Teškom mukom do pobjede

Hrv Bel 190118Hrvatska mlada reprezentacija se poslije neugodnog poraza od Srbije sučelila reprezentaciji Belgije. Hrvatima nije bilo lako ostaviti neuspjeh iz prethodne utakmice iza sebe i krenuti po pobjedu koja bi ih približila osvajanju odličja. Domaćima je pomoglo rano ostvareno vodstvo no protivnik je sredinom prve trećine uspio izjednačiti. Belgijanci su bolje otvorili drugu trećinu što su okrunili pogotkom kojim su preuzeli vodstvo. Hrvatska je nekoliko minuta kasnije izjednačila nakon čega više nije bilo promjene omjera u drugoj trećini. Bespoštedna borba se nastavila i u trećoj dionici susreta. Hrvati su sredinom trećine preokrenuli omjer, ali su gosti u idućem napadu poravnali. Malo kasnije, domaći se vraćaju u vodstvo kojeg su u završnici trećine povećali. Belgija se ubrzo još jednom približila na gol manjka, ali za nešto više nije bilo vremena. Hrvatska je pobjedom od 5:4 zadržala nadu u moguću pobjedu na turniru.

Belgija 14 min

Hrvatska: Troha, Goršić - Trstenjak, Kramarić L., Zanoff, Šutevski, Burazin - Dobrić, Babić R., Selitaj, Čanić, Paulović - Belina, Babić K., Kozina, Kramarić N., Hanžek - Đerek, Vuglač, Rakar. Izbornik: Kolombo

Belgija: van der Weyde, van Noten - Piccart, Cuylaerts, Daems, Coolen, de Ceuster - Bogaerts, Emonts-Pohl, Versin, James, Laeremans - Huyghe, Moons, Swennen, Klijsen, Auger - Steeno, Balhan, Vervoort. Izbornik: Kolodziejczyk

Nizozemska je "došla k sebi" uvjerljivom pobjedom nad svojim susjedima Belgijancima pa je mogla mirnije ući u okršaj protiv Meksika. Momčad s druge strane Atlantika se dobro držala u prvih dvadeset minuta primivši pogodak tek u završnici prve trećine. Nizozemci su u nastavku pojačali tempo pa su do sredine druge trećine imali tri pogotka prednosti. Meksiko je potom s dva uzastopna zgoditka u kratkom razdoblju kaznio opuštenosti Nizozemaca no favorit je pred kraj trećine ipak vratio razliku na dva gola. Meksikanci su pali s energijom u posljednjoj trećini pa je Nizozemska u zadnjih deset minuta čak triput zatresla mrežu za konačnih 7:2. Meksiko je i dalje na najboljem putu prema diviziji III, dok Nizozemska kliže prema brončanoj medalji. Za nešto više, moći će se boriti tek posljednjeg dana turnira.

Poznavajući svoj mentalitet, Srbi protiv Izraela ništa nisu htjeli prepustiti slučaju. Već u drugoj minuti su imali dva gola prednosti, a na prvi odmor pošli su s četiri zgoditka razlike. Srbija je dominirala i tijekom druge trećine no izraelski čuvar mreže se istaknuo nizom obrana. Na drugi odmor pošlo se s istim omjerom kao i poslije prvih dvadeset minuta igre. Izrael je u zadnjoj trećini ostao bez udarca prema vratima, ali je čuvao svoju mrežu sve do pred kraj dvoboja kad Srbija postavlja konačnih 5:0. Naši susjedi i dalje drže svoju sudbinu u svojim rukavicama i od zlatne medalje ih dijele još samo dvije pobjede. Izraelci se nisu previše brinuli zbog ovog poraza znajući da im samo čudo može uskratiti opstanak u ovom razredu natjecanja.

Belgija je u prve dvije utakmice odigrala u skladu s očekivanjima. Svladala je Izrael u prvom kolu sa 6:3, a izgubila od Nizozemske s 9:4. Belgijanci su već godinama pretplaćeni na četvrto mjesto, što zbog kvalitete suparnika, što zbog izostanaka igrača koji u Sjevernoj Americi maštaju postati prvim Belgijancima koji će živjeti od hokeja. Dvoboj protiv uzdrmane Hrvatske za Belgiju je bio prilika za upustiti se u borbu za odličje.
Izbornik Kolodziejczyk u Zagreb je doveo samo dvadeset hokejaša. Prvu petorku činili su hokejaši Herentalsa koji se natječe u zajedničkoj belgijsko-nizozemskoj Be-Ne ligi pri čemu je napadač Daems tek bio pristigao iz švedske druge juniorske lige. Drugu petorku činio je napad Be-Ne ligaša Leuvena i kombinirani branički par iz Be-Ne lige. Treću petorku činila su po dvojica igrača Mechelena i Liegea, također iz Be-Ne lige te "francuz" Augur. Četvrti napad sastavljen je od preostalih igrača. Između vratnica je stajao vratar iz domaćeg kluba. Kao što vidimo, gotovo svi belgijski reprezentativci nastupaju za seniorske momčadi svojih prvoligaša.

