Težak poraz Hrvatske

estonija hrvatskaHrvatski su hokejaši neugodno iznenadili svoje navijače. U dvoboju četvrtog kola protiv Estonije, Hrvati su uvjerljivo poraženi s čak 5:1. Estonci su poveli početkom dvoboja, a poslije dvadeset minuta ravnopravne igre, svoje su vodstvo povećali u zadnjim sekundama pred odmor zgoditkom s igračem manje. Hrvatska je u nastavak susreta krenula napadački i poslije nekoliko minuta smanjila zaostatak. Međutim, samo nekoliko minuta kasnije, Estonija vraća razliku na dva gola. Unatoč izrazitoj premoći u većem dijelu trećine, Hrvatima nije pošlo za rukom približiti se Estoncima. Premda se očekivalo da će Hrvatska u posljednjoj trećini krenuti na sve ili ništa, Estonija je organiziranom igrom spriječila Hrvate da ugroze pobjedu momčadi s Baltika. U završnici susreta, Estonci su s dva zgoditka dokrajčili nade Hrvata u osvajanje odličja i gurnuli Hrvatsku u borbu za opstanak.

Hrvatska 6 min

Estonija: Koitmaa, Šumihhin - Švarőgin, Lahesalu, Rooba, Petrov, Makrov - Ossipov, Kettunen, Andrejev, Arrak, Sibirtsev - Novikov, Slessarevski, Vasjonkin, Embrich, Gornostajev - Sorokin, Simonov, Kuznetsov, Parras, Vőrang. Izbornik: Tupamäki

Hrvatska: Tomljenović, Nikolić - Šijan, Tadić, Jarčov, Brine, Zanoški - Senzel, Vedlin, Rendulić, Blagus, Kanaet - Puzić, Šilović, Jazbec, Janković, Miličić - Kegalj, Brenčun, Vukoja, Šakić, Fičur. Izbornik: Sacilotto

Puno se toga zbilo između dvije hrvatske utakmice na turniru u Kaunasu. U drugom susretu trećeg kola Estonija je svladala Rumunjsku pogotkom u posljednjoj minuti zadnje trećine. Prve dvije trećine protekle su u ravnopravnoj borbi tijekom koje su mreže mirovale. Rumunjska je u trećoj dionici dvoboja imala više od igre no svoju premoć nije okrunila zgoditkom. Estonci su bili spretniji pa su s nova tri boda ne samo osigurali opstanak nego su se uključili u borbu za prvo mjesto. Rumunjska je i dalje na nuli, ali je umjesto izostalih Ukrajinaca dobila tri nova igrača u sastav.

Litva je u izravnom okršaju za promaknuće, pregazila Japan sa 6:1. Litvanci su za samo tri minute stvorili dva gola prednosti koju su u ravnopravnoj igri održavali do kraja trećine. Nastavak dvoboja donio je tvrdu, zatvorenu igru u kojoj su domaći sredinom trećine za dvije minute dvaput zatresli protivničku mrežu čime su osigurali pobjedu. Japanci su početkom posljednje trećine smanjili zaostatak no usprkos prividnoj premoći, primaju još dva pogotka čime su znatno umanjili svoje izglede za proboj u diviziju IA.

Svaku nadu u promaknuće, Japancima je ugasila prva utakmice četvrtog kola protiv Rumunjske. Japan je rano došao u vodstvo, ali su osvježeni Rumunji sredinom prve trećine izjednačili. Početkom druge trećine Rumunjska preokreće omjer i održava minimalnu prednost unatoč svim pokušajima Japanaca da poravnaju. Japan je u zadnjoj trećini u potpunosti preuzeo igru u svoje ruke no izjednačujući zgoditak je postigao tek sedam minuta prije kraja. Na odluku je trebalo pričekati produžetak u kojem su Japanci bili spretniji.

Stanje na ljestvici prije dvoboja Estonije i Hrvatske izgledalo je ovako: Litva na čelu s 9 bodova, ispred Japana i Estonije sa 7. Slijedili su Hrvatska i Ukrajina sa po 3 te Rumunjska s 1 bodom. Estonski je izbornik Tupamäki u Kaunas doveo čak 18 igrača iz sastava koji je u Belfastu osvojio četvrto mjesto i među njima su bili svi bitniji igrači. Kad je reprezentacija u pitanju, za Tupamäkija, ali i za litvanskog izbornika Haakea, ne postoje stari i mladi, nego samo dobri i oni manje dobri. Obje države imaju premalo hokejaša da bi se izbornici u odabiru reprezentacije mogli rukovoditi bilo čime drugim osim kvalitetom.

