Meksiko traži hat trick

meksikoNakon tri utakmice protiv europskih suparnika, Hrvatsku u četvrtom kolu očekuje dvoboj protiv dalekog Meksika. Mlada reprezentacija države koju ćemo teško povezati s hokejom dočekala je preustroj sustava svjetskih prvenstva u diviziji IIB no tu se nije zadržala. Iduće četiri godine Meksikanci su proveli u podrumu svjetskog hokeja. Malo po malo, Meksiko je napredovao sve dok u sezoni 2015/16 nije osvojio prvo mjesto. Povratak u peti razred bio je uspješan za Meksikance jer su se ne jednom, nego čak dvaput zadržali u društvu kojem žele pripadati. Sad kad su već skupili određeno iskustvo u nadmetanju s nešto jačima od sebe, hokejaši Meksika s više optimizma dočekuju borbu za opstanak.

Meksiko je svoj nastup na posljednjem svjetskom prvenstvu divizije IIA otvorio utakmicom protiv Španjolske. Meksikanci su cijeli susret bili u podređenom položaju i jedini im je cilj bio primiti što manje pogodaka. U prvih dvadeset minuta su se držali sve do pred kraj trećine kad su Španjolci napokon poveli. Početkom druge trećine Španjolska povećava prednost no Meksiko ponovo zatvara sve prilaze svojim vratima. Španjolci su odahnuli tek u posljednjoj trećini kad su otišli na tri razlike. Konačnih 4:0 Španjolska je postavila tek minutu prije kraja dvoboja. Za Meksikance je prije turnira utakmica drugog kola protiv Turske bila najvažnija u borbi za opstanak. Turci su dominirali tijekom prvih dvadeset minuta, a poveli su sredinom prve trećine. Međutim, unatoč podređenom položaju i malom broju prigoda, Meksiko je do kraja trećine s dva pogotka preokrenuo omjer. Druga trećina donijela je obostrano otvorenu igru u kojoj su se bolje snašli Turci koji su s dva zgoditka trećinu završili u minimalnom vodstvu. Meksiko se nije namjeravao predati pa je u prvom dijelu zadnje trećine dvaput zatresao protivničku mrežu čime je preokrenuo omjer. Turska je ubrzo izjednačila, a netom po ulasku u drugi dio trećine Turci su dvaput iskoristili igrača više i zabilježili pobjedu od 6:4.

Meksiko se dobro držao i u utakmici trećeg kola protiv Hrvatske. Premda su primili pogodak već u prvoj minuti, Meksikanci su zbili svoje redove i sredinom prve trećine izjednačili. Hrvatska se vratila u vodstvo početkom druge trećine no Meksiko je na sredini druge trećine opet bio u rezultatskoj ravnoteži. Hrvatska je ipak kraj druge trećine dočekala s minimalnom prednosti. Unatoč uloženom trudu, Meksiko nije sustigao hrvatsku prednost nego je u zadnjoj trećini primio još dva gola. Utakmicu protiv Srbije Meksikanci su uglavnom proveli na svojoj polovici leda. Prva trećina je nakon opsade meksičkih vrata završila bez pogodaka. Sredinom druge trećine Srbi dolaze u vodstvo kojeg pred drugi odlazak na odmor povećavaju. Meksiko je ipak uspio smanjiti zaostatak prije posljednje trećine. U trećoj dionici dvoboja Meksikanci su ponovo bili u “bunkeru” koji je izdržao sve do završnice susreta kad Srbija postavlja konačnih 3:1 u svoju korist. Pobjede Belgije nad Turskom i Turske nad Meksikom značile su da Meksikanci moraju svladati Belgiju u zadnjem kolu ako žele opstati u diviziji IIB. Budući da je Belgija imala bolju gol razliku od Turske u međusobnim susretima, Meksiku je za opstanak bila dovoljna i minimalna pobjeda nad Belgijom pri čemu bi kraći kraj izvukli Turci. U ravnopravnoj borbi, Belgija je tijekom prve trećine povela s 2:0 no Meksiko je uskoro izjednačio. Belgijanci su pred kraj trećine ponovo prešli u vodstvo, ali se na odmor ipak otišlo s 3:3. Belgija je na samom početku druge trećine postigla četvrti pogodak no Meksikanci su za par minuta poravnali. Sredinom druge trećine Meksiko prelazi u vodstvo. Premda je do kraja susreta ostalo još gotovo 30 minuta, ni jednima niti drugima se više nije dalo narušavati rezultat koji je zadovoljavao obje strane. Meksiko je tako ostao na petom mjestu.

