Vrhunac uzbuđenja na svjetskom prvenstvu divizije IIA tbi trebao nastupiti pred prvi buli posljednje utakmice na turniru. Hrvatska će odmjeriti snage s reprezentacijom domaćina u okršaju dvije nominalno najjače momčadi u natjecanju. Španjolska je član divizije IIA od njenog osnivanja u 2012., pri čemu joj nedostaje kontinuitet kvalitete. "Furija" je u posljednjih desetak godina dvaput bila na pragu ulaska u viši razred natjecanja, ali je oba puta već sljedeće godine ispadala u diviziju IIB iz koje bi se onda ekspresno vratila. Španjolci su prvi put podbacili u Zagrebu 2013., a ponovo su se našli na dnu četvrtog razreda natjecanja samo četiri godine kasnije. Na posljednja dva održana turnira divizije IIA u Beogradu 2019. i na Velesajmu 2022., Španjolska je osvajala četvrto mjesto.
Španjolci su svjetsko prvenstvo na Velesajmu otvorili porazom od Nizozemske. Prvih dvadeset minuta obilježila je tvrda i zatvorena igra u kojoj su Nizozemci bili učinkovitiji. "Tulipani" su poveli već u četvrtoj minuti, a sredinom trećine su povećali prednost pogotkom s igračem više. Španjolska je početkom druge trećine pretrpjela dvostruki udar primivši dva pogotka za manje od tri minute. Činilo se da nema nikakve dvojbe oko ishoda premda je "furija" uspostavila ravnotežu u igri, a sredinom druge trećine smanjila zaostatak. Nizozemci su sigurno održavali prednost sve do sredine posljednje trećine kad su Španjolci za manje od minute dvaput zatresli mrežu i uhvatili priključak. Neizvjesnost je potrajala sve do završnice dvoboja u kojoj Nizozemska postiže još jedan zgoditak za konačnih 5:3 u svoju korist. Španjolska se nakon uvodnog poraza morala "vaditi" protiv Hrvatske. Bila je to neobična utakmica u kojoj se pobjednik nije znao doslovno do zadnjeg udarca prema vratima. Hrvati su u prvih dvadeset minuta imali nešto više od igre, dvaput propustili iskoristiti igrača više pa se na prvi odmor pošlo netaknutih mreža. Druga trećina je protekla u znaku "furije" koja je veći dio vremena provela u ofenzivi, ali bez učinka. I jedni i drugi su dvaput imali igrača više no mreže su i dalje nisu tresle. Posljednju trećinu je obilježila ravnopravna borba s prigodama na obje strane. Španjolci su dvaput imali brojčanu prednost no pogodaka i dalje nije bilo. Nakon šezdeset minuta bez ijednog zgoditka, nije bilo nikakvo čudo da je produžetak protekao u "premotavanju" pa je pobjednika odlučilo raspucavanje u kojem su Hrvati bili uspješniji.
Španjolci su tek nakon utakmice protiv Izraela mogli čuti taktove svoje himne. Španjolska je opsjedala protivnička vrata tijekom cijele prve trećine, ali je unatoč kanonadi izraelski vratar kapitulirao tek pola minute prije odlaska na odmor. "Furija" je u nastavak susreta ušla još žešće što je ubrzo urodilo plodom. Španjolci su u prvih deset minuta druge trećine postigli čak četiri pogotka čime su otklonili svaku dvojbu oko ishoda. Izraelci su početkom zadnje trećine postigli pogodak s igračem manje na što su Španjolci odgovorili za manje od minute. Odnos snaga na ledu je ostao isti pa se uglavnom igralo na polovici Izraela. Usprkos brojnim prigodama, Španjolcima nije pošlo za rukom povećati prednost, ali je Izrael sredinom trećine iskoristio jedan od rijetkih "izleta" u protivničku trećinu i postavio konačnih 6:2. Španjolska je u zadnjoj utakmici protiv Kine mogla dohvatiti medalju, ali ne i jedno od prva dva mjesta koja su vodila u viši razred natjecanja. "Furija" je odlično započela utakmicu i u prvom dijelu prve trećine došla u vodstvo. Prvih dvadeset minuta je obilovalo prilikama na obje strane, ali se omjer do odlaska na odmor nije mijenjao. Igra je u drugoj trećini bila dosta zatvorenija, ali su Španjolci i dalje imali inicijativu. Međutim, Kinezi su pred kraj trećine ipak izjednačili. Posljednja trećina je protekla u znaku "zmajeva" koji su za pet minuta dvaput zatresli mrežu. Kina je napadačkom igrom održavala prednost, a kad su Španjolci u završnici dvoboja krenuli sa šestoricom igrača, Kina postavlja konačnih 4:1 zgoditkom u nebranjenu mrežu. Španjolska je na kraju ostala četvrta, ali svjesna da će dogodine zbog odlaska Kine i Nizozemske u viši razred natjecanja, divizija izgledati potpuno drugačije i da će se otvoriti prilika za prolazak u diviziju IB.
