Pobjeda u "generalki"

hrvatska srbija2Hrvatska reprezentacija je u trećoj pripremnoj utakmici dočekala Srbiju na Velesajmu. U prvoj utakmici u Celju, Hrvatska je pretrpjela težak poraz od Slovenije od čak 12:1. Hrvati su izgubili i drugi pripremni susret. Srbija je u Beogradu bila uspješnija rezultatom 2:1. Ni zagrebačka utakmica nije počela ništa bolje. Gosti su nakon uvodnih minuta prešli u vodstvo i sačuvali ga sve do kraja prve trećine. Početkom druge trećine Srbi podižu prednost na dva gola. Domaćima je trebalo još neko vrijeme da pronađu svoju igru, a kad su jednom načeli protivnika, Hrvati su u sedam minuta čak četiri puta zatresli suparničku mrežu. Početkom posljednje trećine Hrvatska postiže i peti pogodak. Srbija je sredinom trećine postavila konačnih 5:3 premda su do kraja dvoboja obje momčadi imale još prilika.

Hrvatska - Srbija 5:3 (0:1, 4:1, 1:1)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 17.4.2018.

Srbija 10 min

Hrvatska: Tomljenović, Nikolić - Šijan, Tadić, Rendulić, Blagus, Kanaet - Puzić, Šilović, Janković, Miličić, Jazbec - Senzel, Kegalj, Jarčov L., Brine, Zanoški - Smolec, Brenčun, Vukoja, Fičur, Šakić. Izbornik: Sacilotto

Srbija: Ranković, Belić - Anić, Podunavac, Vučurević, Sabadoš, Vukičević - Ilić, Crnogorac, Novaković P., Đumić, Kerezović - Luković, Novaković U., Brkušanin, Bjelogrlić, Zwick - Radosavljević, Pajić, Csengeri - Subotić, Dragović. Izbornik: Urquhart

Bez obzira što u pripremnim utakmicama rezultat nije u prvom planu, izbornik Hrvatske, Sacilotto morao se sučeliti s imperativom pobjede u posljednjoj pripremnoj utakmici koju je hrvatska reprezentacija igrala protiv Srbije. Ne odviše brojna niti utjecajna hrvatska hokejaška javnost ne bi tek tako prešla preko dva uzastopna poraza od naših istočnih susjeda koji se trenutno nalaze u nižem razredu natjecanja u odnosu na onog u kojem je Hrvatska. Iskreno govoreći, hrvatskim ljubiteljima hokeja nije dobro "sjela" ni katastrofa u Celju jer na drugoj strani ipak nije igrala Kanada nego Slovenija.

Za utakmicu protiv "orlova", Sacilotto nije mogao računati na Rosandića koji se još uvijek oporavlja od lakše ozljede s utakmice protiv Slovenije. Između vratnica je tako stajao Tomljenović iza kojeg je ne tako uspješna sezona u kojoj se njegov i Šilovićev Annecy poslije samo jedne sezone vratio u treću francusku ligu. Na klupi za pričuve stajao je Nikolić. Prvi branički par činili su Šijan koji se nakon četvorogodišnje stanke vratio u reprezentaciju i iskusni Tadić. Puzić i Šilović činili su drugi par, a Senzel i Kegalj, treći. Smolec je bio na mjestu sedmog braniča, a Vedlin je preskočio ovu utakmicu. Kanaet je s Rendulićem i Blagusom činio "udarnu" hrvatsku navalu, dok su Janković, Miličić i Jazbec igrali u drugoj. Luka Jarčov, Brine i Zanoški isklizali su kao treća, "čekerska" navala od koje se očekuje da borbenošću i silinom zaustavljaju protivničke najbolje navale. U četvrtoj su se navali trebali izmjenjivati Vukoja, Brenčun, Šakić i debitant, Fičur.

Srbija je u Zagreb doputovala u sklopu priprema za nastup na svjetskom prvenstvu divizije IIA koje je održava u nizozemskom Tilburgu. Uz domaćina i "orlove", na turniru će se natjecati i reprezentacije Australije, Belgije, Kine i Islanda. Glavninu momčadi koja je isklizala na ledu Velesajma činili su hokejaši Crvene zvezde, njih 14. Vojvodina je dala četvoricu reprezentativaca, a s raznih strana svijet srpskoj momčadi su se pridružila još četvorica igrača. Novi izbornik Srbije je mladi Kanađanin David Urquhart koji je nakon profesionalne karijere u AHL-u, ECHL-u i Italiji posljednje četiri godine bio pomoćni trener na sveučilištu McGill s kojim srpski savez posljednjih godina ima odlične veze. Polovica hrvatske momčadi koja je ove sezone nastupala u IHL-u, dobro se upoznala s velikom većinom srpskih igrača. Kao zanimljivost napominjemo da su Srbi u svom sastavu imali i dvojicu juniora s nedavno održanog svjetskog prvenstva divizije IIB u Zagrebu.