Hrvatska je nakon utakmice protiv Srbije ostala bez još jednog igrača. Nakon braniča Joje kojeg nije bilo ni protiv Srbije, iz sastava je izostao i napadač Polonijo. Zanimljivo je kako je prvi strijelac juniorskog sastava Maribora presjedio cijelu utakmicu protiv Srbije gledajući pritom svoje mariborske suigrače Racića i Mirkova kako uredno brane boje svoje zemlje. Bez obzira na potpuni podbačaj u svim linijama u dvoboju protiv "orlova", u hrvatskom sastavu nije bilo nikakvih promjena. Da li je to značilo da je stručni stožer zadovoljan izvedbom protiv Srbije ili da nema ideja što bi trebalo promijeniti, ne znamo. Hrvatska je protiv Belgije trebala sva tri boda kako bi zadržala teoretske izglede za osvajanje prvog mjesta. Mogući poraz bi bacio našu reprezentaciju na četvrto mjesto što možda ne bi dirnulo one kojima je svejedno jesmo li drugi ili peti, ali zasigurno bi igrače kojima svako odličje predstavlja dragu uspomenu na godine posvećene hokeju.

Belgijanci su već početkom druge minute napravili prekršaj. Na klupu za kažnjene morao je sjesti Bogaerts. Hrvati nisu imali poteškoća s uspostavom igre u napadačkoj trećini no njihova dodavanja bila su prespora da bi se mogao osloboditi prostor za udarac. Ako bi se netko i odvažio pokušati, pak bi ili završio u bloku ili pokraj vrata. Kad su "crveni" već pomislili da će se obraniti s igračem manje, Hrvatska je povela. Nikola Kramarić je poveo protunapad iz svoje trećine te je uposlio Zanoffa koji po desnom krilu unosi pak u napadačku trećinu. Kad je stigao iza gola, ostavlja pak Nikoli Kramariću koji iz desnog kuta vraća pak Dobriću. Branič "bijelih" je opalio s desne strane, belgijski vratar odbija pak do Nikole Kramarića koji puca iz neposredne blizine. Van der Weyde je zaustavio prvi udarac, ali ne i drugi.

Nije prošla ni minuta od vodećeg pogotka "bijelih", a Belgijanci su ponovo ostali s igračem manje. Prekršaj je napravio Moons. Ovog puta Hrvati su bili opasniji s brojčanom prednosti. Selitaj je u petoj minuti opalio s lijeve strane, a minutu kasnije Burazin je pred golom skrenuo pak kojeg je s plave linije ispalio Zanoff no vratar "crvenih" je u oba slučaja bio na visini zadatka. Suparnici su nakon izjednačenja snaga na ledu nastavili s ravnopravnom borbom. Prilika je bilo podjednako na obje strane no hrvatski udarci bili su neprecizni dok su Belgijanci u par navrata natjerali Trohu na intervenciju, posebice nakon udarca Jamesa s lijevog krila u devetoj minuti.

Malo kasnije u protunapad je krenuo Renato Babić no pritom je grubo srušen od Laeremansa pa je Hrvatska po treći put u prvih deset minuta imala igrača više. Domaći nisu dobro odigrali s igračem više. Belgija je u par navrata ispucala pak iz svoje trećine i aktivnom igrom zatvarala prostor za udarac. Međutim, u desetoj minuti Burazin je iz lijevog kuta odlično uposlio Trstenjaka u sredini koji udarcem iz prve pogađa prečku. Malo kasnije, "bijeli" griješe pri letećoj izmjeni pa su ostali bez brojčane prednosti. Hrvatska je u 11. minuti mogla povećati vodstvo kad je Luka Kramarić udarcem iskosa s lijeve strane pogodio stativu. Domaći su držali inicijativu sve dok Belgijanci nisu zaigrali u punom sastavu.

