Samo su bodovi važni

Hrv Mex 190119 2U utakmici kakve im najmanje odgovaraju, hrvatski hokejaši svladali su nedoraslu momčad Meksika s 3:0 čime su ostali u trci za prvo mjesto. Premda su poveli već početkom druge minute, domaći su se uljuljkali spoznajom da igraju s protivnikom od kojeg je gotovo nemoguće izgubiti. Za razliku od prethodne utakmice protiv Belgije u kojoj su pobjedu osigurali zgodicima s igračem više, Hrvati su protiv Meksika bili slabo učinkoviti propustivši čak četiri prilike s igračem više u prvih dvadeset minuta. Domaći su početkom druge trećine povećali prednost pogotkom iz šestog igrača više. Unatoč velikoj premoći i još nekoliko protivničkih isključenja, omjer se do kraja trećine nije mijenjao. Hrvatska je sredinom posljednje dionice susreta otišla na tri razlike i tu je stala. Meksiko nije bio u stanju postići nijedan pogodak, a Hrvatima je ostalo pripremiti se za odluku u posljednjem danu turnira.

Hrvatska 14 min

Meksiko: de la Vega, Garcia del Valle - Riveroll, Colon, Alvarez, Apud, Urbano - Hagerman, Matsubara, Linares, Ramos, Mendez - Ortiz, Cruz, Rovalo, Rosales, Esteban. Izbornik: de la Garma

Hrvatska: Troha, Goršić - Trstenjak, Kramarić L., Zanoff, Šutevski, Burazin - Dobrić, Babić R., Selitaj, Čanić, Paulović - Joja, Babić K., Kozina, Kramarić N., Hanžek - Belina, Đerek, Vuglač, Polonijo, Rakar. Izbornik: Kolombo

Srbija je protiv Belgije trebala pokazati da li je uvjerljiva pobjeda nad Hrvatskom bila samo slučajnost ili znak kvalitete momčadi koju je Perowne doveo u Zagreb. Srbima je bilo lakše ući u ovu utakmicu jer su znali da ih ni poraz od Belgijanaca ne bi izbacio iz trke za zlato, ali bi u tom slučaju trebali pobjedu protiv Nizozemske u zadnjem kolu. Na drugoj strani, Belgijanci su još uvijek bili pod dojmom tijesnog poraza od Hrvatske koji ih je udaljio od medalje. Prvih dvadeset minuta proteklo je u ravnopravnoj igri bez pogodaka. Srbija je u nastavku susreta "ubacila u višu brzinu" što se odrazilo na igri, ali i na rezultatu. Srbi su sredinom trećine poveli, a u završnici s još dva zgoditka praktički osigurali bodove. Belgija se otvorila u zadnjoj trećini no nije uspjela ništa napraviti prije nego što joj je Srbija još dvaput zatresla mrežu. Belgijanci su stigli postići samo počasni pogodak za konačnih 5:1, a u posljednjem kolu protiv Meksika mogu potvrditi još jedno četvrto mjesto. Srbija će u zadnjem kolu protiv Nizozemske tražiti bod koji je vodi u diviziju IIA.

Nizozemci su protiv Izraela krenuli žestoko no unatoč izrazitoj premoći nisu uspjeli svladati protivničkog vratara prije posljednje minute prve trećine. Nastavak susreta donio je isti odnos snaga, ali i daleko bolju učinkovitost nizozemskih napadača. Izraelski vratar je za 12 minute igre čak četiri puta morao vaditi pak iz mreže. Izraelci su prvi pogodak postigli tek u završnici druge trećine. Na početku trećeg dijela susreta momčad s Bliskog istoka smanjuje zaostatak no Nizozemci nisu dopustili bilo kakvo iznenađenje. Odgovorili su sa po jednim zgoditkom u prvom i jednim u drugom dijelu trećine. Izrael je u zadnjim sekundama dvoboja smanjio na konačnih 7:3. Nizozemska je osigurala treće mjesto, a za srebrnu medalju joj zadnjeg dana turnira treba pobjeda od barem 5:0 protiv Srbije dok bi joj rezultat 11:0 i veći donio prvo mjesto i povratak u viši razred natjecanja. Hrvati će svakako navijati za Nizozemce koji bi i minimalnom pobjedom u 60 minuta dali Hrvatskoj priliku da pobjedom nad Izraelom u 60 minuta ugrabi zlatno odličje. Izraelci su osigurali opstanak, a hoće li biti peti ili čak četvrti ovisi o ishodu utakmice između Belgije i Meksika. Prošle godine su Meksikanci "iznenadili" Belgiju i gurnuli Tursku u diviziju III. Ovog puta nitko treći ne može nastradati, a u slučaju pobjede Meksika nad Belgijom s tri ili četiri pogotka razlike, Izraelci će osvojiti četvrto mjesto i prije dvoboja protiv Hrvatske.