Suparnici su ušli oprezno u utakmicu pa smo na prvu ozbiljniju priliku čekali do četvrte minute kad je Anić udarcem slijeva zaposlio Tomljenovića. Domaći su minutu kasnije uzvratili dobrim udarcem Jankovića iz sredine, a u nastavku napada Senzel je s plave linije pogodio prečku. Srbija je u šestoj minuti povela iz protunapada. Mladi Đumić je projurio po lijevom krilu odakle je uposlio Petra Novakovića u sredini koji udarcem iz prve pogađa mrežu. Pogodak gostiju trgnuo je "crvene" koji postepeno preuzimaju igru u svoje ruke. Naleti domaćih nižu se jedan za drugim, a najbolju je priliku imao raspoloženi Senzel čiji je udarac iz sredine u osmoj minuti zadao dosta muke vrataru "bijelih".

Hrvatska ofanziva je potrajala nekoliko minuta no srpska obrana na čelu s odličnim Rankovićem uspješno je sačuvala minimalno vodstvo "orlova". Zadnji nalet Hrvata izveo je u 11. minuti Rendulić koji je prošao kroz protivničku obranu i izašao pred vrata no vratar gostiju se nije dao iznenaditi. Uslijedilo je zatišje koje je prekinuto tek prekršajem Keglja u 14. minuti. Hrvatska je obrana u potpunosti onemogućila protivničku igru tako da Tomljenović nijednom nije morao intervenirati kako bi sačuvao svoju mrežu. Tek kad su se snage na ledu izjednačile, Srbi su se izborili za prostor za udarac. U posljednjoj minuti pred odmor, Rendulić se s desnog krila probio pred vrata, ali nije mogao pokraj Rankovića.

Na odmor se pošlo s minimalnim vodstvom Srbije što nikako nije moglo zadovoljiti domaće navijače. Hrvatsku očekuje težak turnir i ako se pet dana prije utakmice s Litvom ne može nametnuti ojačanoj Crvenoj zvezdi, hrvatska se reprezentacija malo čemu dobrom može nadati u Kaunasu. Tek što je druga trećina počela, "orlovi" su povećali prednost. Ilić je pobjegao u protunapad po desnom krilu i tukao prema vratima. Tomljenović odbija pak, ali ravno do Zwicka na lijevom krilu koji udarcem iz prve zakucava pločicu u mrežu. Domaćima je trebalo nekoliko minuta da se priberu. Prvu izgledniju prigodu vidjeli smo tek u 24. minuti kad se pred gostujućim vratima našao Blagus.

Srbija je učinkovito gušila protivničku igru da je ponovo nekoliko minuta prošlo bez ijedne prilike pred oba gola. Hrvati bi tu i tamo uputili kakav bezopasan udarac no trebalo je pričekati sve do 28. minute da domaći započnu s povratkom u utakmicu. Puzić je uposlio Fičura koji snažnim udarcem pogađa ... unutarnji okvir vrata. Suci su unatoč glasnom "klonk" pravilno uočili da je pak ušao u vrata i odbio se iz njih. Najmlađi hrvatski napadač pokazao je put svojim suigračima. Petnaestak sekundi kasnije, prekršaj Sabadoša ostavlja "crvene" s igračem više.

Domaći su pokazali jednaku neučinkovitost s igračem više kao i njihovi suparnici. Prošla je minuta i pol bez ijednog udarca prema vratima prije nego što se Vučurević pridružio svom suigraču na klupi za kažnjene. Bez obzira na dvojicu igrača više, Hrvatima je i dalje malo toga polazilo za rukom. Sabadoš se ubrzo vratio u igru no dvadesetak sekundi kasnije isključen je Ilić. Hrvatska je tek sada počela opsjedati protivnička vrata. Ranković je branio jedan udarac za drugim pa su Srbi dočekali povratak još jednog isključenog igrača. Kad se već činilo da su "bijeli" izdržali tri uzastopne kazne, Hrvatska je izjednačila.

Senzel je po plavoj liniji dao pak nalijevo do kolege Puzića koji snažnim udarcem pogađa prečku od koje se pak odbio u mrežu. Hrvatska je po izjednačenju preuzela igru u svoje ruke. Kegalj se u 34. minuti našao pred vratima no nije uspio svladati Rankovića. Malo kasnije pak dolazi do Jarčova na plavoj liniji koji tuče prema vratima. Srpski vratar je isprva zaustavio pak no on se nezgodno odbio i prešao crtu gola. Prije nego što su Srbi stigli bilo što poduzeti, vratar "bijelih" je i po četvrti put vadio pločicu iz mreže. Kanaet je minutu kasnije opalio s plave linije. Ranković odbija pak, ali samo do Rendulića koji iz neposredne blizine postiže pogodak.

