Španjolska želi ponoviti Beograd

spanjolskaAko smo za Srbiju ustanovili da se nalazi u "brončanom dobu", onda bismo isto tako za Španjolce mogli zaključiti da proživljavaju iskustvo španjolskog carsta koje se uzdiglo na tonama srebra prevezenog iz Novog svijeta u Španjolsku. Na pet posljednjih svjetskih prvenstava divizije IIB, španjolski su juniori osvajali srebra. Katkad bi im zlato izmaknulo zbog pogotka u produžetku, nerijetko porazima u posljednjim kolima. Poput svojih sunarodnjaka iz mlade reprezentacije koji su srebrni niz okončali zlatnom medaljom na nedavnom prvenstvu u Beogradu, tako i juniori maštaju o prvom mjestu koje bi proslavili u Domu sportova uz taktove himne bez riječi.

Španjolska se u prvoj utakmici prošlog svjetskog prvenstva divizije IIB sučelila reprezentaciji Belgije. Unatoč premoći tijekom prvih dvadeset minuta, Španjolci nisu pronašli put do protivničke mreže pa se na prvi odmor pošlo bez pogodaka. Nastavak susreta odvijao se na isti način, uz veliku premoć Španjolske, ali bez učinka. Kad su Španjolci napokon poveli, u istoj su minuti dvaput zatresli protivničku mrežu. Belgija je, međutim, prije kraja druge trećine uspjela smanjiti zaostatak. Španjolska je naposljetku u posljednjoj trećini razbila otpor Belgijanaca. Jednog za drugim, Španjolci su postigli čak pet pogodaka za uvjerljivu pobjedu od 7:1. Drugo kolo Španjolcima je za protivnika donijelo domaćina, Srbiju. Španjolska se već u prvoj trećini nametnula protivniku koji je u prethodnom susretu svladao favoriziranu Nizozemsku. Međutim, Srbi su sredinom trećine prvi poveli. Španjolci su svoju premoć okrunili tek u završnici trećine kad su s dva zgoditka preokrenuli omjer. Međusobni odnos snaga prenio se i u drugu trećinu no Srbija je usprkos protivničkoj nadmoći uspjela izjednačiti u prvom dijelu trećine. Španjolska se ubrzo vratila u vodstvo, ali su domaći prije odlaska na drugi odmor ponovo poravnali. Posljednja trećina donijela je tvrdu i zatvorenu igru obje momčadi. Na pogrešku protivnika čekalo se sve do završnice kad Španjolci postižu pobjedonosni pogodak za konačnih 4:3.

Nakon dana odmora, Španjolsku je čekao dvoboj s Australijom koja je također dobila prve dvije utakmice. Australci su poveli u prvom dijelu trećine nakon čega su zatvorili igru u kojoj su se prilike za pogodak mogle prebrojati na prste. Španjolska je u nastavku susreta žestoko pritisnula protivnika no nikako nije pronalazila put do mreže. Australci su se odlično branili, a pred kraj trećine svoje su vodstvo povećali. Kad je Australija početkom zadnje trećine postigla i treći zgoditak, Španjolci su se pomirili s porazom i još jednim neuspjehom u pohodu na diviziju IIA. Suparnici su do kraja susreta vodili ravnopravnu borbu, a u samoj završnici obje su momčadi postigle po jedan pogodak za konačnih 4:1 u korist Australije. Dan odmora pomogao je Španjolcima da se oporave od šoka za što je ceh platio Island. Španjolci su u prvih dvadeset minuta potpuno nadigrali Islanđane no postigli su samo jedan pogodak. U nastavku susreta premoć Španjolske bila je još izraženija pa se i otpor Islanda slomio. Čak četiri paka su završila u islandskoj mreži tijekom druge trećine. Ništa drugačije nije bilo ni u trećoj dionici dvoboja u kojoj su Španjolci s još dva pogotka postavili konačnih 7:0. Pobjeda Nizozemske nad Australijom vratila je Španjolsku u igru za zlato. Bila im je potrebna pobjeda protiv Nizozemske te da Srbija uzme barem bod Australiji. Međutim, Nizozemci su poveli na početku susreta i unatoč velikoj premoći Španjolske držali vodstvo sve do pred kraj trećine kad su Španjolci izjednačili. Drugih dvadeset minuta donijelo je pregršt isključenja i nijedan zgoditak. Španjolska je početkom zadnje trećine prešla u vodstvo. Nizozemci su ubrzo poravnali no Španjolci se ponovo vraćaju u vodstvo, a nekoliko minuta kasnije odlaze na dva razlike. Španjolska je svoju prednost uspješno branila, a kad je protivnik izvukao vratara, Španjolci pogotkom u praznu mrežu postavljaju konačnih 5:2. Španjolci su svoj dio posla obavili no Srbija je izgubila od Australije s 4:1 pa je momčad s južne hemisfere senzacionalno otišla u viši razred natjecanja dok je Španjolskoj ostalo srebro.

