Nadmudrili protivnika za novu pobjedu

SP U18 CRO NED 180325Hrvatski juniori zabilježili su i drugu pobjedu na svjetskom prvenstvu divizije IIB koje se održava u Zagrebu. Hrvatska je u borbi s Nizozemskom odličnom taktikom poništila sve prednosti protivnika i skrenula utakmicu u svoju korist. Domaći su u prvih dvadeset minuta zatvorili igru ne dopuštajući Nizozemcima da nametnu svoj način igre. Uspješan pristup igri Hrvati su okrunili vodećim pogotkom pred kraj trećine. Nizozemska je u nastavku pokušala ubrzati i otvoriti igru ne bi li pronašla prolaz do hrvatskih vrata, no domaći se uglavnom nisu dali navući te su trećinu priveli kraju bez promjene omjera. Hrvatska je u posljednjoj trećini povećala prednost čime je unijela dodatnu nervozu u protivničke redove. Svi napori Nizozemaca slamali su se na nepokolebljivoj hrvatskoj obrani i raspoloženom vrataru. U jeku pritiska Nizozemske, domaći su u završnici susreta postavili konačnih 3:0 koji ih ostavljaju na vrhu poretka s maksimalnih šest bodova.

Hrvatska - Nizozemska 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Nizozemska 14 min

Hrvatska: Troha, Goršić - Dobrić, Đerek, Selitaj, Grgurić, Vragolović - Joja, Kramarić, Pleština, Polonijo, Rakar - Belina, Matišin, Hanžek, Čanić, Paulović - Belinić, Cerovečki, Dimitrijević, Burazin, Idžan. Izbornik: Franjković

Nizozemska: Missler, Reid - van Elten, Hessels, de Ruiter, van Soest, Sars - Kleijssen, van den Boom, Ansems, Hessels, Jacobs - Gerretsen, van Baarsen, Houben, van der Genugten, Gerritsen - Rozema, Borgman, Brand, Versteeg. Izbornik: van Gerwen

Kina je otvorila drugi dan prvenstva uvjerljivom pobjedom od 5:0 protiv Islanda. Nakon ovog poraza teško je očekivati bilo kakav drugi ishod za Islanđane osim ispadanja u diviziju IIIA nakon tri godine boravka u ovom razredu natjecanja. Kinezi su vodili s dva razlike već u četvrtoj minuti. Početkom druge trećine povisili su prednost ne dopuštajući protivniku bilo kakvu mogućnost povratka. Kina je u prvom dijelu zadnje trećine još dvaput zatresla mrežu Islanda čime je ne samo osigurala opstanak nego se uključila i u borbu za medalje. U drugom dvoboju dana Španjolska je vodila veliku borbu sa Srbijom. Španjolci su prvi poveli, ali su Srbi do sredine prve trećine izjednačili. Srbija je imala nešto više od igre u prvoj trećini, a početkom druge trećine "orlovi" preokreću omjer. Španjolska je potom preuzela igru u svoje ruke no do kraja trećine nije pronašla put do protivničke mreže. Nadmoć Španjolaca je u zadnjoj trećini bila još izraženija no sve što je "furija" uspjela uraditi bilo je izjednačenje sredinom posljednje trećine. Produžetak nije doveo do odluke do koje je došlo tek u raspucavanju u kojem su Španjolci bili spretniji i na kraju slavili s 3:2.

Hrvatska je u dvoboj s Nizozemskom isklizala u istom sastavu koji je svladao Srbiju. U postavi je bio i prvi vratar Troha koji se uspio oporaviti od ozljede koja ga je spriječila da završi susret prvog kola. Na drugoj strani također nije bilo izmjena u odnosu na postavu koja je u raspucavanju svladala Kineze. Najučinkovitiji igrači Nizozemske bili su napadači van Soest s četiri boda i de Ruiter s tri. Prvi je član juniorske momčadi njemačkog Düsseldorfa dok drugi igra za seniore Den Haaga. Vratar Missler se nije posebno istaknuo protiv Kine jer je zaustavio samo 19 od 24 udarca odnosno 79,17%. Na tribinama se skupilo nešto manje gledatelja nego što je to bio slučaj na otvaranju no nadamo se da će hrvatski juniori dobrim igrama privući ljubitelje hokeja na tribine.

