Prvenstvo Hrvatske

Bez "starca" nema udarca

PH2013Seniorsko prvenstvo Hrvatske u hokeju na ledu stajalo je gotovo mjesec dana zbog svjetskog juniorskog prvenstva. Teško da nam je potreban bolji pokazatelj stanja u kojem se nalazi hrvatski seniorski hokej kad se bez "mrežica" ne može odigrati ni jedno kolo seniorskog prvenstva. Dvanaesto kolo je "preskočeno" pa se po rasporedu igralo trinaesto. Mladost i Zagreb ušli su u međusobni dvoboj izjednačeni po bodovima no "mamuti" su s visokih 8:2 porazili zagrebaše i pokazali da im još nije mjesto na veteranskim haklovima. U Sisku je pred 400 navijača koji su zaslužili krov nad glavom Medveščak svladao Sisak sa 17:0.

KHL Mladost - KHL Zagreb 8:2 (2:0, 4:1, 2:1)

Zagreb 14 + 10 (Škrapec) min

Mladost: Štimac Rojtinić - Zelić, Tadić, Mirić, Novak M., Lovrenčić - Trstenjak N., Ljubić, Čunko T., Kopajtić, Čunko M. - Smolec, Ivšac, Kučera, Smerdelj M., Trstenjak P. Trener: Bregant

Zagreb: Valenčić - Škrapec, Jačmenjak, Grozaj, Blagus, Šišeta - Šprljan, Srketić, Novotny, Janković, Kaleb - Vujinović, Slade, Stančić, Miličić, Polašek - Jarčov F., Novak L. Trener: Pichonsky

Utakmica 13. kola između Mladosti i Zagreba bila je posebno zanimljiva obzirom na bodovnu izjednačenost protivnika koji su se u dosadašnjem tijeku prvenstva smjenjivali u vodstvu na ljestvici. Obzirom da prvo mjesto na kraju redovnog dijela natjecanja znači izbjegavanje pojačanog Medveščaka u polufinalu doigravanja jasno je zašto se i "mamuti" i "veprovi" bore za vrh. Zagreb je dobio prethodni susret i bodovi iz ovog dvoboja omogućili bi mladim zagrebašima da se vrate na prvo mjesto šest kola prije kraja i dođu u priliku zaigrati u finalu doigravanja po prvi put poslije 2004. godine. Na drugoj strani, Mladost, čije ime skriva činjenicu da je po prosjeku godina momčad najstarija u gradu, je htjela zadržati primat u amaterskom hrvatskom hokeju pa je i mladostašima ovaj susret bio poseban.

Pričuvnog vratara nije imala nijedna momčad što smatramo neprihvatljivim ponašanjem. Uz svo razumijevanje stanja u hrvatskom hokeju, otkako je ukinuta obaveza prijave dvojice vratara za utakmice seniorskog prvenstva, klubovi se više ni ne trude održavati potreban broj vratara. Umjesto da pravila natjecanja u svim kategorijama potiču klubove na rad s vratarima i njihovo zadržavanje u hokeju, imamo cijela godišta u kojima imamo jednog, najviše dvojicu vratara u cijeloj Hrvatskoj. Dok bi normalno stanje predviđalo barem dvojicu seniorskih vratara uz dodatak juniora na mjesto trećeg čuvara mreže za svaki slučaj, poslije odlaska Vasiljevića u Englesku u seniorima tri zagrebačka kluba imamo samo dvojicu aktivnih seniorskih vratara, Filipeca i Krpesa. Štimac-Rojtinić, Perojević, Stebbings i Ružić su juniori, a za Zagrebovog mlađeg juniora Valenčića prošle je sezone pisano posebno pravilo kako bi mogao nastupati u seniorskoj konkurenciji.

Mladost je izvela pune tri postave u kojima od redovitih igrača nije bilo braniča Filipa Smerdelja te napadača Ivana Krpesa i Grahovara. Upada u oči izostanak većine juniorskih igrača, posebice onih izlaznog godišta. Igrači rođeni 1994. godine od iduće sezone postaju seniori, a u prvoj postavi nijedan od njih nije standardan izuzmemo li vratara Štimca-Rojtinića. Problem popunjavanja prve momčadi najboljim juniorima postoji već nekoliko godina u Mladosti. Juniori su posljednji put igrali u finalu doigravanja još 2008. godine, a posljednji igrači proizašli iz juniorskog pogona koji su postali standardni prvotimci su Nikša Trstenjak i Mario Čunko te od ove sezone Filip Zelić. Da nešto ne valja u postupku razvoja igrača iz nadarene djece u pouzdane prvotimce vidimo upravo iz primjera godišta 1994. koje je u mlađim kadetima i kadetima osvojilo tri od moguća četiri naslova, a da sada ne može dati nijednog standardnog braniča ili napadača. U klubu se sada okreću nekim mlađim, naslovima ovjenčanim godištima, ne uviđajući da će isti uzroci koji su "pokvarili" jedno godište, utjecati i na iduća, ako se rad s mlađim juniorima i juniorima ne podigne na višu razinu.

