Poraz bez posljedica

SP U18 CRO CHN 180328Hrvatska je u četvrtom kolu svjetskog prvenstva divizije IIB pretrpjela prvi poraz. Uspješniji od hrvatskih juniora bili su njihovi vršnjaci iz Kine koji su se prošle sezone nadmetali u nižem razredu natjecanja. Kinezi su odmah po početku susreta pokušali zaskočiti domaće no Hrvati su ubrzo uspostavili ravnotežu u igri nakon čega su s dva pogotka stekli vrijednu prednost pred nastavak utakmice. Gosti su početkom druge trećine smanjili zaostatak nakon čega utakmicu preuzima u svoje ruke poljski sudac kojem je to bila treća uzastopna utakmica kineske reprezentacije na turniru. Brojnim isključenjima isjeckao je igru i doveo utakmicu na rub incidenta. Izmišljajući prekršaje uglavnom na štetu domaćih omogućio je Kinezima da u posljednjoj trećini preokrenu omjer i dođu do pobjede koja im omogućuje borbu za medalje.

Hrvatska 28 min

Kina: Hu Houran, Zhang Yuhang - Zhao Haiyang, Zong Hanming, Guo Jianing, Song Zhengzhong, Wang Yulong - Wang Yihan, Yan Ruinan, Hou Yuyang, Wang Jing, Li Zihao - Cui Yunjie, Jin Zhiao, Sun Ruichen, Zheng Mingju, Yu Jilong - Pan Yunyang, Li Yaqi, Xu Jiazheng. Izbornik: Kasper

Hrvatska: Troha, Goršić - Dobrić, Đerek, Grgurić, Selitaj, Vragolović - Joja, Kramarić, Pleština, Polonijo, Rakar - Belina, Matišin, Hanžek, Čanić, Paulović - Belinić, Cerovečki, Dimitrijević, Burazin, Idžan. Izbornik: Franjković

Španjolska je u prvoj utakmici dana svladala Nizozemsku s 5:4 čime je osigurala najmanje srebrnu medalju, dok su Nizozemci gurnuti u borbu za opstanak protiv Islanda u utakmici posljednjeg kola. Španjolci su poslije ravnopravnih prvih dvadeset minuta imali dva pogotka prednosti. Nizozemska je sredinom druge trećine s dva zgoditka u četrdesetak sekundi izjednačila no Španjolska se ubrzo vratila u vodstvo kojeg je održala do kraja trećine. U posljednjoj trećini obje su momčadi dale sve od sebe. Španjolci su dvaput podizali razliku na dva gola, a Nizozemska se osam minuta prije kraja drugi put približila na gol manjka. Za nešto više Nizozemci nisu bili sposobni. Srbija je pobjedom protiv Islanda s 5:1 osigurala opstanak i vratila se u borbu za odličja. Srbi su sve riješili već u prvoj trećini koju su dobili s 3:0, a preostali zgodici postignuti su u drugom dijelu druge trećine.

Četiri utakmice prije kraja turnira u hrvatskom su taboru mogli proslaviti osvajanje odličja. Nizozemska i Island su zaostajali više od tri boda, a Srbija s tri boda manjka nije mogla prestići Hrvatsku zbog poraza u međusobnom susretu prvog kola. Hrvatski stručni stožer jednako je tako znao da će u slučaju pobjede u tri trećine nad Španjolskom u zadnjem kolu, zlato pripasti Hrvatskoj neovisno o ishodu utakmice protiv Kine. Drugim riječima, trebalo je odvagnuti da li će se protiv Kine igrati punom snagom ili će se uštedjeti energija udarnih igrača i sve karte staviti na ishod dvoboja protiv Španjolske. Hrvatske su reprezentacije svih uzrasta u pravilu znale rasporediti energiju i odrediti prioritete. To bi značilo da bi u suretu s Kinom priliku trebao dobiti pričuvni vratar Goršić kako bi se Troha odmorio i zaliječio, a na isti način moglo se "pročešljati" i ostatak momčadi te poštedjeti svakog "načetog" igrača. Međutim, hrvatski stručni stožer, da li zbog neiskustva ili nekog drugog razloga, odlučio se na Kineze krenuti kao da se radi o odlučujućoj utakmici.

