Prvenstvo Hrvatske

"Veprovi" iskoristili priliku

S Zag Mla 131202Hokejaši Zagreba dočekali su Mladost na početku drugog dijela prvenstva s tri boda zaostatka. Samo je čista pobjeda otvarala mogućnost "veprovima" da se izjednače s mladostašima i otvore mrtvu trku sve do kraja redovnog dijela prvenstva. Zagrebaši su bolje otvorili susret i s dva pogotka u 14 minuta došli do željene prednosti. "Mamuti" su, s druge strane, odigrali slabo pa ih je pogodak kojeg su postigli do kraja prve trećine doveo u bolji položaj nego što su to prikazanom igrom zaslužili. Drugih dvadeset minuta je prošlo bez pogodaka uz niz pogrešaka s obje strane. U trećoj dionici utakmice Zagreb je dva puta povećavao svoju prednost samo da bi se mladostaši dva puta vraćali. Mladost se razbudila u završnici, ali prekasno da bi ugrozili slavlje "veprova".

KHL Zagreb - KHL Mladost 4:3 (2:1, 0:0, 2:2)

Sastavi:

Zagreb: Valenčić - Jačmenjak, Škrapec, Grozaj, Blagus, Šišeta - Šprljan, Srketić, Novotny, Janković, Kaleb - Cerinski, Videk, Novak, Jarčov F., Stančić - Miličić. Trener: Pichonsky

Mladost: Štimac-Rojtinić, Krpes I. - Tadić, Zelić, Mirić, Grahovar, Lovrenčić - Smerdelj F., Trstenjak N., Kučera, Smerdelj M., Čunko T. - Ivšac, Ljubić, Trstenjak P., Novak, Čunko M. - Smolec, Szabo, Krpes M. Trener: Bregant

"Veprovi" su predvodili poredak hrvatskog prvenstva u većem dijelu sezone, no porazom od Mladosti u sedmom kolu prepustili su vodstvo mladostašima. Poslije tri kola i jednog ispuštenog boda u dvoboju s "medvjedima", zagrebaši su bili spremni nadoknaditi zaostatak. Od redovitijih igrača iz postave su izostali Vujinović, Slade, Banjad, Luka Jarčov i Kalauz. Nije bilo ni pričuvnog vratara Perojevića. Moramo priznati da bi željeli vidjeti povratak odredbe po kojoj bi u seniorskom prvenstvu Hrvatske momčadi morale imati dvojicu vratara na raspolaganju. Takva odredbu vidimo kao razliku između amaterskog sporta i rekreacije. Mladostaši su bili u punijem sastavu u kojem od standardnijih hokejaša nije bilo Kopajtića i Franjkovića.

U zadnja dva dvoboja Mladost je pronašla način kako usporiti i omekšati izvedbu mlađih i spremnijih hokejaša Zagreba što joj je pomoglo izboriti dvije pobjede. Prve minute utakmice pokazale su kako su "veprovi" prevladali ovu taktiku mladostaša i nametnuli bržu i čvršću igru. Više klizanja i igre na tijelo nije donijelo i više prigoda. Tu i tamo bi netko puknuo prema golu, a u vodstvo su prvi došli hokejaši Zagreba. Blagus je prošao po desnoj strani i uposlio Šišetu u sredini koji ne previše jakim udarcem "probija" vratara Štimca-Rojtinića.

Primljeni pogodak je potaknuo "mamute" na aktivniju igru prema naprijed. Miro Smerdelj je u dva navrata snažnim udarcima natjerao vratara Valenčića da se dobro potrudi u obavljanju svog zadatka. Došla je i jedanaesta minuta u kojoj Petar Trstenjak pronalazi Novaka pred golom koji ne uspijeva iz neposredne blizine ugurati pločicu u mrežu. Dvije minute kasnije, na klupu za kažnjene sjeda Mirić.

Promijenjeni omjer snaga na ledu prvi su mogli iskoristiti "mamuti". Nikša Trstenjak je otklizao iza Zagrebovog gola, uposlio Novaka u sredini, no Valenčić je opet bio na mjestu. U 14. minuti "veprovi" povisuju prednost. Grozaj je uklizao u napadačku trećinu, ostavio pak iza sebe za Jačmenjaka koji udarcem iz zgloba pogađa rašlje pokrivenog vratara Mladosti. Zagrebaši su osjetili priliku pa u idućim minutama gledamo prigode Kaleba i Novotnog, no rezultat se nije promijenio.

