Prvenstvo Hrvatske

Utakmica s dva lica

S Zag Mla 160103Mladost i Zagreb odigrali su neobičnu utakmicu u kojoj je pobjednik odlučen tek u produžetku. Najveći dio utakmice protekao je u znaku Mladosti koja je na polovici dvoboja imala čak pet pogodaka prednosti samo da bi u završnici treće trećine spašavala jedan bod. "Mamuti" su već u prvoj minuti dva puta zatresli protivničku mrežu i nastavili s dominacijom u prvih četrdeset minuta. Zagreb se "probudio" tek u posljednjoj trećini kad je iskoristio opuštenost "žutih" i počeo puniti mrežu Mladosti. Tri minute prije kraja "veprovi" prelaze u vodstvo. Tek tada su u taboru "mamuta" reagirali pa je omjer ubrzo izjednačen. U produžetku su mladostaši bili spretniji pa su se ipak dokopali pobjede koja im je gotovo izmaknula iz ruku. U drugom dvoboju kola Medveščak je protiv Siska sve riješio u prvih dvadeset minuta. Poslije osam postignutih pogodaka u prvoj trećini, "medvjedi" su samo održavali prednost i vratili su se u Zagreb s konačnih 12:2.

Zagreb - Mladost 7:8 (1:3, 1:3, 5:1, 0:1) PP

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 5.1.2016.

Mladost 8 min

Zagreb: Valenčić - Poljak, Kegalj, Jačmenjak, Blagus, Kaleb - Srketić, Slade, Gučec, Jarčov F., Novotny - Stančić P., Polašek, Novak L., Stančić T., Tadić - Kos. Trener: Zavacký

Mladost: Štimac-Rojtinić - Delić, Trstenjak N., Mirić, Novak M., Trstenjak T. - Ljubić, Smolec, Čunko, Smerdelj, Trstenjak P. - Kramarić, Ivšac, Grahovar, Cerovečki - Fičur, Martinić, Vrbančić. Trener: Bregant

Mladostaši su iskoristili poraz Zagreba od Medveščaka da se pobjedom u Sisku približe vodećim "veprovima" na tri boda zaostatka, razmak kojeg su mogli dostići u predstojećem izravnom okršaju. U prethodne dvije utakmice sa zagrebašima "mamuti" su ubilježili jednu pobjedu i jedan poraz tako da su mogućom pobjedom mogli zasjesti na čelo ljestvice. Mladost u predstojećem dvoboju nije nastupila u punom sastavu. Nedostajao je vratar Krpes, a od standardnijih igrača nije bilo Plahutara, Tonija i Luke Borića, Večerine, Kopajtića i Šimunovića. Praznine u postavi popunili su juniori pa ih se u momčadi našlo čak šestorica.

Zagreb je poslije tri uzastopne pobjede poražen u susretu protiv Medveščaka na kraju 2015. i protiv Mladosti "veprovi" su mogli pobjeći na šest bodova razlike što bi u okolnostima kratkog prvenstva mogla biti i nedostižna prednost. Zagrebaši bi time praktički osigurali nastup u finalu državnog prvenstva u kojem nisu bili od 2004. Ni "veprovi" nisu mogli računati na sve svoje igrače tijekom "skijaškog tjedna". U postavi nije bilo nijednog od vratara koji su dosad nastupili u prvenstvu, ni Filipeca niti Hergešića-Adamovića pa je između vratnica stao Valenčić. Iz obrane su izostali Škrapec i Rakić dok je navala nastupila bez Gjonija, Krikšića i Luke Jarčova. Juniorski sastav Zagreba bio je zastupljen s petoricom igrača u ovoj utakmici.

Nije prošlo ni pola minute od početka susreta, a Mladost je bila u vodstvu. Nikša Trstenjak je ubacio pak u gužvu pred vratima "plavih". Valenčić je zaustavio udarac Mirića, ali odbijeni pak dolazi do Marija Novaka koji iz neposredne blizine ubacuje pak u mrežu. U idućih tridesetak sekundi "mamuti" su zasuli protivnička vrata nizom udaraca samo da bi prvu minutu dvoboja zaključili još jednim pogotkom.

Petar Trstenjak je uposlio Smerdelja u sredini koji preciznim udarcem povisuje vodstvo "žutih". Mladost je nastavila s naletima i u sljedećih nekoliko minuta no obrana Zagreba i vratar Valenčić povezali su svoje redove i na trenutak zadržali postojeću razliku. Poslije nekoliko minuta stanke, "mamuti" su ponovo nastavili s pritiskom i krajem osme minute pločica se ponovo našla u Zagrebovoj mreži.

