Slom

hrv rumHrvatska je reprezentacija u odlučujućoj borbi za opstanak u diviziji IB do nogu potučena od Rumunjske. Reprezentacija čiji su se igrači skupljali još tijekom prvenstva izvukla je na vidjelo sve slabosti hrvatskog sastava i uvjerljivom pobjedom nakon pet godina poslala Hrvate u niži razred natjecanja. Rumunji su rano došli u vodstvo, a već na sredini prve trećine imali su dva pogotka prednost. Hrvatskoj je za opstanak trebao barem bod, ali i on je postao nedostižan nakon što je Rumunjska u nastavku susreta dvaput zatresla mrežu. Hrvati su tračak nade vratili krajem druge trećine no već na početku posljednje trećine Rumunji s dva zgoditka postavljaju stvari na svoje mjesto. U "premotavanju" utakmice Hrvatska je postigla dva, a Rumunjska jedan pogodak za konačnih 7:3 u korist balkanske reprezentacije.

Hrvatska - Rumunjska 3:7 (0:2, 1:2, 2:3)

Rumunjska 18 min

Hrvatska: Tomljenović, Nikolić - Šijan, Tadić, Jarčov, Brine, Zanoški - Senzel, Vedlin, Rendulić, Blagus, Janković - Puzić, Šilović, Kanaet, Šakić, Miličić - Kegalj, Brenčun, Vukoja, Fičur, Jazbec. Izbornik: Sacilotto

Rumunjska: Polc, Toke - Sallo, Gecse, G. Bíró, Gliga, Molnár - Bíró O., Huba, Fodor, Tranca, Részegh - Győrfy, Berdilla, Peter Z., Constantin, B. Peter - Csibi, Creanga, Vasile, Timaru, Bíró M. Izbornik: Penzeš

Nakon uvjerljivog poraza od Estonije, Hrvatskoj nije išao na ruku ishod posljednje utakmice četvrtog kola između Litve i Ukrajine. Litvanci su znali da, ako dobiju Estoniju u šezdeset minuta u zadnjem kolu, su sigurno prvi. Pobjeda u šezdeset minuta nad Ukrajinom, garantirala bi zlato Litvancima pod uvjetom da ne izgube u 60 minute od Estonaca. Ukrajina bi, sa svoje strane, pobjedom protiv Litve ostala u borbi za odličje.

Domaći su imali nešto više od igre tijekom prve trećine te su na sredinom prvog dijela susreta i poveli. Međutim, Ukrajina je ubrzo izjednačila s igračem manje. Početkom druge trećine Ukrajina preokreće omjer nakon čega Litva u potpunosti preuzima igru u svoje ruke. Dominacija domaćih dovela je i do izjednačenja sredinom druge trećine, ali ne i dalje od toga. Litva je u prvom dijelu zadnje trećine dvaput zatresla protivničku mrežu, ali su Ukrajinci pet minuta prije kraja smanjili zaostatak, a u zadnjoj minuti, sa šestoricom igrača i izjednačili. Produžetak je kratko trajao i završio pobjedom Litve. Sve zajedno je značilo da Hrvatskoj za opstanak treba najmanje bod protiv Rumunja.

Rumunjska je na svjetsko prvenstvo doputovala prilično neozbiljno, bez četvorice dojučerašnjih Ukrajinaca novopečenih "Rumunja". Tek poslije drugog kola pristigla su četvorica debitanata, od kojih trojica iz mlade reprezentacije, ali nitko od njih nije mogao preuzeti neku od vodećih uloga koje su bile predviđene za "Ukrajince". Velika većina reprezentativaca članovi su Brašova ili Csíkszerede, dvaju klubova koji se usporedno natječu u mađarskoj Erste ligi i domaćem prvenstvu. Jasno se da tempo od sedamdesetak utakmica po sezoni ne mogu izdržati ni đaci, ni studenti niti radnici, nego ili profesionalci ili oni koji to žele postati. U dosadašnjem dijelu turnira, najviše su se istaknuli Gergő Bíro s tri pogotka te Sallo s tri odnosno Gliga s dvije asistencije.