Tek što je utakmica počela, Kinezi su postigli pogodak. Gosti su osvojili pak u svojoj trećini i izveli protunapad dvojice na jednog. Guo Jianing je pucao s desne strane pokraj Đereka. Troha je palicom odbio pak visoko u zrak odakle ga je Wang Yulong visokom palicom skrenuo u mrežu. Suci su poništili pogodak jer nije bio u skladu s pravilima. Samo četiri sekunde kasnije, počela je "predstava" poljskog suca Kozlowskog za kojeg je hokej na ledu inačica baleta za mlađe uzraste. Prva žrtva njegovog osebujnog kriterija postao je Wang Yulong. Odmah poslije osvojenog bulija u napadačkoj trećini Hrvati su izgubili pak na plavoj liniji. Guo Jianing je pobjegao sam prema vratima. Njegov udarac pogađa Trohu u palicu od koje se pak ponovo odbija visoko u zrak i odlazi u zaštitnu mrežu.

Prošlo je jedva 45 sekundi, a Kinezi su razotkrili par slabosti u hrvatskoj obrani. Domaći su imali velikih poteškoća u držanju paka na protivničkoj polovici. Premda su uputili par udaraca prema kineskim vratima, prave prijetnje za gol "bijelih" zapravo nije bilo. Uslijedilo je svojevrsno zatišje u kojem se borba vodila uglavnom na sredini klizališta bez opasnosti pred bilo čijim vratima. U šestoj minut prekršaj pravi Jin Zhiao pa su "crveni" dobili novu priliku s igračem više. Hrvati su ovog puta bili daleko uspješniji nego prilikom prve kazne. Kinezi su osvojili buli no Paulović je oteo pak protivničkom braniču i iza gol crte vratio pak u sredinu za Polonija čiji udarac promašuje mrežu. Paulović je dohvatio pak u lijevom kutu i dijagonalom pronašao Dobrića na plavoj liniji. Hrvatski kapetan preciznim je udarcem pogodio rašlje.

Suci su i u ovoj utakmici pokazali nesposobnost određivanja asistenata. Unatoč činjenici da je upravo njegovo dodavanje pronašlo strijelca, Paulović je bio zakinut za asistenciju. Suci ovog turnira doista su tragikomični i nimalo ne služe na čast međunarodnom savezu hokeja na ledu. Idućih nekoliko minuta Hrvati su imali više od igre. Polonijo je u sedmoj minuti pucao bekhendom iz blizine, ali nije pogodio mrežu. Wang Jing je uzvratio udarcem sdesna u idućem napadu nakon čega je Hrvatska nastavila s pritiskom u protivničkoj trećini. Hrvatskoj inicijativi došao je kraj kad je označen prekršaj Pleštine iza kineskih vrata. Prije nego što su njegovi suigrači osvajanjem paka prekinuli igru, Troha je uspio skupiti još jednu obranu.

Gosti su igrača više imali samo jednu minutu. Upravo u trenutku kad su "bijeli" uputili prvi udarac prema vratima, Li Zihao je u naguravanju s protivnikom podigao palicu i zahvatio suparnika pa mu je dosuđen prekršaj. Iduću minutu gledali smo ravnopravnu borbu u kojoj ni jedni niti drugi nisu stvorili prigodu za udarac. Kad su u 13. minuti Kinezi krenuli u protunapad, Pauloviću je, pomalo prestrogo, dosuđen prekršaj. Pleština se ubrzo vratio u igru pa su suparnici nastavili borbu sa po četvoricom igrača. "Crveni" su osvojili pak pa ga je Dobrić prepustio Selitaju koji u punoj brzini prolazi po lijevom krilu. Trebala su čak trojica "bijelih" da zaustave napadača domaćih iza gola. Pak je uzeo Vragolović koji od iza gola pronalazi Dobrića u sredini, a kapetan Hrvatske još jednim preciznim udarce šalje pak u rašlje. Suci su, naravno, propustili dodijeliti asistenciju Selitaju, makar nijedan Kinez nije igrao pakom prije nego što ga je uzeo Vragolović.