Mario Novak je s desne strane pronašao Petra Trstenjaka koji udarcem iz sredine pogađa mrežu. "Veprovi" su ponovo bili izloženi protivničkoj ofanzivi i na trenutke se činilo da bi im se mogao ponoviti potop iz prvog dijela prvenstva kad su primili čak petnaest pogodaka. U 12. minuti isključen je Jarčov. Brojčana prednost nije previše pomogla "žutima" koji su potrošili punu minutu bez ijednog udarca prema golu.

Prekršaj Srketića u 13. minuti ostavio je "plave" sa samo trojicom igrača na ledu i ne previše dobrim izgledima da izvuku netaknutu mrežu iz ovog položaja. Mladost je postavila obruč oko protivničkih vrata i uputila par udaraca prema golu no Valenčić je bio siguran. Jedan po jedan, isključeni zagrebaši vratili su se u igru i pristaše "veprova" mogle su odahnuti. "Mamuti" su i dalje imali premoć na ledu no njihovi napadi postajali su rjeđi kako se približavao kraj trećine.

Četiri minute prije odlaska na odmor na klupu za kažnjene sjeda Cerovečki. Sada je došao red na zagrebaše da pritisnu protivnika u njegovu trećinu. Štimac-Rojtinić je tek sada došao u priliku nešto obraniti i zaustavio je oba udarca koje su "veprovi" uputili prema njegovim vratima. Po izjednačenju snaga na ledu činilo se kako će suparnici mirno privesti trećinu no kraju no prekršaj Smerdelja pola minute prije sirene dao je priliku Zagrebu da popravi omjer.

Zagrebaši su osvojili buli i tražili priliku kako udarcem prema vratima završiti trećinu. Srketić je uposlio Jačmenjaka koji se probio prema golu i udarcem iskosa s desne strane pogodio bliži kut protivničkih vrata. Poslije katastrofalnog ulaska u trećinu,  obrane s dvojicom igrača manje i svega četiri udarca prema golu, Zagreb je morao biti zadovoljan zaostatkom od svega dva pogotka na isteku dvadesete minute.

Mladost je drugu trećinu započela napadački. Valenčić je u više navrata bio prisiljen zaustavljati udarce "žutih" prema svojim vratima. Pritisak "mamuta" urodio je plodom u 24. minuti. Cerovečki se našao iza gola te uposlio Kramarića koji se spustio s plave linije po desnoj strani. Mladi branič Mladosti udarcem je iz prve postigao svoj prvi pogodak za seniore i povećao vodstvo svoje momčadi.

Novi pogodak Mladosti označio je početak zatišja koje je potrajalo nekoliko minuta prije nego što je u 27. minuti isključen Smolec. Zagrebaši se nisu uspjeli nametnuti s igračem više pa su oba vratara imala priliku pokazati svoje vještine. Netom po izjednačenju snaga na ledu, prekršaj pravi Blagus pa su sada "žuti" imali igrača više. "Mamutima" je trebalo tridesetak sekundi za novi zgoditak. Delić je opalio s plave linije, Valenčić kratko odbio pak, a Mirić iz neposredne blizine ubacio pak u nebranjeni dio mreže.

Braniču Deliću nije upisana asistencija premda se u ligama poput KHL-a, u pravilu upisuje asistencija igraču čiji udarac vratar odbija poslije čega drugi igrač postiže pogodak. Isti propust sudac ove utakmice napravio je i na utakmici EBYSL-a kada nije priznao asistenciju Šutevskom poslije čijeg odbijanca je pogodak postigao Vrbančić. Budući da cijenimo kako se nad sucima u KHL-u provodi stroži nadzor suđenja nego u Hrvatskoj, predlažemo da se praksa iz druge najjače lige na svijetu počne provoditi i na Velesajmu.

Dvadesetak sekundi kasnije, pločica se ponovo zakoprcala u mreži Zagreba. Petar Trstenjak se našao iza gola te uposlio Čunka u sredini koji udarcem iz prve postiže šesti pogodak za "žute". Samo četiri sekunde po nastavku igre prekršaj je dosuđen Smerdelju. Zagrebaši su pokušali popraviti omjer, stvorili su par prilika no aktivna obrana Mladosti zadavala je poteškoća i na drugoj strani. "Veprovi" su nastavili s otvorenom igrom koju su prihvatili i mladostaši pa idućih par minute gledamo ravnopravno nadmetanje.