Hrvatski je stručni stožer odlučio za dvoboj s Rumunjima ući s napadačkim linijama iz zadnje trećine susreta s Estoncima. Janković je zaigrao na lijevom krilu navale s Blagusom i Renduliće, dok je Šakić poveo Kanaeta i Miličića. Brineov obrambeni napad je ostao na okupu, a Fičuru su preostali Vukoja i Jazbec. Nakon četiri odigrane utakmice, najučinkovitiji Hrvati bili su Blagus s četiri asistencije i Rendulić s tri zgoditka. Senzel i Šijan skupili su po dvije asistencije svaki. Hrvatski čuvar mreže, Tomljenović, u četiri je utakmice skupio 89,15% obrana dok je njegov rumunjski suparnik u tri susreta zaustavio 93,46% udaraca prema svojim vratima.

Hrvati su odlučno krenuli u borbu za opstanak. Brine je udarcem sdesna već u prvoj minuti zaprijetio Rumunjima, a odbijeni pak je u mrežu pokušao ubaciti i Jarčov no Polc i drugi put bio na visini zadatka. Malo kasnije, Gecse pravi prekršaj. Isključenje je ipak došlo prerano za Hrvate koji nisu uspjeli ozbiljnije ugroziti protivnička vrata s igračem više. Na novu prigodu trebalo je čekati do četvrte minute kad je prema vratima s lijeve strane tukao Šakić no vratar "žutih" bio je na mjestu. Uskoro su i Rumunji počeli prelaziti centar, a u šestoj minuti su iz protunapada prešli u vodstvo.

Fodor je osvojio pak u svojoj trećini i bekhendom iza leđa poslao pak za Trancu koji je pojurio po desnom krilu. Akciju je u sredini pratio Molnar, a između dvojice protivnika nalazio se samo Puzić. Hrvatski se branič naposljetku odlučio krenuti na Trancu što je bila pogreška jer je odmah uslijedilo dodavanje prema Molnaru na drugoj stativi koji bez poteškoća posprema pločicu u nebranjeni dio mreže. Hrvatska se nije obeshrabrila zbog primljenog pogotka pa se i dalje vodila ravnopravna borba u kojoj nije bilo previše prigoda za zgoditke. Constantin je u sedmoj minuti zaprijetio udarcem iz sredine poslije čega je nastupilo zatišje tijekom kojeg se nekoliko minuta borba vodila na sredini i uz ogradu.

Primirje je prekinuo Gergő Biro udarcem iz sredine u 11. minuti. U nastavku napada isti igrač još jednom tuče iz sredine, ali je Tomljenović i ovog puta bio siguran. Rumunji su nastavili s pritiskom pa je hrvatski vratar imao još posla. U 12. minuti brani udarac Glige s plave linije nakon čega pak dolazi do Trance na lijevom krilu. Napadač "žutih" spušta pak iza gola do Fodora koji je pričekao da Tranca izmakne Blagusovoj pažnji prije nego što mu je vratio pak pred gol. Neometani Tranca obilazi Tomljenovića i iz neposredne blizine ubacuje pločicu u mrežu. U "pravoj" utakmici dovoljno je da jedan igrač "ispadne" iz obrane i spasa više nema.

Rumunjska je na krilima drugog zgoditka nastavila s ofanzivom pa je Tomljenović i dalje bio zaposleniji od svog kolege na drugoj strani leda. "Crveni" bi tu i tamo navratili u napad, ali bez posebnih prijetnji za Polca. U 15. minuti je Balazs Peter gađao iskosa s lijeve strane no hrvatski se čuvar mreže nije dao iznenaditi. Ulaskom u završnicu trećine Hrvatska podiže razinu svoje igre. Rumunjska se našla pod pritiskom pa je i Polc u nekoliko navrata morao intervenirati. Najteže mu je bilo kod Miličićevog "varaždinca" u 18. minuti. Malo kasnije, na klupu za kažnjene sjeda Tranca pa je Hrvatska dobila priliku uhvatiti priključak prije prvog odmora.