Španjolsku će reprezentaciju na predstojećem svjetskom prvenstvu voditi Luciano Basile. Kanadski stručnjak talijanskog porijekla s povremenim prekidima vodi Španjolsku još od 2011. i s njom je proveo i uspone u diviziji I i padove u diviziju IIB. U svojoj dugoj karijeri vodio je talijanske i francuske prvoligaše, a prošlu sezonu je počeo kao trener talijanskog Pustertala u ICEHL-u (novo ime za poznati EBEL). Velika većina od 22 hokejaša s reprezentativnog popisa dolazi iz domaćeg prvenstva, dok petorica igraju u Francuskoj ili Švedskoj. Reprezentaciju čini kombinacija iskustva i mladosti od veterana s 12 svjetskih prvenstava na leđima do petorice debitanata. Ove sezone je u španjolskom prvenstvu nastupilo sedam klubova, jedan manje u odnosu na prethodno prvenstvo. Nakon tri kruga redovnog dijela i ukupno 18 utakmica, prvo mjesto pred doigravanje je zauzela Jaca, ispred branitelja naslova Barcelone. Ove dvije momčadi su pobijedile u polufinalnim dvobojima protiv Majadahonde i Puigcerde, a u finalu je Jaca bila uspješnija te se okrunila 11. naslovom prvaka, prvim poslije 2016.
Za sigurnost španjolskog gola prvenstveno će biti zadužen vratar Raul Barbo. Rođen 2000., za reprezentaciju je debitirao još 2017. kad je branio na jednoj utakmici u diviziji IIA. Od tada je nastupio na još dva svjetska prvenstva uključujući i prošle godine na Velesajmu. Ukupno je španjolski dres nosio na 7 utakmica, a najuspješniji je bio 2018. u diviziji IIB kad u dvije utakmice nije primio nijedan pogodak. Sezonu je započeo u Majadahondi, a završio u Jaci u čiji je naslov prvaka ugradio 91,9% obrana u 7 utakmica redovnog dijela, dok je u 7 utakmica doigravanja zaustavio 89,2% udaraca. Dvije godine mlađi Sergi Reina je po prvi put pozvan u seniorsku reprezentaciju. Član je Barcelone za koju je obranio 89,6% udaraca u 17 utakmica redovnog dijela prvenstva , dok je u 7 nastupa u doigravanju skupio 88,7% obrana.
Osnovno obilježje španjolske reprezentacije je mladost. Španjolci u prosjeku imaju manje od 23 godine što je dijelom odraz politike njihovog izbornika, a dijelom posljedica činjenica da je hokej u Španjolskoj amaterski sport kojim se teško redovito baviti ako ste zaposleni, obiteljski čovjek. Najstariji i najiskusniji španjolski branič je 25-godišnji Alfonso Garcia. Član je Majadahonde iz istoimenog madridskog predgrađa za koju nastupa već 9 godina, a ove sezone je odigrao 18 utakmica na kojima je postigao 17 bodova. Visoki i krupni branič u reprezentaciji igra od 2015. i do sada je skupio šest svjetskih prvenstva. Španjolski dres je nosio na ukupno 35 utakmica u kojima je postigao 19 bodova. Nastupio je i u Zagrebu gdje je ostao bez napadačkog učinka. Njegov vršnjak, omaleni Bruno Baldris je za reprezentaciju prvi put zaigrao 2017. i postigao prvi pogodak. Iza njega su četiri svjetska prvenstva od kojih je posljednje u Zagrebu na kojem je upisao 3 asistencije. Ukupno je za Španjolsku odigrao 21 utakmicu na kojime je upisao 10 bodova. Izuzev polusezone u Barceloni 2019., posljednjih osam godina igra u Francuskoj. Već tri godine je član drugoligaša Neuilly-sur-Marne za koji je ove sezone odigrao 31 susret na kojima je postigao 9 bodova.
Pablo Fernandez je tek navršio 21 i daleko je od dvojice najmlađih braniča u španjolskim redovima koji nemaju ni 20. Za reprezentaciju je debitirao prošle sezone na Velesajmu i odmah je upisao prva dva boda u španjokskom dresu. Član je prvaka Jace za koju je ove sezone postigao 19 bodova u 21 dvoboju španjolske lige. U Zagrebu je svoj prvi nastup i prvu asistenciju u španjolskoj reprezentaciji imao i godinu dana mlađi Jaime de Bonilla. Nakon četiri godine u austrijskoj akademiji Okanagan, visoki i snažni branič posljednje dvije godine igra u Švedskoj. Trenutno je član petoligaša Göteborgsa u čijem dresu je postigao 11 bodova u 31 utakmici.
