu, Perkovich neoprezno pravi prekršaj u napadu. Litvanci su prepoznali dobijenu priliku. Navalili su prema hrvatskim vratima i poslije nekoliko udaraca prema golu, Litva je u 17. minuti izjednačila. Ljubić i Jarčov su u borbi za pak uz plavu liniju zamalo izbacili pak iz trećine no Čizas i Bosas su ipak uspjeli pogurnuti pak niz ogradu do Pliskauskasa koji se povukao u lijevi kut. Odatle je uočio usamljenog Kierasa koji preciznim udarcem neobranjivo zakucava pak u desne rašlje.

Nakon izjednačenja obje su momčadi "povukle ručnu" i nastojale trećinu privesti završetku bez dodatnih iznenađenja. Omjer je u potpunosti odgovarao Litvancima koji su u nastavku mogli odigrati zatvorenije i pustiti Hrvate da jure dva razlike ostavljajući praznine u zadnjoj liniji. Međutim, prekršaj Jarčova dvadesetak sekundi prije odlaska na prvi odmor značio je da će "crveni" ipak drugu trećinu otvoriti ofanzivno. Hrvati su se dobro odupirali i krajem prve i početkom druge trećine. Nakon izjednačenja snaga na ledu nastavila se ravnopravna borba.

Početkom 25. minute, Litva ipak prelazi u vodstvo. "Crveni" su pritisnuli Hrvate i tijekom akcije uputili par udaraca prema vratima. Pak se odbio do Protčenka koji ga s desnog krila šalje niz ogradu do Rybakovsa iza gola. Litvanski napadač vratio je pločicu na lijevo krilo prema Aliukonisu koji prebacuje pak na drugu stranu kolegi Protčenku. Mladi branič je zaustavio pak i potom ga ispalio u gužvu pred golom. Pločica je proletjela kroz šumu igrača i zabila se u mrežu.

Minutu kasnije na klupu za kažnjene sjeda Brenčun. Hrvati su zbili redove i nisu dopustili protivniku da se na samom početku trećine odlijepi na teško dostižnu razliku. Rosandić nije imao posla tijekom kazne za napadača "bijelih". Nije prošla ni minuta u igri s punim postavama kad je Hrvatska poslije prekršaja Ljubića ponovo ostala s igračem manje. Litvanci ni ovog puta nisu ozbiljnije zaprijetili hrvatskim vratima. "Crveni" su zapravo imali tri gola prednosti pa nisu imali ni neke velike potrebe previše riskirati.

Hrvatska je nakon izjednačenja snaga na ledu preuzela inicijativu. Naši hokejaši nisu imali što čekati pa su pokrenuli ofanzivu ne bi li barem izjednačili prije posljednje trećine. Pavliukovas je u više navrata intervenirao kako bi sačuvao svoju mrežu, a pritisak "bijelih" doveo je i do isključenja Katulisa. Hrvati su pritisnuli protivnika  i započeli s nizom udaraca prema golu od kojih je najopasniji bio onaj Rendulića u 33. minuti kad je pogodio prečku. Tek što se iskusni branič "crvenih" vratio u igru na klupu za kažnjene morao je poći Miličić.

Litvanci nisu bili nešto posebno poduzetni s brojčanom prednosti pa hrvatska vrata nisu bila ozbiljnije ugrožena. Čim su zaigrali u punom sastavu, Hrvati su preuzeli igru u svoje ruke. Pritisnuli su Litvance i u završnici trećine nekoliko puta natjerali vratara "crvenih" na intervenciju no pločicu u mrežu nisu ugurali. Hrvatska se pred početak  posljednje trećine nalazila u teškom položaju. Čak tri pogotka dijelila su Hrvate od medalje, a trebalo ih je postići u samo dvadeset minuta. Tako nešto na ovom turniru dopustila nam je samo slabašna Nizozemska.

Pritisnuta lošim rezultatom, Hrvatska je u zadnju trećinu krenula energično, sa željom da što prije zatrese mrežu. "Bijeli" su stvorili nekoliko prilika za pogodak, ali sve do 44. minute kad je Perkovich zaprijetio bekhendom iz neposredne blizine nisu ozbiljnije ugrozili litvansku mrežu. Protivnik je odgovorio opasnim udarcem Rulevičiusa kojeg Rosandić sjajno brani. Minutu kasnije Rendulić izlazi sam pred gol, ali ne pogađa mrežu. Mladi Krakauskas je  malo kasnije iz neposredne blizine propustio pogoditi nebranjenu mrežu.

Poslije niza propuštenih prilika na obje strane, mrežu su zatresli "crveni". Bosas je presjekao jedno neoprezno dodavanje među hrvatskim igračima i s desne strane ubacio pak u sredinu odakle Čizas udarcem iz prve pogađa mrežu. Ovaj pogodak praktički je dodijelio brončanu medalju Litvancima. Hrvati su sada igrali za prestiž ne bi li izbjegli poraz od Litve i zadržali izglede barem za četvrto mjesto. Međutim, našim sportašima, neovisno o sportu, nikad nije bilo lako igrati "ni za što". "Bijeli" su zadržali inicijativu i pokazali htijenje no nedostajalo je koncentracije, a nije se mogla zanemariti ni malodušnost zbog neuspjeha.

Litvanci su zatvorili utakmicu usredotočivši se na ometanje protivničke igre. Hrvatska nije odisala uigranošću ni u prethodnim susretima pa nije bilo za očekivati ni da će trojke "kliknuti" u zadnjih desetak minuta turnira. Vrijeme je prolazilo, a prilike su dolazile s vremena na vrijeme, bez neke veće prijetnje Pavliukovasu. Minutu i pol prije kraja trećine Rosandić napušta mrežu premda takav potez nije imao nekih izgleda za uspjeh. Prekršaj Čypasa nekoliko sekundi kasnije ostavio je Hrvate sa šestoricom igrača protiv četvorice, ali ni tu nije bilo "kruha".

Završetak susreta bio je znak za slavlje Litvanaca. Mala zemlja s amaterskom ligom poput hrvatske, ali i daleko boljom perspektivom razvoja hokeja, osvojila je četvrtu uzastopnu brončanu medalju u diviziji IB. Hrvatska se spustila korak niže u odnosu na Eindhoven 2015. i Zagreb 2016. Koje god stajalište uzeli za ocjenu nastupa Hrvatske u Belfastu ona ne može biti drugačija od neprolazne. Neuspjeh seniora složio se zajedno sa sunovratom mlade i juniorske reprezentacije u niži razred natjecanja što još jednom potvrđuje da hrvatskim hokejom vlada improvizacija i pojedinačni interesi na uštrb interesa hrvatskog hokeja i hokejaša.

U posljednje dvije utakmice svjetskog prvenstva, Estonija je svladala Nizozemsku s 4:3 i osvojila četvrto mjesto. Nizozemci su na kraju ostali bez pomoći svojih "trapera" za koje su uzalud čuvali tri prazna mjesta u sastavu. Ispadanje Nizozemske u diviziju IIA, sramota je za nizozemski savez kojem je privatni interes jednog kluba bio iznad interesa nizozemskog hokeja, ali i sramota za njemački savez koji je mogao prilagoditi kalendar jedne poluprofesionalne treće lige međunarodnom kalendaru, a ne treba zaboraviti ni IIHF koji je sve više sam sebi svrhom. U odlučujućoj utakmici, Velika Britanija je sigurnom igrom svladala Japan s 4:0 i osvojila prvo mjesto koje je vodi u diviziju IA.