Igra četvorice protiv četvorice potrajala je još tridesetak sekundi, nakon kojih je Kina ostala s igračem više. Hrvati su bez poteškoća izdržali preostalih pedesetak sekundi kazne za svog napadača. Igra bez igre nastavila se i nakon izjednačenja snaga na ledu. Na prvu priliku trebalo je pričekati do 16. minute kad vratar "bijelih" brani bekhend Selitaja iz neposredne blizine. Malo kasnije na scenu opet stupa poljski nazovi sudac koji bez bilo kakvog razloga isključuje Rakara. Hrvatska se bez većih poteškoća obranila s igračem manje. Troha je obranio udarac Song Zhengzhonga s desne strane, a potom i odbijanac. Suparnici su izdržali svega dvadesetak sekundi u punim postavama, a onda se sucu omililo isključiti Houa Yuyanga. Hrvati su u preostalom vremenu do kraja trećine u više navrata zaprijetili vratima Hu Haorana no kineski čuvar mreže bio je siguran pa se na prvi odmor otišlo s dva razlike u korist "crvenih".

Hrvatska je mogla biti zadovoljna rezultatom no valjalo je biti oprezan jer su Kinezi početkom utakmice jasno pokazali što su sve u stanju učiniti s dovoljno prostora. Domaći su u nastavak susreta ušli s igračem više no u preostalih pedesetak sekundi nijednom nisu zaprijetili protivničkim vratima. Nakon izjednačenja snaga na ledu razvila se ravnopravna borba u kojoj su prigode stvarale obje strane. Najbolju je imao Burazin u 24. minuti kad je pucao iz neposredne blizine. Minutu kasnije počinje "cirkus Kozlowski" u kojem je nesretni sudac sistematski uništavao igru u svrhu nametanja svog nerazumijevanja hokeja kao kontaktne igre. Prva "žrtva" bio je Pan Yuhang.

Hrvati su isprva držali Kineze u njihovoj trećini no nije prošla ni minuta kad su "bijeli" postigli pogodak s igračem manje. Wang Jing je osvojio pak u svom lijevom kutu, a potom je krenuo na pohod preko cijelog klizališta tijekom kojeg je nadmudrio petoricu protivnika prije nego što je udarcem slijeva svladao Trohu. Cijela akcija izgledala je kao preslikana s utakmice mlađih kadeta što si naši reprezentativci jednostavno nisu smjeli dopustiti. Kinezi su već u idućem napadu zaprijetili preko Guo Jianinga čiji je udarac sdesna Troha obranio. Koju sekundu kasnije Kozlowski tjera još jednog Kineza na klupu za kažnjene. Istina, Song Zhengzhong je dodirnuo protivnika naletom palice, ali bez bilo kakve posljedice na smjer i brzinu hrvatskog igrača. Po takvom kriteriju suđenja ne može se igrati hokej jer ako se sudi svaki dodir, onda nema igre. Kozlowski nema, niti će ikad imati smisao za igru pa bi mu najbolje bilo da se usredotoči na vođenje utakmica mlađih kadeta i kadeta jer bilo što drugo jednostavno nije u stanju suditi.

Domaći su imali tridesetak sekundi s dvojicom igrača više. Međutim, "crveni" ni u jednom trenutku nisu pokazali da znaju kako bi trebalo odigrati s takvom prednosti na ledu. Umjesto da nizom dodavanja izbace protivnika iz položaja i osiguraju otvoreni udarac na nepostavljenog vratara, Hrvati su nastojali što prije opaliti prema vratima pa što bude. Ništa učinkovitiji domaći nisu bili ni protiv četvorice Kineza. Ponovo se umjesto kombinatorne igre gubilo vrijeme na bezopasne udarce iz daljine. U 28. minuti neznalica u crno-bijelom dresu isključuje Kramarića pa su se snage na ledu izjednačile. Gosti nisu bili opasni s četvoricom igrača no kad su zaigrali s igračem više Wang Jing je ponovo izmiješao hrvatsku postavu, izašao sam pred gol, ali je pucao pokraj vrata. Izuzev te prilike, "bijeli" nisu više bili opasni po hrvatska vrata.