"Crveni" su smjesta uspostavili igru u napadačkoj trećini no njihovi su udarci isprva samo promašivali protivnička vrata. Tek je u 19. minuti Senzel udarcem s plave linije pogodio u blok, nakon čega je Blagus gađao bekhendom iz blizine no Pulc je spasio svoju mrežu. Malo kasnije iz neposredne blizine je pucao i Zanoški, ali ni on nije imao više uspjeha. Hrvati su zadržali napadački zamah do kraja trećine no protivnička mreža je ostala netaknutom. Rumunjska je zadovoljna otklizala na odmor jer su njeni igrač stvorili prednost kojoj je nedostajao samo jedan pogodak da bi postala praktički nedostižnom. Hrvati su bili u teškom, ali ne i bezizlaznom položaju.

Suparnici su u nastavak susreta ušli otvoreno. Akcije su se nizale pred oba gola pa su oba vratara imala pune ruke posla. Najbolju prigodu imao je u 23. minuti Peter Zsolt koji se našao pred vratima no Tomljenović je odličnom obranom sačuvao svoja vrata. Minutu kasnije hrvatski je vratar zaustavio i snažan udarac Reszegha s desne strane. Šijan je u 25. minuti odgovorio "bombom" s plave linije koju je Polc jedva skrenuo od svoje mreže. Malo kasnije, prekršaj Otta Bira daje priliku Hrvatima da uhvate priključak s protivnikom. "Crveni" su ponovo loše odigrali igrača više. Jedini udarac uputio je Rendulić s lijeve strane kad je Biroova kazna već isticala. Polc se namučio pri obrani, ali je sačuvao svoju mrežu netaknutom.

Netom po izjednačenju snaga na ledu, Šijan tuče s plave linije, a Rumunjska odgovoara preko Balazsa Petera koji je bekhendom iz blizine pokušao svladati Tomljenovića. Malo kasnije, "žuti" su povećali svoju prednost. Bors je osvojio pak na lijevoj strani i pogurnuo ga između trojice Hrvata do Reszegha koji juri po lijevoj strani. Mladi rumunjski napadač odlično je uposlio usamljenog Fodora u sredini koji udarcem iz prve zakucava pak u nebranjeni dio mreže. Ponovo su Hrvati pokazali kako se ne snalaze u igri bez paka i brzo zaboravljaju tko bi koga trebao čuvati. Hrvatski braniči u situacijama dvojice na jednog, uporno idu na protivnika s pakom premda im se još u mlađim kadetima govori da je za igrača s pakom zadužen vratar.

Položaj Hrvata približio se kritičnom no svega 11 sekundi kasnije na klupi za kažnjene našli su se Győrfy i Berdila zbog istovremenih prekršaja. Hrvatska je sada imala dvije minute s dvojicom igrača više. Ako to nije bio dobar trenutak za pola minute predaha i dogovor oko akcije, boljeg teško da će biti. Razvoj događaja pokazao je kako je igračima trebao dobar savjet. Hrvatska je s dvojicom igrača više stajala u neobičnom rasporedu s dvojicom igrača iza gola. Umjesto uobičajenog dodavanja dvojice igrača na vrhovima krugova koji bi u svakom trenutku mogli opaliti prema vratima, Hrvati su dvojicu igrača praktički uklonili iz igre. Možda je plan bio da oni daju povraten pakove za udarce iz prve? Ne bismo znali jer takvih pakova gotovo da i nije bilo. Možda je plan bio iznenaditi Polca "varaždincima"? Ni to ne bismo znali jer ni takvih pokušaja nije bilo.

Sve što su Hrvati napravili za dvije minute s petoricom protiv trojice bio je udarac Senzela uz sredine u 30. minuti. Netom po izjednačenju snaga na ledu Puzić odličnom dijagonalom pronalazi Zanoškog pred vratima koji pogađa stativu.Sve što su Hrvati napravili s dvojicom igrača više bila je odlična dijagonala Puzića za Zanoškog koji pred vratima skreće pak u stativu. Srećom po Hrvatsku, Tranca udara Zanoškog kad je opasnost već bila prošla pa "crveni" ponovo imaju igrača više. Međutim, rumunjska je obrana tijekom iduće dvije minute bez poteškoća otklanjala svaku prijetnju svojim vratima. Hrvati nisu uputili nijedan udarac prema Polcovim vratima pa se doista postavlja pitanje kako se to na pripremama uvježbavao igrač više.

