Hrvatska propustila priliku

hrv vs japanMalo je nedostajalo da Hrvatska iznenadi Japance i uhvati prve bodove na prvenstvu. Hrvati su se ravnopravno nadmetali s dalekoistočnim hokejašima tijekom prvih dvadeset minuta. Japan se dvaput morao braniti s igračem manje, a onda je u završnici trećine prešao u vodstvo. Hrvatska je na protivnički izazov odgovorila "ledenom olujom" u nastavku. U razmaku od pet minuta Hrvati su čak triput zatresli protivničku mrežu čime su preuzeli utakmicu pod kontrolu. Međutim, Japanci se nikada ne predaju pa su, opet u završnici trećine, postigli pogodak i približili se na gol manjka. Na samom početku posljednje trećine, Azijati još jednom pogađaju mrežu čime su poništili hrvatsku prednost. Rezultatska ravnoteža potrajala je desetak minuta, a onda je Japan izveo preokret. Premda je do kraja trećine ostalo još sedam minuta, Hrvatima nije pošlo za rukom spasiti barem bod.

Opširnije...

Hrvatska ostala sa srebrom

U18 Hrv Spa 180330Hrvatska juniorska reprezentacija osvojila je drugo mjesto na svjetskom prvenstvu divizije IIB koje se održalo u Zagrebu. U odlučujućoj utakmici za prvo mjesto, Španjolska je svladala Hrvatsku sa 4:1 čime se uvrstila u viši razred natjecanja u kojem će nastupiti 2019. Španjolci su se već u prvoj trećini pokazali kao bolja momčad pa su do sredine trećine imali minimalno vodstvo. Domaći su u nastavku krenuli po izjednačenje no već na početku druge trećine primaju pogodak s igračem više. Tijekom druge trećine gledamo ravnopravnu borbu u kojoj su Španjolci ipak bili učinkovitiji u napadu. U završnici trećine gosti postižu još jedan pogodak čime su napravili odlučujući korak prema zlatnoj medalji. Svi napori Hrvata da se vrate u utakmicu nisu urodili plodom. U posljednjim minutama utakmice obje su momčadi po jednom zatresle protivničku mrežu, a kad je dvoboj završio, "fiesta" je mogla početi.

Teško je breme favorita

U18 Ice Hrv 180327Hrvatska je u trećem kolu svjetskog prvenstva divizije IIB svladala Island s 5:4 u raspucavanju. Premda je poredak na ljestvici ukazivao da igra prvi protiv posljednjeg, to se u igri nije vidjelo. Dijelom zbog izjednačenosti među sastavima, a dobrim dijelom i zbog obilježja hrvatskih hokejaša koji općenito teško igraju kad su favoriti. Islanđani su krenuli žestoko u utakmicu što ih je koštalo rano primljenog pogotka s igračem manje. Međutim, kršni dečki sa sjevera nisu posustali duhom nego su do kraja trećine preokrenuli omjer. Hrvatska je poravnala početkom druge trećine, a prije nego što je trećina završila, domaći su ponovo bili u vodstvu. Nemajući što izgubiti, Island u zadnjoj trećini kreće na sve ili ništa i sredinom trećine s dva pogotka u tri minute opet dolazi u dobitni položaj. Hrvatska je izvukla zadnje zalihe energije i uspjela spasiti bod. Gosti su tijekom produžetka imali više od igre, ali im nije pošlo za rukom pobijediti. Odluka je pala tek nakon raspucavanja u kojem su Hrvati iz osmog pokušaja došli do vrijedne pobjede.

Bez bodova protiv domaćina

litva hrvatskaHrvatska je otvorila svjetsko prvenstvo divizije IB porazom protiv domaćina Litve. Litvanci su u dvoboj krenuli goropadno, sa željom da što prije slome otpor protivnika i osiguraju pobjedu. Hrvati su isprva bili prisiljeni na obranu no kako je vrijeme odmicalo sve su se bolje nosili s domaćima. Kad se već činilo da će se na odmor poći u rezultatskoj ravnoteži, Litva je pogotkom s igračem više prešla u vodstvo. Prije nego što je Hrvatska stigla bilo što učiniti u nastavku, pločica se ponovo našla u hrvatskoj mreži. Naši su hokejaši i u ovoj trećini uspostavili ravnotežu u igri, ali su i dalje pokazivali neučinkovitost u napadu. Sredinom druge trećine Hrvatska propušta iskoristiti dvojicu igrača više. Litva je odmah po izjednačenju snaga na ledu, "kaznila" Hrvatsku za njen propust. Do kraja trećine omjer se više nije mijenjao, a u zadnjoj trećini domaći su znalački čuvali prednost i štedjeli energiju pa je dvoboj završio pobjedom Litvanaca s 3:0.

Poraz bez posljedica

SP U18 CRO CHN 180328Hrvatska je u četvrtom kolu svjetskog prvenstva divizije IIB pretrpjela prvi poraz. Uspješniji od hrvatskih juniora bili su njihovi vršnjaci iz Kine koji su se prošle sezone nadmetali u nižem razredu natjecanja. Kinezi su odmah po početku susreta pokušali zaskočiti domaće no Hrvati su ubrzo uspostavili ravnotežu u igri nakon čega su s dva pogotka stekli vrijednu prednost pred nastavak utakmice. Gosti su početkom druge trećine smanjili zaostatak nakon čega utakmicu preuzima u svoje ruke poljski sudac kojem je to bila treća uzastopna utakmica kineske reprezentacije na turniru. Brojnim isključenjima isjeckao je igru i doveo utakmicu na rub incidenta. Izmišljajući prekršaje uglavnom na štetu domaćih omogućio je Kinezima da u posljednjoj trećini preokrenu omjer i dođu do pobjede koja im omogućuje borbu za medalje.

Nadmudrili protivnika za novu pobjedu

SP U18 CRO NED 180325Hrvatski juniori zabilježili su i drugu pobjedu na svjetskom prvenstvu divizije IIB koje se održava u Zagrebu. Hrvatska je u borbi s Nizozemskom odličnom taktikom poništila sve prednosti protivnika i skrenula utakmicu u svoju korist. Domaći su u prvih dvadeset minuta zatvorili igru ne dopuštajući Nizozemcima da nametnu svoj način igre. Uspješan pristup igri Hrvati su okrunili vodećim pogotkom pred kraj trećine. Nizozemska je u nastavku pokušala ubrzati i otvoriti igru ne bi li pronašla prolaz do hrvatskih vrata, no domaći se uglavnom nisu dali navući te su trećinu priveli kraju bez promjene omjera. Hrvatska je u posljednjoj trećini povećala prednost čime je unijela dodatnu nervozu u protivničke redove. Svi napori Nizozemaca slamali su se na nepokolebljivoj hrvatskoj obrani i raspoloženom vrataru. U jeku pritiska Nizozemske, domaći su u završnici susreta postavili konačnih 3:0 koji ih ostavljaju na vrhu poretka s maksimalnih šest bodova.