Budući da je nizozemski vratar primio čak pet pogodaka od Kineza, Hrvatska je otvorila utakmicu s nekoliko udaraca prema vratima. Missler je u kratkom roku skupio nekoliko obrana prije nego što je opasni van Soest udarcem iz sredine iskušao Trohu. Nizozemci su potom zaigrali slobodnije, ali bez većih opasnosti pred hrvatskim vratima. Na novu priliku trebalo je čekati sve do osme minute kad bilježimo udarac de Ruitera s lijeve strane. Hrvatska je opasno živjela u devetoj minuti kad je van der Genugten izveo slalom kroz postavu "crvenih" i završio svoj prodor bekhendom iz neposredne blizine. Troha je bio na mjestu, a zaustavio je i pokušaj van Eltena iz sredine u desetoj minuti.

Hrvatska je od sredine prve trećine uspostavila ravnotežu i u par navrata zaposlila Misslera no prekršaj Dobrića u 14. minuti vraća igru u trećinu domaćih. Nizozemci su prvi puta zaprijetili tek u 15. minuti kad je Troha obranio udarac van der Genugtena iz sredine. Malo kasnije "crveni" ispucavaju pak iz trećine, a suci pogreškom označavaju zabranjeno ispucavanje, nešto što se inače događa samo početnicima na utakmicama najmlađih uzrasta. Hrvati su uspješno odradili igrača manje, a minutu kasnije gosti griješe pri letećoj izmjeni pa su su ostali s igračem manje. Hrvati su loše odigrali prvu minutu s brojčanom prednosti pa su "bijeli" u više navrata ispucavali pak iz svoje trećine.

Đerek je iza gola pričekao promjenu navale, a onda je započeo napad. Prebacio je pak nalijevo za Grgurića koji ga prosljeđuje Selitaju. Napadač "crvenih" prolazi po lijevom krilu i potom iz kuta ubacuje pak pred vrata. Missler je obranio udarac Vragolovića iz neposredne blizine, a pokušaj Grgurića ispred vrata blokiraju Nizozemci. Pak se odbio nadesno pa do njega prvi stiže Vragolović i udarcem iz okreta šalje pločicu kroz nekolicinu "bijelih" pokraj vratara u mrežu. Nizozemci su nastojali odmah uzvratiti, prije nego što završi trećina. Žustro su navalili prema hrvatskim vratima pa je Troha u kratkom razdoblju dvaput spašavao svoju mrežu.

Pritisak gostiju doveo je do prekršaja Kramarića, međutim tijekom kazne sa zadrškom neoprezno je prekršaj napravio i Brand pa su obje momčadi ostale sa po četvoricom igrača. U preostalom vremenu do završetka trećine malo se toga stiglo dogoditi pa su obojica isključenih igrača izdržala većinu svojih kazni bez posljedica po svoje momčadi. Na prvi se odmor otišlo s prednošću "crvenih" koji su pronašli način kako parirati klizački i fizički nadmoćnijem suparniku. Hrvati su zahvaljujući korištenju sve četiri postave uštedjeli energiju bez riskiranja rezultata.

Suparnici su drugu trećinu započeli sa po četvoricom igrača. Prije nego što su istekle kazne za dvojicu isključenih igrača, Sars se našao u prilici no Troha je zaustavio njegov udarac iz blizine. Upravo u trenutku ulaska na led Branda i Kramarića, prekršaj je napravio Đerek. Nizozemci su u 22. minuti zaprijetili preko van der Genugtena no njegov udarac slijeva postao je Trohinim plijenom. Malo kasnije van elten tuče s plave linije, ali također bez uspjeha. Malo više od minute nakon izjednačenja snaga na ledu, gosti ponovo griješe u letećoj izmjeni pa je igrača više od 25. minute imala Hrvatska.

