Prvenstvo Hrvatske

Jedan kraj za jedan početak

S Sis Mla 170227 2Kraj veljače sa sobom u pravilu nosi i završetak sezone klizanja u Sisku. Svake se godine sisački hokejaši oproste od domaćeg leda s feštom. Ova godina trebala bi biti drugačija od prethodnih. Slično kao što Židovi znaju reći: "Dogodine u Jeruzalemu", tako bi sisački hokejaški zanesenjaci govorili o ledenoj dvorani koja je godinama bila nedostižni san sisačkog hokeja. Međutim, čini se da je napokon došao kraj lutanju sisačkog hokeja po ledenoj pustinji. Utakmica osmog kola hrvatskog prvenstva između Siska i Mladosti bila je posljednja koja se odigrala pod nebom klizališta na Zibelu. Hokejaše i klizače zamijeniti će kranovi i bageri iza kojih bi trebala ostati nova ledena dvorana u Sisku.

Mladost 8 + 20 (Delić) min

Sisak: Vrkljan, Batnožić - Deletić Marko, Živko, Stančić, Lončar M., Dejanović - Domitrović, Pušić, Ličina, Metzinger, Rožanković - Pilipović, Lučan, Komljenović, Kralj, Zamboni. Trener: Dejanović

Mladost: Štimac-Rojtinić - Delić, Trstenjak N., Mirić, Novak, Smerdelj - Fičur, Dretar, Čunko, Trstenjak P., Šimunović - Ivšac, Grahovar, Cerovečki. Trener: Franjković

Sisak je tek u svojoj šestoj i posljednjoj utakmici redovnog dijela sezone postavio pune tri petorke na led što se smatra nekakvim minimumom za kakvo-takvo držanje tempa u natjecateljskoj utakmici. Od igrača koji su ove sezone oblačili dres "vitezova", nedostajali su veterani Bezuk i Jasić te vratar Đaković koji je u dva navrata zaigrao za Siščane. Vodeći strijelac sisačke momčadi bio je Lončar s 10 bodova, a slijedio ga je Stančić s tri boda.

Na drugoj strani, Zagrepčani su doputovali u Sisak usred velikih promjena u klubu. Dugogodišnji trener momčadi, Bruno Bregant, razriješen je dužnosti nakon potopa u Celju. Mladost se u slovenskom prvenstvu trenutno nalazi na šestom mjestu u konkurenciji od devet klubova, a po svemu sudeći ispustit će i prvo mjesto među hrvatskim klubovima što donosi teži put kroz polufinale hrvatskog doigravanja. Izostanak rezultatskog uspjeha, sam po sebi, teško bi bio uzrok promjeni jer u hrvatskom hokeju ne postoji pojam osobne odgovornosti za rezultat. Međutim, čak ni amaterski klubovi ne mogu si dopustiti prekid suradnje između trenera i igrača. Budući da je uvijek lakše promijeniti trenera nego igrače, bilo je jasno da uprava neće imati previše izbora. Novi voditelj stručnog stožera je dojučerašnji igrač i trener mlađih uzrasta u klubu, Alan Franjković. "Mamuti" su u Sisak doputovali sa samo 13 igrača i jednim vratarom. Od standardnih igrača nedostajali su braniči Ljubić, Matošić i Kramarić te napadači Plahutar, Večerina i Tomo Trstenjak.

Siščani su po očekivanju najjači otpor pružili u prvih dvadeset minuta. Premda su gosti poveli već u prvoj minuti, "vitezovi" su požrtvovnom igrom onemogućili protivnika da već u uvodnim minutama stekne značajnu prednost. Domaći su uživali i glasnu podršku s tribina koja im je pomogla nositi se s favoriziranim mladostašima. U prvom dijelu trećine obje su se momčadi obranile s igračem manje. Kad je Sisak u devetoj minuti izjednačio, tribina je "eksplodirala", a "plavi" su dobili dodatni poticaj.

Drugi dio trećine protekao je u pokušajima "žutih" da se vrate u vodstvo prije odlaska na prvi odmor. Siščanima je nedostajalo samo deset sekundi da uspiju u svom naumu da održe izjednačen omjer. Međutim, Zagrepčani su postigli pogodak, ali i napravili prekršaj samo tri sekunde poslije bulija na centru. "Vitezovi" su stoga na početku druge trećine imali priliku ponovo izjednačiti. Obrana Mladosti ipak se oduprla naporima "plavih" nakon čega su Zagrepčani preuzeli igru u svoje ruke.

Za manje od minute od izjednačenja snaga na ledu, Mladost je dvaput zatresla mrežu Siska čime se odlijepila na tri gola razlike. Nedugo zatim na klupe za kažnjene sjeli su prvo Pušić, a potom i Nikša Trstenjak. Tijekom igre sa po četvoricom igrača mladostaši su iskoristili dodatni prostor i postigli peti zgoditak. "Mamuti" su sada potpuno zagospodarili ledenom plohom pa su netom po ulasku u drugi dio trećine još dva puta svladali čuvara mreže domaćih.

U završnici trećine Sisak je propustio iskoristiti igrača više. Malo po izjednačenju snaga na ledu, Zagrepčani ostaju bez jednog od četvorice braniča, Delića koji je isključen do kraja utakmice. Budući da je jedan od braniča bio inače napadač Fičur, obrana "mamuta" bila je prilično oslabljena no "vitezovi" više nisu bili u stanju ozbiljnije zaprijetiti vratima Mladosti. Na drugi odmor pošlo se sa šest pogodaka prednosti za goste.

Početkom posljednje trećine "mamuti" postižu još dva pogotka u prve četiri minute. Kad su domaći ostali s igračem manje, Zagrepčani su po treći put zatresli mrežu, a na ulasku u zadnjih deset minuta dvoboja imali su već deset razlike. Sisak se branio najbolje što je mogao, a kako je vrijeme odmicalo tako je i gostima padala koncentracija. Do kraja susreta Mladost je stigla postaviti konačnih 12:1, a u posljednjoj minuti utakmice disciplinsku kaznu igre zaradio je i Rožanković.

Sisak je porazom zaključio redovni dio prvenstva u kojem je u tri "ledena" mjeseca odigrao samo šest utakmica. Premalo je to i za rekreaciju, a kamoli za natjecateljski hokej čak i na razini na kojoj se igra u Hrvatskoj. Odradit će "vitezovi" još i dvije polufinalne utakmice doigravanja protiv Medveščaka, a potom će se okrenuti inlineu, suhim pripremama za iduću sezonu i pogledavanju kako se odvijaju radovi na novoj dvorani.

U trenutku kad se svi ljubitelji hrvatskog hokeja raduju povoljnom razvoju događaja u Sisku, valja podsjetiti sve odgovorne na Zibelu da je dvorana samo nužan uvjet za razvoj hokeja. Budući hokejaši se neće razviti sami od sebe. Potrebno ih je okupiti, učiti, trenirati, voditi na utakmice i turnire. Klub će biti potrebno podići na višu razinu. Izmotavanjima poput nastupa seniora bez vizira ili "švercanju" mlađih juniora u kadete više ne bi smjelo biti mjesta. U klubu bi trebali biti i svjesni da im nitko neće pokloniti najbolje termine za trening i utakmice. I dalje će se trebati boriti za svaki sat leda no ovog puta neće biti opravdanja za izgovore o "nedostatku leda". Vidjet će i u Sisku da ni Zagrepčanima ne teče hokejaški med i mlijeko samo zato što imaju krov nad glavom. Međutim, krenu li "vitezovi" raditi kako treba, za pet godina mogli bi imati prvake u mlađim kadetima.