U 36. minuti Zagreb je smanjio zaostatak. Blagus je s lijeve strane ubacio pak u sredinu gdje se pločica odbila od nekog od "mamuta" i došla do Jačmenjaka koji udarcem iz zgloba s lijeve strane pogađa mrežu. Primljeni pogodak potaknuo je "žute" na ofanzivu. Završnica trećine protekla je u premoći Mladosti koja je pritisnula protivnika u njegovu trećinu no nije uspjela zatresti mrežu pa je drugih dvadeset minuta završilo istim omjerom kao i prvih.

Početak trećeg dijela susreta nije se razlikovao od prethodna dva. Naleti "žutih" nizali su se jedan za drugim. Obrana Zagreba našla se pod žestokim pritiskom no Valenčić je pokazao vještine koje su prošle sezone spasile juniorsku reprezentaciju od ispadanja u diviziju IIB. U jeku ofanzive Mladosti, pogodak su ipak postigli "veprovi". Jačmenjak je u 47. minuti presjekao dodavanje "žutih" i uposlio Blagusa koji izvodi slalom kroz postavu Mladosti i udarcem izbliza postiže pogodak.

Minutu kasnije, pločica se ponovo našla iza Štimca-Rojtinića. Blagus osvaja buli u napadačkoj trećini, pak dolazi do Poljaka na plavoj liniji koji udarcem po ledu vraća Zagreb u utakmicu. Ovo je bio trenutak kad bi igračima Mladosti dobro došlo trideset sekundi predaha uz prigodnu riječ s klupe no ništa se slično nije dogodilo. "Mamuti" su nastavili u istom tonu i ubrzo su snosili posljedice.

Zagrebaši su se probudili, "skratili" klupu i krenuli s dvije postave na sve ili ništa. "Mamuti" se isprva nisu snašli i akcija se gotovo u potpunosti preselila na njihovu polovicu klizališta. Deset minuta prije kraja trećine Kaleb izlazi sam pred pred gol no Štimac-Rojtinić je bio na mjestu. Ni prekršaj Polašeka koju sekundu kasnije nije trgnuo "mamute" iz obamrlosti u koju su pali. Zagrebova vrata gotovo da i nisu bila ugrožena u iduće dvije minute, a čim su se snage na ledu izjednačile, "veprovi" su pogodili mrežu.

Srketić je s lijeve strane uposlio Blagusa koji udarcem iz sredine dovodi Zagreb na samo gol zaostatka. Sada je i Mladost zaigrala sa "skraćenom" klupom no "žutima" ništa nije polazilo za rukom. Zagrebaši su osjetili svoju priliku i u potpunosti su preuzeli nadzor nad igrom. Udarci "plavih" sijevali su sa svih strana i obrana Mladosti sve je teže odolijevala naletima protivnika. U 56. minuti napori Zagreba urodili su plodom.

Kaleb je osvojio buli i vratio pak na plavu liniju odakle tuče Jačmenjak, a Blagus skreće pločicu u mrežu i upotpunjuje hat trick. Mladost je u tim trenucima praktički nestala s leda. Igrači u žutim dresovima bili su samo promatrači velikog povratka, a potom i preokreta u izvedbi "veprova". Minutu po izjednačenju, Jačmenjak tuče prema vratima, Štimac-Rojtinić odbija pak, a Kaleb posprema pločicu u gol.

Zagreb, koji je u prvoj minuti dvoboja primio dva gola, našao se tri i pol minute prije kraja s punim ulovom u rukama. "Mamute" je sada mogao spasiti samo neki podvig dovoljno odvažnog igrača da ga izvede. Odgovornost je preuzeo ofanzivni branič mlade reprezentacije, Smolec. Uzeo je pak, obišao oko postave Zagreba i tukao prema golu, na odbijenu pak nailazi Mario Novak i puca. Valenčić ponovo odbija pak, a Mirić iz neposredne blizine izjednačuje omjer.

U preostale dvije minute obje su momčadi ispucale više udaraca prema vratima no sportska je sreća htjela da i jednima i drugima pripadne barem po bod iz ove neobične utakmice. Produžetak je potrajao malo više od dvije minute. Oba su sastava imala po jedan neuspješan udarac prema golu prije nego što je Ljubić s plave linije prebacio pak nadesno do Mirića koji ubacuje pak pred gol odakle Čunko donosi pobjedu svojoj momčadi. Mladost je ovom pobjedom smanjila zaostatak za "veprovima" na dva boda i u idućem je kolu čeka teška zadaća protiv Medveščaka. Zagrebaši će u Sisku tražiti tri boda s kojima će se učvrstiti na čelu ljestvice pred odlučujuće dvoboje koji slijede.

Sisak - Medveščak 2:12 (0:8, 1:1, 1:3)