Gosti su ubrzo prenijeli igru u napadačku trećinu. Nakon bulija pred Trohinim vratima došlo je do borbe za pak u lijevom kutu. Najspretniji je bio Paulović koji je pokušao ispucati pak niz ogradu no na plavoj liniji ga je zaustavio Huyghe. Branič gostiju je potom opalio prema vratima, a Versin je pred vratima vješto skrenuo pak u mrežu. Nesporazum između sudaca i zapisničkog stola doveo je do zamjene strijelca i asistenta no od ovih sudaca navikli smo i na gore propuste. Hrvati se nisu dali uznemiriti primljenim pogotkom. Krenuli su ponovo napadati no u 13. minuti prekršaj Vuglača daje Belgiji priliku za preokret. Gosti su isprva dobro pritisnuli Hrvate i dali posla Trohi no čim su "bijeli" prvi put ispucali pak iz trećine, opasnost po njihova vrata je prošla.

Belgija je još jednom zaprijetila nakon izjednačenja snaga na ledu, a onda je nastupilo zatišje tijekom kojeg se igralo uz ogradu i podalje od obaju golova. Vrijeme je prolazilo, a ni jedni niti drugi nisu pokazivali neku ideju kojom bi zaprijetili protivničkim vratima. Tek u 18. minuti Šutevski uzima pak na plavoj liniji i obilazi sdesna gotovo cijelu postavu "crvenih" nakon čega puca iskosa no van der Weyde je bio na mjestu. U nastavku akcije Burazin od iza gola pronalazi Šutevskog pred vratima koji puca iz prve no belgijski je čuvar mreže opet bio na mjestu. U završnici trećine oba su sastava imala po priliku za prelazak u vodstvo no prave opasnosti ni po čija vrata zapravo nije bilo. Prvih dvadeset minuta smo gledali ravnopravnu borbu koja se u nastavku mogla okrenuti na bilo čiju stranu.

Gosti su krenuli žestoko u nastavak susreta. Troha je već u 21. minuti morao braniti dva dalekometna projektila Cuylaertsa pa Klijsena. Hrvati su odgovorili minutu kasnije kad je Čanić od iza gola uposlio Selitaja pred vratima koji tuče iz prve no van der Welde je bio na mjestu. Uslijedilo je razdoblje belgijske premoći tijekom koje je Troha u više navrata morao braniti dalekometne pokušaje "crvenih". Gosti su najopasnije zaprijetili u 24. minuti kad je Coolen udarcem iskosa s lijeve strane pogodio Trohu u kacigu. Pritisak Belgije nije jenjavao, a minutu kasnije prekršaj Burazina ostavlja domaće s igračem manje.

Belgijanci su odlično odigrali s igračem više pa se Troha našao pod baražnom paljbom "crvenih". Huyghe je u 25. minuti raspalio s plave linije, ali vratar domaćih je bio na mjestu. Malo kasnije, James tuče slijeva i pogađa Trohu u kacigu. Minutu kasnije pred vratima "bijelih" našao se de Ceuster i pucao. Pak se od Trohe odbio po ledu zamalo pokraj stative. Hrvatska se obranila s igračem manje no upravo kad se Burazin uključio u igru, Belgija je prešla u vodstvo. Coolen se u napadačkoj trećini izborio za pak koji je došao do Klijsena koji s lijeve strane prebacuje pak poprijeko na desnu stranu odakle usamljeni de Ceuster udarcem iz prve zakucava pak u mrežu. Nesposobni sudački trojac uspio je previdjeti prvu asistenciju Klijsena.

Hrvatska si nije mogla priuštiti poraz protiv Belgijanaca koji bi je izbacio iz borbe za medalje. Domaći su smjesta podigli tempo i krenuli napadati protivnika. Vratar "crvenih" je skupio jednu obranu prije nego što je prekršaj Moonsa u 29. minuti ostavio njegovu momčad s igračem manje. Domaći su brzo organizirali igru u napadačkoj trećini. Prvo je Zanoff u par navrata tukao u blok sdesna, a minutu kasnije opasan udarac s desnog krila uputio je Dobrić. U nastavku akcije Zanoff gađa s lijeve strane i pogađa stativu. Uskoro je istekla kazna za belgijskog braniča no Hrvati su i dalje zadržali napadački zamah.

