Pred Kinom je dalek put

kinaU18Dan nakon dvoboja s Islandom u kojem živi manje od 400 tisuća ljudi, Hrvatska će se sučeliti s još jednim egzotičnim suparnikom. Ovog puta radi se o reprezentaciji koja predstavlja državu u kojoj živi nešto manje od milijardu i pol stanovnika. Teško je povjerovati da je u zemlji s više od 400 klizališta i 11 tisuća mladih hokejaša ne postoje dvadesetorica koji bi igrali u nešto jačoj diviziji od IIIA u kojoj su se prošle sezone nalazile obje mlade kineske reprezentacije. Kineski juniori u u posljednjih pet godina čak dvaput igrali u šestom razredu natjecanja, posljednji put prošle godine pa nije čudno što su nam gotovo potpuna nepoznanica. Na predstojećem svjetskom prvenstvu u Zagrebu, hrvatski će juniori i ljubitelji hokeja dobiti neposredan uvid u trenutno stanje hokeja u Kini.

Juniorska reprezentacija Kine prošle se sezone natjecala na svjetskom prvenstvu divizije IIIA koje se održalo u Taipeiu u Republici Kini odnosno Tajvanu kako uobičajeno zovemo djelomično priznatu državu na istoimenom otoku u Istočnokineskom moru. Kinezi su u prvom kolu uvjerljivo svladali Bugarsku sa 6:0. Svih šest pogodaka postignuto je u prvoj trećini nakon čega su Kinezi zadržali inicijativu, ali nijedan pak više nije završio u bugarskoj mreži. Borba za medalje počela je u drugom kolu u kojem je Kinu čekao Izrael. Prvih dvadeset minuta proteklo je u ravnopravnoj borbi u kojoj su Kinezi postigli jedini pogodak. U nastavku susreta Kina je imala više od igre, ali je protivničku obranu probila tek u posljednjoj minuti trećine i to dvaput. Aktivnom igrom Kinezi su u posljednjoj trećini sačuvali stečeno vodstvo i na kraju slavili s 3:0.

“Bratski derbi” odigrao se u trećem kolu. Komunistički Kinezi su u prvih dvadeset minuta nadigrali demokratske Kineze i u drugom dijelu trećine poveli. Kad se već mislilo da će se na odmor poći s minimalnom razlikom, Kina u zadnjoj minuti postiže dva pogotka za mirniji nastavak sureta. Tajvan je u drugom dijelu dvoboja zagospodario ledenom plohom, ali mu nije pošlo za rukom smanjiti zaostatak. U zadnjoj trećini Kina ponovo drži inicijativu i polovicom trećine postavlja konačnih 4:0. Ovom pobjedom Kina je praktički osvojila prvo mjesto. U predzadnjem kolu Kinezi su pregazili Novi Zeland s 12:0. Sve je bilo gotovo već poslije prvih dvadeset minuta u kojima su Novozelanđani četiri puta vadili pak iz mreže. U nastavku susreta Kina postiže još tri, a u zadnjoj trećini pet pogodaka. Turska je prošla samo malo bolje od Novog Zelanda. Premda su Turci prvi poveli, na odmor se pošlo s tri gola razlike za Kinu. Turska se mreže u drugoj trećini zatresla još dva puta, a u zadnjoj trećini Kinezi s pet zgoditaka postavljaju konačnih 11:1 koje ih vodi u Zagreb na turnir divizije IIB.

Kina se i 2013. natjecala u diviziji IIIA, a domaćin je i tada bio Tajvan. Kinezi su se na dvije noge proklizali kroz turnir i osvojili ga bez izgubljenog boda. Redom su padali Meksiko sa 6:0, Bugarska s čak 14:0, Tajvan s 8:0 i jedini koji je pružio nekakav otpor, Novi Zeland koji je izgubio sa 6:3. Godinu dana kasnije u Tallinnu, Kina je ispunila osnovni cilj. Prvi bod je osvojila u porazu u raspucavanju od Belgije s 3:2, da bi potom pregazila Island s 10:3. Iduća tri poraza od Španjolske sa 6:1, Estonije s 4:2 i na kraju Srbije s 4:0 nisu ugrozila osvojeno peto mjesto.

