Do pobjede u završnici

U18 Srb Hrv 180324Hrvatski su juniori pobjedom započeli natjecanje na svjetskom juniorskom prvenstvu divizije IIB koje se odvija u Zagrebu. Protivnik Hrvatima bila je reprezentacija Srbije koja u Domu sportova traži medalju, po mogućnosti zlatnu. Prvih dvadeset minuta proteklo je u zatvorenoj igri u kojoj su obje momčadi više vodile računa o sigurnosti vlastitog gola nego o napadačkim akcijama. Srbi su imali nešto više od igre, ali se na odmor pošlo netaknutih mreža. Slično se odvijala i druga trećina. Izglednih prilika bilo je malo, a u igri obje momčadi osjetila se važnost utakmice. Kad se činilo da će se i na drugi odmor otklizati bez pogodaka, Hrvatska je pogotkom s igračem manje prešla u vodstvo. Srbija je izjednačila već u prvoj minuti posljednje trećine nakon čega su suparnici nastavili s jednako tvrdom igrom kao i u prethodne dvije trećine. Što se trećina više bližila kraju obje su momčadi radije razmišljale o vrapcu u ruci nego golubu na grani. Srbi su u završnici trećine propustili iskoristiti igrača više, a odmah potom Hrvatska pretvara brojačnu prednost u pobjedonosni pogodak.

Hrvatska 12 min

Srbija: Vasić, Ilijin - Marković, Stojsavljević, Subotić, Dragović, Vdović - Pejović, Salom, Vručinić, Vuković, Racić - Mladenović, Pejčić, Mašić, Mirkov, Mitrović - Marinković, Tharakan, Savović, Anđelković. Izbornik: Perowne

Hrvatska: Troha, Goršić - Dobrić, Đerek, Selitaj, Vragolović, Grgurić - Joja, Kramarić, Pleština, Polonijo, Rakar - Belina, Matišin, Paulović, Čanić, Hanžek - Belinić, Cerovečki, Dimitrijević, Burazin, Idžan. Izbornik: Franjković

Španjolska je opravdala ulogu favorita uvjerljivo svladavši Island s 8:3. Španjolci su sav posao obavili već u prvih pet minuta u kojima su čak triput zatresli protivničku mrežu. Daleko neizvjesnije je bilo u drugom susretu dana u kojem je Kina pružila odličan otpor jednom od favorita za medalju, Nizozemskoj. I ovdje su tri pogotka postignuta u prvih pet minuta, ali su bila ravnomjernije raspoređena. Kinezi su u nastavku s tri uzastopna pogotka preokrenuli omjer, ali su Nizozemci smanjili zaostatak prije kraja trećine. Nizozemska je izjednačila u posljednjoj trećini no Kina se vratila u vodstvo kojeg je održavala sve do posljednjih trenutaka kad su Nizozemci spasili bod. U produžetku nije bilo odluke, a u raspucavanju su Nizozemci bili spretniji te su sa 6:5 izborili pobjedu.

Hrvatska je u dvoboj sa Srbijom isklizala s vjerom u svoje mogućnosti, ali i s poštovanjem prema snazi protivnika. Selekcija zagrebačkih juniora u kojoj je nastupala velika većina reprezentativaca četiri se puta sastajala s Crvenom zvezdom u čijim redovima je nastupilo čak 12 igrača srpske reprezentacije. Zagrepčani su dvaput slavili u Beogradu, ali su isto tako dvaput gubili na Velesajmu pri čemu je jedan poraz pretrpljen u raspucavanju. Hrvatsku reprezentaciju uglavnom čine igrači iz tri zagrebačka kluba. Trojica igrača nastupaju u inozemstvu, u Kanadi, Sloveniji i Austriji. Petorica su još uvijek mlađi juniori, a čak dvanaestorici je ova utakmica bila prva u dresu hrvatske reprezentacije.