Kozina je upucao pak u napadačku trećinu, a u desnom kutu se za njega pokušao izboriti Nikola Kramarić. Pak je na kraju došao do Bogaertsa koji ga ispucava prema plavoj liniji gdje ga zaustavlja Trstenjak. Branič bijelih je potom uputio udarac koji je iznenadio od Kozine zaklonjenog vratara "crvenih" i završio u mreži. Hrvatska je izjednačenjem dobila dodatni poticaj. Već u idućem napadu Renato Babić tuče iz sredine, a u nastavku akcije prijeti i Čanić udarcem iz blizine. Kako se bližio završetak trećine tako je tempo igre počeo padati. Rijetke prilike nizale su se isključivo u hrvatskoj trećini no Trohu je ozbiljnije ugrozio tek udarac Jamesa iz sredine u 38. minuti.

Domaći su se trgnuli u zadnjim minutama trećine. Paulović se u 39. minuti našao pred vratima no van der Weyde je bio na mjestu. Minutu kasnije Troha odličnom intervencijom brani udarac de Ceustera iz sredine. Renato Babić je udarcem s lijeve strane zaključio trećinu koja se mogla okrenuti na bilo koju stranu. Hrvati nisu dobro otvorili drugi dio utakmice pa su čak pali i u zaostatak no uspjeli su brzo poravnati omjer. Belgija je osjetila priliku za dohvat medalje pa je bilo za očekivati nastavak žestoke borbe i u posljednjoj trećini. Maksimalni napor morala je uložiti i Hrvatska jer je za ostanak u trci za zlatnom medaljom bilo potrebno osvojiti sva tri boda.

Hrvatska je aktivnije otvorila posljednju trećinu, a od nekoliko prilika najbolju je imao Renato Babić u 42. minuti kad je opalio s plave linije. Belgijanci su uzvratili već u idućem napadu kad se pred gol probio Versin i pucao, a na odbijeni pak naklizao James čiji je udarac iz blizine Troha također obranio. Uskoro se razvila ravnopravna borba u kojoj su se obje momčadi ograničile na pokušaje izvana koje su vratari uspješno rješavali. Belgija je u 45. minuti imala dobru prigodu kad je Daems završio protunapad opasnim udarcem sdesna. Malo kasnije "crveni" su još jednom ugrozili protivnička vrata. James je od iza gola pronašao Laeremansa koji u dva navrata puca iz neposredne blizine prije nego što je obrana "bijelih" otklonila opasnost.

Luka Kramarić je u 47. minuti presjekao jedno dodavanje Belgijanaca u napadačkoj trećini. Pak je došao do Čanića na centru koji vraća pločicu hrvatskom kapetanu u punom naletu. Branič domaćih probio se kroz cijelu postavu "crvenih", izašao sam pred vratara i poslao pak u mrežu. Hrvatska je preokrenula omjer no veselje na tribinama je kratko trajalo. Samo 15 sekundi kasnije, Belgija je izjednačila. Hrvati su osvojili buli no potom su izgubili pak u svojoj trećini. Hanžek je uspio vratiti posjed paka te ga je pokušao ispucati iz trećine. Bogaerts zaustavlja pločicu na plavoj liniji odakle je uposlio usamljenog Jamesa pred vratima. Jedini seniorski reprezentativac u sastavu "crvenih" nije propustio ovu prigodu.

Hrvatska se nije dala obeshrabriti. Domaći su smjesta navalili prema protivničkim vratima pa je van der Weyde u kratkom roku skupio nekoliko obrana. Najteže mu je bilo prilikom udarca Dobrića s plave linije. Malo kasnije, prekršaj Huyghea dao je "bijelima" priliku za povratak u vodstvo. Hrvatima je trebalo manje od 20 sekundi da iskoriste brojčanu prednost. Gosti su osvojili buli, ali je njihov pokušaj ispucavanja paka osujetio Čanić na plavoj liniji. Uklizavši po desnom krilu uposlio je Paulovića u sredini koji vraća pak Trstenjaku na plavoj liniji, a ovaj ga odmah prosljeđuje do Selitaja. Napadač "bijelih" spustio je pak s plave linije po desnom krilu do Čanića koji se oslobodio pratnje i pucao sdesna. Van der Weyde je obranio udarac, ali se pak odbio prema desnoj stativi odakle ga je Hanžek ugurao preko crte gola.