Hrvatska je protiv Meksika isklizala u punom sastavu. Budući da se protivnika poput Meksika nije očekivao preveliki otpor, sve su četiri navale bile spremne za igru u svojim izvornim sastavima. U obrani je došlo do rošade između trećeg i četvrtog braničkog para. Joja je prešao ka Karlu Babiću u treći par dok se Belina pridružio Đereku u četvrtoj postavi. Unatoč običaju koji se održava već godinama, pričuvni vratar Goršić nije dobio priliku za nastup pa je između vratnica i dalje bio Troha. Hrvati su godinu dana ranije u Beogradu svladali Meksiko s 5:2, ali su Meksikanci još u 30. minuti držali neodlučeno pa su u taboru domaćih puhali i na hladno. Na drugoj strani, Meksiko je doputovao sa samo 15 igrača i dvojicom vratara. Većina igrača je imala iskustva sa svjetskih prvenstava, a nekolicina je nastupala ili još nastupa u nekoj od brojnih nižerazrednih sjevernoameričkih liga.

Tek što je utakmica počela, Hrvati su došli u vodstvo. Igrala se druga minuta kad se Paulović izborio za pak iza meksičkih vrata i predao ga Čaniću. Napadač "crvenih" je krenuo uz ogradu po desnom krilu i vratio pak na plavu liniju za Dobrića. Hrvatski branič spustio je pak u desni kut do Paulovića. "Crvena osmica" je krenuo unatrag uz ogradu i potom skrenuo u sredinu. Obišao je dvojicu "bijelih" i potom iz neposredne blizine svladao de la Vegu. Bio je to sjajan početak hrvatske reprezentacije. Meksički vratar se na iskušenju našao i minutu kasnije kad je obranio udarac Polonija slijeva. Gosti su uzvratili pokušajem Apuda s desnog krila no Troha je bio na mjestu.

Hrvatska je preuzela inicijativu tijekom koje je uputila par udaraca prema vratima no čuvar vrata "bijelih" nije imao poteškoća pri intervenciji. Većina pokušaja domaćih završavala je u bloku ili pred vrata. Prekršaj Estebana u šestoj minuti dao je Hrvatskoj priliku za povećanje vodstva. Domaći nisu imali poteškoća s držanjem paka u napadačkoj trećini, ali jesu sa svim drugim čimbenicima igre s igračem više. Dodavanja su bila spora i u dobroj mjeri neprecizna. Ako bi i bila upućena kamo treba, onda bi došlo do poteškoća u prijemu paka. Raspored igrača nije bio u skladu s onim što se igralo, a zapravo je bilo teško pogoditi koji bi od hrvatskih igrača trebao izvesti udarac. Ukratko, postavljalo se pitanje jesu li i kako Hrvati uopće vježbali igrača više na pripremama?

Srećom po "crvene", kad se kazna za meksičkog napadača približila kraju, Colon je izbio palicu Hanžeku, a kad je napadač domaćih posegnuo za njom, Meksikanac ju je pogurnuo dalje od njega za što je smjesta kažnjen s dvije minute. Hrvatska je dobila novu priliku za povećanje vodstva. Selitaj je u devetoj minuti tukao sdesna no vratar "bijelih" bio je na mjestu. Na trenutak smo pomislili da će "crveni" nastaviti s pritiskom koji će dovesti do pogotka. Međutim, uslijedio je niz sporih dodavanja od kojih nijedno nije vodilo prema mogućem udarcu na vrata. Tek kad se isključeni Meksikanac počeo spremati na povratak u igru, Luka Kramarić je iz sredine pucao u blok, a Šutevski je odbijenim pakom pogodio stativu.