Zagreb u ovoj utakmici, od standardnijih igrača nije imao na raspolaganju Videka, Cerinskog, Banjada, Kalauza ni Luku Jarčova. "Veprovi" su ipak imali više od tri petorke u zapisniku, pri čemu je čak sedam igrača došlo iz juniorskog sastava. Iz navedenog slijedi Zagrebov specifičan problem. Kao što je poznato, zagrebaši su već niz godina najuspješniji hrvatski klub u mlađim kategorijama s više osvojenih naslova od svih drugih klubova zajedno. Međutim, navedeni uspjesi nikako se nisu prelili u seniorski sastav. Otkako su iznenađujuće ostali bez finala doigravanja 2005. godine zagrebaši su iz godine u godinu padali da bi samo dno dosegnuli u 2009. godini kada su praktički ostali bez seniorskog sastava. Od tada traje postepena obnova prvog sastava koji iz godine u godinu igra sve bolje što se posebice vidjelo u ovom prvenstvu. No, mladost koja sa sobom nosi polet, energiju, svježinu ima i jednu manu, nedostatak iskustva. "Veprovima" nedostaje nekolicina iskusnijih igrača uz koje bi mladi reprezentativci brže sazrijeli. Obzirom na stanje u hrvatskom hokeju i društvu općenito gdje se teško amaterski baviti sportom i zarađivati za život, postoji opasnost da Zagreb ostane momčad kojoj će uvijek trebati još "par godina da mladi stasaju".

"Mamuti" su udarili već u trećoj minuti. Srketiću je dosuđen prekršaj sa zadrškom, a Smerdelj i Petar Trstenjak su asistirali Kučeri za vodeći pogodak. Pola minute kasnije Zagreb dobija priliku za brzo izjednačenje uslijed prekršaja Kučere, no Mladost se uspjela obraniti. Na novi pogodak čekalo se do sredine trećine kada Tomislav Čunko povisuje prednost "žutih". Slično kao i kod prvog pogotka, zagrebaši su brzo poslije primljenog zgoditka ostali s igračem više nakon što je prekršaj učinio Nikša Trstenjak. Ni ovog puta "veprovi" nisu bili učinkoviti, a do kraja trećine morali su se i sami braniti s igračem manje nakon što je u 17. minuti isključen Škrapec. Zadatak im je bitno olakšao Mario Čunko svojim prekršajem samo 14 sekundi kasnije pa su momčadi igrale sa po četiri igrača na ledu.

U prvoj trećini mladostaši su imali više od igre no očekivalo se kako će vremenom izdržljivost "mamuta" padati što je trebalo omogućiti Zagrebu da uhvati priključak i vrati se u utakmicu. U 24. minuti na klupu za kažnjene odlazi Slade, no Mladost nije uspjela povećati razliku. Tri minute kasnije Šišeta dodaje Grozaju za prvi pogodak zagrebaša. Činilo se kako se plan "veprova" ostvaruje. No, dok se zadovoljstvo među igračima i navijačima Zagreba nije još ni stišalo, mladostaši su uzvratili udarac. Na dodavanje povratnika u sastav Kopajtića, mrežu Zagreba zatresao je Mario Čunko. Nisu se "bijeli" pravo ni snašli, a Valenčić je ponovo morao vaditi pločicu iz mreže. Akciju Novaka i Lovrenčića preciznim udarcem završava Mirić.

Prekršaj Polašeka u 32. minuti nije mogao doći u težem trenutku za Zagreb. Mladostaši su bili u naletu te su za manje od minute iskoristili brojčanu prednost postigavši peti zgoditak. Akciju Petra Trstenjaka i Kučere pogotkom je dovršio Smerdelj. Muke po "veprovima" nisu još bile gotove u drugoj trećini. Dvije minute prije odlaska na odmor Mirić pronalazi Novaka i prednost "crnih" sada iznosi nedostižnih pet pogodaka. "Mamute" nije zasmetalo ni isključenje Ljubića pola minute kasnije. Obranili su se do kraja trećine, a u posljednji dio susreta ući će s igračem manje.