Četiri godine ranije, Meksiko se nalazio pri dnu svjetskog poretka mladih reprezentacija. Svjetsko prvenstvo divizije III održano je u Izmiru, a Meksikanci su ga započeli porazom od kasnijeg pobjednika Belgije. Uslijedila je pobjeda protiv Bugarske, a onda još jedan poraz, ovog puta od Novog Zelanda. Meksiko je brončanu medalju osvojio pobjedom u raspucavanju protiv Turske, a potvrdio visokom pobjedom protiv Južne Afrike u zadnjem kolu. Početkom 2015. Meksiko je u Novom Zelandu još jednom izgubio na početku od kasnije osvajača zlatne medalje, Kine. Meksikanci su potom u raspucavanju svladali Novi Zeland. U trećem kolu pala je i Južna Afrika no poraz od Turske pretvorio je srebrnu medalju u brončano odličje.

Godinu dana kasnije Meksiko je bio domaćin velikog turnira divizije III na kojem je sudjelovalo čak sedam reprezentacija. Meksikanci su natjecanje otvorili s dvije tijesne pobjede nad Izraelom i Turskom. Domaći su u trećem kolu bili slobodni, a potom su se svladalii Bugarsku koja je do tada upisala tri čiste pobjede. Meksiko je potom zabilježio još jednu tijesnu pobjedu protiv Novog Zelanda. Budući da su već bili pobjedili izravne suparnike u borbi za zlato, Meksikanci su si mogli priuštiti kiks protiv Islanda. U posljednjem kolu su uvjerljivo svladali Južnu Afriku čime su osvojili prvo mjesto i napredovanje u viši razred natjecanja. Na svjetskom prvenstvu divizije IIA koje se u siječnju 2017. Održalo u španjolskom Logroneu, Meksiko je na početku izgubio od Belgije, ali je potom u produžetku dobio ključnu utakmicu protiv Australije. Meksikanci su nakon toga nanizali dva visoka poraza od Španjolske i Koreje da bi u zadnjem kolu izgubili od Srbije i čekali na ishod utakmice Australije i Belgije. Pobjeda potonjih osigurala je opstanak Meksika u diviziji IIA.

Meksički izbornik, Diego de la Garma vodio je mladu reprezentaciju pet godina prije nego što je 2014. uzeo predah od mladih hokejaša kako bi se usredotočio na seniorsku i žensku reprezentaciju. Kad su se mladi hokejaši probili u diviziju IIB, de la Garma je ponovo uzeo ovu selekciju k sebi. Dva uzastopna opstanka u ovom razredu natjecanje zasigurno su dijelom i njegova zasluga. Na "širi" popis stavio je četvoricu vratara i 17 igrača iz čega proizlazi da meksičkom izborniku jedinu neodumicu čini pitanje koga postaviti između vratnica, a u polju će ionako igrati svi koji si mogu priuštiti put do Zagreba. U odsutnosti najiskusnijeg vratara, Gerarda Garciju del Vallea koji je do sada nastupio na jednom juniorskom i tri svjetska prvenstva mladih reprezentacija između vratnica bi trebao stajati Sebastian de la Vega. Za reprezentaciju je debitirao u sezoni 2015/16 kad je bio prvi vratar juniorskog sastava i ppričuva u mladoj reprezentaciji. Prije dvije godine bio je prvi vratar mlade reprezentacije u diviziji III s ostvarenih 83,0% obrana. Na mjestu pričuve bit će Santiago Gomez koji je u juniorskoj reprezentaciji debitirao kao pričuva 2017. Prošle sezone je bio prvi vratar juniora u diviziji IIIA s 88,9% obrana. U Beogradu je debitirao za mladu reprezentaciju nastupivši na jednoj utakmici s 92,1% zaustavljenih udaraca.