Domaći su ovog puta dobro pritisnuli protivnika pa je Missler tijekom iduće dvije minute imao pune ruke posla. Udarci su sijevali sa svih strana, a najbliže pogotku bio je Selitaj kad je u 27. minuti pucao iz neposredne blizine no čuvar mreže "bijelih" bio je na mjestu. Nizozemska je jedva dočekala zaigrati u punom sastavu i par idućih minuta je posvetila uspostavljanju ravnoteže u igri. Prilika za pogotke gotovo da i nije bilo no nova uzbuđenja najavilo je isključenje Selitaja u 29. minuti. Sad je došao red na Nizozemce da žestoko pritisnu protivnika.

Prvo je van Soest opalio s plave linije. Malo kasnije vratar "crvenih" zaustavio je i udarac Houbena s lijeve strane. Troha je potom obranio i projektil gorostasnog Gerretsena s plave linije. "Bijeli" su zadržali napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu. Tako je u 32. minuti van Soest izveo slalom kroz postavu domaćih no njegov udarac iz pada, Troha fantastičnom reakcijom brani. Nizozemci su u idućoj minuti iskoristili nesporazum "crvenih" pa se van Baarsen našao sam pred golom no Troha je i iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Nizozemska je u ovom razdoblju nametnula igru kakva joj odgovara, brzu s puno klizanja.

Hrvati su se neko vrijeme natjeravali s protivnikom amo-tamo po ledu no naposljetku su se vratili discipliniranoj igri s kojom su i protiv Srbije imali dosta uspjeha. Nestalo je otvorenog leda po kojem su Nizozemci nesmetano jurili pa su se i prigode pred oba gola prorijedile. U 36. minuti bilježimo dobar udarac Rakara iz sredine no Missler se nije dao iznenaditi. Druga je trećina završila u zatišju bez posebnih uzbuđenja. Hrvatska je i dalje imala minimalnu prednost koja je opterećivala goste, ali nije davala mira ni Hrvatima.

Hanžek je otvorio posljednju trećinu udarcem sdesna kojeg Missler s naporom brani. Malo zatim na klupu za kažnjene sjeda Borgman. Sve što su Hrvati uspjeli uraditi tijekom iduće dvije minute bio je udarac Čanića iz sredine koji nije pronašao put do mreže. Nakon izjednačenja snaga na ledu suparnici su nastavili s ravnopravnom borbom pri čemu izdvajamo pokušaj Jacobsa u 46. minuti s lijeve strane. Uzvratio je Hanžek minutu kasnije također s lijeve strane, a onda u istoj minuti prekršaj pravi Ninho Hessels. Domaćima je trebalo svega 11 sekundi da brojčanu prednost pretvore u novi pogodak.

Selitaj je osvojio buli i vratio pak do Dobrića koji ga odmah prosljeđuje po plavoj liniji prema Đereku. Snažni branič "crvenih" primirio je pak i uputio udarac prema vratima. Missler je odbio pločicu do koje stiže Selitaj i iz neposredne blizine je šalje u nebranjeni dio mreže. Sudačka trojka se pokazala jednako nesposobna dodijeliti asistencije kao i njihovi kolege iz prve hrvatske utakmice. Udarac prema golu kojeg vratar odbije do strijelca broji se kao asistencija sukladno tumačenju iz tzv "Knjige slučajeva" (eng. Case Book). Na žalost, suci s ove utakmice ne samo da ne znaju da se zabranjeno ispucavanje ne sudi protiv momčadi koja ima igrača manje, nego ne znaju ni za jedno od najpoznatijih tumačenja pravila o dodjeli asistencija. Tako je Đerek ostao zakinut i za treću primarnu asistenciju na ovom turniru, a s njim i Dobrić koji mu je dodao pak.

