Drugog dana svjetskog prvenstva divizije IIA Hrvatska će odmjeriti snage s reprezentacijom Islanda. Posljednji međusobni okršaj ove dvije momčadi zbio se prije deset godina u ledenoj dvorani Doma sportova. Putovi hrvatskih i islandskih hokejaša su se u međuvremenu razišli. Hrvati su pet godina proveli u diviziji IB, a Island je 2018. nakon sedam uzastopnih godina u diviziji IIA ispao u niži razred pa ga nije bilo u Beogradu kad se Hrvatska vratila u diviziju IIA. Islandski dani "ponosa i slave" bili su u 2013. i 2014. kad je momčad s vulkanskog otoka osvajala broncu i srebro. Međutim, uslijedile su "olovne godine" pa se Island triput zaredom spašavao od ispadanja. Islandski vrč se napokon razbio 2018. pa su "vikinzi" otklizali u egzotično društvo divizije IIB u kojem su proveli i dvogodišnju stanju zbog velepošasti koronavirusa. Prošle godine je Island osvojio prvo mjesto te se vratio u četvrti razred svjetskog hokeja.
Rejkjavik je 2022. bio domaćin svjetskog prvenstva divizije IIB. Protivnik Islanda u prvom kolu bila je reprezentacija Bugarske. Domaći su od samog početka nametnuli svoju igru pa su poveli već u četvrtoj minuti. Bugari su se i dalje uglavnom branili te su održavali minimalni zaostatak sve do drugog dijela trećine kad Island koristi igrača više za povećanje vodstva. Balkanci su do odlaska na odmor ipak smanjili zaostatak i produžili neizvjesnost oko ishoda. Island je zadržao inicijativu i u nastavku susreta. Naleti domaćih urodili su plodom pa je bugarski vratar do sredine druge trećine još dva puta morao vaditi pak iz mreže. "Vikinzi" su u drugom dijelu trećine s još dva zgoditka slomili protivnički otpor i natjerali Bugare da promijene vratara. Islandska ofenziva se pojačala u trećem dijelu utakmice. Isprva je Bugarska odolijevala pa je sredinom trećine čak i popravila omjer. Međutim, u završnici susreta ponestalo im je i energije i volje pa su za četiri minute primili isto toliko pogodaka za konačnih 10:2 u korist Islanda. Gruzija se u drugom kolu pokazala kao teži protivnik. Momčad s Kavkaza je u prvom kolu svladala Belgiju te je i protiv domaćih krenula napadački. Island je ipak prvi poveo zgoditkom u prvom dijelu prve trećine. Usprkos velikom broju prilika na obje strane, do kraja trećine se mreže više nisu tresle. Domaći su u prvoj minuti nastavka susreta povećali prednost pogotkom s igračem više. Gruzija je ubrzo odgovorila zgoditkom s igračem više no Island je potom pojačao pritisak i nekoliko minuta kasnije se našao s dvojicom igrača više. Domaći su bili izuzetno učinkoviti i s dva pogotka u 60 sekundi stvorili tri gola prednosti te potjerali protivničkog vratara s leda. Gruzijci su u zadnjoj trećini smanjili zaostatak još jednim zgoditkom s brojčanom prednosti, ali su na isti načini primili pogodak nekoliko minuta kasnije za konačnih 5:2 u korist Islanda.
