Hrvatska slomila Nizozemsku

Hrv Niz 190115 1Hrvatska mlada reprezentacija na najbolji je način započela natjecanje na svjetskom prvenstvu divizije IIB koje se održava u Zagrebu. Protivnik našim hokejašima bila je nominalno najjača momčad na turniru, reprezentacija Nizozemske. Gosti su utakmicu otvorili u skladu s očekivanjem, navaljujući tijekom cijele prve polovice uvodne trećine. Hrvatska se othrvala početnom pritisku protivnika, a pred kraj trećine je postigla vodeći pogodak. Hrvati su u nastavku dvoboja zaigrali slobodnije pa su se prilike smjenjivale na obje strane. Sredinom druge trećine domaći povećavaju prednost, a pred sam odlazak na drugi odmor, Hrvatska odlazi na tri razlike. Bilo kakva nada Nizozemaca u preokret ugasila se početkom posljednje trećine kad su naši po četrvrti put ubacili pak u mrežu. Razigrani Hrvati su do kraja susreta postigli još tri zgoditka nanijevši protivniku težak poraz od čak 7:0.

Hrvatska - Nizozemska 7:0 (1:0, 2:0, 4:0)

Nizozemska 18 + 10 (Tjin-A-Tjon) min

Hrvatska: Troha, Goršić - Trstenjak, Kramarić L., Zanoff, Šutevski, Burazin - Dobrić, Babić R., Selitaj, Čanić, Paulović - Belina, Babić K., Kozina, Kramarić N., Hanžek - Joja, Đerek, Vuglač, Polonijo, Rakar. Izbornik: Kolombo

Nizozemska: Misslers, Kösters - van Elten, Hessels N., Sars, Hessels D., Jacobs - Gerretsen, Smeets, de Zwart, Makarin, Sikma - van den Boom, Klem, Gerritsen, de Ruiter, Tjin-A-Tjon - Kleijssen, van Baarsen, van Duin, van Sambeek, Geerligs. Izbornik: van Gerwen

Prije najznačajnijeg dvoboja prvog dana natjecanja, odigrane su dvije utakmice prvog kola svjetskog prvenstva divizije IIB. Belgija je opravdala ulogu favorita protiv Izraela zabilježivši pobjedu od 6:3. Belgijanci su rano poveli, a Izrael je izjednačio početkom druge trećine. Rezultatska ravnoteža potrajala je do završnice trećine kad se Belgija vraća u vodstvo. Na otvaranju posljednje trećine suparnici u kratkom razdoblju postižu tri zgoditka, a Belgijanci u preostali dio susreta ulaze s dva gola prednosti. Belgija je sredinom trećine pobjegla na tri gola razlike, ali je Izrael u završnici još jednom popravio omjer. Konačni rezultat postavljen je u posljednjim sekundama susreta.

Srbija je u drugoj utakmici dana rano povela protiv Meksika no sredinom prve trećine omjer je bio izjednačen. Naši susjedi su se vratili u vodstvo tek sredinom druge trećine. Neizvjesnost je potrajala do početka trećeg dijela susreta kad Srbija u kratkom razmaku postiže dva zgoditka. U posljednjim minuta Meksiko je primio još dva zgoditka pa su Srbi na kraju slavili uvjerljivu pobjedu od 6:1.

Hrvatska na ovom prvenstvu nastupa s 12 od 14 igrača koji su nosili hrvatski dres i na prethodnom svjetskom prvenstvu mladih reprezentacija, a koji bi imali pravo nastupa i u Zagrebu. Osam od preostalih deset mjesta popunili su igrači iz juniorske reprezentacije koja je upravo u Zagrebu osvojila drugo mjesto u diviziji IIB. Zadnja dva mjesta pripala su jednom povratniku i jednom debitantu u reprezentaciji. Većina igrača iz momčadi koju je izabrao trener Danijel Kolombo iza sebe ima jedno ili više svjetskih prvenstava u višom razredu svjetskog prvenstva tako su bili spremni sučeliti se protivniku koji je prošle sezone igrao u diviziji IIA. Većina igrača nastupa u jednom od tri zagrebačka kluba te je tijekom sezone imala više ili manje prilike zaigrati u seniorskom uzrastu u IHL. Sedmorica igrača iz inozemstva u pravilu nastupa u juniorskim natjecanjima.