Meksičku obranu trebala bi predvoditi dvojica "pečalbara" iz Sjeverne Amerike. Gonzalo Hagerman rođen je 2000. i već četiri godine nastupa u SAD. Od prošle sezone nosi dres akademije Lake Forest u nižerazrednoj ligi MPHL. Visoki i snažni branič ove je sezone odigrao 15 utakmica, bez napadačkog učinka. Za mladu reprezentaciju je debitirao prije nego za juniorsku. Do sada je odigrao dva juniorska i dva svjetska prvenstva mladih reprezentacija. Kao kapetan juniora prošle je sezone u diviziji III postigao 7 bodova, a u dresu mlade reprezentacije prople sezone u Beogradu je upisao 2 boda. Godinu dana mlađi Jorge Ortiz, ove sezone također nastupa za akademiju Lake Forest s potpuno jednakim učinkom kao i njegov sunarodnjak Hagerman. Netipično visok i snažan za Meksikanca, u juniorskoj reprezentaciji je debitirao još 2016. Iza sebe ima tri juniorska i jedno svjetsko prvenstvo mladih reprezentacija. Prije dvije sezone je u juniorima upisao čak 6 bodova u diviziji IIIB, a prošle sezone je u Beogradu upisao svoju prvu asistenciju za mladu reprezentaciju.

Ricardo Colon je do sada nastupio na dva svjetska prvenstva mladih reprezentacija i jednom juniorskom. Jedini bod upisao je prije dvije godine u mladoj reprezentaciji, dok je prošle sezone u Beogradu ostao bez napadačkog učinka. Ove sezone nosi dres domaćeg prvoligaša Teotihuacan Priestsa. Pregled meksičkih braniča zaključujemo članom prvoligaša Azteca Eagle Warriorsa. Rođen 2002., Toshio Matsubara zasigurno odudara izgledom od ostatka momčadi, a uz njega je po svemu sudeći vezana i zanimljiva priča kako se našao u meksičkoj reprezentaciji. Do sada je nastupio na dva juniorska prvenstva u divizijama IIIB i IIIA tako da će mu nastup u Zagrebu po svemu sudeći biti prvi dodir sa znatno jačim hokejom nego što je naviknuo.

Prvo ime meksičkog napada je jedini seniorski reprezentativac u sastavu, Luis Cruz. U dosadašnjoj karijeri nastupio je na tri juniorska i tri svjetska prvenstva mladih reprezentacija. Najbolji učinak imao je na oproštaju od juniora prošle sezone kad je u diviziji IIIA postigao 10 bodova. Protivničke mreže pogađao je na svakom od tri turnira mladih reprezentacija, a prošle sezone u Beogradu je upisao 3 boda. U prošloj sezoni debitirao je i za seniorsku reprezentaciju za koju je u diviziji IIB postigao svoja prva 2 boda. Posljednje tri sezone nastupa u Kanadi za akademiju The Hill za koju je ove sezone odigrao 10 utakmica na kojima je upisao 7 bodova. U zemlji "javorovog lista" zadnje tri godine nastupa i Brandon Linares. Član je akademije Ontario Hockey za koju je ove sezone odigrao 11 utakmica na kojima je postigao 6 bodova. Omaleni napadač debitirao je u juniorskoj reprezentaciji 2016., a do sada je nastupio na tri juniorska i dva svjetska prvenstva mlađih uzrasta. Prošle je sezone u juniorima upisao 6 bodova u diviziji IIIA, dok je u Beogradu na turniru mladih reprezentacija ostao na dva boda.

Enrique Urbano također igra hokej sjeverno od Rio Grande. Rođen 1999., član je Boston Rangersa u nižerazrednoj ligi EHLP. Ove sezone je odigrao 7 utakmica na kojima je upisao 1 asistenciju. Iza sebe ima dosta reprezentativnog iskustva. Do sada je nastupio na tri juniorska i isto toliko svjetskih prvenstava mladih reprezentacija. Na prošlogodišnjem beogradskom turniru divizije IIB upisao je 2 boda. Carlosu Ramosu ovo je također oproštaj od mlade reprezentacije. U meksičkom dresu nastupio je na jednom juniorskom i dva svjetska prvenstva mladih reprezentacija, a u Beogradu je bio jedan od najraspoloženijih napadača s ukupno 3 boda. Član je domaćeg prvoligaša Aztec Eagle Warriorsa za koje je postigao 5 bodova u dosadašnjem tijeku prvenstva.