Jedan od najstarijih u reprezentaciji je 29-godišnji Alejandro Carbonell. Prvi put je za Španjolsku zaigrao još 2013., a do sada je nastupio na osam svjetskih prvenstava. Španjolski dres je nosio na ukupno 44 utakmice na kojima je postigao 30 bodova. Prošle godine u Zagrebu je postigao samo jedan pogodak. Izuzevši sezonu u francuskom drugoligašu Annecyju, gotovo cijelu karijeru je proveo u Španjolskoj. Po povratku iz Francuske je dvije sezone branio boje Barcelone, nakon čega se vratio u matičnu Jacu. U ovogodišnji naslov prvaka ugradio je 43 boda u 25 utakmica. Njegov godinu dana mlađi klupski suigrač, Gaston Gonzalez se nakon dvije godine u Barceloni vratio u matični klub kako bi pomogao osvojiti naslov prvaka. Poput Carbonella je postigao 43 boda u 25 utakmica. Osim dvije godine u Barceloni, proveo je godinu dana u francuskom trećeligašu Montpellieru, a ostatak karijere u matičnoj Jaci. Prvi put je za reprezentaciju nastupio 2015. kad je postigao prva dva pogotka. Do sada je nastupio na pet svjetskih prvenstava uključujući i prošlogodišnje na Velesajmu na kojem je postigao 2 boda. U dresu "furije" je postigao 22 boda u 33 odigrane utakmice.
Jacu je do naslova prvaka doveo ubojiti trojac od kojih je svaki član postigao točno 43 boda u 25 odigranih utakmica. Uz Carbonella i Gonzaleza, treći ubojiti napadač iz podnožja Pirineja je mladi gorostas Jaime Capillas. Za reprezentaciju je debitirao prošle godine u Zagrebu na kojem je s tri zgoditka bio najprecizniji strijelac. Najučinkovitiji Španjolac u domaćem prvenstvu je Ignacio Granell koji je u dresu Puigcerde postigao čak 52 boda u 19 utakmica. U svom matičnom klubu, ovaj 25-godišnjak je proveo cijelu karijeru. Prvi nastup u reprezentaciji je imao 2018. u diviziji IIB kad je postigao čak 7 bodova. Ukupno je za "furiju" odigrao 17 utakmica na kojima je upisao 15 bodova od čega 2 prošle godine na Velesajmu. Španjolci su često vjerni svojim matičnim klubovima tijekom cijele karijere, a izuzetak nije ni 26-godišnji Oriol Rubio koji se nije maknuo iz Barcelone s kojom je dvaput bio prvak. U posljednjoj sezoni je postigao 54 boda u 25 utakmica. Debitantski nastup u reprezentaciji je imao 2017. kad je postigao 4 boda u diviziji IIA. Iza sebe ima tri svjetska prvenstva, a ukupno je odigrao 18 utakmica za Španjolsku na kojima je postigao 19 bodova. U reprezentaciji ga nije bilo od olimpijskih kvalifikacija 2020. Mladi napadač Alejandro Burgos će na svom drugom svjetskom prvenstvu zaigrati u rodnom Madridu. Cijelu karijeru je proveo u Francuskoj gdje je nastupao i u drugoj i u prvoj ligi. Član je drugoligaša Strasbourga za koji je u 30 utakmica postigao 16 bodova. Za reprezentaciju je debitirao 2019. u Beogradu gdje je postigao 4 boda. Ukupno je za Španjolsku odigrao 7 utakmica na kojima je upisao 8 bodova.