"Vikinzi" su u trećoj utakmici nastavili pohod prema prvom mjestu i povratku u diviziju IIA. Prvih dvadeset minuta okršaja s Meksikom je obilježila obostrano otvorena igra u kojoj je Island bio uspješniji zgodicima na početku i na kraju trećine. Islanđani su početkom drugog dijela susreta povećali prednost nakon čega preuzimaju igru u svoje ruke. Meksički vratar je sredinom druge trećine ponovo vadio pak iz mreže, a njegovi suigrači su neposredno pred odlazak na drugi odmor postigli počasni pogodak. Meksikanci su zadnju trećinu proveli očajnički braneći svoja vrata. Island je u prvom dijelu trećine s dva zgoditka otklonio svaku dvojbu oko ishoda, a "vikinzi" su pred kraj dvoboja postavili konačnih 7:1. Island je u posljednjoj utakmici turnira mogao izgubiti od Belgije s golom razlike i zadržati prvo mjesto. Porazi do pet golova razlike bi "vikinge" zadržali na drugom mjestu koje je također vodilo u viši razred natjecanja. Prva trećina je protekla u ravnopravnoj borbi u kojoj su obje momčadi prije svega pazile na svoja vrata pa nije čudilo što nije bilo pogodaka. Belgijanci su u nastavku susreta krenuli u ofenzivu, jer im je i minimalna pobjeda donosila drugo mjesto u krugu s Islandom i Gruzijom. Belgijski plan je urodio plodom u prvom dijelu trećine, ali Island je sredinom trećine poravnao. Belgija je i dalje napadala, ali joj se položaj bitno pogoršao kad je Island krajem trećine preokrenuo omjer. Belgijanci su u zadnjoj trećini krenuli na sve ili ništa. Island se uspješno branio, a kad je u drugom dijelu trećine brojčanu prednost pretvorio u treći pogodak, priči je došao kraj. Belgija je u završnici dvoboja povukla vratara i s igračem više uhvatila priključak. Vremena za podvig je još bilo, ali ga Island nije dopustio te je pobjedom od 3:2 ostvario maksimalni učinak za proboj u viši razred natjecanja.
Izbornik Islanda je 64-godišnji Vladimir Kolek. Iskusni češki stručnjak već petu godinu radi u islandskom hokeju, a iza sebe ima osam godina na mjestu glavnog trenera u finskim drugoligašima Hokki i KooKoo. Na njegovom popisu se nalaze 22 hokejaša od kojih svi osim trojice igraju u jednom od tri aktivna kluba na otoku. Islandsko prvenstvo je prije desetak godina obuhvaćalo čak šest momčadi, kasnije se broj stabilizirao na četiri no posljednjih nekoliko godina se samo tri momčadi bore za naslov prvaka što je ispod minimuma potrebnog za nastup reprezentacije na svjetskim prvenstvima. Srećom, IIHF je odavno prestao primjenjivati navedeni kriterij, jer bi mu se članstvo doslovno prepolovilo. Naslov prvaka osvojio je Skautafelag iz Reykjavika koji je nakon redovnog dijela prvenstva bio drugi, ali je u doigravanju nadjačao imenjaka iz Akureyrara i postao prvakom po prvi put nakon 2009. U ligi se još natjecao i drugi klub iz prijestolnice, Fjölnir. Za islandski hokej bi svakako bilo dobro kad bi se broj klubova, a time i hokejaša povećao, no u zemlji od manje 400 tisuća stanovnika ima samo tri klizališta što je stanje kakvo nam je na žalost dobro poznato.
Prvi vratar Islanda trebao bi biti 19-godišnji Johann Ragnarsson. Visoki čuvar mreže već drugu godinu brani u Češkoj gdje je član mlade momčadi drugoligaša Kolina. U trećem razredu natjecanja mladih momčadi branio je na 21 utakmici i primao 2,67 pogodaka na šezdeset minuta u igri. Za reprezentaciju je debitirao na olimpijskim kvalifikacijama 2019. protiv Izraela kad je sačuvao svoju mrežu netaknutom. Prošle sezone je po prvi nastupio na svjetskom prvenstvu te je u utakmicama protiv Gruzije i Belgije zaustavio 94,9% udaraca. U pričuvi će biti tri godine stariji Jakob Johannesson iz Skautafelaga iz Akureyrara (kojeg ćemo dalje zvati samo Akureyrar). Ove sezone je branio na 10 utakmica redovnog dijela prvenstva u kojem je zaustavio 94,5% udaraca, ali je podbacio u doigravanju gdje je na 5 utakmica skupio samo 86,6% obrana. U reprezentaciji je debitirao prošle sezone gdje je na turniru divizije IIB branio protiv Bugarske i Meksika te skupio 93,6% obrana.
Ako će već između vratnica stajati "djeca", ispred njih će biti veterani koje se s pravom može nazvati produženim rukama izbornika na ledu. Daleko najstariji igrač Islanda bit će 42-godišnji Ingvar Jonsson. Islandski gorostas je nastupio na 21 svjetskom prvenstvu. Za reprezentaciju je odigrao čak 103 utakmice od nekadašnje skupine D u prošlom stoljeću do divizije IIA po postojećem sustavu natjecanja. U islandskom dresu je upisao 48 bodova, a najučinkovitiji je bio još 2004. kad je u diviziji III postigao 10 bodova. Posljednji je put za reprezentaciju zaigrao 2019. u diviziji IIB gdje je ostao bez napadačkog učinka. Bogatu karijeru je uglavnom proveo na Islandu s izuzetkom dvije sezone u danskoj drugoj ligi od 2005. do 2007. Od 2014. je član Akureyrara za kojeg je ove sezone postigao 8 bodova u 18 utakmica.