Benjamin Dunn dosad nije nastupao u mladoj reprezentaciji. U meksiškom dresu je debitirao 2017., a godinu dana kasnije je u diviziji IIIA upisao 4 asistencije. Član je prvoligaša Olmec Stone Headsa za koje je ove sezone postigao jedan pogodak. Pregled meksičkih napadača zaključit ćemo Patriciom Riverollom koji je do sada nastupio na dva juniorska i jednom svjetskom prvenstvu mladih reprezentacija. Unatoč stečenom iskustvu, još uvijek čeka na prvi bod u meksičkom dresu pa će biti zanimljivo vidjeti hoće li mu led Doma sportova biti sretniji od prethodnih ledenih dvorana u kojima je branio boje svoje zemlje.

Hrvatska se s Meksikom sastala na prošlom svjetskom prvenstvu u Beogradu. Naša reprezentacija je poslije dva kola imala tri boda. Izgubili smo od Srbije, svladali Belgiju i nadali se da će Srbija izgubiti tri boda u utakmicama s Belgijom, Meksikom i Turskom kako bi zadržali izglede za zlato. Meksiko je poslije uvodna dva poraza od Španjolske i Turske, trebao čudo u vidu pobjede nad Belgijom u zadnjem kolu da zatvori krug i izbori opstanak. Raspoloženje nije bilo na visini ni kod jednih niti kod drugih. Hrvatska je povela pogotkom Fičura već u prvoj minuti. Međutim, od željenog “punjenja” nije bilo ništa. Meksikanci su se dobro opirali Hrvatima, a u devetoj minuti su izjednačili preko Hagermana. Hrvatska je u nastavku susreta pojačala tempo pa je u 24. minuti povela zgoditkom Vuglača. Meksikanci su bili u podređenom položaju, ali su tu i tamo znali zaprijetiti pa je tako Linares u 31. minuti izjednačio. Samo dvije minute kasnije Krikšić je pogotkom s igračem manje vratio naše u vodstvo. Hrvatska je imala više od igre i u zadnjoj trećini, ali je neizvjesnost potrajala sve do 53. minute kad Šutevski podiže prednost na dva gola. Kad su Meksikanci u završnici trećine izvukli vratara, Fičur je u 60. minuti svojim drugim pogotkom postavio konačnih 5:2. Hrvatska je do kraja turnira dobila Tursku i izgubila od Španjolske pa je ostala treća, a Meksiko je iskoristio nezainteresiranost Belgije i senzacionalnom pobjedom osigurao opstanak u diviziji IIB.

Meksiko se nakon proboja u diviziju IIB dva puta izborio za opstanak. Prije dvije godine Meksikanci su pobjedom u izravnom okršaju pogurnuli Australce na dno, a prošle sezone u Beogradu su iskoristili opuštenost Belgijanaca i zatvorili krug u kojem su ispaštali Turci. U Zagrebu će im meta biti reprezentacija Izraela protiv koje igraju drugog dana turnira. Ovaj uzrast meksičkih hokejaša nije bio tako uspješan u juniorskom uzrastu jer su Meksikanci prije dvije godine odigrali mini turnir divizije IIIB s Južnom Afrikom i Hong Kongom. Statistički gledano, Meksiko sa svojih 18 klizališta i više od 400 seniora izgleda bolje nego Hrvatska. Međutim, u meksičkom prvenstvu nastupaju samo 4 kluba s manje od 20 igrača u prosjeku pa je veliko pitanje koliko su izneseni podaci vjerodostojni.

Hrvatska nije briljirala protiv Meksika prije godinu dana, ali je ipak uvjerljivo pobijedila. Ništa manje ne očekujemo od zagrebačkog dvoboja, bez obzira na ishode uvodnih utakmica koje će odlučiti o plasmanu naše reprezentacije. Bez lakše skromnosti, Hrvatska je, unatoč manjem broju klizališta i registriranih hokejaša, apsolutni favorit protiv Meksika. Za hrvatske hokejaše koji se od malih nogu natječu protiv Slovenaca, Srba, Mađara, Austrijanaca i drugih, Meksiko jest hokejaški egzotična zemlja i svaki pokušaj da se prikaže kako "danas svi igraju hokej" je nepotrebno traženje opravdanja za mogući neuspjeh. Ne, momčad koja je prije dvije godine bila u juniorskoj diviziji IIIB dok su njihovi hrvatski vršnjaci u Koreji držali Veliku Britaniju u egalu 50 minuta nije i ne smije predstavljati nikakvu prijetnju hrvatskoj mladoj reprezentaciji.