Četiri godine ranije, Španjolska se u Beogradu također borila za prvo mjesto. Španjolcima je planove već u prvom kolu pokvarila Nizozemska svladavši ih s 5:2. Španjolska je potom tijesno svladala Srbiju s 3:2 dok je Island pregazila sa 7:0. Pobjede nad Australijom od 4:2 i Belgijom od 6:2 potvrdile su srebrno odličje za Španjolsku. Na svjetskom prvenstvu u Estoniji 2014. Španjolci su do nogu potukli Island s 10:1, nakon čega su slavili protiv Srbije s 4:1. Uslijedile su pobjede protiv Kine sa 6:1 i Belgije rezultatom 4:2. Međutim, u posljednjem kolu Estonija je u odlučujućem susretu bila bolja sa 6:1 pa su Španjolci ponovo stavili srebro oko vrata.

Ništa drugačije nije bilo ni u Novom Sadu 2015. Španjolska je turnir otvorila pobjedom protiv Kine s 3:1, poslije čega je svladana i Srbija s 2:0. Španjolci su potom pregazili Australiju s 14:4, a medalju osigurali pobjedom protiv Belgije sa 6:4. U borbi za zlato, Rumunjska je u produžetku slavila s 4:3 produživši “srebrni niz” Španjolaca. Kad nije mogla do zlata na strani, Španjolska je 2016. organizirala turnir u Valdemorou. Španjolci su na početku svladali Kinu sa 7:2, nakon čega je pala i Srbija rezultatom 4:2. Uslijedile su pobjede protiv Islanda s 3:0 i Belgije s “vaterpolskih” 8:5. Unatoč domaćem ledu, Španjolci su ponovo pali kad je bilo najvažnije izgubivši zlato porazom od Estonije s 5:4.

Izbornik Španjolske je Timo Tuomi, iskusni finski stručnjak koji već osam godina radi s raznim španjolskim selekcijama. Ove sezone je na svjetskom prvenstvu mladih reprezentacija na kojem je Španjolska osvojila prvo mjesto bio pomoćnik izbornika. Na širi popis reprezentativaca uvrstio je 37 igrača i petoricu vratara. Većina kandidata dolazi iz španjolskih klubova no osmorica treniraju i igraju u inozemstvu. Vratarski dvojac upoznali smo na nedavnom prvenstvu mladih reprezentacija u Beogradu. Raul Barbo je 18-godišnji vratar Majadahonde za koju je ove sezone u španjolskom prvenstvu do 20 godina branio na 17 utakmica na kojima je zabilježio 90,6% obrana. Na svom prvom svjetskom juniorskom prvenstvu 2016. nije branio ni minute. Godinu dana kasnije bio je prvi vratar i ostvario 88,9% obrana. Iste sezone je odsjedio i debitantski turnir mladih reprezentacija, ali je zato dobio priliku braniti na jednoj utakmici seniorske reprezentacije. Ove sezone je u zlatno odličje mlade reprezentacije ugradio 90,1% obrana te je proglašen za najboljeg vratara turnira. Društvo će mu praviti vršnjak Lucas Serna. Za juniorsku reprezentaciju debitirao je 2016. i zaustavio 88,9% udaraca. Godinu dana kasnije bilježi i prvi nastup u mladoj reprezentaciji s učinkom od 91,2%. U juniorskoj je reprezentaciji bio pričuva te je branio na dvije utakmice sa sjajnih 94,4%. Ove sezone je u Beogradu odsjedio cijeli turnir. Član je Txuri Urdina za kojeg je u domaćem prvenstvu obranio 89,2% udaraca u 18 utakmica.

