Ostvarile cilj

hrv bug kvalVisokom pobjedom protiv domaćina, hrvatska ženska hokejaška reprezentacija završila je kvalifikacijski turnir u Sofiji. Hrvatice su već osvojenu zlatnu medalju začinile pobjedom od 12:2 protiv Bugarske. Ishod susreta bio je poznat već nakon desetak minuta tijekom kojih su naše hokejašice četiri puta zatresle protivničku mrežu. Prije odlaska na odmor Hrvatska je postigla i peti pogodak. U nastavku susreta Bugarke su primile još dva zgoditka, ali su onda uzvratile istom mjerom. Hrvatska je primila prva dva pogotka na turniru i oba s igračem manje. Prije završetka trećine Hrvatice su ipak još jednom svladale protivničkog vratara. Posljednjih dvadeset minuta proteklo je u znaku hrvatske reprezentacije koja je s još četiri pogotka uvećala ionako uvjerljivu pobjedu.

Bugarska - Hrvatska 2:12 (0:5, 2:3, 0:4)

Sofija, Dvorana zimskih sportova, 8.12.2017.

Bugarska: Georgijeva P., Stankova -
Stojanova, Popova, Jevstatijeva, Koleva, Georgijeva V. - Koceva, Dilova, Dankova, Dimitrova V., Krumova - Lisičkova, Todorova, Petkova, Cvetkova, Gospodinova - Dimitrova T., Zareva. Izbornik: Lilov

Hrvatska: Belobrk, Baždar - Vrbančić Fabić, Goršić, Gurka, Delić, Čavka E. - Filipec, Čavka T., Širanović, Bednjanec, Smolec -  Rimaj, Malek, Muranić, Metelko, Lončarević - Miletić, Ivanović, Antić. Izbornik: Smerdelj

Hrvatska je s četiri pobjede osvojila prvo mjesto. Belgija je zbog poraza od Hrvatica ostala na drugom mjestu, a Južna Afrika je treća. Hong Kong je u izravnom dvoboju svladao Bugarsku i pogurnuo je na začelje. Naša reprezentacija postigla je najviše pogodaka, 27, a po broju primljenih zgoditka podijelila je prvo mjesto s Belgijom koja je također primila dva zgoditka. Ela Filipec je sa 16 bodova uvjerljivo najučinkovitiji igrač turnira, a vratar Petra Belobrk je s 96,49% druga u poretku čuvara mreže.

Povratak u diviziju IIB svakako je uspjeh za hrvatsku žensku reprezentaciju i njenog novog izbornika, svestranog Mira Smerdelja koji je aktivnoj igračkoj i sudačkoj, pridružio i trenersku karijeru. Ne tako davno Hrvatska je igrala i u diviziji IIA no uzme li se u obzir položaj ne samo ženskog, nego hokeja općenito u Hrvatskoj, svaka promocija predstavlja uspjeh. Nemojmo se zavaravati. Hokej je u našoj zemlji, unatoč četiri godine KHL-a, i povratku EBEL-a, egzotični sport kojem za razvoj nedostaju osnovni čimbenici poput klizališta, trenera i hokejaša. Dokle hrvatski hokej ne prijeđe u ruke ljudi koji će živjeti za njega umjesto da žive od njega, dotle ćemo tavoriti tu gdje jesmo.