Slom

hrv rumHrvatska je reprezentacija u odlučujućoj borbi za opstanak u diviziji IB do nogu potučena od Rumunjske. Reprezentacija čiji su se igrači skupljali još tijekom prvenstva izvukla je na vidjelo sve slabosti hrvatskog sastava i uvjerljivom pobjedom nakon pet godina poslala Hrvate u niži razred natjecanja. Rumunji su rano došli u vodstvo, a već na sredini prve trećine imali su dva pogotka prednost. Hrvatskoj je za opstanak trebao barem bod, ali i on je postao nedostižan nakon što je Rumunjska u nastavku susreta dvaput zatresla mrežu. Hrvati su tračak nade vratili krajem druge trećine no već na početku posljednje trećine Rumunji s dva zgoditka postavljaju stvari na svoje mjesto. U "premotavanju" utakmice Hrvatska je postigla dva, a Rumunjska jedan pogodak za konačnih 7:3 u korist balkanske reprezentacije.

Opširnije...

Prva pa Ukrajina

pobjedaHrvatska je u trećem kolu svjetskog prvenstva divizije IB zabilježila prvu pobjedu. Palice je pred hrvatskim "oklopnicima" položila reprezentacija Ukrajine. Nekadašnji članovi elitne skupine razbijeni su od Hrvata za samo 13 minuta. Hrvatski su hokejaši u tom razdoblju triput zatresli protivničku mrežu i istjerali nekadašnjeg "medvjeda" Gajdučenka iz igre. Ukrajinci su zaustavili hrvatsku lavinu u prvoj trećini nadajući se preokretu u nastavku. Međutim, Hrvatska je u drugoj trećini održala ravnotežu u igri ne dopustivši uglednom protivniku nijedan pogodak, čak ni iz kaznenog udarca. Ukrajinci su u posljednjoj trećini krenuli na sve ili ništa. Postigli su prvo jedan, a potom i drugi zgoditak. Hrvati nisu izgubili glavu nego su sačuvali minimalnu prednost sve do pred sam kraj kad su pogotkom u praznu mrežu postavili konačnih 4:2 za prvu pobjedu Hrvatske nad Ukrajinom u povijesti.

Bez bodova protiv domaćina

litva hrvatskaHrvatska je otvorila svjetsko prvenstvo divizije IB porazom protiv domaćina Litve. Litvanci su u dvoboj krenuli goropadno, sa željom da što prije slome otpor protivnika i osiguraju pobjedu. Hrvati su isprva bili prisiljeni na obranu no kako je vrijeme odmicalo sve su se bolje nosili s domaćima. Kad se već činilo da će se na odmor poći u rezultatskoj ravnoteži, Litva je pogotkom s igračem više prešla u vodstvo. Prije nego što je Hrvatska stigla bilo što učiniti u nastavku, pločica se ponovo našla u hrvatskoj mreži. Naši su hokejaši i u ovoj trećini uspostavili ravnotežu u igri, ali su i dalje pokazivali neučinkovitost u napadu. Sredinom druge trećine Hrvatska propušta iskoristiti dvojicu igrača više. Litva je odmah po izjednačenju snaga na ledu, "kaznila" Hrvatsku za njen propust. Do kraja trećine omjer se više nije mijenjao, a u zadnjoj trećini domaći su znalački čuvali prednost i štedjeli energiju pa je dvoboj završio pobjedom Litvanaca s 3:0.

Težak poraz Hrvatske

estonija hrvatskaHrvatski su hokejaši neugodno iznenadili svoje navijače. U dvoboju četvrtog kola protiv Estonije, Hrvati su uvjerljivo poraženi s čak 5:1. Estonci su poveli početkom dvoboja, a poslije dvadeset minuta ravnopravne igre, svoje su vodstvo povećali u zadnjim sekundama pred odmor zgoditkom s igračem manje. Hrvatska je u nastavak susreta krenula napadački i poslije nekoliko minuta smanjila zaostatak. Međutim, samo nekoliko minuta kasnije, Estonija vraća razliku na dva gola. Unatoč izrazitoj premoći u većem dijelu trećine, Hrvatima nije pošlo za rukom približiti se Estoncima. Premda se očekivalo da će Hrvatska u posljednjoj trećini krenuti na sve ili ništa, Estonija je organiziranom igrom spriječila Hrvate da ugroze pobjedu momčadi s Baltika. U završnici susreta, Estonci su s dva zgoditka dokrajčili nade Hrvata u osvajanje odličja i gurnuli Hrvatsku u borbu za opstanak.

Hrvatska propustila priliku

hrv vs japanMalo je nedostajalo da Hrvatska iznenadi Japance i uhvati prve bodove na prvenstvu. Hrvati su se ravnopravno nadmetali s dalekoistočnim hokejašima tijekom prvih dvadeset minuta. Japan se dvaput morao braniti s igračem manje, a onda je u završnici trećine prešao u vodstvo. Hrvatska je na protivnički izazov odgovorila "ledenom olujom" u nastavku. U razmaku od pet minuta Hrvati su čak triput zatresli protivničku mrežu čime su preuzeli utakmicu pod kontrolu. Međutim, Japanci se nikada ne predaju pa su, opet u završnici trećine, postigli pogodak i približili se na gol manjka. Na samom početku posljednje trećine, Azijati još jednom pogađaju mrežu čime su poništili hrvatsku prednost. Rezultatska ravnoteža potrajala je desetak minuta, a onda je Japan izveo preokret. Premda je do kraja trećine ostalo još sedam minuta, Hrvatima nije pošlo za rukom spasiti barem bod.

Hrvatska ostala sa srebrom

U18 Hrv Spa 180330Hrvatska juniorska reprezentacija osvojila je drugo mjesto na svjetskom prvenstvu divizije IIB koje se održalo u Zagrebu. U odlučujućoj utakmici za prvo mjesto, Španjolska je svladala Hrvatsku sa 4:1 čime se uvrstila u viši razred natjecanja u kojem će nastupiti 2019. Španjolci su se već u prvoj trećini pokazali kao bolja momčad pa su do sredine trećine imali minimalno vodstvo. Domaći su u nastavku krenuli po izjednačenje no već na početku druge trećine primaju pogodak s igračem više. Tijekom druge trećine gledamo ravnopravnu borbu u kojoj su Španjolci ipak bili učinkovitiji u napadu. U završnici trećine gosti postižu još jedan pogodak čime su napravili odlučujući korak prema zlatnoj medalji. Svi napori Hrvata da se vrate u utakmicu nisu urodili plodom. U posljednjim minutama utakmice obje su momčadi po jednom zatresle protivničku mrežu, a kad je dvoboj završio, "fiesta" je mogla početi.