Prva pa Ukrajina

pobjedaHrvatska je u trećem kolu svjetskog prvenstva divizije IB zabilježila prvu pobjedu. Palice je pred hrvatskim "oklopnicima" položila reprezentacija Ukrajine. Nekadašnji članovi elitne skupine razbijeni su od Hrvata za samo 13 minuta. Hrvatski su hokejaši u tom razdoblju triput zatresli protivničku mrežu i istjerali nekadašnjeg "medvjeda" Gajdučenka iz igre. Ukrajinci su zaustavili hrvatsku lavinu u prvoj trećini nadajući se preokretu u nastavku. Međutim, Hrvatska je u drugoj trećini održala ravnotežu u igri ne dopustivši uglednom protivniku nijedan pogodak, čak ni iz kaznenog udarca. Ukrajinci su u posljednjoj trećini krenuli na sve ili ništa. Postigli su prvo jedan, a potom i drugi zgoditak. Hrvati nisu izgubili glavu nego su sačuvali minimalnu prednost sve do pred sam kraj kad su pogotkom u praznu mrežu postavili konačnih 4:2 za prvu pobjedu Hrvatske nad Ukrajinom u povijesti.

Hrvatska 12 + 10 (Zanoški) min

Ukrajina: Gajdučenko, Djačenko - Tolstuško, Ignatenko, Mihnov, Zaharov, Nimenko - Katrič, Matvijenko, Babinec, Bucenko, Ljaljka - Romanenko, Tatarenko, Černjišenko, Ramazanov, Hricenko - Žovnir, Petruhno, Bojkov, Karpenko, Gavrik. Izbornik: Savicki

Hrvatska: Tomljenović, Nikolić - Šijan, Tadić, Jarčov, Brine, Zanoški - Senzel, Vedlin, Rendulić, Blagus, Kanaet - Šilović, Puzić, Jazbec, Janković, Miličić - Kegalj, Brenčun, Vukoja, Šakić, Fičur. Izbornik: Sacilotto

U posljednjoj utakmici drugog kola Litva je bez poteškoća svladala Rumunjsku. Malobrojni Rumunji su pucali bez razmišljanja pa što bude, a Litvanci su za to vrijeme punili njihovu mrežu. Domaći su za četiri minute dvaput zatresli protivničku mrežu, a na sredini prve trećine Litva je imala tri gola prednosti. Rumunjska je prije prvog odmora smanjila zaostatak, a u nastavku smo ponovo vidjeli istu priču. Litvanci su početkom druge trećine povećali prednost. Rumunjska nije odustala od igre nego je na polovici trećine postigla još jedan zgoditak. Gosti su time samo potaknuli Litvu da s nova dva zgoditka pobjegne na četiri razlike. U prvih deset minuta posljednje trećine Litva je postigla dva, a Rumunjska jedan pogodak za konačnih 8:3.

Ukrajina je nakon dva kola bila na četvrtom mjestu s tri boda. Za ukrajinske navijače je poraz od Estonije predstavljao veliko razočaranje koje se moglo ublažiti samo nizom od tri pobjede koji bi Ukrajinu vratio u viši razred natjecanja. Izborni Savicki unio je određene promjene u odnosu na sastav koji je pokleknuo protiv Estonije. Mjesta u navalama su zamijenili Ljaljka i Nimenko odnosno Gavrik i Černjišenko. Na isti su način mjesta u braničkim parovima razmijenili Tolstuško i Žovnir. Gajdučenko je ostao između vratnica. Inače, u sastavu Ukrajine polovica reprezentativaca igraju u domaćem prvenstvu. "Legionari" dolaze iz VHL-a, bjeloruske lige, rumunjskog prvenstva i slovačke druge lige. Zanimljivo je da čak četvorica igrača ove sezone nisu odigrali nijednu službenu utakmicu među kojima i Gajdučenko. Među izbornicima je nerijetka pojava da ignoriraju vrhunske strijelce iz malih klubova pa ni Savicki nije izuzetak budući da u reprezentaciju nije uvrstio dvojicu najučinkovitijih igrača ukrajinskog prvenstva, Vladislava Čerdaka i Ruslana Romaščenka. U sastavu nema ni mladog napadača Sergija Kuzmika ni iskusnog Olega Šafarenka niti Jurija Petrangovskog koji su se istaknuli na posljednja dva svjetska prvenstva. U svakom slučaju, ne osvoji li zlato, ukrajinskom se izborniku loše piše.

