Prvenstvo Hrvatske

Sisak voli hokej

S Sis Mla 151229 manjaDolazak Mladosti u Sisak privukao je otprilike 200 ljubitelja hokeja na ruševne tribine klizališta na Zibelu. U jednoj rečenici sadržani su razlozi opstanka ovog sporta u gradu na tri rijeke i teškog položaja u kojem se nalazi. "Mamuti", ili "kanarinci" kako su ih domaći navijači zvali, su doputovali u velikom broju zahvaljujući osmorici juniora od kojih se petorica prvi put nastupila u seniorskoj utakmici. Mladost je u prvoj trećini stvorila sigurnu prednost no "vitezovi" su uz veliku podršku s tribina, odigrali drugih dvadeset minuta neriješeno. Suparnici su se u trećoj dionici dvoboja raspucali pa smo vidjeli čak deset pogodaka. Konačnih 12:5 ostavilo je obje strane zadovoljnima. Zagrepčani su osvojili tri boda i pružili mladim igračima dragocjeno iskustvo, a domaći su još jednom pokazali koliko vole hokej i koliko im je potrebna dvorana koju su odavno zaslužili.

Mladost 2 min

Sisak: Vrkljan, Batnožić - Živko, Metzinger, Stančić, Dejanović, Komljenović - Šegavić, Domitrović, Jasić, Lončar M., Rožanković - Lučan, Ličina. Trener: Rončević

Mladost: Štimac-Rojtinić - Ivšac, Delić, Mirić, Grahovar, Cerovečki - Trstenjak T., Trstenjak N., Čunko, Smerdelj, Trstenjak P. - Smolec, Kramarić, Fičur, Martinić, Večerina - Šutevski, Vrbančić, Mikić. Trener: Bregant

Usprkos činjenici da su igrali na domaćem ledu, Siščani nisu uspjeli skupiti ni tri pune postave. Nedostajalo je nekoliko igrača koji su nastupili u prvoj ovosezonskoj utakmici protiv Zagreba, a veći dio igrača s popisa na kojem se nalazi čak 35 imena još nije navukao dres "vitezova" u novom prvenstvu. Prisjetimo li se kako Sisak ove sezone neće nastupiti ni u juniorskom niti u prvenstvu mlađih juniora, jasno je u koliko teškom položaju se nalazi sisački hokej. Bez priljeva mlađih igrača, vremenom će se ugasiti i prva momčad, a bez nje nema ni kluba.

Mladostaši su brojčano nadjačali domaće i bilo je lijepo vidjeti dobro popunjenu gostujuću klupu, znak da su Zagrepčani prihvatili gostovanje u Sisku s ozbiljnošću kakva i dolikuje državnom prvenstvu. Bez obzira što je iz sastava izostalo desetak igrača, trener Bregant je dao priliku mlađim igračima pa su svoj prvi seniorski nastup zabilježili Fičur, Šutevski, Kramarić, Tomo Trstenjak i Mikić.

Posebnu pažnju izazvao je nastup braće Trstenjak. U hrvatskom hokeju braća u istoj momčadi nisu nikakva novost. Trenutno u Medveščaku igraju Ivan i Luka Ružić, Domagoj i Matija Krivošić, u Zagrebu su Filip i Luka Jarčov odnosno Tibor i Patrik Stančić. U Mladosti su donedavno igrala braća Čunko, Smerdelj, Trstenjak, Božić i Borić. Ove sezone nastupili su Nikša i Petar Trstenjak te Luka i Toni Borić. Međutim, kad je na led isklizala druga postava Mladosti, istovremeno su u igri bili tri brata Trstenjak što je doista podatak vrijedan spomena. Dva starija brata nosila su dres hrvatske reprezentacije u sve tri kategorije, a njihovim stopama pošao je i najmlađi, Tomo koji je u prosincu 2015. zaigrao za mladu reprezentaciju.

Mladostaši su od samog početka preuzeli inicijativu koristeći činjenicu da su na ledu od kolovoza te da u svojim redovima imaju niz igrača s reprezentativnim stažem. Trener Bregant koristio je sve raspoložive igrače, rasporedivši ih u četiri navale i tri branička para. Na drugoj strani, "plavi" su isklizali sa samo dvije postave što ih je od početka natjeralo na uštedu energije i vrebanje prilika za protunapad. Puno toga u igri domaćih ovisilo je i o raspoloženju vratara Vrkljana za kojeg se očekivalo kako će biti na "streljani".