Hrvatska i Španjolska su se sučeljavale na posljednja dva odigrana svjetska prvenstva. Obje utakmice su završile raspucavanjem u kojem su na kraju slavili Hrvati. Prije četiri godine u Beogradu Hrvatska je u četvrto kolo ušla sa šest bodova iz utakmica s Kinom i Belgijom. Španjolci su također svladali Kinu i Belgiju, ali su izgubili od Australije dok smo mi pisali poraz od Srbije. Španjolci su bili bolji tijekom prvih dvadeset minuta što su okrunili vodećim pogotkom Burgosa u 20. minuti. Hrvatska je u nastavak susreta krenula napadački, ali je već u 25. minuti primila pogodak Baldrisa. Naši se nisu obeshrabrili, nego su nastavili jurišati pa je Vedlin smanjio u 29. minuti zgoditkom s igračem više. Na izjednačenje se čekalo do 38. minute u kojoj je Čanić postigao svoj prvi pogodak u hrvatskom dresu. Posljednja trećina je donijela obostrano opreznu i zatvorenu igru. Šakić je pogodio u 45. minuti za preokret, ali je tri minute kasnije izjednačio Gonzalez. Nitko više nije htio ništa riskirati pa se dočekao produžetak. Španjolska je imala više od igre u dodatnih pet minuta no Rosandić je zaustavio sve što su Španjolci ispalili prema njemu. Do odluke je došlo u raspucavanju. Burgos nije pogodio, a Janković jest. U drugoj seriji Rubio zabija, ali i Zanoški. Vratari su obranili pokušaje Boronata i Mirića u trećoj seriji, a i Fuentesa u četvrtoj. Šakić promašuje vrata, a Rosandić brani Pantoji i donosi pobjedu Hrvatskoj. Hrvati su u zadnjem kolu svladali Australiju i navijali za Španjolsku protiv Srbije no "orlovi" su pobjedom od 3:2 u raspucavanju osigurali prvo mjesto, a našima ostavili srebro.
Tri godine kasnije na Velesajmu, na prvi pogodak se čekalo do raspucavanja koje se protegnulo do sedme serije. Granell i Kanaet su bili precizni u prvoj seriji, a Rosandić je obranio pokušaj Capillasa. Dobrić dovodi Hrvatsku u vodstvo, a u trećoj seriji nisu pogodili ni Cerda niti Smolec. Mendizabal je izjednačio u četvrtoj seriji nakon čega Garcia brani udarac Fičura. Budući da su vratari obranili i pokušaje Carbonella i Luke Jarčova u petoj seriji, moralo se pribjeći i pripetavanju. Za Hrvatsku je prvi pucao Puzić, dok je za Španjolce pucao Granell koji je bio precizan na početku. Vratari su bili sigurni pa se rat živaca nastavio. Šakić pogađa u sedmoj seriji, a Rosandić ovog puta brani udarac Mendizabalu i Hrvatska je osvojila dva boda. Na žalost, Hrvati u sljedeća dva dvoboja nisu bili na potrebnoj razini te su pretrpjeli uvjerljive poraze od Kine i Nizozemske što je značilo da ostaju još godinu dana u četvrtom razredu svjetskog hokeja. Od igrača koji su nastupili na jedinstvenom turniru na Velesajmu, u Madridu ćemo vidjeti Rosandića, Alića, Dobrića, Vedlina, Brenčuna, Čavlovića, Luku Kramarića, Vita Idžana, Marinkovića, Kanaeta, Smoleca, Nikolića, Dimitrijevića i Luku Jarčova.
Španjolska će na svom ledu svakako nastojati iskoristiti prednost domaćeg leda i uvrstiti se u viši razred natjecanja. "Furija" će se u prvom kolu zagrijavati protiv rekreativaca iz Izraela, a onda je čeka prva ozbiljnija prepreka, reprezentacija Australije. Prođu li Španjolci s uspjehom prva dva suparnika, dočekat će nepoznanicu iz Gruzije s dodatnim samopouzdanjem. Gruzijci stižu iz nižeg razreda natjecanja no radi se zapravo o "Rusiji 3" (Kazahstan bi bio "Rusija 2"). Španjolci bi trebali biti favoriti i protiv Islanda no stariji se ljubitelji hokeja u Španjolskoj zasigurno sjećaju utakmice od prije deset godina u Zagrebu koju su Islanđani dobili i poslali Španjolce u diviziju IIB. Posljednji dan turnira donosi na kraju pravu poslasticu, sraz Španjolske i Hrvatske.
Hrvatska samu sebe smatra jačom od Španjolske premda smo posljednje dvije utakmice dobili u raspucavanju, a u dvije utakmice prije toga smo jednu izgubili 2012. na Islandu, a drugu dobili godinu dana kasnije u Zagrebu. Utakmice mladih i juniorskih reprezentacija su također odlazile na obje strane tako da je gotovo nemoguće prognozirati kako bi ovaj okršaj trebao završiti. Hrvatska će svakako dati sve od sebe kako bi svladala "furiju" i izborila ulazak u diviziju IB. Uspijemo li, bit će to nagrada za trud i poticaj za dodatni rad kako bi se nagodinu mogli ravnopravno nositi sa suparnicima koji su nas 2018. ispratili u niži razred natjecanja. Budu li Španjolci bolji, sportski ćemo im pružiti ruku i pokušati uraditi sve kako bismo na godinu pokušali nadići nemoguće uvjete za hokej u Hrvatskoj i pripremiti reprezentaciju za novi pokušaj iskoraka u treći razred svjetskog hokeja.