Na drugoj strani, unatoč porazu od Japana, hrvatski su "oklopnici" isklizali u potpuno istom sastavu. Dan odmora je napunio "akumulatore" naših igrača koji zasigurno bili poprilično potrošeni i u tijelima i u glavama nakon gubitka utakmice u kojoj su na polovici imali dva pogotka prednosti. Hrvatska se u svojoj povijesti četiri puta sastajala s Ukrajinom. Prvi put smo izgubili dvocifrenom rezlikom još u prošlom stoljeću, da bi u zadnjih deset godina odigrali triput, od toga dva puta u Japanu, a jednom u Zagrebu. Sve smo utakmice izgubili i ni u jednoj nismo bili ni blizu osvajanju makar i jednog boda. Međutim, poraz Ukrajine od Estonije dao je znak da ovog puta imamo posla sa slabijom Ukrajinom, s reprezentacijom koja Estoniji nije postigla nijedan, jedini pogodak. Ako je ikad postojala prilika za iznenađenje, Hrvati su je morali biti spremni zgrabiti.

Suparnici su tijekom početnog ispitivanja snaga razmijenili po udarac, a prvu ozbiljniju prigodu imala je Ukrajina u trećoj minuti kad je Petruhno opalio s plave linije. Hrvati su odgovorili pokušajem Zanoškog iskosa s lijeve strane, a malo zatim prekršaj Tolstuška ostavlja "bijele" s igračem više. Hrvatska je dosta dugo tražila prostor za udarac. Po starom lošem običaju, hrvatski hokejaši predugo drže pak kod sebe kod svakog dodavanja i predaju pak suigraču tek kad nemaju ništa drugo učiniti s njim. Nakon minute i pol besplodne igre u napadačkoj trećini, Blagus je s desne strane vratio pak Senzelu na plavoj liniji koji spušta pak nadesno za Jankovića koji iz mrtvog kuta sjajnim udarcem zakucava pak u suprotne rašlje. Gajdučenko nije ni znao što ga je snašlo.

Ukrajincima se nikako nije svidjelo zaostajati za Hrvatskom pa su smjesta krenuli u napad. Tomljenović je u kratkom razmaku skupio par obrana, ali su naši prihvatili otvorenu igru pa su se akcije nizale na obje strane. Janković je tukao iz sredine u sedmoj minuti, a minutu kasnije s istog mjesta pucao je i Kanaet. Vratar "plavih" oba puta je bio na mjestu. Dosta posla imao je i Tomljenović, a posebno se istaknuo kod udarca Černjišenka s desne strane u devetoj minuti. Minutu kasnije igralo se pred oba gola. Prvo je Janković pucao s desne strane, a uzvratio je Karpenko udarcem iz neposredne blizine. Prekršaj Vedlina u 11. minuti dao je priliku "plavima" da krenu po izjednačenje.

Hrvatska je aktivnom obranom otežavala protivniku organizaciju napada pa je tako Zanoški u 12. minuti prvi imao prigodu kad je pucao s lijeve strane, a Gajdučenko obranio. Malo kasnije Katrič puca s plave linije i pogađa Brinea koji se požrtvovno bacio u blok. Pak je uzeo Zanoški i pojurio sam prema vratima. Precizan udarac u rašlje podsjetio je hrvatske navijače na nekadašnje izvedbe Zanoškog u EBEL-u kakvih se ove sezone nismo nagledali. Premda je Ukrajincima ostala još gotovo minuta s igračem više, primljeni pogodak "odsjekao" im je noge pa je Hrvatska mirno dočekala istjek kazne. Dvadesetak sekundi kasnije, Gajdučenko je i po treći put morao vaditi pak iz mreže.

Tadić i Blagus su pokušavali izbaciti pak iz naše trećine uz ogradu na lijevom krilu. Naposljetku je Tadić dugim dodavanjem "izbacio" Kanaeta u protunapad. Hrvatskog je napadača kroz sredinu pratio Rendulić. Kanaet je neko vrijeme vagao svoje mogućnosti, a onda je sjajnim udarcem slijeva zakucao pak u prve rašlje. Ništa tu nije Gajdučenko mogao napraviti no izbornik Savicki nije znao što bi drugo u tom trenutku napravio nego poslao mladog Djačenka pred ukrajinska vrata.