Nizozemcima su sada zazvonila zvona za uzbunu. Ne toliko što bi bilo nemoguće stići dva razlike u 14 minuta nego što je prošlo 45 minuta bez da su postigli makar i jedan pogodak. Prije nego što su gosti stigli bilo što učiniti, prekršaj Ansemsa ostavio ih je s igračem manje. Međutim, ni Hrvati nisu bili imuni na greške pa je tridesetak sekundi kasnije isključen i Selitaj. Čanić je u 51. minuti zaprijetio udarcem iz blizine no daleko bliži pogotku bio je Delaney Hessels čiji je udarac iskosa s desne strane Troha odlično obranio. Vratar "crvenih" još se jednom istaknuo u 53. minuti kad je spasio vrata od udarca de Ruitera iz neposredne blizine. Nizozemci su podigli palice uvjereni kako je pločica prešla crtu no sudac iza gola nije označio pogodak, a jednako je presudio i glavni sudac.

Domaći su uzvratili u 55. minuti bekhendom Paulovića iz sredine, a malo kasnije na klupu za kažnjene sjeda Dobrić. Hrvati su prvi napali kad je Paulović presjekao dodavanje protivnika i pohitao sam prema vratima. Njegov udarac Missler brani, a potom i odbijanac Čanića. Nizozemski vratar produžio je nadu svojoj momčadi koja je do kraja kazne stigla zaprijetiti samo preko van der Genugtena koji je opalio iz sredine no nije mogao pokraj sjajnog Trohe. "Bijeli" su u završnici trećine zagospodarili ledenom plohom. Udarci su sijevali sa svih strana. Vratar domaćih ponovo se istaknuo obranivši udarac de Ruitera iz sredine u 58. minuti, a malo kasnije i van Soesta s lijeve strane.

Točku na "i" Hrvati su postavili u pretposljednjoj minuti. Hanžek je u srednjoj trećini presjekao dodavanje protivnika i krenuo prema vratima. Unatoč prekršaju "bijelih" probio se pred gol i pogodio prečku. Pak se odbio do Paulovića koji udarcem iz sredine pogađa nebranjeni dio mreže. Bio je to kraj nadi Nizozemaca da će izvesti podvig i njihov vjerojatni oproštaj od promocije u diviziju IIA. Hrvatska je u preostalom vremenu sačuvala svoju mrežu netaknutom, a ljutim Nizozemcima ostalo je samo napraviti prekršaj u zadnjoj sekundi zbog čega je isključen Sars. Hrvatska je poslije dva kola sama na čelu sa svih šest bodova.

Hrvatska je s dvije pobjede nad izravnim suparnicima obavila veliki dio u borbi za medalje. U dvije utakmice vidjeli smo momčad koja disciplinirano slijedi upute stručnog stožera i ulaže maksimalni voljni napor u svaku minutu provedenu na ledu. Izvedba igrača od prve do četvrte postave pokazuje da postoji plan igre koji se temelji na mogućnostima naših igrača i osnovnim obilježjima protivničke igre. Hrvati su pokazali da se mogu nositi i s protivnikom poput Srbije koji ih odlično poznaje, ali i Nizozemskom čiji igrači i stručni stožer su u nevjerici gledali što im se to događa. Međutim, zadaća nije gotova. Slijedi utakmica kakvu hrvatske reprezentacije ne vole igrati, ona u kojoj su naši favoriti. Vidjeli smo u Beogradu kako je bilo teško svladati dojučerašnju hokejašku egzotiku poput Meksika i Turske. Ne treba sumnjati da će stručni stožer ukazati igračima na opasnosti koje proizlaze iz potcjenjivanja protivnika te da će Hrvati protiv Islanda isklizati jednako spremni i motivirani kao i prije dvoboja sa Srbijom i Nizozemskom.