Teško je breme favorita

U18 Ice Hrv 180327Hrvatska je u trećem kolu svjetskog prvenstva divizije IIB svladala Island s 5:4 u raspucavanju. Premda je poredak na ljestvici ukazivao da igra prvi protiv posljednjeg, to se u igri nije vidjelo. Dijelom zbog izjednačenosti među sastavima, a dobrim dijelom i zbog obilježja hrvatskih hokejaša koji općenito teško igraju kad su favoriti. Islanđani su krenuli žestoko u utakmicu što ih je koštalo rano primljenog pogotka s igračem manje. Međutim, kršni dečki sa sjevera nisu posustali duhom nego su do kraja trećine preokrenuli omjer. Hrvatska je poravnala početkom druge trećine, a prije nego što je trećina završila, domaći su ponovo bili u vodstvu. Nemajući što izgubiti, Island u zadnjoj trećini kreće na sve ili ništa i sredinom trećine s dva pogotka u tri minute opet dolazi u dobitni položaj. Hrvatska je izvukla zadnje zalihe energije i uspjela spasiti bod. Gosti su tijekom produžetka imali više od igre, ali im nije pošlo za rukom pobijediti. Odluka je pala tek nakon raspucavanja u kojem su Hrvati iz osmog pokušaja došli do vrijedne pobjede.

Island 18 min

Hrvatska: Troha, Goršić - Dobrić, Đerek, Grgurić, Selitaj, Vragolović - Joja, Kramarić, Pleština, Polonijo, Rakar - Belina, Matišin, Hanžek, Čanić, Paulović - Belinić, Cerovečki, Dimitrijević, Burazin, Idžan. Izbornik: Franjković

Island: Mojzysek, Johannesson - Arason G., Jonasson, Orongan, Kristveigarsson, Maack - Arason V., Hafberg, Stefansson, Arnason, Gunnarsson - Grant, Helgason, Magnusson, Runarsson, Kristjonsson - Atlason, Hansson, Robertsson, Sondruson, Agustsson. Izbornik: Medvedev

Nizozemci su se uspješno oporavili od poraza protiv Hrvatske. U dvoboju trećeg dana turnira svladali su Srbiju s 5:4 u produžetku. Bila je to utakmica puna preokreta. Nizozemska je povela 2:0, da bi Srbi do kraja prve trećine smanjili zaostatak, a u nastavku susreta preokrenuli omjer. U posljednju se trećinu ipak ušlo s neodlučnim rezultatom. Nizozemska se vratila u vodstvo u zadnjoj trećini, a Srbija je izjednačila u zadnjoj minuti. Minutu prije kraja produžetka, Nizozemska postiže pogodak koji je ostavlja u borbi za odličja. Španjolska protiv Kine ništa nije prepustila slučaju. Španjolci su do sredine prve trećine već imali dva pogotka prednosti. Kad se Kina u drugoj trećini približila na gol razlike, Španjolska je u razmaku od minute i pol dvaput zatresla protivničku mrežu. Treća dionica susreta je obilovala zgodicima. Kinezi su se dvaput približili na dva gola manjka, ali su Španjolci oba puta učinkovito odgovorili da bi na kraju zaključili utakmicu pobjedom od 7:3. Španjolska je ostala u trci za prvo mjesto.

Hrvatska se nakon dvije pobjede našla u položaju da se od nje očekuje pobjeda protiv suparnika kojeg već sada mnogi vide u diviziji IIIA. Domaći su se trebali pokazati u utakmici u kojoj se od njih očekivalo da preuzmu inicijativu i pokažu kako mogu napadati. Svi su igrači bili na broju pa nije bilo potrebe ništa mijenjati u odnosu na petorke s kojima se svladalo Srbiju i Španjolsku. Na drugoj strani, Island se poslije poraza od Kine našao u nezavidnom položaju da mora tražiti bodove tamo odakle ih nije očekivao uključujući i utakmicu protiv domaćina.

Island je ušao u utakmicu riješen da pobijedi ili "pogine". "Plavi" su već od prve minute jurnuli prema hrvatskim vratima pa je Troha u kratkom razdoblju skupio nekoliko obrana. Hrvatski se vratar istaknuo u drugoj minuti kad je zaustavio udarac Hafberga iskosa s lijeve strane. Gruba igra Islanđana dovela je već krajem druge minute do isključenja Robertssona. Hrvatima je dugo trebalo da pripreme akciju za pogodak. Mojzyszek je zaustavio jedan udarac no nakon minute i pol s igračem manje morao je vaditi pak iz mreže. Dobrićev udarac s plave linije poslao je pak preko gola u ogradu od koje se odbio nadesno do Selitaja. Napadač "bijelih" izborio se za pločicu i poslao je iza gola gdje su Vragolović i Grgurić bili uspješniji od protivnika.

