Veliki suparnici

nizozemskaU20Pobjeda nad Nizozemskom u posljednjem kolu svjetskog prvenstva divizije IIA za juniore koje se održalo u travnju ove godine spasila je hrvatske juniore od ispadanja u niži razred natjecanja. Nije to bila prva takva pobjeda nad Nizozemcima, a nadamo se da neće biti ni posljednja. Hrvatska mlada reprezentacija zatvorit će svjetsko prvenstvo u Tallinnu dvobojem protiv "tulipana" koji će odlučiti tko će i iduće sezone igrati u diviziji IIA.

Poznato litvansko hokejaško središte, Elektrenai, bilo je domaćin prethodnog svjetskog prvenstva divizije IIA za mlade reprezentacije. Nizozemci su turnir otvorili porazom od 5:2 upravo protiv Hrvatske koji ih je od početka bacio u borbu za opstanak. Uslijedio je dvoboj protiv Mađarske koji je usprkos očekivanom porazu ostavio nizozemske hokejaše u boljem raspoloženju nego što su bili prije utakmice. Izgubiti 7:5 od apsolutnog favorita za zlatnu medalju nije mogla biti loša vijest. Odlučujući trenutak za Nizozemce stigao je u trećem kolu. Koreja je imala više od igre, dvaput je bila u vodstvu, ali na kraju su "tulipani" slavili u raspucavanju rezultatom 3:2. Poraz od 4:1 u četvrtom kolu od Litve nagovjestio je Nizozemcima da će o njihovoj sudbini odlučiti međusobna utakmica Korejanaca i Hrvata zadnjeg dana turnira. Hrvatska pobjeda značila je da Nizozemci također ostaju u diviziji IIA tako da im ni poraz od 5:3 od Estonije nije odnio peto mjesto.

Četiri godine ranije u tada još mirnodopskom Donecku, Nizozemci su također bili peti. Na početku ih je zalio hladan tuš u obliku poraza od Španjolske, a potom su izgubili i od Litve. Uslijedila je iznenađujuća pobjeda protiv Mađarske, ali i težak poraz od Ukrajine. Opstanak je izboren u infarktnoj utakmici protiv Koreje koja je dobivena tek u raspucavanju. Na idućem turniru u rumunjskom Brašovu Nizozemci su ostvarili pomak na četvrto mjesto. Počeli su minimalnom pobjedom nad Litvom, nakon koje su poraženi od Rumunjske. Protiv Japana su pregaženi, ali su zato Mađarskoj otkinuli bod. Španjolskoj su uzvratili za poraz i poslali je u diviziju IIB gdje je i danas. U, za Hrvate tužnom, Miškolcu, Nizozemci su u prosincu 2013. zabilježili nezapamćene tri uzastopne pobjede protiv Estonije, Hrvatske i Rumunjske. Poraz od Mađarske i bod protiv Litve donijeli su Nizozemskoj brončanu medalju. Dosegavši vrhunac, Nizozemci su počeli padati pa su godinu dana kasnije ostali četvrti. Nakon uvodna dva poraza od Velike Britanije i Koreje, opstanak je izboren visokom pobjedom nad Estonijom. Poraz od Rumunjske odnio je snove o medalji, ali turnir je Nizozemska završila pobjedom u produžetku protiv Litve.

Nizozemsku mladu reprezentaciju već četvrtu godinu za redom vodi Theo van Gerwen. Velika većina igrača s njegovog popisa nalazi se u nizozemskim klubovima za koje nastupaju bilo u nizozemsko-belgijskoj Be-Ne ligi ili u drugoj nizozemskoj ligi. Dvojica su također članovi nizozemskog kluba, ali u njemačkoj trećoj ligi, a preostali igraju u njemačkim i švedskim juniorskim ligama. Odabir prvog vratara nije predstavljao težak zadatak za nizozemskog izbornika. Ruud Leeuwesteijn iza sebe ima ne samo tri svjetska prvenstva mlađih uzrasta nego i nastupe za seniorsku reprezentaciju. Debitirao je na svjetskom juniorskom prvenstvu 2014. u Dumfriesu gdje je u dvije utakmice skupio 89,3% obrana. Godinu dana kasnije u Tallinnu bio je prvi vratar te je u 4 susreta zaustavio 89,7% udaraca. Na oba prvenstva branio je protiv Hrvata. U Dumfriesu je primio dva gola u porazu od 4:1 jer smo druga dva postigli u praznu mrežu. U Tallinnu je također primio dva zgoditka, ali njegovi suigrači su postigli četiri. Prošle sezone je debitirao u mladoj reprezentaciji te je na tri utakmice ostvario 89,3% obrana, a Hrvatska mu je pet puta zatresla mrežu. Iste sezone zabilježio je i po jedan nastup na olimpijskim kvalifikacijama i seniorskoj diviziji IIA. Član je Tilburg Trappersa za koje je ove sezone skupio 13 nastupa u Be-Ne ligi.