Nizozemski reprezentativci iz domaćih klubova također pretežito igraju u seniorskom uzrastu, uglavnom u zajedničkom natjecanju nizozemskih i belgijskih prvoligaša, Be-Ne ligi. Članovi Tilburg Trappersa istovremeno, s većom ili manjom učestalošću nastupaju u njemačkoj trećoj ligi u kojoj se natječe profesionalni sastav Tilburga. Igrači iz inozemstva također igraju u juniorskim natjecanjima. Izbornik van Gerwen je u prvu petorku postavio samo igrače Tilburga.
Druga postava je bila kombinacija između domaćih igrača i "pečalbara", a u trećem napadu su igrali isključivo igrači iz inozemstva.

Prvu prigodu na utakmici imali su Nizozemci u drugoj minuti. Makarin je iz sredine pucao pokraj gola, a pak se od ograde odbio do Sikme koji bekhendom iskosa s desne strane šalje u pak prema vratima. Troha je u posljednji trenutak ispružio nogu i odbio pak na sigurno. Gosti su bili aktivniji od "crvenih" s naglaskom na igri na tijelo. Udaraca prema vratima nije bilo previše, a Troha se istaknuo obranom udarca Tjin-A-Tjona s lijeve strane u drugoj minuti. Idućih nekoliko minuta proteklo je u igri bez prilika za zgoditke. Prekršaj Kozine u napadačkoj trećini u šestoj minuti dao je "bijelima" priliku za prelazak u vodstvo.

Nizozemci su počeli kombinirati unaokolo protivničke trećine no prije nego što su stigli stvoriti priliku za udarac, Jacobs i Luka Kramarić su isključeni zbog uzajamnih prekršaja pred vratima Hrvatske. Makarin je u sedmoj minuti zaprijetio udarcem sdesna kojeg je Troha ukrotio. Gosti su se u preostaloj minuti s igračem više dugo dodavali unaokolo hrvatske trećine, ali su im dodavanja bila prespora da bi bili u stanju osloboditi prostor za udarac. Neposredno pred povratak Kozine u igru, Hrvati su izbacili pak iz svoje trećine i prilika za nizozemsko vodstvo je propala.

"Bijeli" su nastojali zadržati napadački zamah, ali su teško dolazili u priliku za udarac. Hrvatska je i dalje bila potpuno bezopasna za protivnička vrata pa je Missler dočekao sredinu prve trećine bez ijedne obrane. Njegov kolega na drugoj strani uspio je skupiti par obrana prije nego što je Dobrić jedan protunapad "crvenih" završio udarcem iskosa s desne strane. Malo kasnije, Renato Babić je udarcem s plave linije zamalo iznenadio nizozemskog čuvara mreže. U 12. minuti Čanić udarcem iskosa s lijeve strane pogađa stativu. U nastavku akcije prekršaj pravi Gerritsen, a tijekom isključenja sa zadrškom ponovo je s plave linije opalio Renato Babić.

Hrvatska igra s igračem više svela se na improvizaciju tijekom koje su "crveni" tražili prostor za udarac. Nekoliko pokušaja bili su neprecizni pa Missler nije imao potrebe za intervencijom. Nizozemci su u par navrata izbacili pak iz svoje trećine čime su kupili dragocjeno vrijeme. Dvije minute su brzo prošle, a Hrvati se nisu previše istaknuli. Uslijedilo je razdoblje o nekoliko minuta tijekom kojih se gotovo ništa nije događalo na ledu. Na prvu iduću priliku valjalo je pričekati do 16. minute kad je Trstenjak udarcem s plave linije zamalo promašio vrata, a odbijeni pak je došao do Paulovića koji puca iskosa s lijeve strane, ali ne pogađa mrežu.