Jedini raspoloženi napadač "žutih" u prvoj trećini, Miro Smerdelj, u 16. minuti je namjestio ciljnik i topovskim udarcem s lijeve strane zakucao pločicu u rašlje. Dvije minute kasnije prekršaj čini Škrapec. "Mamuti" su dobili priliku za puni povratak u utakmicu. Petar Trstenjak je pucao iskosa s desne strane, Valenčić kratko odbija, ali Novak nije pogodio mrežu. U prvih dvadeset minuta Zagreb je pokazao više u svakom pogledu. Mladostaši su pokazivali želju, ali izvedba je bila ispod njihove uobičajene razine.

Nastavak susreta započeo je Tadić udarcem s plave linije kojeg Valenčić brani. U drugoj minuti na klupuza kažnjene sjeda Jačmenjak. "Žuti" su preselili igru u protivničku trećinu, no jedini igrači koji su se odvažili na udarac bili su braniči Trstenjak i Tadić. Napadači su previše i neprecizno dodavali jedan drugom, no sve je to bilo uzalud protiv raspoloženog Valenčića i organizirane Zagrebove obrane.

Nikša Trstenjak nastavio je s udarcim iz daljine i poslije izjednačenja omjera snaga na ledu, ali s istim rezultatom. Zagrebaši uzvraćaju preko Stančića, a u 26. minuti prekršaj čini Filip Jarčov. Napori "žutih" ostali su ograničeni na udarac Mira Smerdelja s plave linije. Na početku 29. minute poslije prekršaja Zelića s igračem više ostao je Zagreb. Kao i kod prošlog prekršaja "mamuta", prvu priliku imali su brojčano slabiji mladostaši. Miro Smerdelj je uposlio Nikšu Trstenjaka u sredini, ali Valenčić se nije dao iznenaditi.

Pravu ofanzivu Zagreb je počeo tek po povratku braniča Mladosti u igru. Cerinski je tukao s plave linije, a nešto kasnije Novotny se probija pred gol, no vratar Mladosti je bio siguran. Najveću priliku ipak je imao Škrapec kada ga je Jačmenjak proigrao na lijevoj strani. Snažni udarac mladog braniča "veprova" Štimac-Rojtinić je zaustavio sjajnom obranom. Nalete "plavih" prekidaju prvo Lovrenčić, a potom i Zelić udarcima iz daljine, no vratar Zagreb je u oba slučaja zaštitio svoja vrata.

U 36. minuti Grozaj tuče s desna, čuvar mreže "žutih" je na mjestu. U istoj minuti na klupu za kažnjene odlazi Ljubić. "Veprovi" se nisu istaknuli s igračem više, ali su zato mladostaši u dva navrata mogli doći do izjednačenja. Mirić je izveo samostalni prodor i pucao prema golu s čovjekom na leđima, a u istoj minuti i Tadić gađa s lijeve strane, ali promjene rezultata nema. U završnici druge trećine suparnici su se raspucali.

Prvo su "veprovi" izveli protunapad dvojice na jednoga u kojem Novotny upošljava Kaleba koji tuče s lijeve strane, ali pak ne prolazi pokraj čuvara mreže Mladosti. Slijedi odgovor mladostaša. Prvo Miro Smerdelj, a u nastavku akcije Kučera pokušavaju  poravnati, ali bez uspjeha. Trećinu su ipak dovršili "plavi". Blagus gađa iz sredine, Štimac-Rojtinić brani. Akcija teče dalje. Sada Grozaj puca s istog mjesta, ali vratar "žutih" još jednom odličnom obranom spašava mrežu svoje momčadi. Na kraju je gađao i Jačmenjak s plave, no Štimac-Rojtinić je bio na mjestu.

Drugih dvadeset minuta završilo je bez pogodaka, ali ne zbog premalo pokušaja. Obje momčadi su imale svoje prilike no vratari su dohvatili "radnu temperaturu" dok su napadači svoje "ubojite palice" negdje zagubili. Zagreb je i dalje djelovao kao konkretnija momčad dok su u redovima Mladosti samo pojedinci djelovali da su "u utakmici". Na samom početku posljednje trećine činilo se da smo dobili odgovor na pitanje o pobjedniku.

Blagus je u 41. minuti tukao iz sredine, vratar Mladosti odbija pločicu, ali samo do Grozaja koji je iz neposredne blizine ubacuje u nebranjeni dio mreže. Navijači "plavih" još nisu prestali komentirati treći pogodak svojih ljubimaca kada je Mladost smanjila zaostatak. Miro Smerdelj prolazi po desnoj strani i šalje pak nalijevo do Tomislava Čunka koji udarcem iz prve hvata Valenčiča u promjeni strane i pogađa nebranjeni dio mreže. Stvari su se vratile gdje su i bile po završetku prvih dvadeset minuta.