Pravi profesionalci u estonskoj reprezentaciji su samo Rooba iz finske te vratar Koitmaa iz mađarske prve lige. Na najboljem putu da im se pridruži je mladi napadač Arrak koji je igrao na posudbi u finskoj drugoj ligi. Devetorica igrača dolaze ili iz domaće amaterske lige ili jednostavno nisu igrali nigdje. Ostali igraju u nižerazrednim ligama poput švedske četvrte, finske treće, francuske i talijanske druge lige. Ukratko radi se o "škvadri" u kojoj i jedan Rooba poštuje iskustvo svojih suigrača iz napada, Makrova i Petrova, ali u kojem se "klinci" poput Arraka, Novikova, Slessarevskog ili Simonova osjećaju prihvaćeno.

Raspoloženje u hrvatskom taboru se popravilo nakon povijesne prve pobjede nad Ukrajinom. Hrvati su u utakmici trećeg kola pokazali kako mogu u kratkom roku izrešetati protivničkog vratara i osigurati pobjedu. Estonija je momčad slabijeg ugleda od Ukrajine, no na ovom turniru Estonci su se pokazali spremnijim od reprezentacije koja ih je prije dvije godine isprašila u Zagrebu sa 7:1. Hrvatska se u svijetlu dosad prikazanog, nije mogla smatrati favoritom protiv reprezentacije od koje je izgubila u Belfastu, ali isto tako nije imala razloga za strah pod uvjetom da odigra na istoj razini kao i protiv Ukrajine. Hrvati nisu imali nikakvih promjena u sastavu izuzev oznake kapetana koja je s Rendulića prešla na Tadića. Hrvatska je protiv Estonije tražila bodove kojima bi osigurala opstanak i uključila se u borbu za odličja.

Hrvatska je žestoko krenula u susret, riješena da novom pobjedom otkloni sve brige oko opstanka. Koitmaa je već u prvoj minuti skupio dvije obrane. Estonci su odgovorili pokušajem Makrova iz blizine, a u drugoj minuti bilježimo odličan prodor Rendulića koji izlazi pred vrata i puca pod prekršajem. Koitmaa je upisao još jednu obranu, a Kettunen je morao sjesti na klupu za kažnjene. Rendulić je vrlo brzo uputio odličan udarac slijeva, a malo kasnije sa suprotne strane tuče Zanoški. Međutim, vratar "plavih" u oba je slučaja bio na visini zadatka. Nakon izjednačenja snaga na ledu suparnici su razmijenili po udarac, a onda su Estonci u četvrtoj minuti prešli u vodstvo.

Petrov je "izbacio" Roobu u protunapad po desnom krilu. Najopasniji napadač "plavih" uklizao je u napadačku trećinu i dao pak nalijevo za Makrova. Stari "lisac" je obišao Šijana, ali mu je Šilović izbio pak. Pločicu je Petrov pogurnuo prema drugoj stativi gdje se stvorio usamljeni Rooba i iz neposredne blizine ubacio pločicu u mrežu. Nevjerojatno je kako su hrvatski igrači ispustili iz vida estonskog "Rendulića", igrača iz finske Liige koji nije smio ostati nečuvan ni na klupi za pričuve, a kamoli u neposrednoj blizini vratiju. Malo kasnije, Tomljenović je odličnom obranom zaustavio udarac Arraka s desne strane, a potom i "varaždinca" Sibirtseva. Pritisak "plavih" doveo je i do isključenja Kanaeta u šestoj minuti.

Rooba je malo kasnije izveo prodor do hrvatskih vrata no Tomljenović je bio na mjestu. Hrvatska obrana je u preostalom dijelu kazne onemogućila protivniku prostor za udarac. Neposredno po izjednačenju snaga na ledu, Janković je opasnim udarcem iz sredine zaprijetio vratima "plavih". U nastavku napada Jarčov tuče s desne strane, Koitmaa odbija pak, ali samo do Zanoškog kojem iz neposredne blizine ne polazi za rukom postići pogodak. Kettunen je u devetoj minuti namučio hrvatskog vratara udarcem s lijeve strane. Suparnici su nastavili s ravnopravnom borbom i u drugom dijelu trećine. Prigode su se smjenjivale na obje strane no kako se približavao završetak trećine tako je tempo igre padao, a s njime i broj prigoda.