Gosti su zasuli vrata Siska udarcima sa svih strana i "vitezovi" su odolijevali sve do početka šeste minute kad je Cerovečki s lijeve strane ubacio pak u sredinu odakle Ivšac udarcem iz prve pogađa mrežu. Prvi pogodak na utakmici potaknuo je domaće na otvoreniju igru ne bi li došli do pogotka prije nego što umor prevlada. Zagrepčani nisu odmah reagirali na promjenu u stavu "plavih" pa idućih nekoliko minuta gledamo otvorenu igru s prilikama na obje strane.

Aktivnija igra "vitezova" dovela je u devetoj minuti susreta to izjednačenja. Komljenović je dugim dodavanjem pronašao Dejanovića koji je udarcem iskosa s lijeve strane svladao čuvara mreže "žutih". Pogodak Siska izazvao je buru oduševljenja na tribinama. Vatreni navijači domaćih poveli su pjesmu koja je podsjetila na vremena kad se klub zvao INA i igrao zajedno s Mladosti i slovenskim Triglavom, Bledom i Tivolijem u nekadašnjoj međurepubličkoj ligi zapad.

Kako su se putevi Mladosti i Siska poprilično razišli od osamdesetih godina prošlog stoljeća, gosti nisu htjeli dopustiti nikakvo iznenađenje. Minutu i pol kasnije, akciju cijele druge navale "žutih" završio je Čunko udarcem iz blizine i "mamuti" su ponovo bili u vodstvu. U idućeoj minuti Siščani griješe u letećoj izmjeni pa ostaju s igračem manje. Obrana Siska našla se pred izazovom, ali je obavila svoju zadaću na visokoj razini. Mladostaši su uputili samo dva udarca i oba su postala plijenom raspoloženog Vrkljana.

Približavanjem završnice trećine "plavima" je počelo ponestajati daha što su brojniji i fizički bolje pripremljeni gosti počeli koristiti. U 17. minuti Mirić se našao iza gola te je pokušao ubaciti pak pred vrata no pločica se odbila od vratara Siska preko crte gola. Za manje od minute Smolec je dugim dodavanjem "izbacio" Petra Trstenjaka samog pred gol i Vrkljan je ponovo morao vaditi pločicu iz mreže. Posljednje minute prve trećine Sisak je proveo u svojoj trećini nastojeći spriječiti još koji pak u svojoj mreži. To im je pošlo za rukom, ali po cijenu isključenja Lončara pola minute prije odmora.

Domaći ne samo da su se obranili s igračem manje na početku druge trećine nego su po izjednačenju snaga na ledu krenuli u napad i u par navrata zaposlili Štimca-Rojtinića. U 23. minuti poduzetnost "vitezova" se isplatila. Ličina je uposlio Dejanovića koji snažnim udarcem iz sredine pogađa mrežu. Novi zgoditak "plavih" dodatno je podigao raspoloženje na tribinama. Uz već uobičajenu pjesmu, pojavile su se i baklje i malo tko ne bi dao sve od sebe uz takve navijače.

Požrtvovnom igrom, Siščani su zatvarali prostor mladostašima koji su imali inicijativu, ali je nisu pretakali u kombinacije i udarce prema vratima. Domaći su se ograničili na obranu, iščekujući pritisak "žutih" kojeg u idućih nekoliko minuta zapravo i nije bilo. U 29. minuti "mamuti" su ipak nadigrali obranu Siska. Ivšac je dugim dodavanjem pronašao Martinića koji iskosa s lijeve strane ubacuje pak pred gol gdje usamljeni Fičur postiže svoj prvi seniorski pogodak.

Gosti su se tek sad trgnuli i pojačali pritisak. Naleti "žutih" nizali su se jedan za drugim no Vrkljan je branio svoja vrata na sve moguće načine. Sisak je održavao pristojni zaostatak sve do završetka trećine. Mladost se upinjala kako bi povećala prednost i omogućila što većem broju igrača da dođu do pogotka no malobrojni "vitezovi" nisu odustali od borbe. U završnici trećine "plavi" su se našli u nekoliko izglednih prilika no Štimac-Rojtinić je sačuvao svoja vrata. Vodstvo od tri pogotka na kraju druge trećine nije moglo zadovoljiti klupu Mladosti pa se očekivalo da će Zagrepčani u posljednjih dvadeset minuta agresivnijim pristupom nastojati slomiti otpor Siska.