Netom po izjednačenju snaga na ledu, u odličnoj se prilici našao Čanić. Pobjegao je svojim čuvarima i izašao sam pred gol no Hu Haoran je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Minutu kasnije sudac donosi jednu od rijetkih ispravnih odluka kad je "uhvatio" Kineze sa šestoricom igrača na ledu. Domaći su igrača više imali manje od minute bez da su i jednom ugrozili protivnička vrata. Sudačka lakrdija nastavila se isključenjem Čanića. Hrvatske momčadi, neovisno o uzrastu, igru četvorice protiv četvorice u pravilu igraju kao da imaju igrača manje. Stoga se može zaključiti da su se "crveni" uspješno nosili s četvoricom Kineza, a i kad je protivnik zaigrao u punom sastavu, samo je jednom zaprijetio Trohinim vratima.

Osam sekundi prije povratka Čanića u igru, klaun u sudačkom dresu je isključio Selitaja. Bio je ovo pravi trenutak da hrvatski izbornik pozove suca do klupe i upozna ga s osobinama hokeja kao kontaktne igre. Kozlowski zasigurno ne bio odustao od svog nakaradnog suđenja, ali bi igrači osjetili da imaju punu potporu s klupe i manje bi se osjećali frustrirano zbog neznalice u crno-bijelom dresu. Međutim, hrvatska klupa je ostala pasivna prema sucu, a kao što je bilo sve vidljivije, ostala je pasivna i prema razvoju događaja koji je nemilice trošio preostalu energiju vodećih igrača momčadi. Hrvatska je osvojila buli pa je osam sekundi do ulaska Čanića na led brzo i bezbolno prošlo.

Međutim, cirkusant Kozlowski je svoje umotvorine podigao na višu razinu pa je dvadesetak sekundi kasnije isključio i Đereka. Ako su na hrvatskoj klupi propustili reći sucu što ga ide, onda je ovo bio trenutak. Katkad treba riskirati i dvije minute za klupu no ako se neznalicama i uzurpatorima međunarodnog leda jasno ne da do znanja oni nastavljaju maltretirati i buduće uzraste hokejaša čega su hrvatski hokejaši itekako svjesni. Poljski sudac nije pokazivao nikakve znakove zabrinutosti zbog gromoglasnih zvižduka s tribina. Dnevnice će dobiti ovako i onako, a na ovoj razini juniorskog hokeja, malo je koga u IIHF-u briga za kvalitetu suđenja.

Hrvati su junački izdržali sudačku nepravdu i prvo s trojicom, a potom i s četvoricom igrača izdržali pritisak Kineza. Tri minute prije kraja trećine, snage su se izjednačile. Obje su momčadi po jednom su zaprijetile suparničkim vratima, a onda, dvije sekunde prije kraja, suci izvode svoju najbolju točku u teatru apsurda kojeg su priredili zagrebačkim ljubiteljima hokeja. Prvo je, bez pravog razloga isključen Zhao Haiyang, a onda su u paru Kozlowski i njegov pomoćnik demonstrirali veliko "poznavanje" pravila i još veću "umješnost" u njihovoj primjeni. Prvo su pogriješili hrvatski napadači. Umjesto da zauzmu mjesta kako su radili cijeli turnir i odrade te dvije sekunde, oni su odugovlačili i dali povod linijskom sucu da označi zamjenu na buliju.