U nastavku napada do paka ponovo dolazi Trstenjak koji se probio u sredinu i pucao no njegov pak ponovo je prošao tik uz stativu s pogrešne strane. Pritisak Hrvata se nastavio. Selitaj je tukao iz sredine, a odbijeni pak dolazi do Paulovića koji pokušava pogoditi iz neposredne blizine. Pločica potom dolazi sve do Trstenjaka na plavoj liniji čiji udarac završava u naručju Misslera. U 17. minuti dugo iščekivanje je završilo. Hanžek je u napadačkoj trećini pritisnuo Gerretsena koji je izgubio pak. Pločicu prihvaća Nikola Kramarić i snažnim je udarcem slijeva zakucava u prve rašlje nizozemskih vrata. Bio je to prvi pogodak u hrvatskom dresu napadača koji je na dan utakmice proslavio 17. rođendan. Sudačka trojka je uspjela uskratiti Hanžeka za asistenciju.

Lošim vijestima po "bijele" tu nije bio kraj. Samo 12 sekundi kasnije prekršaj pravi Ninho Hessels. Hrvati su ovog puta bili organiziraniji s igračem više no njihovi udarci su završavali u bloku Nizozemaca pa prave prilike za povećanje vodstva nije bilo. Kad su snage ponovo izjednačile, više nije bilo vremena ni za što. Hrvatska je izdržala početni nalet Nizozemaca bez štete po rezultat, a kad se napokon oslobodila pritiska, shvatila je da se može nositi s favoriziranim protivnikom. Pogodak u završnici trećine nije mogao doći u bolji trenutak no ishod je i dalje bio potpuno neizvjestan.

Uvodne minute druge trećine protekle su u igri bez igre. Suparnici su se borili u srednjoj trećini, uz ogradu i posvuda samo ne tamo gdje bi bili opasni po protivnička vrata. Na prvu priliku trebalo je čekati do 25. minute kad je Ninho Hassels iz lijevog kuta uposlio usamljenog Sarsa pred vratima koji puca pokraj gola. Ni ova prigoda nije potaknula suparničke momčadi da zaigraju učinkovitiji hokej. Klizalo se amo-tamo bez izrađenih akcija i bez prigoda za pogotke. Tek je Klem u 28. minuti udarcem s plave linije zamalo iznenadio čuvara mreže "crvenih". Hrvati su Misslera zaposlili tek minutu kasnije kad je s lijevog krila tukao Zanoff.

Ninho Hessels je u 30. minuti zaprijetio udarcem s plave linije, a malo kasnije, prekršaj Luke Kramarića daje Nizozemcima priliku za izjednačenje. Hrvati su zbili redove te su bez poteškoća izdržali cijelu kaznu. "Bijeli" su u par navrata pucali prema vratima, ali je Troha svaki put bio na mjestu. Gosti su ozbiljnije zaprijetili tek u 33. minuti kad je Gerritsen izveo slalom kroz postavu Hrvatske i tukao slijeva, ali je vratar domaćih i dalje bio siguran. U idućem napadu, prekršaj van Baarsena pred svojim vratima ostavio je Nizozemsku s igračem manje. Nije prošlo ni dvadeset sekundi, a pločica se zakoprcala u mreži "bijelih".

Nakon osvojenog bulija pak je došao do Čanića na plavoj liniji koji ga šalje nadesno prema Pauloviću. Hrvatski napadač dolazi do desnog kuta nakon čega vraća pak Selitaju koji ga prosljeđuje Čaniću na plavu liniju. Uslijedio je dupli pas s Trstenjakom na lijevom krilu nakon čega Čanić tuče iz prve i pogađa mrežu od Hanžeka zaklonjenog Misslera. Bila je to akcija u kojoj je svaki član "crvene" petorke dao svoj doprinos. Minutu kasnije, Hrvatska je mogla povećati prednost. Paulović je osvojio pak na centru kojeg preuzima Selitaj i ulazi u napadačku trećinu. Hrvatski napadač je uposlio Čanića na lijevoj strani koji se odlučio na udarac premda je Selitaj bio sam u sredini. Missler je bio na mjestu pa je ova prigoda otišla u nepovrat.