Kinezi su isti uspjeh ponovili i 2015. u Novom Sadu. Španjolcima su pružili dobar otpor izgubivši s 3:1 da bi potom uvjerljivo svladali Australiju s 8:1. U iduće tri utakmice Kina nije imala nikakvih izgleda. Rumunjska je slavila s visokih 10:2, a uvjerljivi su bili i Srbi s pobjedom od 6:1. Na koncu je od Kine bila uspješnija i Belgija sa zavidnih 7:2. Španjolski Valdemoro 2016. bio je koban za kineske juniore. Uvodni poraz od Španjolaca sa 7:2 pripremio je Kineze za šok od poraza protiv Islanda s 5:3. Kinezi su potom imali tri prilike za popravak, ali su ih sve propustili. Tijesni porazi od Estonije s 3:2, i Srbije s 1:0 gurnuli su Kineze u položaj u kojem ih ni pobjeda od 5:4 protiv Belgije nije spasila od zatvaranja kruga s islandom i Belgijom koji su imali bolju međusobnu gol razliku pa se Kina nakon četiri godine ponovo našla u diviziji IIIA.

Kinesku reprezentaciju u Zagrebu će voditi Steve Kasper. Iskusni Kanađanin iza sebe ima igračku karijeru od preko 900 utakmica u NHL-u, dok je kao trener dvije godine vodio Boston. Prije dolaska u Kinu tri je godina bio direktor za pronalaženje mladih igrača u Toronto Maple Leafsima. Na širi popis kandidata stavio je 32 igrača i petoricu vratara. Velika većina dolazi iz domaćih klubova od kojih posebnu pažnju privlači Kunlun Red Star juniors koji se od ove sezone natječe u ruskoj juniorskoj ligi MHL. Izuzev igrača koji su dobili priliku zaigrati u ovom prestižnom natjecanju
s i onih s reprezentativnim iskustvom, malo je raspoloživih informacijama o mladim kineskim igračima. Najizgledniji kandidat za mjesto prvog vratara je Yuhang Zhang, 16-godišnji čuvar mreže Kunluna i jedini s reprezentativnim iskustvom. Ove sezone nije dobio priliku u MHL-u, ali iza sebe ima dva nastupa na svjetskim prvenstvima. Visoki (180 cm) i snažni (91 kg) vratar je debitirao u kineskom dresu prošle sezone na juniorskom prvenstvu divizije IIIA na kojem u dvije utakmice nije primio nijedan pogodak. Ove sezone je nastupio u istom razredu natjecanja mladih reprezentacija i zabilježio 87,8% obrana u tri odigrane utakmice.

Prva kula "kineskog zida" pred Zhangovim vratima trebao bi biti Ruinan Yan. Visoki (188 cm) i snažni 16-godišnjak debitirao je za juniorsku reprezentaciju prošle sezone u diviziji IIIA. Na svom prvom turniru u kineskom dresu upisao je 4 asistencije. Ove sezone zabilježio je i prvi nastup za mladu reprezentaciju za koju je u diviziji III zabilježio dvije asistencije. Član je Kunlun Red Star juniora za kojeg je u ruskom MHL-u odigrao 36 utakmica na kojima je postigao jednu asistenciju. Njegov klupski suigrač, Yunjie Cui nastupio je na samo pet utakmica MHL-a na kojima nije zabilježio napadački učinak. Na svom debitantskom nastupu u juniorskoj reprezentaciji ugradio je dvije asistencije u zlatnu medalju u diviziji IIIA. Ove je sezone po prvi put nastupio i za mladu reprezentaciju no ostao je bez napadačkog učinka u diviziji III.

Erkang Fu je debitirao u juniorskoj reprezentaciji na prolom svjetskom prvenstvu divizije IIIA na kojem je ostao bez napadačkog učinka. Visoki i snažni 17-godišnjak je član Blythe Red Stara, "kineske" momladi koja se natječe u kanadskoj juniorskoj ligi PSHF i okuplja kako "prave" Kineze, tako i mlade hokejaše kineskog porijekla. Ove sezone je odigrao 6 utakmica na kojima nije upisao nijedan bod. Reprezentativno iskustvo iza sebe ima i krupni Jiayi Yang koji je debitirao još 2016. na turniru divizije IIB na kojem je ostao bez bodova. Član je još jedne sjevernoameričke momčadi koja okuplja kineske igrače, Beijing Shouganga no ove sezone nije zabilježio nijedan nastup.