U početnm minutama zadnje trećine obje su momčadi stvorile nekoliko prilika. U 43. minuti Delić je odapeo s plave linije i pak se od prečke odbio u mrežu. Bodreni od neumornih navijača, domaći uzvraćaju udarac. Minutu kasnije Komljenović je povukao protunapad po lijevoj strani te ubacio pak u sredinu odakle Ličina udarcem iz prve postiže treći pogodak za svoju momčad. "Mamutima" se nije svidjelo što se nikako ne mogu značajnije odvojiti od upornih "vitezova" pa su morali pojačati tempo.

Poslije nekoliko izglednih prilika u kojima je Vrkljan ponovo bio spasitelj u 46. minuti Čunko se najbolje snalazi u gužvi pred vratima Siska i podiže prednost Mladosti na četiri pogotka. Dvadesetak sekundi kasnije prekršaj je napravio Dejanović. Siščani su se branili dulje od minute s igračem manje kad je Smerdelj tukao iz sredine, Vrkljan odbio pločicu, a Petar Trstenjak iskosa s lijeve strane ubacio pak u gol.

Domaćima nije palo na kraj pameti prepustiti se neizbježnom porazu. Samo minutu kasnije Komljenović bježi u protunapad, izlazi sam pred gol i pogađa prečku. Igra se nastavila, a kod prvog prekida sudac Prezelj, služeći se presedanom iz prošlogodišnjeg juniorskog polufinala između Medveščaka i Mladosti, naknadno priznaje pogodak. Ovog puta ne želimo ponavljati mišljenje o pogotcima koji se naknadno priznaju bez uporabe nepostojeće snimke, ali ćemo spomenuti posebnu "vezu" između suca Prezelja i njegove domaće publike. Još nismo čuli hokejašku publiku koja svih šezdeset minuta "razgovara" sa sucem čak i kad se ništa posebno ne događa na ledu. Tko izdrži Zibel, taj doista može suditi bilo gdje i pred bilo kim.

Zagrepčani su uzvratili u idućoj minuti. Vrbančić je vratio pak na plavu liniju odakle Delić tuče i zakucava pak pod prečku. Mladost je sada u potpunosti preuzela igru pod svoje. "Žuti" su pritisnuli protivnika ne bi li iskoristili već nakupljeni umor domaćih i napunili im mrežu. Sisak se dobro branio, a kad je u 54. minuti isključen Martinić, igra se prenijela u trećinu gostiju. Siščanima je trebalo samo šest sekundi za iskoristiti igrača više.

Pak je poslije bulija došao na plavu liniju do Šegavića koji tuče prema vratima. Štimac-Rojtinić odbija pločicu, a Lončar je iz neposredne blizine ubacuje u mrežu. Opet se s tribina čula pjesma o INI i njenoj "igri najboljoj". Mladostaši su nastavili sa završnom ofanzivom. Vrkljan se našao pod baražnom paljbom sa svih strana, ali nije ustuknuo. Zaustavljao je pakove i "betonima" i palicom, i hvataljkom i tijelom. Ni isključenje Rožankovića nije pomoglo "žutima". Sisak se obranio i od ovog naleta.

U zadnje tri minute susreta, obrana Siska ipak je popustila. Prvo je u 58. minuti Cerovečki s desne strane ubacio pak pred gol, a on se odbio od klizaljke nekog od "plavih" i završio u mreži. Nešto slično ponovilo se i minutu kasnije. Sada je Petar Trstenjak ubacio pak s lijeve strane pred gol, a isti se od Domitrovića odbio u mrežu. Uslijedilo je nekoliko prilika na obje strane, a na kraju su u posljednjim sekundama dvoboja mladostaši stavili točku na "i" ove hokejaške veselice na Zibelu.

Nikša Trstenjak je s plave linije dao pak nadesno do Vrbančića koji pronalazi Mikića na lijevoj strani, a debitant u žutom dresu postiže svoj prvi pogodak za seniorsku momčad kluba u kojem je prošao sve natjecateljske selekcije. Konačnih 12:5 za Mladost ne pokazuje svu draž utakmice kojoj smo svjedočili na otvorenom klizalištu u Sisku. Najava izgradnje ledene dvorane u Sisku najbolja je moguća vijest za ljubitelje hokeja u Sisku, ali i u cijeloj zemlji. Koliko god će biti nostalgičnih prisjećanja utakmica odigranih pod vedrim nebom, sama pomisao da bi Siščani mogli trenirati i igrati od rujna do ožujka najavljuje bolja vremena za hrvatski hokej. Do tada, bit će potrebno još jednom stisnuti zube, i izdržati sezonu do kraja.