Najiskusniji branič Španjolske je Aron Sarmiento. Omaleni 17-godišnjak debitirao je u juniorskoj reprezentaciji 2016. pri čemu je ostao bez napadačkog učinka. Godinu dana kasnije već se bolje snalazio u španjolskom dresu pa je upisao prve tri asistencije. Ove sezone po prvi se put pridružio mladoj reprezentaciji u čiju je promociju u diviziju IIA ugradio jednu asistenciju. Član je švicarske momčadi Innerschwyz Future za koju nastupa u drugoj juniorskoj ligi. Ove sezone je odigrao 19 utakmica na kojima je zabilježio 5 asistencija. Izbornici mladih reprezentacija nerijetko znaju napadače prebaciti u obrambene redove. Tuomi je tako postupio s napadačem češkog porijekla Davidom Mateom Dubrovskim. Dubrovsky je prvi puta branio boje Španjolske na juniorskom prvenstvu 2017. na kojem je ostao bez ijednog boda. Već drugu sezonu je član britanske podružnice čuvene hokejaške akademije Okanagan čija je austrijska podružnica igrala protiv Medveščaka u EBYSL-u. Ove sezone je odigrao 7 utakmica engleske juniorske lige na kojima je postigao 15 bodova.

Otkazi nekolicine braniča primorali su izbornika da obranu popuni debitantima. Svoje prvo, a ujedno i posljednje juniorsko prvenstvo odigrat će 17-godišnji Jaime Moreno. Jedan od rijetkih Španjolaca uobičajene hokejaške visine, trenutno igra za momčad Florida Eels koja se natječe u ligi US Premier Hockey League.Nastupio je na 43 utakmice na kojima je zabilježio 9 asistencija. Godinu dana mlađi Unai Calvo član je Txuri Urdina z akojeg je u španjolskom prvenstvu odigrao 16 utakmica na kojima je zabilježio 9 bodova.

Prvo ime u španjolskom napadu trebai bi biti Liam O'Hare. Omaleni 16-godišnjak irkosg prezimena i kanadskog porijekla debitirao je za Španjolsku još 2016. i odmah zabljesnuo s 5 bodova. Godinu dana kasnije po prvi put nastupa za mladu reprezentaciju i upisuje prvu asistenciju. U juniorskoj reprezentaciji je sjajan s 12 bodova. Ove sezone se iskazao i u mladoj reprezentaciji u čiju je zlatnu beogradsku medalju ugradio 4 boda. Član je Hokejaške akademije Ontario za koju je u ligi HEOMAAA odigrao 28 utakmica na kojima je zabilježio 26 bodova..Pablo Zaballa Busto imao je prošle sezone vrlo dobar debitantski nastup u juniorskoj reprezentaciji za koju je postigao 3 boda. Član je Huartea za kojeg je u ligi do 20 godina odigrao 19 utakmica na kojima je upisao 18 bodova.

Svoj prve bodove u španjolskom dresu očekuje Pablo Alberdi. Na prošlogodišnjem debiju u juniorskoj reprezentaciji ostao je bez napadačkog učinka. Međutim, ove sezone je igrajući za Txuri Urdin u ligi do 20 godina postigao 25 bodova u 15 utakmica. Usporedno je branio boje prve momčadi u seniorskom prvenstvu. U puno jačem okruženju odigrao je 14 utakmica s učinkom od 7 bodova. Za razliku od Alberdija, 17-godišnji Jaime Capillas ne samo da nije igrao u seniorskoj ligi nego je najveći dio sezone proveo u ligi mlađih juniora odnosno hokejaša do 17 godina starosti. Tu je imao fantastičan učinak od 66 bodova u 16 utakmica. Čak 190 cm visoki napadač je usporedno odigrao 4 utakmice za juniore s učinkom od 7 bodova i 5 za seniore s ukupno 4 boda.

Napadač ukrajinskog porijekla, Stanislav Didkovsky po prvi će puta nositi dres Španjolske na svjetskom prvenstvu. Ovaj visoki napadač mjesto u reprezentaciji zaslužio je odličnim igrama u dresu Barcelone u juniorskom prvenstvu. Odigrao je ukupno 19 utakmica na kojima je upisao 36 bodova. Njegov klupski suigrač, Marc Layola, zadržao se na 29 bodova u 17 utakmica. Prošle sezone je debitirao u juniorskoj reprezentaciji kad je postigao i prvi pogodak za Španjolsku.