Najveću prijetnju protivničkim obranama predstavljat će napadački dvojac iz Kunluna Red Star juniora. Jing Wang je ove sezone odigrao 53 utakmice u MHL-u na kojima je zabilježio 7 bodova. Ovaj 16-godišnjak je već na svom prvom nastupu za juniorsku reprezentaciju postigao 8 bodova koje je ugradio u zlatnu medalju svoje momčadi u diviziji IIIA. Ove sezone je debitirao i u mladoj reprezentaciji za koju je u istom razredu natjecanja upisao 11 bodova što je ovom 180 cm visokom napadaču donijelo treće mjesto u internom poretku strijelaca. Njemu uz bok nalazi se godinu dana stariji Jianing Guo. Kineski dres je prvi put navukao 2016. na svjetskom juniorskom prvenstvu divizije IIB na kojem je zabilježio prva 3 boda. Godinu dana kasnije je u diviziji IIIA bio drugi po napadačkom učinku u momčadi s 9 bodova. Iste je sezone debitirao i u mladoj reprezentaciji gdje se zadržao na 3 boda. Ove sezone je na svjetskom prvenstvu mladih reprezentacija postigao 7 bodova, a u klupskom dresu je u 59 utakmica MHL-a upisao 2 asistencije.

Dobar učinak u reprezentativnom dresu imao je i Yuyang Hou. Omaleni 17-godišnjak prvi je put za Kinu nastupio 2016. u diviziji IIB kad je postigao 4 boda. Iduće sezone je preskočio obje reprezentativne akcije da bi se u 2018. pridružio mladoj reprezentaciji u diviziji III za koju je upisao 6 bodova. Naveden je kao član Beijing Shouganga koji se, unatoč imenu, natječe u američkoj juniorskoj ligi USPHL i okuplja više mladih igrača iz Kine i Amerikanaca kineskog porijekla. Ove sezone nije odigrao nijednu utakmicu za "pekinške orlove". Jilong Yu iza sebe ima dva nastupa na svjetskim prvenstvima. Na debitantskom turniru prošle sezone u diviziji IIIA za juniore postigao je svoj prvi pogodak u kineskom dresu. Ove je sezone debitirao i u mladoj reprezentaciji za koju je također postigao prvi pogodak. Član je Kunluna Red Star juniora no ove sezone nije odigrao nijednu utakmicu MHL-a.

Poput klupskog suigrača Yua, ni Wang Yulong se ove sezone nije naigrao u MHL-u. Čekao je svoju priliku, ali je nije dočekao pa će se u Zagrebu osloniti na iskustvo igranja u kineskom klubu Qiqihar Pregled kineskih napadača završavamo Songom Zhengzhongom koji će za Kinu debitirai u Zagrebu. Član je američke momčadi Phillips Exeter  no ove sezone nije odigrao ni jednu utakmicu za svoju novu momčad..

Kina će zagrebački turnir započeti utakmicom protiv Nizozemske. Tu će se odmah vidjeti da li su kanadski izbornik i ruska liga napravili kakav značajni pomak u izvedbi kineskih juniora. Realno, Nizozemci su favoriti pa bi za Kinu daleko važniji bio susret drugog kola protiv Islanda. Za očekivati je da će odluka o putniku u diviziju IIIA pasti poslije ove utakmice. Slijedi dan odmora poslije kojeg Kineze očekuju utakmice sa Španjolskom i Hrvatskom. Na papiru, Kinezi se ne bi smjeli ničemu nadati u ova dva susreta. Zadnju utakmicu u Domu sportova kineski će juniori koji bi poslije hrvatskih mogli imati najveću podršku s tribina, odigrati protiv Srbije. Ni tu se momčad s Dalekog Istoka ne bi trebala ničem dobrom nadati. Bude li sve po očekivanju, Kina će se s Islandom boriti za opstanak. Njeni najiskusniji reprezentativci u MHL-u imaju potpuno sporedne uloge, ako uopće i dobiju priliku zaigrati. Za sada ništa ne ukazuje na bilo kakav skriveni plan po kojem bi mladi hokejaši koji su se do jučer mučili s "velesilama" poput Izraela, odjednom postali kandidati za nastup na Olimpijskim igrama. Uostalom, igre u Pekingu su za samo četiri godine, a nitko ne planira tamo voditi 22-godišnjake koji su cijeli juniorski staž proveli pri dnu svjetskog hokeja. Vrhunskog se igrača ne može stvoriti za četiri godine.