Tek što su se snage na ledu izjednačile, na klupu za kažnjene morao je poći Alvarez. Bilo je to treće uzastopno isključenje meksičkih igrača. Ovog puta smo zabilježili pokušaj Čanića u 11. minuti s desne strane, a pred kraj kazne i udarac Luke Kramarića s plave linije. Na žalost, nismo primjetili nikakvu promjenu u odnosu na prethodna dva pokušaja. U dodavanjima hrvatskih igrača nije bilo nikakve ideje osim poslati pak prvom do sebe, a dalje što bude. Gotovo da nije bilo izmjena mjesta igrača, a hrvatska klupa nija ni pokušala dati priliku nekoj drugoj postavi izuzev unaprijed određene dvije koje su punih šest minuta obigravale oko protivničke trećine bez da su ijednom "rastegli" protivničkog čuvara mreže.

Domaći su zadržali inicijativu no na iduću priliku trebalo je pričekati do 13. minute kad je Nikola Kramarić opalio iz sredine no de la Vega se nije dao iznenaditi. Minutu kasnije, Dobrić izvodi slalom kroz postavu gostiju i svoj prodor završava udarcem iz sredine pokazujući koliko bi bio korisniji reprezentaciji u svojoj pravoj ulozi napadača. Nakon ove akcije uslijedilo je zatišje tijekom kojeg su domaći pokazivali koliko su zapravo neuigrani i nemoćni nametnuti se nedoraslom protivniku koji se već bio pomirio s ispadanjem u diviziju III. Tek u 16. minuti bilježimo dva udarca iz sredine Luke Kramarića i Dobrića. Četiri minute prije kraja trećine prekršaj ponovo pravil Alvarez, a de la Vega je morao napustiti igru zbog neispravne kacige pa je na led stao Garcia del Valle.

Prvu prigodu imao je Linares u 17. minuti kad je blokirao udarac s plave linije i pohitao u protunapad. Pucao je bekhendom iz blizine no pak je otklizao pokraj gola. U preostalom dijelu kazne za goste, Hrvati su još jednom pokazali da nemaju nikakvu zamisao kako odigrati s igračem više. Beskrajna dodavanja između kojih svaki igrač "carini" pak sve dok se protivnik ne postavi u obrambeni položaj nisu vodila nikamo. Budući da se zorno sjećamo akcija koje su u Koreji i Beogradu predstavljale zagonetku za protivničke obrane, poput dijagonale iz desnog kuta za desnog pucača na vrhu lijevog kruga, ostaje nedoumica zašto je stručni stožer "zaboravio" na akcije koje su i protiv jačih suparnika od Meksika učinkovito izvodili isti igrači koji su nastupili u Zagrebu?

U posljednjoj minuti prve trećine Hrvatska je stvorila još dvije prilike. Selitaj je dobro pucao s lijeve strane, a malo kasnije se Burazin našao pred vratima no nije mu pošlo za rukom poslati pak u mrežu. U zadnjim trenucima pred odlazak na odmor, prekršaj pravi Selitaj. Prvih dvadeset minuta predstavljalo je pravo razočaranje za navijače domaćih. Momčad koja je dva dana prije početka prvenstva izgubila s 3:2 od na brzinu skupljenog sastava hrvatskih juniora koji nisu pronašli mjesto u reprezentaciji, gubila je nakon prve trećine sa samo 1:0 premda je čak osam minuta odigrala s igračem manje. Bolje ilustracije posla kojeg je stručni stožer napravio u psihičkoj i pripremi napadačkih akcija sa i bez igrača više, doista ne treba.