Kazna na neučinkovitost s igračem više je brzo stigla. Dvadesetak sekundi po izjednačenju snaga na ledu, hrvatski je vratar po četvrti put vadio pločicu iz mreže. Miličić je u desnom kutu vodio borbu za pak Borsom. Zaboravljajući na lekcije iz mlađih kadeta po kojima trojica napadača nikad ne idu iza gola, pridružili su mu se Jarčov i Zanoški. Kad je Bors odnio pobjedu, pogurnuo je pak prema naprijed za Molnara koji pronalazi Trancu. Brzonogi napadač "žutih" pojurio je prema naprijed te kad je uklizao u napadačku trećinu ostavio je pak za Molnara na plavoj liniji koji odmah šalje pak u sredinu odakle Gliga udarcem iz prve zakucava pak pod prečku. Ne trebamo posebno naglašavati kako su dvojica hrvatskih braniča ostali sučeljeni s četvoricom rumunjskih igrača, jer su suigrači iz napada ostali daleko u protivničkoj polovici.

Hrvatski treneri nikad neće preuzeti odgovornost za propuste koje iz godine u godinu čine u odgoju mladih hokejaša, posebice napadača. Gotovo se nikad neće dogoditi da trener, bez obzira na uzrast svojih igrača, pozove na red svoju napadačku "zvjezdicu" što se ne vraća u obranu nakon što izgubi pak ili što u obrani više vodi računa kako će pobjeći u protunapad nego da čuva svog igrača. Braniči su u očima hrvatskih trenera, u pravilu igrači drugog reda, a i među njima se više cijene oni koji skupljaju bodove nego oni koji obavljaju "rudarski" posao pred svojim vratima i uz ogradu. Posljedice vidimo iz kola u kolo ovog prvenstva.

Razbijena Hrvatska je u tim trenucima samo čekala da što prije završi trećina, a možda i cijelo prvenstvo. Rumunjima se nikamo nije žurilo, a već u 35. minuti isključen je Miličić. "Žuti" su mirno odradili dvije minute bez veće želje za pritiskom prema hrvatskim vratima tako da Tomljenović nije imao previše posla. Tridesetak sekundi nakon izjednačenja snaga na ledu, Hrvati su pokazali da i oni znaju odigrati protunapad. Miličić je izveo prodor kroz sredinu i kad je uklizao u napadačku trećinu, uposlio je Šakića na desnom krilu koji odmah ubacuje pak pred vrata odakle Vedlin postiže pogodak.

Našim navijačima, pretežito vojnicima koji odrađuju obaveze prema NATO-u, bio je to melem na ranu. Odmah su se s tribina začuli poklici podrške. Već u idućem napadu Tadić je dugim pakom "izbacio" Rendulića samog pred gol no Polc je iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. Imali su "crveni" još jednu priliku prije završetka trećine no na drugi odmor se ipak pošlo s velika tri gola prednosti za Rumunjsku.  Hrvatska se nalazila u gotovo bezizlaznom položaju. Našima je trebao brzi pogodak na početku trećine i granitna obrana. Na žalost, kako će događaji uskoro pokazati, ništa se od tog nije obistinilo.

Umjesto hrvatske ofanzive, vidjeli smo Rumunje kako jurišaju prema vratima "crvenih". Tomljenović je već u prvoj minuti dvaput morao intervenirati kako bi sačuvao svoju mrežu. U 42. minuti Bors je presjekao dodavanje protivnika te uposlio Trancu koji je izmiješao pola hrvatske postave te ga je fantastičnom obranom zaustavio tek Tomljenović u neposrednoj blizini gola. Malo kasnije, prekršaj Šakića dao je "žutima" priliku da definitivno riješe pitanje pobjednika. Otpor Hrvata potrajao je svega tridesetak sekundi. Rumunji su vrtili pak unaokolo protivničke trećine sve dok Sallo na plavoj liniji nije odigrao dupli pas s Molnarom na lijevom krilu nakon čega je proslijedio pak kolegi Gecseu. Branič "žutih" opalio je s plave linije, Tomljenović kratko odbija pak, a usamljeni Gergő Biró ga iz neposredne blizine posprema u mrežu.