Srpski izbornik Urquhart pozvao je pola minute predaha kako bi smirio svoje igrače i zaustavio zamah Hrvatske. Potonje mu nije pošlo za rukom jer su domaći potpuno zagospodarili ledenom plohom. Udarci su u završnici trećine sijevali sa svih strana i da je između vratnica stajao slabiji vratar od Rankovića, domaći bi napravili popriličnu razliku prije odlaska na drugi odmor. Raspoloženje na galeriji se bitno promijenilo u odnosu na ono na završetku prvih dvadeset minuta. Hrvatska se nametnula suparniku i preokrenula zaostatak od dva gola.

Slično kao što je Srbija povećala svoju prednost početkom druge trećine, tako je Hrvatska u prvoj minuti treće dionice dvoboja otišla na tri gola razlike. Nakon kombinacije Šijana i Rendulića, Kanaet je udarcem iskosa s desne strane svladao Rankovića. Dvije minute kasnije, prekršaj Lukovića daje priliku domaćima da povećaju vodstvo. "Crveni" su tijekom iduće dvije minute u par navrata zaprijetili gostima no Ranković je oba puta bio na mjestu. Hrvatska je zadržala napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu. Naleti domaćih nizali su se jedan za drugim, a Vukoja je propustio dobru priliku u 45. minuti kad je Ranković odličnom reakcijom zaustavio udarac iz sredine.

U 48. minuti bilježimo odličan udarac Jankovića s desne strane no prekršaj Fičura minutu kasnije zaustavlja ofanzivu Hrvatske. Gosti su pritisnuli prema hrvatskim vratima ne bi li popravili rezultat prije ulaska u zadnjih deset minuta. Tomljenović je skupio par obrana prije nego što su se snage ponovo izjednačile. U 52. minuti Rendulić izvodi slalom kroz postavu "bijelih" koji ga pred vratima zaustavljaju prekršajem s leđa. Suci dosuđuju kazneni udarac. Hrvatski je kapetan krenuo prema vratima u svom stilu, lagano, čekajući vratara da napravi prvi korak. Varka tijela napadača "crvenih" izbacila je Rankovića iz položaja no Rendulić nije uspio podići pak koji je pogodio srpskog vratara u "beton".

Dvije minute kasnije Zwick presijeca neoprezno dodavanje domaćih na vlastitoj plavoj liniji. Napadač "bijelih" spustio se prema vratima i sigurnim udarcem svladao Tomljenovića. Hrvati nisu htjeli dopustiti da im protivnik ugrozi željenu pobjedu pa su pojačali tempo i pokrenuli ofanzivu. "Crveni" su u više navrata zapucali prema vratima no Ranković je svaki puta bio na mjestu. Prekršaj Kerezovića tri minute prije kraja nagovijestio je pobjedu domaćih. Hrvatska je pokušala iskoristiti brojčanu prednost no nije joj uspjelo pronaći put do mreže. Tik pred povratak napadača "orlova" u igru, na klupu za kažnjene sjeda Zanoški.

Srbi su osjetili priliku da se sasvim približe Hrvatima. Obrana domaćih se dobro nosila s pritiskom "bijelih" no kad je prekršaj napravio i Jarčov, Srbi su na "crvenu trojku" krenuli s dvostruko više igrača. Hrvati su u dva navrata osvajali pak i promašivali prazna vrata. Srbija je do posljednjih trenutaka pokušavala smanjiti na gol manjka no hrvatska mreža se više nije tresla.

Hrvatska je zabilježila pobjedu koja joj nije "smjela" izmaknuti. Momčad je pokazala da se može nametnuti protivniku iz nižeg razreda natjecanja no ostao je dojam da još uvijek ima dovoljno prostora za napredak. Obrana će u Kaunasu morati igrati čvršće i discipliniranije. Neke od ključnih pogodaka u Belfastu 2017. primili smo zbog nedostatka koncentracije u posljednjoj liniji, a isto još uvijek nismo otklonili. Napadači će također morati podići razinu svoje igre jer većina suparnika na svjetskom prvenstvu neće tako lako ispustiti prednost od dva gola razlike. Valja očekivati kako će protivničke obrane "ciljati" Rendulića što znači da protok paka mora biti još brži, ali i da ostale navale moraju dati svoj doprinos. Od izuzetnog je značaja i stanje prvog vratara Rosandića čiji će mogući izostanak biti teško nadoknaditi. Hrvatska nije favorit za medalju, ali uvijek može iznenaditi.