Hrvati su sada imali rezultat kojeg su tražili no do kraja trećine je ostalo previše vremena za "zatvaranje" utakmice. Belgiju je uzdrmao primljeni pogodak pa nije bila u stanju smjesta pokrenuti ofanzivu. Posljedično, došlo je do igre bez igre u kojoj su obje momčadi klizale amo-tamo bez organiziranijih akcija. Tu i tamo bi vidjeli pokoji udarac prema vratima no bez veće opasnosti po bilo kojeg vratara. Svojevrsno zatišje prekinuo je Daems koji je u 54. minuti pokušao "varaždincem" iznenaditi Trohu. Hrvati su potom krenuli u protunapad po desnom krilu no Selitaja je zaustavio linijski sudac koji se odbio izmaknuti jurećem hrvatskom napadaču. Belgija je ponovo zaprijetila u 55. minuti kad je Auger tukao s plave linije, a Daems pred vratima vješto skrenuo pak kojeg Troha brani.

Pet minuta prije kraja de Ceuster je udarcem iz sredine pogodio stativu. Pak je prihvatio Karlo Babić i krenuo u protunapad po lijevom krilu. Na njege je u punoj brzini naletio Huyghe i zaradio dvije minute na klupi za kažnjene. Belgijski juriš na sve ili ništa našao se u slijepoj ulici. Hrvati su ponovo bili učinkoviti s igračem više premda se isprva nije činilo tako. "Crveni" su osvojili buli no domaći su ipak preuzeli pak u svoje ruke. Potom je Belgija ponovo osvojila pak i krenula u protunapad no Hrvati su zaustavili protivnički prodor i sami krenuli u rekontru. Iako su domaći još jednom izgubili pak u napadačkoj trećini, Šutevski ga je ponovo uzeo i iza belgijskog gola predao Trstenjaku. Branič "bijelih" iz lijevog kuta vraća pak na plavu liniju do Čanića koji ga odmah daje nadesno za Selitaja. Napadač domaćih fintirao je udarac i otklizao u sredinu odakle je lansirao pak pod prečku.

Desetak sekundi kasnije, isključen je i Emonts-Pohl. Činilo se kako su Belgijanci napokon poraženi te da utakmicu samo mirno valja privesti kraju. Međutim, dvadesetak sekundi kasnije, Troha je morao vaditi pak iz gola. De Ceuster je presjekao dodavanje "bijelih" u napadačkoj trećini i pohitao prema vratima. Hrvati ga nisu uspjeli uhvatiti pa je belgijski napadač preciznim udarcem vratio nadu svojoj momčadi u povoljan ishod susreta. Do kraja trećine bilo je ostalo nešto manje od četiri minute. Gosti se nisu namjeravali braniti preostalu minutu i pol kazne, ali ni Hrvatima nije bilo do ofanzive. "Bijeli" su čuvali pak i trošili vrijeme pogotovo nakon što su se snage na ledu izjednačile. Međutim, isključenje Selitaja minutu i pol prije kraja dalo je "crvenima" priliku za povratak u utakmicu.

Izbornik gostiju pozvao je pola minute predaha kako bi pripremio posljednji napad svoje momčadi. Hrvatska je osvojila buli nakon čega je odlično odigrala preostalu minutu i pol s igračem manje, ne dopuštajući protivniku da izvuče vratara prije posljednjih deset sekundi utakmice. Uskoro je vrijeme isteklo pa su Hrvati mogli proslaviti pobjedu kojom su praktički osigurali jedno od odličja. Dvoboj protiv Belgije bio je težak ispit za hrvatske hokejaše koji su morali poraz od Srbije ostaviti iza sebe i dati svoj maksimum u utakmici u kojoj su imali imperativ pobjede. Hrvatska je pokazala da se može nositi s teretom favorita te preokrenuti i nepovoljan rezultat. Od velikog je značaja bio i učinkovit igrač više koji je našima donio dva izuzetno važna zgoditka. Slijedi utakmica protiv Meksika koji je na ovom turniru malo toga pokazao i koji, realno, ne bi smio biti nikakva prepreka hrvatskim hokejašima. Belgijanci su se pokazali kao neugodan protivnik čiji igrači igraju u istom natjecanju s Nizozemcima i čiji su klubovi ravnomjerno raspoređeni u poretku s klubovima iz hokejaški uglednije Nizozemske. Da je belgijski izbornik mogao računati na još nekoliko vrsnih reprezentativaca, Belgija se mogla ozbiljno uključiti u borbu za svako od odličja pa s njom svakako treba računati u godinama koje dolaze.