Meksiko je u nastavak susreta ušao s igračem više još iz prethodne trećine. Gosti su uputili jedan udarac kojeg je Troha ukrotio "skokom" pred svojim vratima, a malo kasnije Cruz je grubim naletom na Čanića zaslužio dvije minute i disciplinsku kaznu zbog naleta na glavu protivnika. Zanoff je u 22. minuti zaprijetio dobrim udarcem sdesna no potom su Meksikanci održali ravnotežu u igri četvorice protiv četvorice sve do prekršaja Apuda tri sekunde prije nego što će se u igru vratiti Selitaj. Drugim riječima, Hrvatska je imala buli u napadačkoj trećini nakon kojeg će pedesetak sekundi imati čak dvojicu igrača više.

Domaći su osvojili pak pa su pokušali smjesta zatresti mrežu, čak i prije nego što su zaigrali s petoricom protiv trojice. Uslijedilo je pedesetak sekundi međusobnog dodavanja "crvenih" unaokolo po trećini bez vidljivog plana za završetak akcije. Nije onda ni čudno da Hrvati nisu ozbiljnije zaprijetili protivničkim vratima prije nego što su "bijeli" zaigrali s četvoricom igrača. Luka Kramarić je u 23. minuti opalio s plave linije, a odbijeni pak u lijevom kutu prihvaća Selitaj koji ga daje uz ogradu do Paulovića, a napadač "crvenih" vraća na plavu liniju Luki Kramariću. Kapetan domaćih spušta pak Pauloviću koji ga odmah prosljeđuje u lijevi kut do Selitaja. Napadač domaćih pomaknuo se prema plavoj liniji te uposlio Dobrića u sredini koji udarcem iz prve pogađa mrežu. Sudačka trojka u ovoj je akciji zakinula Paulovića za asistenciju.

Dvije minute kasnije u odličnoj se prilici našao Rakar kad je pucao iz neposredne blizine no de la Vega je bio na mjestu. U nastavku napada, prekršaj pravi Riveroll pa su "crveni" ponovo imali igrača više. Idućih četrdesetak sekundi domaći nisu ništa napravili s igračem više, ali je zato prekršaj napravio Urbano. U takvim slučajevima momčadi u pravilu "predaju" pak protivniku kako bi sudac zaustavio igru pa da se što dulje igra s petoricom protiv trojice. Naši hokejaši očigledno nisu bili upoznati s ovim običajem pa su izgubili još dvadesetak sekundi u neučinkovitom dodavanju unaokolo protivničke obrane sve do Meksikanci nisu došli u posjed paka. Hrvatska se klupa odlučila uključiti u utakmicu pa je pozvala pola minute predaha.

Domaći su isprva djelovali opasnije i u kratkom su razdoblju uputili dva udarca prema meksičkim vratima. Gosti su potom ispucali pak iz trećine, a dok su se vratili, kazna za Riverolla je već isticala. Srećom po "crvene", upravo je u tom trenutku prekršaj napravio Ortiz pa je Hrvatska još punu minutu imala dvojicu igrača više. Domaći nisu bili ništa učinkovitiji ni u idućoj minuti. Selitaj je u 29. minuti iz desnog kuta pronašao Trstenjaka u sredini koji skreće pak prema vratima no de la Vega je bio na mjestu. Malo kasnije Dobrić tuče iz sredine, ali također bez uspjeha. Uskoro se u igru vratio Urbano no "crveni" su još uvijek imali minutu s igračem više. Premda su Hrvati uputili par udaraca prema vratima, nije im pošlo za rukom izigrati protivničku obranu. Povratak Ortiza u igru označio je kraj razdoblja tijekom kojeg je Hrvatska još jednom podbacila u igri s igračem više.

Ohrabreni neočekivano uspješnom igrom s igračima manje, Meksikanci su u punom sastavu neko vrijeme uspješno "gušili" protivničku igru. Hrvatima je trebalo neko vrijeme da se opet vrate u napad no pravih prigoda i dalje nije bilo. Tek u 33. minuti bilježimo akciju Selitaja koji je već bio zaobišao vratara no njegov bekhend iskosa s desne strane nije bio precizan. U nastavku napada Selitaj tuče iz neposredne blizine, ali de la Vega sjajnom reakcijom spašava svoju mrežu. Nakon to ga je došlo do naguravanja pred vratima koje je preraslo u hrvački obračun. Kad su suci rastavili borce, saznali smo i kazne. Hagerman je dobio dvije minute i disciplinsku kaznu zbog naleta s leđa, a Ramos i Dobrić zbog obračuna. Hrvatska je u 34. minuti ponovo imala igrača više.