Svakom vrataru je potrebna suradnja s braničima, a posebice onom koji na svjetskim prvenstvima ne prelazi 90% obrana. Jonne de Bonth ponajbolji je branič Nizozemaca. Debitirao je u narančastom dresu 2014. u Dumfriesu, a nakon toga je za juniorsku reprezentaciju nastupio na još dva prvenstva. U Tallinnu 2015. upisao je dvije asistencije, a godinu dana kasnije u Brašovu kao napadač postiže dva zgoditka. U svojstvu napača debitirao je prošle sezone u mladoj reprezentaciji i ubilježio prvu asistenciju. Član je Tilburg Trappersa za koje je odigrao 20 utakmica u njemačkoj Oberligi, trećem razredu njemačkog hokeja, u kojem su Nizozemci jedna od najboljih momčadi. U ovoj sezoni upisao je pet bodova.

Hrvatskim reprezentativcima poznat je i Noah Muller, član Düsseldorfa koji se natječe u najjačoj njemačkoj juniorskoj ligi DNL. Muller već petu godinu nastupa u Njemačkoj, a ove sezone je u 14 utakmica upisao 6 bodova. Omaleni branič debitirao je u juniorskoj reprezentaciji upravo u Tallinnu kada je upisao čak 4 boda. Svojom asistencijom pomogao je preokrenuti omjer na 3:2 u utakmici protiv Hrvatske. Godinu dana kasnije u Brašovu je ostao bez bodova, a hrvatski igrači sjetit će se njegove ozljede nakon prekršaja kojeg je napravio sredinom odlučujućeg dvoboja protiv Hrvatske. Prošle sezone debitirao je i u mladoj reprezentaciji gdje je ostao bez boda.

Sebastian Kragt, još je jedan branič nižeg rasta u redovima nizozemske reprezentacije. Član je Eindhovena u čijim redovima igra u belgijsko-nizozemskoj Be-Ne ligi. Budući da u Nizozemskoj ne postoje lige za dobnu skupinu stariju od 17, a mlađu od seniora, nizozemski juniori se rano susretnu sa seniorskim hokejom. Ove sezone je odigrao 20 utakmica na kojima je upisao šest bodova. Za juniorsku reprezentaciju je debitirao 2015. u Tallinnu, a odigrao je i turnir u Brašovu. U Koreji ga nećemo vidjeti jer je Nizozemska ove sezone član juniorske divizije IIB.

Pregled nizozemske obrane završit ćemo još jednim juniorskim braničem. Martijn Geerligs debitirao je za reprezentaciju prošle sezone u Brašovu. Inače član Red Eaglesa iz Hertogenboscha, ove sezone nastupa za drugu momčad Tilburga u Be-Ne ligi u kojoj je odigrao 18 utakmica i upisao jedan bod.

Braniči sasvim sigurnu nisu jači dio nizozemske momčadi. Borbu za opstanak predvodit će navala u kojoj je prvo ime Max Hermens, seniorski reprezentativac koji već treću godinu igra u Švedskoj. Član je trećeligaša Nacke za čiju je prvu momčad već odigrao 9 utakmica i postigao tri boda. Veći dio sezone provodi u mladoj momčadi u švedskoj drugoj ligi za mlade J20 Elit u kojoj je u 19 susreta upisao 41 bod. Za juniorsku reprezentaciju debitirao je 2013. u diviziji IIB u Beogradu gdje je postigao prva dva pogotka. Godinu dana kasnije u Dumfriesu upisuje čak devet bodova od kojih je jedan bila asistencija za jedini pogodak protiv Hrvatske. Jednako učinkovit je bio i u Tallinnu 2015. gdje je od devet bodova dva upisao Hrvatima za dvije asistencije u pobjedi od 4:2. U mladoj reprezentaciji debitira 2015. s dva boda, a prošle sezone nastupa samo za seniorsku reprezentaciju u čije je zlato u diviziji IIA ugradio čak pet bodova.