U 18. minuti Rendulić je s lijeve strane odlično uposlio Blagusa kojem nije uspjelo iz neposredne blizine postići pogodak. Minutu prije kraja trećine, prekršaj pravi Petrov. Hrvati nisu uspjeli prirediti nikakvu akciju iz koje bi ugrozili protivnička vrata. Međutim, Švarőgin je petnaestak sekundi prije kraja oduzeo pak Jankoviću uz ogradu i poslao ga niz ogradu do Embricha koji dodavanjem od ograde "izbacuje" Andrejeva u protunapad. Estonski napadač je pojurio po lijevom krilu i preciznim udarcem pogodio suprotne rašlje. Premda više igrača dijeli odgovornost za ovaj pogodak, Tomljenović bi imao daleko više izgleda obraniti ovaj udarac da je isklizao skratiti kut umjesto što se zadržao u vratarskom prostoru čime je ostavio više nego dovoljno mjesta za prolazak paka u mrežu.

Hrvatskoj ovo nije bilo prvi put da je zaostajala za Estonijom dva razlike u prvoj trećini. Međutim, i u Eindhovenu 2015. i u Zagrebu 2016. Hrvati su stigli i prestigli protivničko vodstvo. Istina, u obje utakmice su po četiri od ukupno pet pogodaka postizali strani igrači, ali nadali smo se kako su domaći igrači u ovih nekoliko godina stekli dovoljno iskustva i znanja da preuzmu odgovornost. Vremena za povratak je bilo dovoljno, ali je trebalo podići razinu igre. Hrvatska je tijekom prve minute nastavka imala igrača više, ali joj nije pošlo za rukom smanjiti zaostatak. "Bijeli" su po izjednačenju snaga na ledu zadržali napadački zamah. Estonija je bila sabijena u svoju trećinu, a Koitmaa je marljivo skupljao jednu obranu za drugom.

Ofanziva Hrvatske naposljetku je urodila plodom u u 26. minuti. Blagus je dugim dodavanjem pronašao Rendulića koji bježi po lijevom krilu i odličnim udarcem "probija" estonskog čuvara mreže. Zadovoljstvo zbog hvatanja priključka imalo je neželjeni utjecaj na dalju igru "bijelih". Umjesto nastavka napada, Hrvati su stali što je omogućilo Estoncima da se poslije zatišja od nekoliko minuta vrate u igru. Igrala se 29. minuta kad je Vasjonkin s desnog krila dao pak u sredinu do Gornostajeva koji skreće pak između dvojice hrvatskih braniča prema vratima. Tomljenović odbija pak do usamljenog Embricha koji se izvlači na lijevu stranu i udarcem iskosa pogađa nebranjenu mrežu.

Nikako nam nije jasno zašto su i Kegalj i Puzić ostavili Embricha i krenuli na Gornostajeva kojeg je već bio čuvao Jarčov, a bacanje Tomljenovića na led samo je ostavilo nebranjenu mrežu za estonskog napadača. Takvom igrom u obrani nije se moglo računati na bodove protiv Estonije. Malo kasnije Tomljenović brani udarac Petrova iz sredine. Janković je u idućem napadu pokušao smanjiti zaostatak udarcem slijeva, a onda je opet nastupilo zatišje tijekom kojeg su obje momčadi skupljale energiju za drugi dio trećine. Prvu iduću prigodu imao je Šakić u 33. minuti kad se probio pred vrata i pucao bekhendom. Andrejev je uzvratio u idućem napadu odličnim udarcem iz sredine. Minutu kasnije, prekršaj Parrasa ostavlja Hrvatsku s igračem više.

"Bijeli" su odlučno krenuli prema estonskim vratima i u kratkom razmaku dvaput zaposlili Koitmu. Bilo je prošle tek 45 sekundi kazne za napadača "plavih" kad mu se na klupi za kažnjene pridružio Andrejev. Hrvati su nastojali iskoristiti ponuđenu priliku. Rendulić je u 35. minuti opalio s plave linije, Koitmaa odbio pak do Jankovića koji iskosa s lijeve strane ne uspijeva pogoditi mrežu. Parras se u međuvremenu vratio u igru, a u 36. minuti vratar "plavih" brani prvo udarac Blagusa iskosa s desne strane, a potom i odličan udarac Vedlina slijeva. Estonci su odmah po izjednačenju snaga na ledu uspostavili ravnotežu u igri, a prekršaj Senzela tri minute prije kraja trećine dao im je priliku odlučiti utakmicu.