Tridesetak sekundi nije bilo dovoljno Zagrebu za pogodak, no napadački zalet kojeg su uzeli na početku doveo ih je do zgoditka krajem 42. minute. Akciju Novotnog i Jankovića potonji završava udarcem u mrežu. Mala prigoda za podvig otvorila se zagrebašima dvije minute kasnije kad je na klupu za kažnjene sjeo Tadić. Da su "veprovi" u tom trenutku došli na zaostatak od tri pogotka možda bi u nekoj "ludoj završnici" i izborili produžetak, no iskusni mladostaši su se znali obraniti kad je bilo najvažnije. U 49. minuti isključen je Škrapec koji odmah dobija i disciplinsku kaznu zbog prigovora. Tu otprilike i završava priča o mogućem čudu. Kad je malo kasnije Janković ispucao pločicu izvan klizališta moglo se očekivati da će "mamuti" svoju prednost još i povećati.

Pola minute kasnije Smerdelj i Petar Trstenjak priređuju priliku Kučeri koji ne propušta pogoditi mrežu. Zagrebaši su izdržali preostalu kaznu za Jankovića, no napadački zamah mladostaša nisu mogli dugo držati pod kontrolom. U 54. minuti Mario Čunko i Kopajtić asistiraju, a Tomislav Čunko postavlja konačnih 8:2 za Mladost. Do kraja susreta bilježimo i obostrano povlačenje Polašeka i Smerdelja u kojem je igrač Mladosti posegnuo za dodatnom silom pa je zaradio i dodatnih dvije minute. Novih pogodaka nije bilo tako da je Mladosti ostala visoka pobjeda nad suparnikom za prvo mjesto i tri boda prednosti koje će pokušati obraniti od naleta "veprova" u posljednjoj trećini redovnog dijela prvenstva.

Medveščak M2 - KHL Sisak 17:0 (4:0, 4:0, 9:0)

Sisak 6 min

Medveščak: Filipec, Ružić I. - Čavkić, Kopričanec, Mikulić, Brenčun, Buković - Pleško, Šimunović, Šakić, Ružić L., Kovaček - Crnčić, Krivošić D., Krivošić M. Trener: Kolombo

Sisak: Vrkljan, Batnožić - Lončarević, Deletić Marko, Stančić, Dejanović, Augustinović - Domitrović, Deletić Martin, Rožanković, Lončar M., Lončar K. - Bezuk. Trener: Rončević

Medveščak je svoje "domaćinstvo" odradio na Zibelu obzirom da su zagrebačka klizališta već bila zauzeta, a zanimanje za ovu utakmicu je ionako bilo višestruko veće u Sisku nego u Zagrebu. "Medvjedi" su isklizali sa samo četiri braniča jer u postavi nije bilo Šijana, Senzela, Lenda niti Kapetanića. Pričuvni vratar je bio Ružić, a u napadu su od standardnijih igrača nedostajali Jazbec i Ruždjak. Kod Siščana nije bilo dvojice mlađih igrača Komljenovića i Zambonija.

Zagrepčani su svaku rezultatsku neizvjesnost stavili na stranu već u prvih pet minuta kad su postigli tri pogotka. Do kraja prve trećine postigli su još jedan tako da se moglo pretpostaviti da će susret završiti visokom razlikom u korist "medvjeda". U drugih dvadeset minuta pogotci su padali na sličan način kao i u prvoj trećini. Tri u prvom dijelu, a jedan neposredno pred odlazak na odmor. Nedostatak "leda u nogama" utjecao je na izvedbu "vitezova" u trećoj trećini. Medveščak je nemilosrdno punio protivničku mrežu zaustavivši se tek na brojci 17. Za razliku od prethodnih utakmica odigranih na Zibelu, Siščani nisu postigli ni počasni pogodak.

Na prvi pogled netko bi se mogao zapitati kakvog smisla ima igrati ovakvu utakmicu no sama činjenica da je Medveščak u dosadašnjem dijelu prvenstva više ljudi došlo pogledati u dvije sisačke utakmice nego u devet zagrebačkih govori kako hokej u Sisku itekako ima smisla igrati. Samo da je nekako zatvoriti klizalište na Zibelu i za nekoliko godina ne bi nas iznenadilo ni da mali "vitezovi" odnesu naslov prvaka.