Pred oko tisuću gledatelja što je za ovaj uzrast i razinu natjecanja sasvim dobra posjeta u posljednjoj utakmici dana sastali su se juniori Hravstke i Srbije. Suparnici su utakmicu otvorili oprezno. Ni jedni niti drugi nisu htjeli ništa riskirati kako ne bi nekakav rano primljeni pogodak usmjerio utakmicu u korist protivnika. Srbi su uputili prvi udarac prema vratima, a domaći su u petoj minuti odgovorili samostalnim prodorom Grgurića čiji udarac je Vasić ukrotio. Igralo su pretežito u srednjoj trećini ili uz ogradu tako da smo prilike na obje strane mogli izbrojati na prste jedne ruke. Oba sastava bila su pod velikim pritiskom važnosti prve utakmice što se osjetilo na izvedbi.

Ulaskom u drugu polovicu trećine gosti preuzimaju inicijativu. Subotić je u desetoj minuti zaprijetio udarcem iz sredine, a Troha je u kratkom razdoblju zaustavio još nekoliko udaraca "crvenih". Hrvati nisu ustuknuli pred naletima Srba nego su i sami počeli odvažnije ulaziti u napadačku trećinu. Vasić je ubrzo dobio priliku pokazati svoje mogućnosti. Prekršaj Rakara u 13. minuti narušio je uspostavljenu ravnotežu snaga. Hrvati su odlično odigrali s igračem manje ne dopustivši protivniku nijedan udarac prema svojim vratima. Tek što su se snage izjednačile, na klupu za kažnjene morao je sjesti Marković.

Hrvatski juniori nisu bili ništa učinkovitiji od svojih srpskih vršnjaka. Vasić nijednom nije morao intervenirati kako bi sačuvao svoju mrežu, a da stvari budu gore prekršaj Selitaja 12 sekundi prije istjeka kazne za braniča "crvenih" značio je da domaći završnicu trećine odigrati s igračem manje. Srbi su se ovog puta bolje snašli s brojčanom prednosti pa je Troha imao nešto posla. Gosti su zadržali napadački zamah sve do završetka trećine. Hrvatski je vratar u par navrata zaštitio svoja vrata, a posebno se istaknuo prilikom udarca Saloma s plave linije u zadnjim trenucima trećine.

Hrvatska je mogla biti zadovoljna s prvih dvadeset minuta svjetskog prvenstva. Pretežito neiskusna momčad je odigrala prvu trećinu protiv jakog suparnika s pune četiri navale i tri branička para bez većih pogrešaka pri čemu se dvaput obranila s igračem manje. Bilo je za očekivati da će u nastavku susreta biti više prostora za napadačke akcije jer su bodovi iz ove utakmice i jednima i drugima bili izuzetno važni.

Srbija je drugu trećinu otvorila napadački. Hrvatska je obrana na čelu s Trohom imala dosta posla, ali ga je obavljala na potrebnoj razini. Vratar "bijelih" je zaustavljao prve udarce, a njegovi suigrači brinuli su se za odbijance. Jedni su čistili pakove, a drugi onemogućavali protivniku da dođe prvi do paka. Premda je bila u podređenom položaju, Hrvatska je koristila svaku prigodu za prenijeti igru na protivničku polovicu i zaprijetiti srpskim vratima. Tek što su uspostavili ravnotežu u igri, domaći su se morali povući u svoju trećinu jer je prekršaj napravio Grgurić.

Prije nego što je Srbija stigla bilo što ozbiljnije učiniti s igračem više, položaj Hrvata je otežalo isključenje Paulovića. "Crveni" su sada imali gotovo minutu i pol s dvojicom igrača više. Domaći su se našli u velikom iskušenju. Srbi su opsjedali hrvatska vrata no njihova dodavanja nisu bila dovoljno brza kako bi omogućila otvoreni udarac. "Bijela trojka" je odlično obavljala svoju zadaću no protivnik je u 29. minuti ipak stvorio veliku prigodu za prelazak u vodstvo. Savović se našao sam na desnoj strani no njegov udarac je promašio nebranjeni dio mreže i otišao iza gola.