Sasvim je jasno da Španjolci dolaze u Zagreb ponoviti uspjeh iz Beograda. Prva utakmica protiv Islanda poslužit će im za zagrijavanje i privikavanje na zagrebački led. Potom im slijedi teška utakmica protiv Srbije koja će svakako nastojati uzvratiti za sporni poraz u beogradskom Pioniru. Poslije dana odmora dolazi nešto lakša utakmica s Kinom nakon koje će trebati potvrditi odličje u borbi s Nizozemskom. Španjolci će, kao i u Beogradu, turnir zatvoriti utakmicom protiv Hrvatske. U sastavu se nalaze samo četvorica "Beograđana" što bitno utječe na izglede u borbi za prvo mjesto. Da izbornik Tuomi na raspolaganju ima Ramireza, Cerdu, Mendizabala i Rubia, vjerojatno bi već slavio promociju. Ovako, Španjolska i dalje ima vrlo dobre izglede za prvo mjesto, ali i druge reprezentacije će imati što za reći.

Budući da su sve do ove godine Španjolci i Hrvati igrali u različitim razredima natjecanja posljednji je međusobni susret španjolskih i hrvatskih juniora trebalo potražiti u starom sustavu natjecanja. Prije devet godina domaćin svjetskog prvenstva skupine A divizije II bio je Maribor. Hrvati su izuzetno loše odigrali navedeni turnir. U prvom kolu smo pregaženi od Slovenije s 14:1, nakon čega su uslijedili porazi od Koreje s 5:1 i Rumunjske sa 6:1. Španjolci su turniru započeli prihvatljivim porazom od 3:1 protiv Koreje, nakon čega su svladali Meksiko sa 7:0. Potom su visoko poraženi od Slovenije s 8:0 pa su u dvoboj četvrtog kola s Hrvatskom ušli s tri boda prednosti.

Hrvatski su juniori od samog početka dali do znanja da neće dopustiti nikakvo iznenađenje. Kanaet je u šestoj minuti zgoditkom s igračem manje doveo Hrvatsku u vodstvo. Deset minuta kasnije Trstenjak je povisio prednost na 2:0. Španjolska je na samom početku druge trećine smanjila zaostatak no Hrvati su bili neumoljivi. Jutriša u 26. minuti vraća razliku na dva gola, a Kanaet 13 sekundi kasnije podiže prednost na tri pogotka. Srketić je u 28. minuti iskoristio prednost dvojice igrača više na ledu, a za manje od dvije minute Kanaet postiže šesti pogodak hrvatske reprezentacije. Naši se reprezentativci nisu zaustavili ni u zadnjoj trećini. Trstenjak je bio strijelac u 43. minuti, a tri minute kasnije pogodak postiže Brenčun. Konačnih 9:1 za Hrvatsku postavio je Marković dvije minute prije kraja. Hrvatska je u posljednjem kolu svladala Meksiko za četvrto mjesto, a Španjolska je poslije poraza od Rumunjske ostala peta. Te godine hrvatski su juniori bili ukupno 30. što je bilo najgore mjesto koje su osvojili otkako su uvedene divizije. Od tadašnjih reprezentativaca u hokeju su još uvijek aktivni Trstenjak, Rendulić, Blagus, Kanaet, Videk, Srketić, Gučec, Mikulić i Brenčun.

Nedavno svjetsko prvenstvo mladih reprezentacija zorno je pokazalo da hrvatski hokej nema više nikakvu prednost pred španjolskim. U devet godina od posljednjeg međusobnog susreta španjolskih i hrvatskih juniora, Hrvati su odustali od odlazaka u inozemstvo jer bi se ionako vraćali u "polumrak Velesajma". Što se uštedjelo na roditeljskim proračunima, izgubilo se na kvaliteti juniorske i mlade reprezentacije jer ni EBYSL niti slovensko prvenstvo nisu unaprijedili rad s mladim hokejašima. Puko igranje utakmica pomoglo je nekolicini natprosječno nadarenih ili marljivih pojedinaca no hrvatski je hokej u juniorskom uzrastu i kakvoćom i brojnošću na nižoj razini nego prije sedam, osam godina za što isključivu odgovornost snosi hrvatska struka kojoj je u potpunosti ponestalo motiva i energije za bilo što više osim održavanja minimuma. Hoće li nova imena uliti neophodan entuzijazam za novi polet, pokazat će vrijeme koje dolazi. U mewđuvremenu se moramo pomiriti da na svom ledu nismo favoriti ni protiv Srbije ni protiv Nizozemske, a niti protiv Španjolske.