Idućih par minuta su gosti pokušavali stvoriti neku priliku no uglavnom se sve svodilo na pokušaje izvana. Od par pokušaja, opasniji je bio onaj Ninha Hesselsa u 36. minuti. Malo kasnije, Luka Kramarić pravi nepotrebni prekršaj, a nakon sudačke odluke napucava pak zbog čega je zaradio i disciplinsku kaznu. Nizozemci su sada dobili priliku smanjiti zaostatak u završnici trećine, ali i iskoristiti nastalu prazninu u obrambenim redovima "crvenih". Srećom po domaće, prije nego što su Nizozemci stigli bilo što učiniti, prekršaj Gerritsena minutu kasnije je izjednačio odnos snaga na ledu.

Zanimljivo je kako je sudac dosudio prekršaj tek nakon desetak sekundi uz glasno negodovanje s tribina. Nevjerojatno je da IIHF na svjetska prvenstva hokejaša do 20 godina šalje suce poput Norvežanina Wannerstadta koji nisu navršili ni 25 godina. Nemoguće je da tako mladi sudac skupi dovoljno iskustva za vođenje međunarodnih utakmica, pogotovo ako se radi o hokejašima tek nekoliko godina mlađim. Takvi suci svojim neznanjem i nesnalaženjem ruše vjerodostojnost organizacije koja ih šalje na svjetska prvenstva i stoji svojim "autoritetom" iza njihovih pogrešaka.

Nizozemci su se, po očekivanju, bolje snašli u igri četvorice protiv četvorice. Brži i vještiji klizači, stvorili su par prilika no Troha je i dalje bio nesavladiv, posebno se istaknuvši obranom udarca Gerretsena iz sredine. Hrvatska je dvije minute prije kraja trećine zaigrala s igračem više no u pedesetak sekundi nije stigla ništa napraviti. Međutim, nije prošlo ni pola minute od izjednačenja snaga na ledu, a Missler je po treći put morao vaditi pak iz mreže. Trstenjak je uzeo pak u svojoj trećini i dao ga naprijed prema Burazinu. Napadač "crvenih" ga je ostavio jurećem Čaniću koji ulazi u napadačku trećinu po desnom krilu odakle šalje pak poprijeko do Zanoffa koji udarcem iz prve hvata Misslera na "krivoj nozi" i pogađa mrežu.

Hrvatska se nakon četrdeset minuta igre našla u dobitnom položaju. Premda su Nizozemci bolje klizali i djelovali uigranije i čvršće, domaći su s dva dalekometna projektila stekli uvjerljivu prednost koju je sada trebalo samo sačuvati u trećoj dionici dvoboja. Bilo je za očekivati da će protivnik od prvog bulija krenuti na sve ili ništa. Gosti su doista krenuli napadački pa je Troha u 41. minuti zaustavio udarac Sikme s lijeve strane. Hrvatska je minutu kasnije uzvratila na najbolji mogući način. Trstenjak je s plave linije pogurnuo pak niz ogradu po desnom krilu do Selitaja koji ga prosljeđuje u kut. Tu je pločicu prihvatio Čanić koji je ubacuje u sredinu pred gol do Paulovića. Hrvatski napadač je pucao iz neposredne blizine, a potom iz par pokušaja uspio ugurati pak preko crte prije nego što ga je Missler stigao poklopiti. Nesposobni suci su zakinuli Selitaja za zasluženu asistenciju.