Ukrajinci su u završnici trećine pokušavali barem smanjiti zaostatak i time si olakšati posao u nastavku susreta. Pritom im je pomogao prekršaj Zanoškog u 17. minuti nakon kojeg je hrvatski napadač zbog prigovora zaradio i disciplinsku kaznu. Srećom po naše, prije nego što su stigli bilo što učiniti s brojčanom prednosti, "plavi" su četrdesetak sekundi kasnije ostali bez Ignatenka koji je isključen na dvije minute. U igri četvorice protiv četvorice ništa se zanimljivog nije događalo, ali čim su ostali s igračem više, Hrvati su krenuli u napad. Janković je u zadnjoj minuti gađao iz sredine, a malo kasnije svoj je udarac iz daljine iskušao Senzel. Djačenko je oba puta bio siguran.

Hrvatska je na odmor otišla s visokom, teško dostižnom prednosti. Nakon dva uvodna poraza, bilo kakvi bod(ovi) protiv Ukrajine bi bili dobro došli prije odlučujućih utakmica za opstanak u završnici turnira. Trostruki udar nanesen protivniku omogućio je Hrvatima da mirnije uđu u nastavak dvoboja i vrebaju četvrti pogodak kojim bi zasigurno odlučili utakmicu. Na drugoj strani, Ukrajincima bi novi poraz ugasio bilo kakvu nadu u brzi povratak u diviziju IA pa je bilo za očekivati da će "plavi" krenuti napadački u drugu trećinu.

Jarčov je otvorio drugu dionicu dvoboja udarcem s lijeve strane kojeg Djačenko brani. Koju sekundu kasnije, prekršaj Mihnova ostavlja Ukrajinu s igračem manje. "Bijeli" su brzo stvorili prigodu za pogodak no vratar Ukrajine je zaustavio Blagusov pokušaj iz neposredne blizine. Kazna za ukrajinskog napadača nije trajala ni minutu, a već mu se na klupi za kažnjene pridružio Gavrik. Hrvatska je sada imala gotovo minutu i pol s dvojicom igrača više. Bila je ovo idealna prilika osigurati prvu pobjedu na turniru. Djačenko se našao pod kanonadom "bijelih". Rendulić je prvo tukao s desne strane, malo kasnije hrvatski kapetan gađa iz sredine, a potom je svoj udarac s desnog krila iskušao i Blagus.

Međutim, unatoč većem broju udaraca Hrvati nisu uspjeli izigrati protivničku obranu na način koji bi omogućio lagani udarac iz prve u nebranjeni dio mreže. "Plavi" su izdržali pritisak naših, a minutu i pol kasnije, prekršaj Keglja omogućio je Ukrajincima da pokušaju smanjiti zaostatak. Hrvati su se i ovog puta dobro branili. Ukrajincima je bilo teško pronaći prostor za udarac i tek je u 27. minuti Bucenko udarcem slijeva pogodio Tomljenovića u kacigu. Samo minutu po izjednačenju snaga na ledu, na klupu za kažnjene sjeda Kanaet. "Plavi" su se ovog puta usredotočili na pokušaje izvana. Prvo je Ignatenko tukao u 29. minuti, a malo kasnije s plave linije gađa Katrič. Tomljenović je oba puta bio na mjestu.

Tek što im je prošla minuta s igračem više, Ukrajinci griješe pri letećoj izmjeni pa zbog viška igrača na ledu Ramazanov sjeda na klupu za kažnjene. Obje su momčadi zaigrale otvoreno pa su se akcije izmjenjivale pred oba gola. Nimenko je pokušao svladati Tomljenovića udarcem iz blizine, a po povratku u igru u prigodi se našao i Kanaet. Devet minuta prije kraja trećine prema slobodnom paku se sjurio Bojkov no Tomljenović je isklizao s vrata i ostavši bez alternative, srušio ukrajinskog napadača. Sudac je dosudio kazneni udarac u kojem se hrvatski vratar pokazao uspješnijim od svog protivnika u plavom dresu. Bojkov je pokšao bekhendom pogoditi mrežu no Tomljenović bio na mjestu.

Propušteni kazneni udarac izrazito je loše djelovao na "plave". Ukrajina je izgubila borbeno raspoloženje pa je idućih nekoliko minuta potrajalo zatišje. Hrvatima je odgovaralo da se ništa ne događa jer su imali značajnu prednost, a štednja energije nikad nije bila naodmet. Tek u 37. minuti bilježimo priliku Jankovića iskosa s desne strane nakon koje su "bijeli" propustili i odbijanac. Ukrajina je odgovorila udarcem Nimenka iz sredine, a malo zatim prekršaj Brinea daje novu priliku "plavima". Međutim, odličnom igrom u obrani, Hrvatska je otklonila i ovu opasnost po svoja vrata. U završnici trećine Djačenko je skupio par obrana čime je sačuvao kakvu takvu nadu svoje momčadi u podvig.