Prošlo je točno deset godina od posljednjeg dvoboja hrvatskih i kineskih juniora. U francuskim zimovalištima Meribelu i Courchevelu održalo se svjetsko prvenstvo divizije II u skupini A. Hrvatska se po običaju borila za brončano odličje što bi u današnjem sustavu odgovaralo petom i šestom mjestu u diviziji IIA. Hrvati su turnir otvorili visokim porazom od Francuske nakon čega su izgubili i od Koreje. Uslijedila je tijesna pobjeda protiv Belgije te nešto uvjerljivija nad Australijom. Za brončano odličje Hrvatskoj je trebao samo bod protiv Kine u utakmici zadnjeg kola. Na drugoj strani, Kinezi su tijesno izgubili od Belgije, ali su zato na isti način nadjačali Australiju. Koreja i Francuska su pregazile Kinu no Kinezima je opstanak već bio siguran. Mogućom pobjedom nad Hrvatskom, Kina bi se uspela na četvrto mjesto.

Hrvatima je trebalo neko vrijeme da početnu nadmoć pretvore u vodstvo. Na prvi pogodak čekalo se do 15. minute, a strijelac je bio Blagus. Kinezi su izjednačili u idućem napadu no Hrvatska se na isti način vratila u vodstvo preko Burića. U završnici trećine prednost Hrvata povećao je Rendulić. U nastavku susreta Hrvatska pojačava tempo kako bi što brže otklonila bilo kakve dvojbe u ishod. Rendulić je u 25. minuti podigao razliku na tri gola, a četiri minute kasnije Žižanović povisuje prednost Hrvatske. U idućem napadu mrežu Kineza pogađa Burić. Kina je u 32. minuti smanjila zaostatak, a četiri minute kasnije Blagus pa Gurka odvode Hrvatsku na šest pogodaka prednosti. U 37. minuti Kinezi su opet precizni no Božić ubrzo postavlja omjer od 9:3 s kojim se otišlo na drugi odmor. Golijada se nastavila i u trećoj dionici susreta na početku koje je Tačković zamijenio Krpesa između vratnica. Božić i Blagus bili su strijelci u 42. minuti, a Brenčun je povisio prednost Hrvatske četiri minuta kasnije. Šijan je bio strijelac u 50. minuti s dvojicom igrača više, a Kina je potom s igračem manje popravila omjer. Kanaet u 52. i Brenčun minutu kasnije povećavaju hrvatsku prednost, na što Kinezi odgovaraju svojim petim pogotkom. Do kraja dvoboja kinesku su mrežu pogodili Blagus i Burić za konačnih 17:5. Kina je unatoč potopa ostala peta, a Hrvatska se okitila brončanim odličjem. Iz te reprezentacije i danas su aktivni Senzel, Rendulić, Kanaet, Božić, Nikša Trstenjak, Šijan, Blagus, Petar Trstenjak, Čunko, Brenčun i Žižanović.

Lijepo je snatriti od "danima ponosa i slave" hrvatskog juniorskog hokeja no valja podsjetiti na činjenicu da juniorska reprezentacija nikad nije bila uspješnija od 25. mjesta, a da su za vrijeme nastupa mlade reprezentacije u diviziji IB, čak desetorica igrača trenirala i igrala u europskim klubovima. Danas, kad se mladi hrvatski hokejaši sve rjeđe odlučuju na odlazak u inozemstvo, ne možemo očekivati od igrača koji se za par sati treninga tjedno moraju boriti s kojekakvom ledenom sportskom egzotikom, da pobjeđuju vršnjake iz država koje imaju normalne ili vrlo dobre uvjete za hokejaški razvoj. Hrvatska bi još uvijek trebala biti jača od Kine jer je teško vjerovati da su Kinezi od siječnja 2018. naučili igrati vrhunski hokej. Kad i ako Kina odluči podići muški hokej na razinu ženskog, tada ćemo biti u poteškoćama. Do tada, naši će juniori protiv Kineza nositi breme favorita.