Sad su se obje momčadi raspucale. Jarčov već u 43. minuti tuče iz sredine, ali ne pogađa. Minutu kasnije Mario Čunko pokušava bekhendom iznenaditi Valenčića, ali bez uspjeha. Tadić se sasvim približio protivničkim vratima, ali ni on nije uspio poravnati. Srketić je odgovorio udarcem s lijeve strane, a onda u 45. minuti Mladost stvara veliku priliku. Tomislav Čunko je dugim dodavanjem "izbacio" Kučeru u protunapad no Valenčić je iz tog dvoboja izašao kao pobjednik.

Zagreb je uzvratio u istoj minuti udarcem Novotnog, a nešto kasnije u prilici se našao i Šišeta. U 47. minuti Novak pokušava s lijeve strane, a minutu kasnije Štimac-Rojtinić morao je po četvrti put vaditi pločicu iz mreže. Bila je to samostalna akcija Škrapeca koji se probio kroz sredinu i ne odviše jakim bekhendom pogodio mrežu. Sada su "veprovi" došli na prag pobjede. Deset minuta prije kraja Jarčov tuče s plave, vratar Mladosti brani, a koju sekundu kasnije na klupu za kažnjene odlazi Grozaj.

Sad su se mladostaši trgnuli. Okružili su postavu Zagreba i počeli s neprekidnom paljbom prema golu. Prvo je Miro Smerdelj s mjesta iza gola pronašao Marija Čunka pred golom, no Valenčić je bio spreman. Petar Trstenjak gađa sdesna, bez uspjeha. Njegov brat Nikša tuče s plave linije, Valenčić je opet na mjestu. Grozaj se vraća u igru, no "žuti" zadržavaju napadački zamah. Tomislav Čunko šalje projektil s plave, ali čuvar mreže Zagreba se nije dao iznenaditi.

Škrapec je u 54. minuti pokušao ponoviti izvedbu od prije šest minuta, ali ovog puta je Štimac-Rojtinić bio uspješniji. U istoj minuti, Mladost dolazi na gol zaostatka. Petar Trstenjak se našao na desnoj strani i ubacio pak u sredinu odakle Nikša Trstenjak snažnim udarcem pogađa rašlje. Hoće li Mladost preokrenuti rezultat? Čini se da neće. Šišeta koristi pogrešku mladostaša i bježi sam prema golu. Koju sekundu prije nego što će obići Štimca-Rojtinića i ubaciti pak u mrežu, glavni sudac podiže ruku. Pak je u mreži, no sudac širi ruke i poništava gol?

Prekršaj je dosuđen Grozaju zbog ometanja. No, zašto sudac onda nije zazviždao prije nego što je Šišeta postigao pogodak. Držeći ruku u zraku dok igrač Zagreba vodi pločicu, sudac je ostavio dojam da je dosudio prekršaj Mladosti sa zadrškom. Ova odluka razgnjevila je "veprove", ponajprije Grozaja koji usporedno s igranjem u Zagrebu u svojstvu linijskog suca sudi utakmice seniora, juniora i mlađih juniora. Kapetan Jačmenjak (također sudac, pretežito mlađim kategorijama) također se nije mogao tek tako složiti s ovom odlukom.

Naposljetku su "veprovi" prihvatili ovu odluku i nastavili utakmicu. Tko zna kako bi se i bi li uopće završila ova utakmica da samo sedam sekundi kasnije prekršaj nije dosuđen Tadiću. U igri četvorice protiv četvorice bolje su se snašli mladostaši. Novak je izašao sam pred Valenčića, no mladi vratar "veprova" je ponovo bio uspješniji. Uslijedila je dalekometna paljba Ljubića i Nikše Trstenjaka, ali bez učinka. Šišeta je tri minute prije kraja izašao pred protivnički gol i donio malo predaha svojoj obrani, a prije povratka isključenih igrača još je Miro Smerdelj stigao opaliti prema golu.

Posljednje pokušaje "žutih" bilježimo minuti prije kraja kada Mirić tuče u dva navrata, a sama završnica pripala je "veprovima". Škrapec je pucao s lijeve strane, a malo kasnije Jačmenjak tuče s plave linije. Mladost je u posljednjoj minuti zaradila dvije kazne. Prvu zbog viška igrača na ledu pri pokušaju izlaska Štimca-Rojtinića s leda, a u posljednjoj sekundi kaznu za statistiku zaradio je i Tadić. Šišeta je bio posljednji izvođač udarca na utakmici koju je Zagreb na kraju dobio s 4:3.

"Veprovi" su se bodovno izjednačili s mladostašima i dvije će momčadi u preostalih osam kola voditi mrtvu trku za prvo mjesto koje znači izbjegavanje Medveščakovih profesionalaca u polufinalu.