Srbi su potom povezali nekoliko udaraca prema vratima no Troha je bio na visini zadatka. Malo zatim, jedan za drugim isključeni igrači su se vratili u igru, a hrvatska mreža je ostala netaknutom. Ubrzo se rasplamsala otvorena igra pa su udarci počeli sijevati na obje strane. Pejović je u 31. minuti  gađao iskosa s desne strane, a minutu kasnije Dobrić uzvraća s plave linije. Hrvati su ubrzali tempo pa je Vasić u još par navrata morao zaštititi svoju mrežu. Ulaskom u završnicu obje su momčadi zaigrale opreznije kako im se ne bi "zalomio" kakav pak u vlastitoj mreži.

Međutim, isključenje Vragolovića dvije minute prije kraja trećine dovelo je Hrvatsku u nezgodan položaj. Međutim, samo 13 sekundi kasnije Hrvati su slavili vodeći pogodak. Čanić je osvojio buli i predao pak nadesno za Dobrića koji ga ispucava iza gola na drugu stranu. Tu se već našao Đerek koji bekhendom ispucava pak iz trećine. Do slobodne pločice prvi je stigao Paulović koji hita po lijevom krilu. Iskoristivši nesporazum dvojice igrača "crvenih", Paulović je izašao pred vrata, obišao Vasića i bekhendom pogurnuo pak u mrežu. Navijači su skočili na noge, a sudačka trojka uskratila Dobrića i Đereka za zaslužene asistencije.

Opasnost još nije bila prošla za Hrvatsku. Gosti su pokušavali stvoriti neku priliku iz koje bi odmah izjednačili no nikako nisu uspijevali povezati svoje redove. Tek pred kraj trećine u prigodi se našao Dragović no iz neposredne blizine nije uspio pogoditi mrežu. Uskoro je trećina završila pa su domaći mogli otklizati na odmor praćeni snažnim pljeskom navijača. Bilo je za očekivati kako će Srbija u zadnjoj trećini baciti svu energiju u napad kako bi preokrenula omjer.

Malo je tko očekivao da će Srbi izjednačiti već u 41. minuti. "Crveni" su zaustavili napad domaćih na svojoj plavoj liniji, a pak je uzeo Dragović i krenuo u prodor. Kad je doklizao do desnog kuta, okrenuo se i uočio da je za sobom odvukao gotovo cijelu petorku "bijelih". Uposlio je usamljenog Markovića u sredini koji preciznim udarcem iz zgloba  pogađa rašlje. Sudačka trojka je još jednom pokazala da joj je juniorski hokej jednostavno prebrz. Ljudi u crno-bijelim dresovima su dodijelili dvije asistencije od kojih nijednu jedinom igraču koji je asistenciju trebao dobiti. Kako se suci odnose prema asistencijama možda bi najbolje bilo da ih se potpuno ukine kao statističku kategoriju jer ih suci ne znaju ili ne žele dodijelivati prema pravilima hokejaške igre.

Hrvatska je priliku za odgovor dobila već u idućoj minuti kad je isključen Salom. Srbija je unatoč brojčanoj inferiornosti prva zaprijetila vratima domaćih, a "bijeli" su uzvratili udarcem Selitaja u 43. minuti kojeg je Vasić obranio. Nakon izjednačenja snaga na ledu inicijativa prelazi nastranu gostiju. Tharakan je u 45. minuti zaprijetio udarcem iz sredine, a malo kasnije je Troha ponovo morao intervenirati. Hrvatska je nastojala uspostaviti ravnotežu u igri no u 47. minuti položaj dodamćih se ponovo zakomplicirao. Vratar Troha je zbog ozljede morao napustiti igru pa je između vratnica morao stati potpuno nezagrijani debitant, Goršić.