A onda je nakon nekoliko sekundi vlastitog nepotrebnog odugovlačenja, linijski sudac još jednom označio povredu pravila izvođenja bulija od strane Hrvata. Dvije uzastopne povrede pravila izvođenja bulija od strane iste momčadi automatski povlače isključenje. Kinezi su to znali, znali su to i rijetki pojedinci na tribinama, ali ne i glavni sudac kojem je trebao poticaj linijskog suca da označi prekršaj protiv Hrvatske. Doista, suci su se u ovom slučaju doslovno pridržavali pravila hokejaške igre koje se primjenjuje valjda jednom u tisuću utakmica, ako i toliko. Međutim, valja primjetiti da su pravila vezana uz mjesto i postupak bacanja bulija toliko nepotrebno detaljna da su  se buliji pretvorili u prave male predstave u kojima igrači po pet, šest sekundi čekaju Godota odnosno linijskog suca da napokon baci tak pak.

Željni pažnje, linijski suci nepotrebno odugvlače s bacanjem paka samo da bi imali povoda nekoga udaljiti s bulija. Nakon toga u 99,9% slučajeva slijedi brzometno bacanje paka bez bilo kakvog pokušaja da se ustanovi da li se novi par propisno postavio. U ovom jednom promilu imamo linijskog suca koji i nakon promjene izvođača inzistira na besmislenom cjepidlačenju prije bacanja paka iz kojeg je proizašlo i ovo isključenje. Zašto besmislenom cjepidlačenju? Pa zato što suci i nakon bačenog bulija mogu ponoviti bacanje ako je jedna momčad nepropisno došla do paka. Drugim riječima, besposleni birokrati u IIHF-u su napisali dva članka s ukupno dvadeset stavaka samo da bi regulirali kako se baca buli i time sucima dali nezasluženu moć da iz utakmice u utakmicu maltretiraju igrače koji samo žele nastaviti s igrom.

Sudačkom smušenjaku nije dugo trebalo da započne sa svojom "izvedbom" u zadnjoj trećini. Prije nego što su se u igru stigle vratiti njegove dvije posljednje "žrtve", isključio je Song Zhengzhonga zbog udarca palicom kakvih na hokejaškim utakmicama ima na desetke i koji ni na koji način nije utjecao na hrvatskog braniča s pakom. Bila je jednom utakmica KHL-a između Slovana i Medveščaka koju su na sličan način upropastili suci doslovnim suđenjem svega i svačega. Netko je u drugoj najjačoj svjetskoj ligi ipak bio razuman pa je vratio kriterij na normalu. Kozlowskog očigledno nije imao tko uputiti u suđenje. Lošeg i nesigurnog suca najlakše je prepoznati u tome da sudi sve i sva u strahu od pogreške ne vodeći računa kako će njegovo suđenje imati posljedica na igru.

Prošlo je samo 15 sekundi do novog isključenja. U redu, ovog puta je Yan Ruinan pretjerao u primjeni sile pri čišćenju prostora pred svojim vratima, ali isto tako smo vidjeli brojne nalete palicom iste jakosti koji nisu bili suđeni. Hrvatska je sada imala veliku priliku za postići pogodak i približiti se pobjedi u ovoj karikaturi od utakmice. Domaći su prvo imali 44 sekunde s četvoricom protiv trojice, a potom još 76 sekundi s dvojicom igrača više. Možda je hrvatska klupa u tom trenutku trebala pozvati pola minute predaha i pripremiti napad koji je mogao donijeti pobjedu, no čini se da su u stručnom stožeru do tada zaboravili ne samo na strategiju (čuvati energiju za Španjolce) nego i na taktiku (ne "raubati" dvije petorke do kraja utakmice).

Hrvatska se nije dobro snašla s brojčanom prednosti. Na prvu ozbiljnu priliku čekalo se do 43. minute kad je Dobrić udarcem s plave linije pogodio stativu, a Poloniju nije uspjelo odbijanac pospremiti u mrežu. Zanimljivo je kako su kod sljedećeg bulija Kinezi unedogled odugovlačili s izmjenom praveći se da ne znaju kako i dalje igraju s trojicom igrača. Po kriteriju iz 39. minute izvođač bulija za "bijele" morao se promijeniti no linijski sudac je "zaboravio" podići ruku. Malo kasnije prekršaj pravi Čanić (premda je Kinez pao kao pokošen pa je Kozlowski u skladu sa svojim štreberskim kriterijem mogao uz rušenje Hrvatskoj suditi i simuliranje Kini. "Crveni" su i dalje imali igrača više no ubrzo su se snage izjednačile.