Hrvatska je uspjela zadržati protivnika podalje od svojih vrata tako da "plavi" ni u jednom trenutku nisu ozbiljnije zaprijetili Tomljenoviću. Vratar "bijelih" je samo jednom morao zaštititi svoju mrežu. Nakon izjednačenja snaga na ledu, trećina je uskoro završila. Estonci su mogli zadovoljno poći na drugi odmor. Imali su dva pogotka prednosti i sigurno su održavali ravnotežu snaga na ledu. Hrvati su bili u nezavidnom položaju. Sve još nije bilo izgubljeno, ali je nedostajalo tečnosti u napadu što je omogućavalo "plavima" da drže utakmicu pod kontrolom.

Hrvatski stručni stožer odlučio je ubaciti Jankovića u navalu s Rendulićem i Blagusom, dok su Kanaet, Šakić i Miličić činili potpuno novi napad. Uvodne minute posljednje trećine protekle su u obostrano otvorenoj igri. Prvu opasniju prigodu imao je Vasjonkin u 43. minuti kad je pucao iskosa s desne strane. Minutu kasnije, uzvratio je Tadić pokušajem slijeva. Estoncima se nikamo nije žurilo pa su aktivnom igrom učinkovito trošili vrijeme. Prilike su se sporadično izmjenjivale pred oba gola, ali ništa što bi nagovjestilo promjenu omjera. Prekršaj Puzića u 49. minuti otežao je položaj Hrvatske. Estonci nisu bili pretjerano opasni s igračem više. "Plavi" su nastojali zadržati kontrolu nad igrom i nakon izjednačenja snaga na ledu, ali ih je udarac Jankovića s lijeve strane u 52. minuti podsjetio da Hrvati još nisu odustali od bodova.

Embrich je minutu kasnije opalio sdesna no Tomljenović se nije dao iznenaditi. Međutim, u 54. minuti, Estonci su otklonili svaku dvojbu oko ishoda. Ossipov je s plave linije spustio pak do Arraka na desnom krilu. Mladi napadač predaje pločicu u kut do Sibirtsevu koji kreće iza gola. Tu ga je napao Jarčov, no Sibirtsev se odlično oslobodio pratnje i krenuo natrag iza gola. Međutim, tik prije nego što je zašao iza mreže, Sibrtsev je bekhendom poslao pak u sredinu odakle Arrak udarcem iz prve pogađa mrežu. Tadić se u kritičnom trenutku poskliznuo i nije stigao blokirati udarac. Četrdesetak sekundi kasnije, prekršaj Švarőgina daje tračak nade "bijelima".

Međutim, Hrvatima ništa nije polazilo za rukom. Nisu uspjeli organizirati nijedan napad niti uputiti nijedan udarac prema vratima. Kad je kazna za estonskog braniča već isticala, Kanaet je pokušao poslati pak iza svog gola na drugu stranu no pločica se odbila od vrata prema Parrasu. Dugokosi napadač "plavih" vratio je pak pred gol gdje ga je Embrich smirio nogom, obišao Tomljenovića i udarcem iskosa s desne strane poslao pak u nebranjenu mrežu. Bila je to točka na "i" ovog susreta. Prije nego što se oglasila sirena još je Andrejev imao odličnu prigodu no Tomljenović je ipak spasio "bijele" od još težeg poraza.

Hrvatska je potpuno podbacila protiv suparnika koji ni po čemu nije trebao biti toliko nadmoćan u izravnom okršaju. Estonci su koristili pogreške u hrvatskoj obrani i svaku priliku koja im se pružala dok na drugoj strani Hrvati nisu bili ni blizu ponoviti nešto slično u protivničkoj trećini. Valja ponoviti da velika većina estonskih reprezentativaca nisu puni profesionalci te da se u hrvatskoj reprezentaciji nalazilo više igrača koji su tijekom sezone bili u profesionalnom režimu rada. Na pitanje kako se onda moglo dogoditi da Estonija bude toliko nadmoćna Hrvatskoj ne treba gledati dalje od stručnih stožera. Jednom je pošlo za rukom od igrača različite kvalitete i godišta stvoriti momčad koja se zna izboriti za rezultat, a drugi je ostao zarobljenik vlastitih ograničenja i izbjegavanja odgovornosti. Zato će se Estonija u posljednjem kolu boriti za prvo mjesto, a Hrvatska će protiv Rumunjske nastojati osvojiti bod kojim bi se spasila od ispadanja.