Hrvatska je na kraju druge trećine bila dvadeset minuta bliže prvoj pobjedi na svjetskom prvenstvu. Istina, bilo bi bolje da je Hrvatima pošlo za rukom neki od 15 udaraca pospremiti u mrežu, ali žal zbog gubitka napadačke učinkovitosti pokrilo je zadovoljstvo zbog igre u obrani koja je punih četrdeset minuta očuvala mrežu netaknutom. Uvodne minute posljednje trećine obilježilo je neočekivano zatišje s ukrajinske strane. Tek u 44. minuti Bojkov gađa iz sredine i pogađa prečku. "Plavi" su ubrzali igru, pritisnuli naše pa je u 46. minuti na klupu za kažnjene sjeo Vukoja.

Ukrajinci su dugo kombinirali po napadačkoj trećini. Tomljenović je skupio jednu obranu prije nego što je Katrč u 47. minuti započeo akciju koja će dovesti do prvog pogotka "plavih". Branič Ukrajine poslao je pak nadesno do Bucenka koji odigrava dupli pas s Babinecom u kutu. Bucenko je potom vratio pak na plavu liniju odakle Katrič tuče prema vratima. Pak je udario u desnu stativu i odbio se u mrežu. Prvi pogodak je podigao raspoloženje u ukrajinskoj momčadi, ali je istovremeno razbudio i "bijele". Sljedeće minute donijele su obostrano otvorenu igru u kojoj su se prigode smjenjivale i pred jednim i pred drugim golom.

U 51. minuti Tadić i Rendulić idu u protunapad dvojice na jednoga. Hrvatski se branič odlučio za udarac iz blizine no Djačenko je bio na mjestu. Dvije minute kasnije Nimenko gađa s desne strane no Tomljenović se nije dao iznenaditi. Međutim, malo kasnije hrvatski je vratar ipak morao vaditi pločicu iz mreže. Ignatenko je s plave linije uposlio Mihnova koji iz desnog kuta kreće u obilazak vrata. Kad se našao na drugoj strani ubacio je pak pred vrata odakle neometeni Nimenko šalje pak u mrežu. Pogodak je posljedica pogreške naših igrača koji su dopustili da dvojica Ukrajinaca nadmudre trojicu naših koji su zaboravili tko bi koga trebao čuvati i zašto.

Prisjećajući se japanskog preokreta iz prethodnog kola, hrvatski je izbornik pozvao pola minute predaha. Premda se očekivao završni juriš Ukrajine, Hrvati su uspješno "ugušili" svaki pokušaj protivnika da se nametne u završnici trećine. Ukrajinski napadi završavali su prije nego što su i počeli, a jedini vratar koji je imao posla bio je Djačenko. Minute su prolazile u igri bez igre što je odgovaralo hrvatskim hokejašima. Unatoč želji, "plavima" ništa nije polazilo za rukom. Djačenko je početkom 60. minute ustupio mjesto šestom igraču u očajničkom pokušaju da se uhvati barem bod.

Ukrajinci su u posljednjim trenucima stvorili gužvu okolo hrvatskoh vrata u nadi da će iščeprkati komadić slobodnog prostora i ugurati pak u mrežu. Posljednjih deset sekundi je već isticalo kad je Gavrik obilazio hrvatska vrata i bekhendom ubacio pak pred gol. Međutim, Ljaljka nije uspio zaustaviti pločicu koja je preko cijelog klizališta otklizala ravno u nebranjenu mrežu "plavih". Budući da je posljednji od Hrvata igrao pakom, pogodak je pripisan Vedlinu.

Hrvatska je osvojila prva tri boda na turniru čime se izjednačila s Ukrajinom na podjeli četvrtog mjesta. Pred našom reprezentacijom bi sada trebao biti "lakši" dio prvenstva nakon što su prošli dvoboji s favoritima za promaknuće u diviziju IA. Od velikog će značaja za Hrvatsku biti ishod dvoboja Estonije i Rumunjske. Estonci su na četiri, a Rumunji bez bodova, dok će Japan i Litva u posljednjoj utakmici dana u izravnom okršaju odlučivati čije su izgledi za zlato veći.