Grgurić je od iza gola vratio pak na desno krilo do Selitaja koji dijagonalom upošljava Dobrića na plavoj liniji. Kapetan "bijelih" puca prema vratima no pak udara u ogradu iza gola. Na odbijenu pločicu prvi je naklizao s desne strane naklizao Selitaj i udarcem iz prve zakucao pak pod prečku. Island se nije previše obazirao na primljeni pogodak. Gosti su ponovo krenuli prema naprijed. Troha je skupio par obrana zaustavivši pritom i opasan udarac Orongana u 4. minuti. Hrvatska je nastojala uspostaviti ravnotežu snaga na ledu no prije toga je Troha morao braniti i pokušaj Robertssona iskosa s desne strane. Paulović je sedmoj minuti izveo slalom kroz postavu "plavih" i izašao pred vrata no islandski čuvar mreže je iz tog dvoboja izašao kao pobjednik.

Island je nastavio s napadačkom igrom koja mu se isplatila u osmoj minuti. Stefansson je s desne strane dijagonalom uposlio Vignira Arasona na plavoj liniji. Branič "plavih" spustio se prema lijevom krugu i snažnim "bendijem" pogodio Joju koji je izašao u blok. Branič domaćih srušio se na led no sudac je dopustio nastavak igre jer je Island bio u posjedu paka, a branič "bijelih" nije bio teže ozlijeđen. Pak se vratio Arasonu koji ponovo puca, a Troha odbija pak u lijevi kut. Tu se našao Gunnarsson koji vraća pak Arasonu. Branič gostiju se spustio niz ogradu do kuta, a potom skrenuo prema vratima prije nego što su ga Hrvati uspjeli zaustaviti. Arason puca prema golu, Troha odbija pak pred sebe pa ga je Arason uspio ugurati ispod hrvatskog čuvara mreže u vrata. Sudačka je trojka ostala na nevjerojatno niskoj razini suđenja kakvo obilježava cijeli turnir što je dokazala uskrativši asistenciju Gunnarssonu.

Gosti su i poslije izjednačujućeg zgoditka nastavili s pritiskom prema hrvatskim vratima. Prilike su se nizale jedna za drugom sve do prekršaja Gunnara Arasona u 12. minuti. Hrvati su dobro započeli igru s igračem više. Dobrić je tukao s plave linije, Mojzyszek odbio pak kojeg Vragolović ne uspijeva udarcem iz blizine ugurati u vrata. Island je uspio dalekometnim pokušajem zaposliti Trohu no njegov islandski kolega je imao još posla prije nego što su se snage na ledu izjednačile. Samo 14 sekundi kasnije, Island je preokrenuo omjer. Atlason je osvojio pak u svojoj trećini i bekhendom ga visoko ispucao u napadačku trećinu. Gunnar Arason je bio brži od svojih čuvara te je izašao sam pred gol i pucao. Na trenutak se činilo da je Troha ukrotio ovaj udarac, međutim pak mu se izmigoljio ispod njega i prešao crtu gola.

Uzdrmani Hrvati zamalo su primili i treći pogodak. Maack je izmaknuo pažnji obrane "bijelih" te izašao sam pred gol no njegov udarac je prošao pored gola. U 15. minuti Troha brani udarac Orongana, a malo kasnije prekršaj pravi Maack. Unatoč pruženoj prilici, domaći su smušeno odigrali s igračem više. Island je stvorio više prilika za pogodak pa se moglo reći da su se "bijeli" obranili s igračem više. Tek kad su se snage na ledu izjednačile, Hrvatska je preuzela igru u svoje ruke. Selitaj je u 18. minuti udarcem izbliza imao priliku izjednačiti. Vratar "plavih" je ovaj udarac obranio, a nakon toga se našao pod kanonadom domaćih. Udarci su sijevali sa svih strana no Mojzyszek je bio na visini zadatka te je sačuvao minimalnu prednost svoje momčadi.