Wang Jing je u 44. minuti izveo slalom no nije uspio svladati Trohu. Jedna za drugim, isključeni igrači su se vraćali na led. Uslijedilo je svojevrsno zatišje u kojem su izbornici napokon mogli na ledu pustiti i igrače koji ne igraju s igračem više/manje, a i Kozlowski je mogao odmoriti ruku. Povremeno bi netko zapucao prema vratima no uglavnom se malo toga događalo na ledu. Takav način igre nije odgovorao glavnom glumcu ove predstave koji nije mogao izdržati, a da ne bude u centru događaja. U 49. minuti isključio je Kramarića pa su "bijeli" opet imali igrača više. Posljedica po Hrvatsku nije bilo jer su domaći odlično odigrali s igračem manje ne dopustivši Kinezima nijedan, jedini udarac prema vratima.

Momčadima nije bilo suđeno nastaviti s igrom u punim sastavima jer je cirkusant kojem je povjereno vođenje ove utakmice odlučio isključiti i Selitaja. Kinezi su već bili shvatili da je kod svakog kontakta dovoljno pustiti se pasti i sudac će već odsvirati svoje. Koncert zvižduka i uvreda s tribina ni najmanje nije utjecao na Kozlowskog koji je odlučio nastaviti po svom bez obzira na posljedice. Kineska klupa je shvatila kako puše vjetar te je pozvala pola minute predaha ne bi li pripremila napad. Hrvatska klupa je već bila propustila prosvjedovati zbog suđenja te se sve više pretvarala u nemoćnog promatrača događaja koji su nadolazili.

Gostima je trebalo samo 11 sekundi da igrača više pretvore u pogodak. Wang Jing je osvojio buli i dao pak nadesno do Song Zhengzhonga koji ga vraća na plavu liniju do Hou Yuyanga. Napadač "bijelih" izvukao se po plavoj liniji i potom vratio pak Wang Jingu. Prvi strijelac kineske momčadi dijagonalom je uposlio usamljenog Yan Ruinana koji s desne strane udarcem iz prve zakucava pak u nebranjeni dio mreže. Suci su u svom svojem neznanju uskratili Hou Yuyanga za zasluženu asistenciju, a domaćoj klupi ostalo je razmišljati može li u preostalih devet minuta popraviti sve što je propustila učiniti tijekom utakmice.

Kinezi su osjetili priliku za preokret, a Hrvati su uz podršku s tribina pokušali izvući preostale djeliće energije za povratak u vodstvo. Dvije "petice" obilježile su 53. minutu. Prvo je Zheng Minju tukao s desne strane i natjerao Trohu na obranu, a nešto kasnije Idžan udarcem slijeva pogađa stativu. Par minuta kasnije domaći su pritisnuli protivnika no nikako nisu pronalazili prostor za udarac. Kad su "bijeli" krenuli u protunapad, prekršaj je dosuđen Hanžeku što je ionako iziritirano gledateljstvo, dodatno razjarilo. Hrvati su se isprva dobro branili, čak predobro. Loša igra "bijelih" izvukla je domaće iz obrambene postave pa kad je Guo Jianing uposlio Song Zhengzhonga, napadač gostiju je bez poteškoća obišao svog čuvara i udarcem sdesna pogodio mrežu. Hrvatska je s igračem manje primila pogodak na jedini način na koji se ne smije primiti pogodaku takvom položaju, iz protunapada.