Budući da Jonssona nije bilo na prošlogodišnjem svjetskom prvenstvu, oznaku "C" na dresu je ponio 31-godišnji Robert Pålsson. Branič Fjölnira je ove sezone odigrao samo 9 utakmica domaćeg prvenstva na kojima je upisao 9 bodova. Gotovo cijelu karijeru je proveo na Islandu izuzevši dvije sezone u danskoj drugoj ligi prije desetak godina. Za reprezentaciju je debitirao još 2009. u diviziji II, a dosad je nastupio na 11 svjetskih prvenstava. Ukupno je za Island odigrao 60 utakmica na kojima je postigao 21 bod. Na posljednjem svjetskom prvenstvu je upisao dvije asistencije.
Uz dvojicu iskusnih, obrana Islanda u svom sastavu ima i mlađih braniča. Gunnar Arason je rođen 2001., a za reprezentaciju je prvi put zaigrao 2019. u diviziji IIB. Ukupno je dres Islanda nosio na 12 utakmica na kojima je postigao 10 bodova od kojih čak 6 na prošlogodišnjem svjetskom prvenstvu divizije IIB. Prije dvije godine je odigrao 7 utakmica za mladu momčad švedskog trećeligaša Nyköpingsa. Visoki i snažni branič je član Akureyrara za kojeg je ove sezone postigao 36 bodova u 21 susretu. Godinu dana mlađi Thorgils Eggertsson ima i švedsko državljanstvo, ali ipak posljednjih pet godina igra isključivo na Islandu. Član je Skautafelaga u čiji je naslov prvaka ugradio 9 bodova u 19 odigranih utakmica. Omaleni branič je za reprezentaciju debitirao na prošlogodišnjem svjetskom prvenstvu divizije IIB na kojem je upisao prvu asistenciju za Island.
Prvo ime islandske navale je 32-godišnji Andri Mikaelsson iz Akureyrara. Za svoj sadašnji klub igra od 2014. a ove sezone je postigao 34 boda u 19 utakmica. Izuzevši sezonu u švedskom četvrtoligašu Asedi, cijelu je karijeru proveo u domovini. U reprezentaciji je debitirao još 2009. u diviziji II kad je postigao prva dva boda. Dosad je nastupio na 12 svjetskih prvenstava uključujući i prošlogodišnje na kojem je postigao 7 bodova što mu je najbolji učinak u reprezentativnoj karijeri. Ukupno je za Island odigrao 65 utakmica na kojima je upisao 36 bodova. Njegov klupski suigrač, Johann Leifsson je prvi strijelac islandskog prvenstva za ovu sezonu s 44 boda u 21 susretu. Visoki i snažni 29-godišnjak je gotovo cijelu karijeru proveo u domaćem prvenstvu izuzev godine u švedskom četvrtoligašu Motali u 2016. Prvi put je za Island zaigrao 2012. u diviziji IIA. Iza njega je devet svjetskih prvenstava, a najbolji je učinak imao prošle sezone kad je postigao 8 bodova na turniru divizije IIB. Islandski dres je nosio na 50 utakmica na kojima je upisao 36 bodova.