Hrvatska se po prvi put našla u zaostatku nakon dvadeset minuta igre. Island je doista bio bolja momčad u prvoj trećini pa je ostalo za vidjeti kako će se naši juniori izvući iz nepovoljnog položaja. Na prvu hrvatsku prigodu u nastavku utakmice nije trebalo dugo čekati. Paulović je u 22. minuti iz lijevog kuta poslao pak pred gol odakle ga Čanić skreće prema vratima no islandski čuvar mreže je bio na mjestu. U nastavku napada, Hrvati su izjednačili. Hanžek je osvojio buli i vratio pak na plavu liniju do Matišina. Branič "bijelih" je upucao pak iza gola pa se za njega na drugoj strani izborio Belina. Branič domaćih otklizao je iza gola te odigrao dupli pas s Matišinom na plavoj liniji nakon čega iz lijevog kuta šalje pak u sredinu. Tu se našao Hanžek i udarcem iz prve zatresao mrežu. Bila je to jedna od najljepših akcija hrvatske reprezentacije na ovom prvenstvu.

Suci su još jednom osramotili i sebe i međunarodni savez koji im je dodijelio zadaću koju oni jednostavno nisu u stanju obaviti. Ne upisati prave asistente dovoljan je dokaz nemara, ali upisati krivog strijelca pogreška je za kakvu bi sudac Pahor, istog dana trebao letjeti sa svjetskog prvenstva i više nikad ne dobiti priliku suditi međunarodnu utakmicu. Ako čovjek ne zna tko je postigao pogodak, onda mu se ne može vjerovati za doslovno bilo kakvu drugu odluku na utakmici. Sudačka karijera tako nesposobnog suca trebala je biti završena istog dana.

Island nije ustuknuo nakon rano primljenog zgoditka. Agustsson je u 23. minuti zamalo bekhendom iznenadio čuvara mreže "bijelih". Gosti su i dalje igrali napadački no prekršaj Orongana u 24. minuti vratio ih je u njihovu trećinu. Hrvati su prepoznali ukazanu priliku pa su navalili prema vratima "plavih". Dobrić je u 25. minuti gađao iz sredine, a minutu kasnije Selitaj s istog mjesta pogađa prečku. Island se po izjednačenju snaga na ledu pokušao vratiti u vodstvo no prije nego što su ozbiljnije napali domaće, "plavi" su u 27. minuti opet ostali s igračem manje. Na klupu za kažnjene sjeo je Hafberg. Hrvatska je ovog puta potpuno podbacila u igri s brojčanom prednosti. Islanđani nisu dopustili nijedan, jedini udarac prema svojim vratima.

Tek što su se snage izjednačile, prekršaj Grgurića premjestio je igru u trećinu "bijelih". Island je bio poduzetniji od Hrvatske pa je Troha u iduće dvije minute u više navrata morao intervenirati da sačuva svoja vrata. Posebno mu je teško bilo u 31. minuti kad ga je Vignir Arason udarcem s plave linije pogodio u kacigu. Prije povratka hrvatskog napadača u igru, u prilici se našao i Maack no ni njegov udarac iz sredine nije pronašao put do mreže. Igra s punim postavama potrajala je svega minutu i pol prije nego što je prekršaj napravio Mojzyszek. Domaći su u par navrata propustili priliku iskoristiti brojčanu prednost, posebno je dobru prigodu imao Grgurić u 33. minuti kad je tukao s desne strane.

Odmah poslije bulija, Hrvatska se vratila u vodstvo. Selitaj je osvojio buli i nastavio borbu s "plavima" uz ogradu na desnom krilu. Pak je došao do Grgurića koji ga vraća na plavu liniju odakle Joja "bendijem" zakucava pak od prečke u prve rašlje. Bio je to još jedan lijep pogodak "bijelih" uz kojeg još jednom moramo ukazati na nesposobnost sudaca koji Grguriću nisu dodijelili zasluženu asistenciju. Toliko loših sudaca, skoncentriranih na jednom mjestu, u tjedan dana, nikad nismo vidjeli. Suodgovornost za tako loše vođenje utakmica ide i IIHF koji je delegirao valjda najgore moguće suce za ovu zadaću.

Premda je do kraja trećine ostalo još više od sedam minuta, tempo igre je značajno pao. Hrvatska je bila zadovoljna preokretom pa nije htjela ništa riskirati, a Islanđanima je ipak trebalo neko vrijeme da prihvate promjenu omjera i vrate se igri s kakvom su i došli u vodstvo. Udaraca prema vratima gotovo da i nije bilo sve do posljednje minute pred drugi odmor. Gunnar Arason je tada uputio odličan udarac sdesna kojeg je Troha ukrotio. Malo kasnije pred vratima se našao Maack, ali ni njemu nije pošlo za rukom pronaći put do mreže. Hrvatska je svakako mogla biti zadovoljna povratkom u vodstvo no utakmica je još bila daleko od odluke.