Do kraja trećine ostalo je nešto manje od četiri minute no domaći su već bili zaboravili kako to izgleda postići pogodak na ovoj utakmici. Kad se tome pridoda i "izraubanost" vodećih igrača Hrvati nisu imali razloga za optimizam. Suparnici su u završnici susreta stigli izmijeniti po udarac prije nego što su zbog međusobnih prekršaja isključeni Selitaj i Song Zhengzhong. Hrvatska nakon desetak sekundi zamijenila Trohu petim igračem. Međutim, "crveni" su uskoro izgubili pak pa je Dobrić morao prekršajem spašavati svoja vrata od izvjesnog zgoditka. Izbornik Franjković tek je tada posegnuo za "time-outom" od kojeg u tom trenutku doista nije bilo nikakve koristi.

Hrvatska trojka je potom osvojila buli i krenula u očajnički napad. Neshvatljivo je da Troha u tim trenucima nije pozvan s leda kako bi se barem s četvoricom igrača pokušao izboriti produžetak. Ovako su trojica "crvenih" izuzetnim naporom držala pod opsadom četvoricu Kineza dok je vrijeme isticalo, a hrvatski vratar besposleno stajao pred svojim vratima. Postavlja se pitanje što je zapravo bila tema razgovora tijekom pola minute predaha? "Bijeli" su naposljetku osvojili pak i krenuli u protunapad dvojice na jednog no pritom su skrivili zaleđe. Do kraja susreta domaći su izveli zadnji napad u kojem nisu uspjeli uputiti ni udarac prema golu. Kina je slavila pobjedu od 3:2.

O sucu Kozlowskom reći ćemo još samo da je u 60 minuta dosudio 50 minuta kazni bez ijedne velike ili disciplinske kazne. Dosuditi 25 prekršaja u mirnoj utakmici može samo sudac koji u osnovi ne razumije hokejašku igru. Da li je sve te prekršaje dosudio iz neznanja ili zle namjere nije uopće bitno. Odgovornost za njegov dolazak u Zagreb snosi IIHF koji ga je nominirao za vođenje utakmica i koji bi mu se nakon ovakve "izvedbe" zauvijek trebao zahvaliti na uslugama. Takav sudac, koji misli da poznaje pravila, ali nema ni najmanje sposobnosti da vodi utakmice ne može suditi ništa zahtjevnije od utakmice mlađih kadeta ili kadeta.

Hrvatska i dalje ima bod više od Kine i sigurnu medalju u džepu. Pobijedi li Srbija u šezdeset minuta Kinu u prvoj utakmici posljednjeg kola, Hrvatska će osvojiti najmanje srebrno odličje. Za nešto više, Hrvati će morati u 60 minuta svladati dosad neprikosnovenu Španjolsku. Na žalost, na utakmici protiv Kine do izražaja je došlo neiskustvo hrvatskog stručnog stožera kojem je ovo prvo svjetsko prvenstvo. Hrvati su kao reprezentacija koja je ispala iz divizije IIA imali za cilj boriti se za prvo mjesto i sve podrediti tom ostvarenju. Budući da je nakon utakmice protiv Islanda opstanak bio osiguran, a za zlato se ovako ili onako moralo svladati Španjolsku, utakmica protiv Kine morala je biti "opuštajuća utakmica". Ona na kojoj brani pričuvni vratar, a sve četiri postave igraju podjednako.

Međutim, stručni stožer je u utakmici protiv Kine hvatao rukom vrapca. Načeti Troha je morao stajati između vratnica umjesto da se Goršiću dala prilika da skupi dragocjeno iskustvo za iduće svjetsko prvenstvo. Udarne snage hrvatske reprezentacije neprekidno su stajale na ledu bilo s igračem manje, bilo s igračem više i tek povremeno u ravnopravnom odnosu snaga. Umjesto da se štedjela energija i uvježbavale neke druge kombinacije, "raubalo" se uvijek jedne te iste igrače pokazujući kako se od drveta (utakmice protiv Kine) nije vidjela šuma (pohod na prvo mjesto protiv Španjolske). Na kraju su Hrvati ostali bez ičega i mogu biti samo zahvalni što im prije odlučujuće utakmice protiv "furije" slijedi dan odmora.