Nizozemci su se sada našli na rubu neočekivanog i teškog poraza. Problem im nije bio samo veliki zaostatak nego i nesigurni vratar te neučinkoviti napad. Tračak nade u povoljan ishod ovog dvoboja, "bijeli" su dobili u 43. minuti kad je na klupu za kažnjene sjeo Kozina. Gosti su pritisnuli Hrvate pa su udarci uskoro počeli sijevati prema vratima domaćih. Jacobs je u 43. minuti pucao iz blizine, ali nije dobro zahvatio pak. Malo kasnije Delaney Hassels gađa sdesna no Troha je bio na mjestu. U 44. minuti Makarin udarcem iskosa s desne strane pokušava iznenaditi vratara "crvenih", ali bez uspjeha. Uskoro su se snage na ledu izjednačile pa je Nizozemcima sve više postajalo jasno da su ovu utakmicu izgubili.

Pedesetak sekundi kasnije, Hrvatska je otklonila svaku dvojbu oko ishoda. Selitaj se u lijevom kutu izborio za pak i vratio ga na plavu liniju do Joje. Hrvatski branič koji je u obrani zamijenio isključenog Kramarića, uputio je udarac prema vratima. Tjin-A-Tjon je pokušao blokirati udarac, ali se pak odbio iza njega, okrznuo Ninha Hesselsa i došao na bekhend Hanžeku koji iz neposredne blizine pogađa nebranjeni dio mreže. Smiješni sudački trojac kojem su utakmice kadeta najviši uzrast kojeg realno može suditi, uzeo je Selitaju još jednu asistenciju, jer je sucima kakve IIHF skuplja za ovakva natjecanja hokej mlađih seniora prebrz čak i na razini divizije IIB.

Prekršaj Klema u 47. minuti zaprijetio je gurnuti "bijele" prema pravom rezultatskom potopu. Međutim, Hrvati se baš nisu dobro snašli s igračem više, a četrdesetak sekundi kasnije, nakon pogreške "crvenih" u obrani, Dobrić je bio prisiljen napraviti prekršaj pred svojim vratima. Gosti su se i ovog puta bolje snašli u igri četvorice protiv četvorice. Troha je osujetio njihov prvi pokušaj, a u 48. minuti kod udarca Delaneya Hasselsa mu je pomogla prečka. Nizozemcima se uskoro vratio i Klem pa su četrdesetak sekundi imali brojčanu prednost no ništa im nije polazilo za rukom. Igra s izjednačenim snagama nije dugo potrajala. U 50. minuti van Elten je nogometnim klizećim naletom pokosio protivnika i izvukao se sa samo dvije minute jer norveški sudac očigledno u životu nije pročitao pravila hokeja od korica do korica pa ne zna da se za rušenje može dosuditi i stroža kazna u slučaju nepromišljenog ugrožavanja protivnika što klizeći nalet nesumnjivo jest.

Nizozemci su se isprva uspješno branili no kako je vrijeme odmicalo tako je pritisak "crvenih" postajao sve jači. U 51. minuti Missler je obranio udarac Luke Kramarića iz sredine. "Bijeli" su pokušali ispucati pak no Luka Kramarić ga je zaustavio na plavoj liniji. Kapetan domaćih je odigrao dupli pas sa Zanoffom koji ga je bekhendom "izbacio" prema naprijed. Luka Kramarić je krenuo po lijevom krilu, obišao jednog od suparnika i snažnim udarcem slijeva zakucao pak u bliži kut. Razbijeni Nizozemci se nisu predavali pokušavajući postići barem počasni pogodak. U 52. minuti Gerretsen je zamalo pogodio iz "varaždinca" no nakon Trohine obrane nastala je gužva pred vratima u kojoj je bilo dosta naguravanja pa i pokoji udarac no isključenja nije bilo.