Posljednja trećina započela je opreznom igrom obje momčadi. I jedni i drugi čekali su pogrešku protivnika kako bi se odvažili na napad. Isključenje Matišina u 43. minuti pozvalo je "plave" u hrvatsku trećinu. Hrvati su prvi zaprijetili no Island je potom imao svoje prilike za izjednačenje prije nego što su "bijeli" zaigrali s punom postavom. Domaći su nastojali umrtviti igru kako im je to pošlo za rukom protiv Nizozemske i neko vrijeme im je to polazilo za rukom. Islanđani su se ipak trgnuli iz letargije pa je Maack u 48. minuti zamalo iznenadio Trohu udarcem slijeva. Dvije minute kasnije Paulović s desne strane pronalazi Čanića koji udarcem iz sredine pogađa prečku. U idućem napadu, Island je izjednačio.

Grant je osvojio buli u napadačkoj trećini, a Runarsson je prigrabio pak i otklizao s njim iza gola. Isklizavši na lijevu stranu vraća pak do Atlasona koji puca prema vratima. Pak je zapeo u bloku i odbio se do Granta koji bekhendom iz blizine šalje pak ispod vratara "bijelih". Hrvati su se odmah mogli vratiti u vodstvo kad je Grgurić s lijeve strane pronašao usamljenog Selitaja pred vratima koji puca pokraj gola. Island je dobio dodatni polet pa bilježimo u 52. minuti odličan udarac Gunnara Arasona kojeg Troha vrlo dobro brani. Malo kasnije prekršaj Beline daje "plavima" priliku za preokret. Hrvati su dobro započeli igru s igračem manje, a onda je nakon 40 sekundi na klupu za kažnjene sjeo i Paulović.

Island je krenuo svom snagom po vodeći zgoditak. Gunnar Arason je 53. minuti tukao slijeva, a Troha je bio na mjestu. Malo kasnije isti igrač daje pak za Orongana koji puca preko gola. Nakon duplog pasa Arasona i Orongana, Arason snažnim "bendijem" pogađa Dobrića koji se ruši na pod. Ponovila se priča iz prve trećine. Hrvat leži, a Islanđani dalje igraju jer im to dopuštaju pravila. Arason i Orongan ponovo su odigrali dupli pas nakon kojeg Arason "bendijem" sdesna pogađa mrežu u igri petorice protiv dvojice. Vodstvo Islanda, pod već opisanim okolnostima, podiglo je nervozu kod obje momčadi. Samo 14 sekundi kasnije pograbili su se Vignir Arason i Selitaj pri čemu je Islanđanin dobio dvaput dulju kaznu od hrvatskog napadača.

Obje su momčadi imale svoje prilike u igri četvorice protiv četvorice pri čemu je hrvatska bila izglednija. Hanžek je izveo slalom kroz postavu "plavih" no nije uspio svladati protivničkog vratara. Prekršaj Arnasona pet minuta prije kraja trećine dao je nadu domaćima u poravnanje. Hrvatima je trebala otprilike minuta da pronađu put do mreže. Pak je nakon Polonijevog udarca slijeva preletio vrata pa ga je prihvatio Čanić. Napadač "bijelih" vraća ga do Dobrića na plavoj liniji koji se odlučio na udarac iz zgloba. Mojzyszek kratko odbija pak do Paulovića pred vratima koji ga vraća nadesno prema Čaniću. Slijedi udarac iz prve sdesna i pločica se zakoprcala u mreži. Treba li uopće ponavljati kako sudačke neznalice nisu dodijelile asistenciju za Paulovića?

Do kraja trećine ostale su četiri minute no umjesto mirne završnice Hrvati su pogreškom pri letećoj izmjeni sami sebe doveli u težak položaj. Islanđani su pokušali pritisnuti domaće no u 58. minuti Paulović presijeca dodavanje protivnika i bježi sam prema golu. Međutim, Mojzyszek je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Hrvati su se uspješno oduprli s igračem manje tako da su u posljednjih malo više od minute ušli s bodom u džepu. Preostalo vrijeme proteklo je u znaku "bijelih" koji su u nekoliko navrata zaprijetili vratima Islanda no omjer se više nije mijenjao. Island je osvojio prvi bod na turniru, a utakmica je otišla u produžetak.

