Prvenstvo Hrvatske

Pune mreže na Zibelu

sisak golmanPedeset dana nakon prve, hokejaši Siska odigrali su i drugu prvenstvenu utakmicu. U međuvremenu je odbor za natjecanje brže bolje čak dvije od samo devet predviđenih susreta registrirao službenim rezultatom. Po tko zna koji put za redom odgovorni ljudi hrvatskog hokeja proglašavaju prosinac nacionalnim praznikom tijekom kojeg se zbog sedam dana svjetskog prvenstva mladih reprezentacija obustavljaju sve hokejaške aktivnosti u uzrastima seniora, juniora i mlađih juniora. Umjesto da se tri sisačka ledena mjeseca upotrijebe do krajnjih granica, iz godine u godinu se dragocjeni ledeni tjedni na Zibelu puštaju da propadaju. Zašto bi Medveščak s 24 ili Mladost s 19 aktivnih seniora morali čekati na završetak svjetskog prvenstva mladih reprezentacija umjesto da igraju međusobne ili utakmice sa Siskom? Kako god bilo, "medvjedi" su na Zibel stigli tek pred Božić i uvjerljivo svladali domaćina s 24:6.

Sisak - Medveščak 6:24 (1:6, 2:10, 3:8)

Sisak, klizalište na Zibelu, 22.12.2016.

Medveščak 4 min

Sisak: Vrkljan, Batnožić - Deletić Marko, Metzinger, Pilipović, Dejanović, Lončar M. - Domitrović, Lučan, Ličina, Pušić, Rožanković - Komljenović, Zamboni. Trener: Dejanović

Medveščak: Jünker Đurić - Sertić, Vedlin, Mikulić, Brenčun, Šakić - Čavkić, Pleško, Žižanović, Janković, Jazbec - Budak, Krivošić M. Trener: Sertić

Medveščak je u Sisak doputovao s nepotpune tri postave i samo jednim vratarom. Budući da je trener Kolombo istog dana bio s mladom momčadi "medvjeda" na utakmici EBYSL-a protiv Vasasa, Zagrepčane je na Zibelu vodio pomoćni trener Sertić. Na utakmici austrijske lige mladih ostali su i vratar Nikolić, branič Smolec te napadač Miličić. Uz njih, dvoboj u Sisku propustili su i vratari Tomljenović i Ružić, braniči Tadić, Šimunović, Kopričanec i Kapetanić te napadači Oreščanin, Kovaček, Nardin, Buković, Domagoj Krivošić i Ružić. Međutim, valja istaknuti kako su "medvjede" na Zibelu predvodili najučinkovitiji strijelci momčadi u prvenstvu Slovenije, Janković, Šakić i Mikulić uz pouzdani branički par Sertić - Vedlin.

Na drugoj strani ni Siščani nisu bili puno brojniji. "Vitezovi" su također isklizali s dvanaestoricom igrača, ali su za razliku od gostiju imali dvojicu vratara. U odnosu na sastav koji je izgubio utakmicu protiv Zagreba nedostajali su vratar Đaković te veterani Stančić i Bezuk. Od igrača koji su prošle sezone branili boje Siska još uvijek nismo vidjeli Martina Deletića, Gojkovića, Živka, Jašića, Kralja, Kristijana Lončara i Šegavića. Domaći su u svojim redovima imali još nekolicinu veterana i zapravo je pravo čudo kako sisački hokej preživljava iz godine u godinu. Neminovni odlasci iskusni igrača ostavit će prazninu koju sadašnji mlađi juniori
još četiri godine neće stići popuniti.

Domaći su održavali "nulu" sve do devete minute kad su Zagrepčani u 32 sekunde čak tri puta zatresli mrežu. Dvije minute kasnije "medvjedi" su ostali s igračem više i za 20 sekundi iskoristili brojčanu prednost. Medveščak je u drugoj polovici trećine s još dva pogotka odmaknuo na šest razlike no Siščanima je pošlo za rukom smanjiti zaostatak prije odlaska na prvi odmor. Gosti su nakon dvadeset minuta riješili pitanje pobjednika pa je preostalo samo vidjeti kako će se "vitezovi" nositi s prvakom u nastavku susreta.

Zagrepčani su u drugoj trećini nastavili u istom tempu u kojem su završili prethodnu dionicu dvoboja. Za sedam minuta četiri su puta zatresli mrežu čime su dosegli dvoznamenkasti broj pogodaka. Na polovici susreta najučinkovitiji strijelac Medveščaka bio je Žižanović s tri pogotka. Sisak je odgovorio s dva uzastopna paka u mreži "medvjeda". Dva primljena gola za redom potaknula su Zagrepčane da ubrzaju igru i uskoro su se pakovi počeli gomilati u mreži domaćih. Jedan za drugim, Medveščak je postigao šest pogodaka prije završetka trećine.

Prije početka posljednje trećine "medvjedi" su imali 13 pogodaka prednosti. Žižanović je s četiri zgoditka i dalje bio najučinkovitiji u gostujućem sastavu, a slijedili su ga Pleško, Janković i Sertić, svaki sa po hat trickom. Obostrano otvorena igra nastavila se i u zadnjoj trećini. Za deset minuta postignuto je šest pogodaka. Četiri su paka završila u domaćoj, a dva u gostujućoj mreži. U sličnom ritmu odigrao se i ostatak utakmice. Prvo su "medvjedi" zatresli protivničku mrežu četiri puta za redom, a potom su domaći zaključili podugački popis strijelaca za konačnih 24:6 u korist Medveščaka. Prvi strijelac zagrebačke momčadi bio je Janković sa sedam pogodaka dok je na strani "vitezova" najučinkovitiji bio Lončar koji je zabilježio hat trick.

Medveščak je zabilježio očekivano visoku pobjedu. Budući da se bodovi u redovnom dijelu hrvatskog prvenstva ne zbrajaju, jedini mjerljivi ishod ovog dvoboja bit će statistika pojedinaca. Hoće li i kada, odgovorni ljudi hrvatskog hokeja početi raditi na širenju temelja ovog sporta teško je reći. Krah umjetnog projekta zagrebačkog kluba u KHL-u možda posluži pojedincima kao buđenje iz psihodelične halucinacije o zagrebačkom hokejaškom Potemkinovom selu pa ćemo možda i doživjeti izgradnju novih klizališta i osnivanje novih klubova bez čega će hrvatski hokej ostati pri svjetskom dnu.