U idućih pedesetak sekundi vidjeli smo bijeg Linaresa kojeg je u posljednjem trenutku osujetio Trstenjak i isključenje Hanžeka koji je u naguravanju s Ortizom pred golom Meksika izvukao kraći kraj. Hrvatski napadač je gurnut na led, a u padu je zahvatio protivničku palicu što je sudac na opće iznenađenje proglasio "držanjem palice". U igri četvorice protiv četvorice nije bilo previše uzbuđenja, a kad su ostali s igračem više, "bijeli" su u 36. minuti zaprijetili udarcem Dunna s lijeve strane. Nakon izjednačenja snaga na ledu, nije bilo gotovo ničega vrijedno spomena do kraja trećine. Tek u 40. minuti bilježimo udarac Joje s plave linije, nakon čega Burazin iz neposredne blizine šalje odbijanac preko gola.

Hrvatska je u drugoj trećini udvostručila svoju prednost iz prvih dvadeset minuta, ali nitko nije mogao biti zadovoljan igrom. Momčad koja je još uvijek bila u trci za prvo mjesto, mučila se protiv malobrojnih i već ispalih Meksikanaca koji zapravo ne pripadaju ni u ovaj razred svjetskog hokeja. Umjesto da nametnu svoj način igre, Hrvati su se spustili na protivničku razinu pa nisu bili u stanju ni iskoristiti dvije prilike s dvojicom igrača više. Čak je i prvi vratar Troha, morao ostati u igri, jer se pri ovakvom omjeru ništa nije smjelo riskirati. Ostala je nada da ćemo barem u trećoj trećini vidjeti nešto bolju izvedbu "crvenih".

Gosti su u 41. minuti prvi zaprijetili udarcem Ramosa iz sredine. Malo kasnije, prekršaj Selitaja ostavlja Hrvatsku s igračem manje. "Moćni" Meksiko nije uspio ništa napraviti s brojčanom prednosti pa ni uputiti udarac prema vratima. Čim su se snage izjednačile, Nikola Kramarić je uposlio Hanžeka koji se probija kroz obranu "bijelih" no pak je ipak postao de la Veginim plijenom. Bio je to znak za početak ofanzive domaćih koja je napokon trebala slomiti otpor Meksikanaca. Renato Babić se u 44. minuti prvi odvažio opaliti s lijeve strane nakon čega je počeo "ringišpil" u trećini gostiju.

Međutim, uskoro se ispostavilo da osim kretanja unaokolo, domaći nemaju neku posebnu ideju kako završiti akciju. Išao je pak u jednom, pa u drugom smjeru, mijenjali su igrači mjesta, samo udarca nije bilo. Tek u 45. minuti ponovo odgovornost preuzima Renato Babić, ali ni ovaj pokušaj izvana nije doveo do pogotka. Pritisak domaćih se nastavio pa je Šutevski u 46. minuti pokušao iznenaditi de la Vegu udarcem iskosa s desne strane. Vratar "bijelih" je potom skupio još jednu obranu, a u nastavku akcije Šutevski od iza gola pronalazi Zanoffa pred vratima. De la Vega je i ovog puta bio na visini zadatka obranivši udarac iz neposredne blizine.

Naleti domaćih doveli su i do prekršaja Apuda u 47. minuti. Budući da su domaći bili u posjedu paka, igralo se s isključenjem sa zadrško. Troha je prepustio svoje mjesto šestom igraču. Imala je Hrvatska minutu i pol šestoricu protiv petorice no nije uspjela uputiti udarac prema vratima. Jednako tako ni "bijelima" nije polazilo za rukom osvojiti pak. Naposljetku je Zanoff poslao pak po lijevom krilu do Burazina koji ulazi u napadačku trećinu. Napadač "crvenih" potom vraća pak uz ogradu do Selitaja koji ga je proslijedio Luki Kramariću na plavoj liniji. Kapetan domaćih krenuo je u prodor kroz napadačku trećinu te udarcem iz sredine svladao čuvara mreže "bijelih".