Fizički spremniji i klizački nadmoćniji Islanđani su bolje otvorili dodatno vrijeme. Kristveigarson si je stvorio prigodu u 61. minuti kad se probio pred vrata i u dva navrata pucao prema golu. Hrvati su u idućoj minuti prenijeli igru u protivničku trećinu, ali su tek u 63. minuti došli u priliku za udarac no Mojzystek je obranio bekhend Čanića iz sredine. Nešto kasnije Troha brani udarac Arnasona s lijeve strane, a u idućoj minuti i iz sredine. Najbolju prigodu za pobjedu "plavi" su stvorili u 64. minuti. Orongan je iz svoje trećine dijagonalom uposlio Kristveigrasona na lijevom krilu, a potom pohitao prema naprijed da primi pak od suigrača. Orongan je potom izašao sam pred gol no Troha je spasio svoja vrata i izglede za pobjedu. Ništa manje opasno nije bilo ni u posljednjoj minuti produžetka. Grant je dodavanjem kroz sredinu "izbacio" Maacka u protunapad koji gura pak nalijevo za Atlasona. Slijedi udarac iz sredine kojeg Troha brani. Poluprilike su u zadnjoj minuti imali Selitaj i Polonijo, a dvije sekunde prije kraja Paulović tuče s lijeva no Majzyszek je bio siguran. Do odluke je ipak trebalo doći u raspucavanju.

Paulović je krenuo lagano vijugati prema vratima no njegov udarac iz sredine završava u "betonu" islandskog vratara. Gunnar Arason je pucao iz daleka ravno u Trohu. Vragolović je klizao izravno prema vratima te u posljednji trenutak pokušao bekhendom pogurnuti pak iza vratara no Islanđanin je "betonom" zaštitio svoju mrežu. Orongan se zaletio prema vratima, fintirao "bendi", a onda pokušao lagano pogurnuti pak kroz noge protivničkog vratara. Pak je na trenutak nestao iz vidokruga, ali nije prešao crtu gola. Mojzyszek je obranio Burazinov udarac po sredini. Kristveigarson se lagano približavao vratima čekajući da Troha napravi prvi potez. Kad se dovoljno približio pokušao je pogurnuti pak iza vratara "bijelih", no Trohina noga se ispružila i zatvorila vrata. Čaniću je sportska sreća okrenula leđa kad je snažnim udarcem sdesna pogodio stativu. Maack je vratima prišao polako, a kad se odlučio pucati već je bio preblizu pa je Troha obranio ovaj udarac. Pobjedu Hrvatskoj mogao je donijeti Dobrić no njegov udarac otišao je preko gola. Sve je ovisilo o Trohi. Atlason je posrnuo pod teretom odgovornosti pa mu je pak pobjegao i prije nego što je stigao pucati.

Nakon deset izvedenih udaraca promijenio se redoslijed pucača. Sada su prvi pucali Islanđani. Orongan je ponovo žustro krenuo prema vratima. Ovog puta nije bilo finte nego brzi udarac iz zgloba no Troha se nije dao iznenaditi. Polonijo je također krenuo kroz sredinu i pucao iz zgloba, ali Mojzyszek je uhvatio pak rukavicom. Kristveigarson je krenuo iskosa s desne strane pa poprijeko da bi na kraju pucao iskosa slijeva jer više nije imao kamo, a vratar "bijelih" je zatvorio bliži kut. Čanić i dalje nije imao sreće, u odlučujućem trenutku je izgubio kontrolu nad pakom. Vignir Arason nije imao previše mašte. Zaletio se kroz sredinu i pucao kad mu je ponestalo prostora. Vratar domaćih samo je palicom zaustavio ovaj udarac. Dugu procesiju neučinkovitih izvođača prekinuo je Dobrić koji je vijugajući po desnoj strani udarcem iz zgloba zakucao pak u prve rašlje i donio drugi bod hrvatskoj reprezentaciji.

Hrvatska je gubitkom boda pala za jedno mjesto jer Španjolci imaju bolju gol razliku. Konačni poredak ne ovisi o tome pa tu nema razloga za brigu. Španjolsku sada očekuje teška utakmica protiv Nizozemske koja bi se mogućom pobjedom uključila u borbu za prvo mjesto. Island će protiv Srbije tražiti bodove spasa, a za očekivati je da će naši susjedi zbiti redove i osigurati opstanak u ovom razredu natjecanja. Hrvatska će se u idućoj utakmici sučeliti Kini. Pobjeda bi nam osigurala srebrnu medalju dok bi u slučaju poraza mogli ostati i bez odličja. Niže od četvrtog mjesta ne možemo biti bez obzira na ishode preostalih utakmica. Budući da ćemo kao domaćin već znati ishode prve dvije utakmice četvrtog kola, ne bi bilo naodmet prilagoditi taktiku za utakmicu protiv Kine našim planovima za dvoboj sa Španjolskom posljednjeg dana turnira.