Najbolji strijelac juniorske reprezentacije na prošlom prvenstvu u Brašovu bio je Tobie Collard ili kako ga pišu na svjetskim prvenstvima Tjin-A-Ton. Debitirao je 2015. u Tallinnu gdje je svoj jedini bod upisao baš protiv Hrvatske asistencijom za prvi pogodak svoje momčadi. Godinu dana kasnije upisuje tri boda od kojih je jedan opet asistencija protiv Hrvata. Član je Amstel Tijgersa za koje je u Be-Ne ligi odigrao 16 utakmica u kojima je postigao šest bodova. Jedan od napadačkih aduta "tulipana" bit će i Lucca Kluijtmans, član Eindhovena koji je ove sezone u Be-Ne ligi upisao 11 bodova u 12 utakmica. Narančasti dres prvi je puta navukao 2014. u Dumfriesu gdje je postigao i prvi pogodak. Godinu dana kasnije udvostručio je učinak, ali je pritom "poštedio" Hrvate. Prošle sezone debitira u mladoj reprezentaciji za koju upisuje dvije asistencije.

Ova sezona nije dobro započela za Luuka Lambregtsa, člana Tilburga. Odigrao je samo osam utakmica u kojima je postigao jedan pogodak. Njegov debi u juniorskoj reprezentaciji 2015. bio je impresivan s pet postignutih bodova od kojih je jedan bio treći zgoditak Hrvatskoj. Godinu dana kasnije u Brašovu je ostao na samo jednoj asistenciji što je možda i bio razlog ispadanja. U puno boljem sjećanju ostao mu je debitantski nastup za mladu reprezentaciju za koju je postigao tri boda od čega pogodak i asistenciju u porazu od Hrvatske od 5:2.

Visoki Bas Tammerijn svoj je jedini nastup za Nizozemsku zabilježio upravo u Tallinnu gdje je na juniorskom prvenstvu 2015. postigao tri boda od kojih nijednog protiv Hrvatske. Član je Silverdome Pantersa za koje je u Be-Ne ligi postigao pet bodova u 12 utakmica. Wessel Copier postigao je izjednačujući pogodak u Brašovu u odlučujućem dvoboju s Hrvatskom. Bio mu je to treći nastup za juniorsku reprezentaciju. Debitirao je u Dumfriesu 2014. kad je postigao i prvi pogodak, a u narančastom dresu zaigrao je i godinu dana kasnije u Tallinnu. Član je Devilsa iz Nijmegena za koje je u Be-Ne ligi nastupio na 13 utakmica na kojima je upisao pet bodova.

Hrvati i Nizozemci odigrali su posljednjih godina niz utakmica od kojih je većina bila velike važnosti za konačni učinak obje reprezentacije. U uzrastu do dvadeset godina Nizozemci su nas prije tri godine u Miškolcu ispratili u diviziju IIB sa 7:3. Od svih igrača s te utakmice samo je Smolec nazočan na ovom svjetskom prvenstvu. Uzvratili smo im prošle sezone na otvaranju turnira u Elektenaiu. U obostrano otvorenoj igri Hrvatska je prvih dvadeset minuta riješila u svoju korist pogotkom Pavičevića u devetoj minuti. Naši su dečki odličnom igrom u drugoj trećini slomili otpor Nizozemske. Jarčov je s igračem manje zatresao mrežu u 27. minuti, a dvije minute kasnije Kristijan Krnić povisuje prednost Hrvatske. U predzadnjoj minuti trećine Borić s igračem više povisuje na 4:0. Nizozemska je prvi pogodak postigla tek u 50. minuti, a strijelac je s igračem više bio Lambregts. Već u idućoj minuti Jarčov postiže i drugi pogodak s igračem manje, a na konačnih 5:2 smanjio je Nordemann četiri minute prije kraja. Do kraja turnira i jedni i drugi su svladali Koreju i poslali je u diviziju IIB. Na ovoj utakmici nastupili su Smolec, Jović, Trstenjak, Kopričanec, Fičur, Krikšić i Poljak dok je Nizozemaca iz sadašnje momčadi bilo 11.