Ovo je bio kraj hrvatskih nada u opstanak u diviziji IB. U tom trenutku je i nepopravljivim optimistima bilo jasno da će Hrvati iduće godine igrati u diviziji IIA. Svijest o neminovnom porazu odmah se odrazila na igru "crvenih". Minutu kasnije, pak se ponovo našao u hrvatskoj mreži. Rumunjska je nastavila s pritiskom prema hrvatskim vratima. Győrfy je zaustavio ispucani pak na plavoj liniji i bekhendom ga vratio niz ogradu do Constantina koji ga je primirio iza gola. Pak je preuzeo Balazs Peter i vratio ga pred gol odakle ga usamljeni Zsolt Peter u padu šalje u mrežu. Šijan je nepotrebno ostavio prazan prostor pred golom, a Tomljenović se bacio na led poput nogometnog vratara propuštajući pak ispod sebe.

Sada je i stručni stožer postao svjestan svog, i neuspjeha reprezentacije pa je dao priliku i jedinom reprezentativcu koji još nije ulazio u igru, najboljem vrataru hrvatskog prvenstva, Nikoliću. Budući da su se obje momčadi "složile" oko ishoda, palo je opterećenje u igri pa su se prilike počele nizati na obje strane. Nikolić je skupio svoje prve obrane u seniorskoj reprezentaciji, a prekršaj Vedlina u 49. minuti nagovijestio je još posla za mladog hrvatskog čuvara mreže. Međutim, Rumunjima se nije pretjerano žurilo napasti pa su "crveni" uspješno držali protivnika podalje od svojih vrata. U 51. minuti se Gergő Biró ipak probio pred vrata no Nikolić je odličnom obranom opravdao povjerenje.

Nakon izdržane kazne, Hrvati su krenuli prema naprijed ne bi li barem ublažili poraz i odužili se navijačima za odličnu podršku s tribina. Polc je u kratkom razmaku skupio par obrana, a Jarčov je nakon udarca slijeva u 52. minuti ponovo uzeo pak i uposlio Šakića u lijevom kutu. Hrvatski je napadač pronašao Brinea koji udarcem iz prve zakucava pločicu u protivničku mrežu. Nošeni podrškom s tribina, hrvatski su hokejaši pokušali na brzinu postići još koji pogodak ne bi li izbacili protivnika iz pobjedničkog raspoloženja. Međutim, već u idućoj minuti "žuti" su izveli protunapad iz kojeg su vratili razliku na pet golova.

Otto Biró je osvojio pak u svojoj trećini i pogurnuo ga do Fodora koji izbacuje Trancu u protunapad kroz sredinu. Brzonogi rumunjski napadač je izmijenio nekoliko brzih dodavanja s Reszeghom koja su u potpunosti izbacila iz igre Šilovića i Jarčova koji su ih pokušali onemogućiti. Naposljetku je Reszegh na drugoj stativi udarcem iz prve svladao Nikolića. Minutu kasnije, prekršaj visokom palicom pravi Vasile pa je Hrvatska dobila četiri minute s igračem više. Prije nego što su "crveni" stigli ozbiljnije zaprijetiti protivničkim vratima, na klupu za kažnjene sjeo je i Tranca.

Hrvati su ponovo pokušali s bezuspješnom taktikom s dvojicom igrača iza gola, ali srećom po naše, kad se igra poslije bulija nastavila, Janković je odigrao dupli pas sa Zanoškim u desnom kutu nakon čega je opalio prema vratima i pogodio stativu. Pak se odbio do Brinea pred vratima koji spretno rukom spušta pak i dok je pločica još bila u zraku, bejzbolskim je udarcem šalje u mrežu. Hrvatska je imala još minutu s igračem više, ali se neobjašnjivo vratila besmislenom rasporedu s dvojicom igrača iza gola koje je u jednom trenutku "pojačao" i treći napadač. Prkoseći svim lekcijama učenja hokeja Hrvati su ostali na dvostrukom udarcu Zanoškog iz neposredne blizine.

Hrvatska je propustila i preostalih četrdesetak sekundi s igračem više ne uspjeviši uputiti nijedan udarac prema vratima. Posljednju priliku na utakmici imao je Fodor čiji je udarac slijeva u 59. minuti zadao dosta poteškoća Nikoliću no mladi reprezentativac je ipak izašao kao pobjednik iz ove akcije. Nedugo zatim, završila je i utakmica, a s njom i priča o neuspjehu hrvatske reprezentacije na ovogodišnjem svjetskom prvenstvu divizije IB.