Jedan od najiskusnijih napadača islandske reprezentacije je Emil Alengård. Kako se može zaključiti iz prezimena, porijeklom je Šveđanin pa je gotovo cijelu karijeru proveo u rodnoj Švedskoj. Branio je boje nekoliko trećeligaša i u tom razredu odigrao 270 utakmica na kojima je postigao 201 bod. Od prošle sezone nosi dres Fjölnira za koji je u zadnjem prvenstvu postigao 16 bodova u 15 utakmica. Za Island se odlučio još kao junior pa je već 2005. kao 18-godišnjak debitirao i u seniorskoj reprezentaciji u diviziji II. Islandski dres je nosio na 12 svjetskih prvenstava, posljednji put 2016. u diviziji IIA kad je postigao 4 boda. Za reprezentaciju je odigrao ukupno 61 utakmicu na kojima je upisao 91 bod. Mlade napadače u reprezentaciji predvodi 23-godišnji Sölvi Atlason. Član je prvaka Skautafelaga za koji je postigao 24 boda u 20 utakmica, a prije četiri godine se iskušao u mladoj momčadi finskog drugoligaša RoKija čiji dres je nosio pune dvije sezone. Prvi nastup za reprezentaciju je upisao 2018., a turnir u Madridu će mu biti četvrto svjetsko prvenstvo. Ukupno je za Island odigrao 17 utakmica na kojima je postigao 7 bodova, od kojih 2 na prošlogodišnjem svjetskom prvenstvu divizije IIB. Kari Arnarsson je u reprezentaciji debitirao prošle sezone u diviziji IIB i odmah se nametnuo sa 6 bodova u 4 utakmice. Mladi napadač je član Skautafelaga u čiji naslov prvaka je ugradio 13 bodova u 14 utakmica. Njegov klupski suigrač, 23-godišnji Styrmir Maack je jedan od petorice debitanata u islandskoj reprezentaciji. Ove sezone je postigao 21 boda u isto toliko utakmica islandskog prvenstva.
Prošlo je točno deset godina od posljednjeg sraza Hrvatske i Islanda. Bilo je to na svjetskom prvenstvu divizije IIA održanom u zagrebačkom Domu sportova. Hrvatska je iza sebe imala pobjede protiv Australije s 3:1 i Španjolske sa 6:2 i tražila je nova tri boda kako bi održala korak s Belgijom koja je već bila svladala Island, Srbiju i Španjolsku. Islanđani su na otvaranju turnira izgubili 4:1 od Belgije, ali su u drugom kolu zaskočili Australiju svladavši je u raspucavanju s 3:2. Hrvatska je od početka utakmice imala više od igre, ali je povela tek u 15. minuti zgoditkom "željeznog braniča" Serticha. U drugoj trećini se igralo samo na jedan gol no unatoč pravoj kanonadi, nijedan pak nije pronašao put do mreže pa se neizvjesnost protegla u posljednju trećinu. Blagus je u 44. minuti povećao hrvatsku prednost, ali smo odahnuli tek sredinom zadnje trećine kad su naši hokejaši slomili otpor upornih "vikinga". Marko Lovrenčić je donio mir zgoditkom u 49. minuti, a minutu kasnije pogađa i Kanaet. Ljubimac zagrebačke publike, Hecimovic je postigao peti pogodak u 53. minuti, a četiri minute kasnije islandsku je mrežu zatresao i Tomislav Čunko. Počasni pogodak za Island postigao je gore spomenuti Alengård. Hrvatska je potom svladala Srbiju sa 6:4, a u odlučujućem obračunu za prvo mjesto pregazila Belgiju sa 6:0 i izborila ulazak u diviziju IB u kojoj ćemo ostati sljedećih pet godina, dok je Island osvojio broncu. Od hrvatskih "oklopnika" iz ovog okršaja, Islanđane će ponovo sresti Kanaet, Rendulić, Brenčun i Mikulić dok će na drugoj strani biti Mikaelsson, Leifsson, Alengård, Pålsson i Jonsson.
Island započinje turnir utakmicom protiv Gruzije u kojoj traži bodove koji bi ga trebali odmaknuti iz borbe za ostanak. Teško je pomisliti da u islandskom taboru ozbiljno razmišljaju o mogućim bodovima protiv naše momčadi, a u trećem kolu ih čeka još jedna zahtjevna utakmica protiv Australije. Španjolci su danas puno jači nego što su bili prije deset godina u Zagrebu kad su ispali u diviziju IIB tako da ne treba očekivati da će Islanđani "poginuti" u borbi protiv domaćina. Za "vikinge" je daleko bitnija posljednja utakmica koju igraju protiv Izraela u kojoj će također tražiti bodove spasa. Island bi realno mogao do bodova i protiv Gruzije i protiv Izraela što bi mu osiguralo sredinu ljestvice i dalji boravak u diviziji IIA u kojem bi "vikinzi" rado ostali do daljnjeg. Hrvatska u okršaj protiv Islanda ulazi kao favorit i od te uloge ne smije bježati, nego odgovornom i čvrstom igrom slomiti otpor protivnika i upisati tri boda. Sve drugo bi bilo prvorazredno iznenađenje i razočaranje.