Ovaj je pogodak otklonio svaku dvojbu oko ishoda što je dodatno unazadilo kvalitetu igre. Obje su momčadi klizale amo tamo u ne odviše jakom tempu s pokojim dalekometnim pokušajem u čemu su prednjačili domaći. Hrvati su potom ipak krenuli energičnije prema završnici utakmice. Premjestili su igru u napadačku trećinu pa su se Meksikanci odupirali klizanjem i zabranjenim ispucavanjima. Kad je izbornik "bijelih" osjetio da su njegovi igrači na izmaku energije, u 53. minuti je pozvao pola minute predaha. Hrvatska je nastavila s neučinkovitim pritiskom u kojem se igralo u napadačkoj trećini, ali bez udarca. Prekršaj Hagermana u 54. minuti dao je domaćima priliku za još jedan pogodak.

Hrvatska je još jednom odigrala loše s igračem više. Ponovo smo vidjeli dodavanja koja su sama sebi svrhom, a rijetki udarci su završavali u bloku ili pokraj vrata. "Crveni" su zadržali inicijativu i nakon izjednačenja snaga na ledu. Međutim, u 56. minuti Cruz siječe dodavanje domaćih na plavoj liniji i juri sam prema vratima no Troha je i iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Minutu kasnije, Vuglač prekršajem zaustavlja meksički protunapad pa su gosti dobili priliku za počasni pogodak. Meksikanci, po očekivanju, nisu bili u stanju zaprijetiti hrvatskim vratima pa su nakon protekle minute posegnuli za grubostima. Sudac je pustio jedan, pa drugi pa treći nalet, ali je konačno u 58. minuti morao suditi nabijanje na ogradu Cruzu. Na žalost, Zanoff se nije suzdržao pa je naletio na Cruza zbog čega su obojica morali na klupe za kažnjene.

Meksiko nije ništa učinio do kraja brojčane prednosti, a kad su se snage ponovo izjednačile, domaći su stvorili svoje posljednje prilike na utakmici. Trstenjak je u 59. minuti gađao iz sredine, a malo kasnije svoj je udarac slijeva iskušao i Burazin. U zadnjoj minuti Čanić iz desnog kuta pronalazi Paulovića pred vratima koji skreće pak no de la Vega je bio na mjestu. Malo kasnije, prekršaj Polonija daje posljednju priliku Meksikancima za pogodak. Hrvatima nije bilo na kraj pameti uskratiti Trohi još jednu "čistu mrežu" pa su se dodatno potrudili zaštititi svoja vrata sve do završetka dvoboja.

Hrvatska je razočarala izvedbom protiv Meksika pobjedivši nedoraslog protivnika sa samo 3:0 premda je omjer udaraca iznosio 40:9. Ova utakmica iznijela je na vidjelo zabludu u kojoj se stručni stožer reprezentacije nalazi već nekoliko godina. Zbog ničim opravdanog nepovjerenja u braniče, uporno se vrsne napadače premješta u obranu čime se malo dobija na čvrstoći obrane, ali značajno gubi u kreativnosti napadačkih akcija. Budući da se, za razliku od Slovenaca, hrvatski mladi reprezentativci ne okupljaju ni prije, niti tijekom sezone, budući da već dvije godine nema ni pripremnih utakmica, ne možemo računati na bilo kakvu uigranost napadačkih trojki. Drugim riječima, moramo se oslanjati na pojedinačne kvalitete igrača u napadu. Posljedično, trpi napad što se zorno pokazalo ne samo protiv nemoćnog suparnika poput Meksika, nego i protiv moćne Srbije. Hrvatska je s tri boda prešla još jednu prepreku no sada više ne može ništa učiniti nego navijati za Nizozemsku koja nema nikakav drugi motiv u utakmici protiv Srbije nego onaj običan, sportski, koji tjera sportaša da u svakoj utakmici ide na pobjedu.