Očekivalo se u tim trenucima da će Srbi maksimalno pojačati tempo i zasuti protivnička vrata nizom udaraca prije nego što novi hrvatski čuvar mreže pohvata konce. Međutim, Goršićevi suigrači su sjajno reagirali zatvarajući sve prilaze svojim vratima. Punih pet minuta je trajalo svojevrsno "zatišje" tijekom kojih nije bilo nikakvih akcija pred oba gola. Novi hrvatski čuvar mreže dobio je potrebno vrijeme da se uključi u utakmicu bez bilo kakvih posljedica po rezultat. Prekršaj Mladenovića u 52. minuti dao je Hrvatima odličnu priliku za povratak u vodstvo. Domaći su se dobro organizirali te su u nekoliko navrata opasno zaprijetili protivničkim vratima. Vasić je skupio nekoliko obrana, naročito se istaknuo obranivši udarac Čanića iz sredine.

Neposredno po izjednačenju snaga na ledu, Hrvati griješe pri letećoj izmjeni zbog čega su pet i pol minuta prije završetka trećine ostali s igračem manje. Takav propust se jednostavno ne smije dogoditi u završnici ovako neizvjesnog i važnog susreta. Domaći su zbili svoje redove kako bi sačuvali svoju mrežu i barem jedan bod iz ovog dvoboja. Tharakan je u 56. minuti tukao s plave linije no Goršić se nije dao iznenaditi.  Hrvati su zatvorili prilaze svojim vratima i u posljednje tri minute ušli s izjednačenim omjerom. Vasić je u idućoj minuti skupio par obrana, a onda je u 58. minuti na klupu za kažnjene morao sjesti Stojsavljević.

Za samo pola minute, Hrvatska je brojčanu prednost pretvorila u zgoditak. Srbi su osvojili buli u svojoj trećini i uz malo truda ispucali pak iz svoje trećine. Domaći su se odlučili za organizirani napad pa je Đerek primirio pak iza svog gola i pričekao Čanića. Napadač "bijelih" je uzeo pak, i odmah potom ga vratio Đereku otklizavši punom brzinom prema naprijed. Hrvatski branič je dugim dodavanjem uposlio Čanića na sredini leda koji prolazi kroz srpsku obranu i preciznim udarcem slijeva pogađa mrežu Vasića.

Suci su ostali dosljedni svojoj nesposobnosti da vode utakmicu na ovoj razini. Uskratili su asistenciju Đereku pa je hrvatski branič unatoč činjenici da je imao "zadnji pas" kod oba hrvatska pogotka ostao bez ijednog boda. Ne znamo da li na hrvatskoj klupi vode vlastitu statistiku (a trebali bi) no zapisnik s pogrešno upisanim asistencijama jednostavno nije trebalo potpisati nego tražiti ispravak.

Srbiji je ostala minuta i pol da pokuša spasiti barem bod. Gosti su krenuli na sve ili ništa, a minutu prije kraja trećine Vasić je ustupio mjesto šestom igraču. Izbornik Perowne je pozvao i pola minute predaha kako bi pripremio završni juriš svojih "oklopnika". Dali su Srbi sve od sebe, uputili par udaraca no Goršić je bio na visini zadatka. Jedna za drugom, sekunde su isticale i uskoro su hrvatski hokejaši pohrlili jedan drugom u zagrljaj. Izborili su važnu pobjedu na otvaranju prvenstva. Pobjedu koja će dati dodatni poticaj i igračima i debitantskom stručnom stožeru koji se prihvatio nezahvalnog posla poslije izuzetno neuspješne sezone juniorske selekcije u prvenstvu Slovenije.

Hrvatska sada ima tri boda pred susret s Nizozemskom i očekuje je još jedna borbena i neizvjesna utakmica. Nizozemci su pokazali da mogu postići, ali i primiti puno pogodaka. Hrvatska je na drugoj strani u velikoj mjeri izbjegavala pogreške u igri, ali ne i nepotrebne prekršaje. Igra s četiri navale uštedjela je energiju udarnim snagama, ali na uštrb ritma igre, posebice u napadu. Neizvjesno je i koliko je teška Trohina ozljeda tako da će trebati odlučiti ne samo tko će isklizati protiv Nizozemske nego i da li aktivirati trećeg vratara. Što se tiče Srbije, nju čeka neugodno "vađenje" protiv možda i najtežeg suparnika, Španjolske.