Suparnici su nastavili s igrom u kojoj je napadalo čas na jednu, čas na drugu stranu. Isključenje Šutevskog u 54. minuti dalo je Nizozemcima novu priliku da pronađu put do protivničke mreže. Aktivna obrana Hrvata osujetila je bilo kakav pokušaj "bijelih" da ugroze Trohina vrata. Nakon pedesetak sekundi bezuspješnih pokušaja da nešto urade, Delaney Hessels je pogodio Paulovića u klizaljku nakon čega se napadač "crvenih" izborio za pak protiv dvojice suparnika i poslao ga Čaniću. Napadač domaćih jurnuo je sam prema vratima i snažnim udarcem poslao pak kroz noge nesretnom čuvaru nizozemske mreže. "Bijeli" su imali brojčanu prednost još 69 sekundi, ali razumljivo, ništa nisu bili u stanju učiniti.

Troha je u 57. minuti odličnom obranom zaustavio udarac Tjin-A-Tjona iz sredine. Malo kasnije, prekršaj Geerligsa ostavlja Hrvatsku s igračem više. Prvu minutu brojčane prednosti Hrvati nisu dobro iskoristili no potom su Nizozemci na Selitaju napravili ne jedan, nego dva prekršaja. Prvo je Sars opalio palicom našeg igrača po glavi no nesposobni sudac je odlučio ne vidjeti ovaj udarac no kad je na hrvatskog napadača nasrnuo i van Elten nije imao izbora nego isključiti agresivnog braniča Nizozemske koji je ionako trebao već biti u svlačionici zbog "nogometnog" klizećeg starta iz 50. minute. Hrvatski izbornik je pozvao pola minute predaha kako bi pripremio akciju petorice na trojicu za mogući osmi pogodak "crvenih".

Hrvatska je dobro kontrolirala pak u napadačkoj trećini te uputila nekoliko udaraca prema vratima od kojih je najopasniji bio onaj Zanoffa u 59. minuti s lijeve strane. Uskoro je na led isklizao Geerligs pa se "bijelima2 bilo lakše braniti. Sekunde su brzo izmicale pa su se domaći povukli iza svojih vrata kako bi dočekali završetak susreta. U posljednjim sekundama Tjin-A-Tjon potpuno gubi živce i zaletava se u Paulovića na ogradi iza hrvatskog gola. Srećom, hrvatski se napadač stigao pripremiti pa nije bilo nikakvih posljedica. Na trenutak je postojala opasnost od općeg obračuna jer su se obje momčadi okupile na uskom prostoru no hladne glave su ipak prevladale. Tjin-A-Tjon se "izvukao" samo s formalnom disciplinskom kaznom.

Malo je tko očekivao da bi Hrvati mogli pregaziti Nizozemsku s čak sedam golova razlike. Hrvati su razlog za optimizam tražili i u ožujskoj pobjedi juniorske reprezentacije s 3:0 u kojoj je sudjelovalo čak 14 igrača iz sastava koji je isklizao na ovom susretu. Premda je protivnik pokazao kako bolje kliže, Nizozemcima je nedostajalo nadarenosti u napadu koja je ostala kod van Soesta i iskustva u obrani poput Kragtove. Vratari su bili i ostali slab strana Nizozemske i naši su strijelci to znali iskoristiti. Kod Hrvata je odličan bio Troha, obrana je pokazala da se može nositi s protivnikom koji je pristigao iz divizije IIA, ali smo u igri bez paka bili nedovoljno čvrsti što je primjerice omogućilo suparniku da nas prvih deset minuta prve i devet minuta druge trećine drži bez udarca. Napadačkim trojkama nedostaje uigranosti i iskustva što je posljedica sustavnog zanemarivanja rada s reprezentacijom na kojeg ukazujemo već godinama, ali za što je malo koga od odgovornih u savezu i klubovima briga. Reprezentacija je na ovo prvenstvo došla bez ijedne pripremne utakmice, a za turnir se nije pripremala na ledu na kojem će igrati nego na Velesajmu. Idući protivnik Hrvatske je Srbija koja nije bila uvjerljiva protiv Meksika, ali joj to nije ni trebalo. Pobjeda protiv susjeda značila bi gotovo sigurni ulazak u viši razred natjecanja, poraz bi nas pretvorio u nizozemske navijače.