Uvid u odnos snaga nizozemskih i hrvatskih mladih hokejaša možemo steći i osvrtom na međusobne utakmice juniora. Još 2012. U Heerenveen smo pobjedom od 3:2 poslali "tulipane" u niži razred natjecanja na njihovom ledu. Kad su se 2014. vratili u diviziju IIA u Dumfries, svladali smo ih 4:1, a tada su za Hrvatsku igrali Kopričanec, Smolec, Jović i Poljak odnosno šestorica sadašnjih nizozemskih mladih reprezentativaca. Posebnu pažnju valja obratiti na dvoboj iz 2015. u Tallinnu kada su igrala sadašnja godišta mladih reprezentativaca. Hrvatska je povela pogotkom Platužića s igračem više u 18. minuti. Drugih dvadeset minuta proteklo je u znaku protivničke premoći, ali bez pogodaka. Hrvatska je u zadnjoj trećini zgoditkom Buljanovića u 45. minuti s igračem više povisila prednost. Međutim, Nizozemci su u 52. i 53. minuti izjednačili, a u samoj završnici s dva pogotka osigurali pobjedu. Hrvatska se usprkos ovog poraza spasila pobjedom nad Estonijom, a sjećanje na taj turnir nose Poljak, Krikšić, Fičur, Vrbančić, Tadić, Stančić, Jović, Čizmadija i Kopričanec. Na drugoj strani će na sadašnjem turniru biti čak 16 igrača iz juniorske reprezentacije 2015.

Spomenimo na kraju i odlučujući dvoboj kojeg su za opstanak u juniorskoj diviziji IIA Hrvatska i Nizozemska vodile prošle sezone u Brašovu. Prvih dvadeset minuta završilo je netaknutih mreža uz izvjesnu premoć "narančastih". Na prvi zgoditak čekalo se do 33. minute kad su naši preko Čanića iskoristili prednost dvojice igrača više. Nizozemska je izjednačila odmah na početku zadnje trećine pogotkom Copiera. Prije nego što su "tulipani" stigli jurnuti po preokret Stubičar u 46. minuti vraća Hrvatsku u vodstvo. Naši su požrtvovnom igrom priveli utakmicu pobjedonosnom završetku i ispratili protivnika u diviziju IIB. Sa te utakmice od naših u Tallinnu igraju Fičur, Tadić, Čanić, Crnec, Čizmadija, Trstenjak, Kramarić, Stubičar, Šutevski, Stančić, Bublić, Paulović, Vuglač, Krikšić i Nikolić, čak 15 igrača dok je Nizozemaca osam.

Nizozemska je u Tallin doputovala sa željom izboriti opstanak. Još prije turnira Nizozemci su prepoznali Rumunjsku i Hrvatsku kao izravne suparnike, odnosno "ciljeve" na koje se treba usredotočiti. Momčad izbornika van Gerwena značajno je oslabljena izostankom jednog od dvojice najboljih napadača u ovim godištima, Guusa van Nesa koji je uz šest nastupa na svjetskim prvenstvima mlađih uzrasta prošle sezone debitirao s tri boda za seniorsku reprezentaciju. Van Nes igra američkoj ligi USPHL u dresu Bostona za kojeg je upisao 21 bod u 25 utakmica. Bez njega, nizozemske mogućnosti u napadu su značajno smanjene pa će se momčad morati prilagoditi igri bez njega.

Koliko god je hokej kolektivna igra, nerijetko o ishodu utakmice odlučuje nekolicina nadahnutih pojedinaca. Prije godinu i pol u Tallinnu, van Nes je Hrvatima postigao dva i namjestio jedan pogodak pa smo izgubili s 4:2. Istovremeno, Smolec je na tom turniru ozlijedio ruku i odigrao samo jednu trećinu. Na ovom turniru Hrvatska ima Smoleca, a Nizozemska nema van Nesa. Na drugoj strani, nizozemski sastav je međunarodno iskusniji i uigraniji od hrvatskog bez obzira što su Hrvati na okupu još od kolovoza. Hrvatska nema "recept" za igranje odlučujućih utakmica. Estoniju smo 2015. dobili kombinacijom učinkovitosti u napadu i nevjerojatnog broja obrana vratara. Protiv Nizozemske 2016. igralo se zatvoreno vrebajući rijetke prilike za pobjedonosni pogodak. Uspije li Hrvatska zadržati pod nadzorom prostor ispred svog gola trebali bi imati realne izglede za uspjeh jer ni nizozemska obrana niti vratar ne djeluju kao nepremostiva prepreka. Potrebno je biti strpljiv i ne gubiti glavu u slučaju protivničke prednosti. Hrvatska može igrati protiv Nizozemske i što je važnije, može je i pobijediti.