Koliko god hrvatski hokej bio specifičan u odnosu na druge momčadske sportove u zemlji, posljednje mjesto i ispadanje u diviziju IIA ne može se opisati nikako drugačije nego neuspjehom. U sportovima koje glavni mediji više prate, već bi se pozivalo na ostavku stručnog stožera i isticalo moguće kandidate za preuzimanje reprezentacije. Nema razloga zašto bi Hrvatski savez hokeja na ledu bio iznimkom. Stručni stožer je dobio reprezentaciju s ciljem da se osigura opstanak, reprezentacija se pripremala tri tjedna tijekom kojih je odigrala i tri pripremne utakmice i s izuzetkom nesretno ozlijeđenog Rosandića, imala je na raspolaganju sve igrače koje je stručni stožer htio pozvati. Kako su izbornik i njegovi pomoćnici obavili posao, vidjeli smo i sami. U dvije najvažnije utakmice, Hrvatska je prikazala najgori hokej i već u prvim trećinama krenula prema porazu.

Za razliku od nekih prošlih vremena, kad smo protiv Rumunja i Estonaca i bez prevelikog broja stranih igrača, igrali ravnopravne utakmice koje smo nekad dobivali, nekad gubili, u Kaunasu smo bili potpuno inferiorni reprezentacijama u čijem se hokeju malo toga promijenilo unatrag desetak godina. Veliki priljev igrača s dobivenim putovnicama koji je svoj vrhunac dostigao u Eindhovenu 2015. nije predstavljao nikakvu trajnu vrijednost ni za hrvatsku reprezentaciju niti za razvoj hokeja u zemlji. Seniorska se momčad probila u diviziju IB i iz Vilniusa 2014. se vratila s odličjem no već godinu dana kasnije se pokazalo da je "legija stranaca" inferiorna jednoj Litvi čija je momčad već tada bila kombinacija prekaljenih veterana s litvanskog "Velesajma", igrača iz stranih poluprofesionalnih liga i mladih nada željnih afirmacije. U međuvremenu su obje mlade reprezentacije ispale u niži razred natjecanja jer su domaće "igre i igrice" sabotirale projekt EBYSL koji unatoč senzacionalnom proboju u finale 2016. nije ostavio nikakav trajniji učinak na reprezentativne rezultate.

Ispadanje u niži razred natjecanja sasvim sigurno ne znači kraj hrvatskog hokeja. Netko je morao biti posljednji i na isti način kako su se Estonija, Rumunjska ili Nizozemska vraćale u diviziji IB, tako se može vratiti i naša reprezentacija. Ono čemu se nadamo je da je ovo ispadanje predstavljalo krah ideje o reprezentaciji kao promičbenom sredstvu za jedan klub koji je unatoč ogromnom utjecaju na hokejaške prilike u Hrvatskoj, malo toga učinio za razvoj hokeja u zemlji. Koncentracija gotovo svih kandidata za reprezentaciju u jednu sredinu, pod vodstvo istog stručnog stožera kojem je povjerena i reprezentacija, donijela je istoj toj reprezentaciji potpuni neuspjeh. Ako u savezu žele dobro hrvatskoj reprezentaciji, onda se ta veza reprezentacije i jednog kluba mora što prije raskinuti.

Za početak, reprezentacija treba dobiti pravog izbornika, obavezno stranca, koji će se reprezentacijom baviti od početka do kraja sezone. Dosadašnja praksa, po kojem strani izbornici dolaze na proljeće odraditi pripreme i svjetsko prvenstvo bez bilo kakvog osobnog uvida u sposobnosti kandidata, dovela je do toga da neki od ponajboljih igrača u sezoni ne dobiju poziv ni na širi popis dok su neki igrači "pretplaćeni" na mjesto u reprezentaciji bez obzira koliko i kako igrali tijekom sezone. Gdje nas je takav pristup doveo, mogli smo spoznati tijekom posljednje dvije sezone u kojima su sve hrvatske reprezentacije ispale u niži razred natjecanja. Primjeri Litve i Estonije trebali bi biti dovoljni za smjer kojeg bi hokejaški mala zemlja poput naše, trebala slijediti.