Prvenstvo Hrvatske

Najava za doigravanje

S Mla Zgb 170305Zaostalom utakmicom 13. kola slovenskog prvenstva Mladost i Zagreb ujedno su zaključili i redovni dio prvenstva Hrvatske. U susretu koji je prije svega bio pitanje prestiža pred međusobni dvoboj u polufinalu doigravanja, "mamuti" su svladali "veprove" s 4:2. Zagrebaši su poveli već u prvoj minuti no Mladost je za samo četiri minute izjednačila. Ravnopravna borba u preostalom dijelu trećine nije donijela prednost ni jednima niti drugima. Mladostaši u nastavku susreta prelaze u vodstvo, a na sredini drugog dijela utakmice razlika u korist Mladosti iznosila je dva gola. Neposredno pred odlazak na drugi odmor zagrebaši smanjuju zaostatak čime su vratili neizvjesnost u utakmicu. Treća dionica utakmice u potpunosti je protekla u znaku "mamuta" koji su nadigrali protivnika no svoju su premoć iskazali samo jednim zgoditkom na sredini trećine.

Zagreb 6 min

Mladost: Štimac-Rojtinić, Rastovski - Ljubić, Plahutar, Mirić, Novak M., Smerdelj - Delić, Trstenjak N., Čunko, Trstenjak P., Šimunović - Trstenjak T., Kramarić, Grahovar, Fičur, Cerovečki - Ivšac, Martinić, Večerina. Trener: Franjković

Zagreb: Valenčić, Filipec - Kegalj, Srketić, Jačmenjak, Blagus, Jarčov L. - Polašek, Stančić T., Kaleb, Jarčov F., Novotny - Stančić P., Šupih Kvaternik, Crnec, Novak L. Trener: Zavacký

Samo dan nakon teške utakmice protiv Triglava, hokejaši Mladosti sučelili su se budućem protivniku u polufinalu hrvatskog doigravanja, Zagrebu. "Mamuti" su dobili obje prethodne utakmice pri čemu su u drugoj, zagrebaši osvojili svoj prvi ovosezonski bod. Mladost se pred ovaj susret nalazila na šestom mjestu u poretku s devet bodova manjka u odnosu na Bled i samo jedan više od Crvene zvezde. Pobjeda nad "veprovima" zadržala bi Beograđane na pristojnoj udaljenosti pred posljednje utakmice u prvenstvu. Zagreb je i dalje bio na začelju ljestvice, ali je s deset osvojenih bodova prišao na samo tri boda manjka u odnosu na Maribor. "Veprovi" su i dalje imali izglede da u završnici prvenstva predaju "fenjer" Štajercima.

Vodeći strijelci Mladosti bili su Mirić s 28 bodova, Nikša Trstenjak s 24 i Čunko s 22 boda. Vratar Štimac-Rojtinić držao se na 84,2% zaustavljenih udaraca. Na drugoj strani najučinkovitiji u redovima "veprova" bili su Blagus s 40 bodova, Luka Jarčov s 26 te Jačmenjak s 22 boda. Kao i protiv Triglava, trener Franjković mogao je postaviti pune četiri navale s tri branička para i vratarskim dvojcem. Od standarnijih igrača nedostajali su braniči Matošić i Dretar. Zagrebaša je bilo nešto manje budući da su imali tri napada s petoricom braniča. Trener Zavacký nije mogao računati na juniorski trojac Čizmadiju, Krikšića i Tadića.

Zagreb je došao u vodstvo već u prvoj minuti susreta. Blagus je uposlio Luku Jarčova iza gola koji daje pak za Jačmenjaka, a reprezentativni branič koji u klubu igra napadača poteže iz zgloba i pogađa mrežu. Mladostaši su pokušali odmah uzvratiti no ubrzo su se našli pod opsadom igrača u bijelim dresovima. Naleti "veprova" nizali su se jedan za drugim pa je Štimac-Rojtinić imao pune ruke posla. Zahvaljujući nizu obrana vratara "crnih", Zagreb nije uspio već na početku susreta stvoriti značajniju prednost.

Mladost je izjednačila u petoj minuti. Delić je tukao s plave linije i pogodio u blok, nakon čega spušta pak nadesno do Čunka koji ubacuje pločicu pred gol. Tamo se najbolje snašao Petar Trstenjak koji iz neposredne blizine ubacuje pak u nebranjeni dio mreže. Postignuti pogodak dao je dodatni poticaj "mamutima" koji u idućih nekoliko minuta imaju više od igre. Sada se Valenčić našao pod paljbom, ali se poput kolege na drugoj strani brzo pribrao nakon primljenog zgoditka i sačuvao rezultatsku ravnotežu.

Tibor Stančić je odličnim udarcem s plave linije otvorio drugu polovicu prve trećine. Malo kasnije na isti način uzvratio je Ivšac. Uslijedilo je nešto mirnije razdoblje iz kojeg izdvajamo udarac Novotnija u 13. minuti iskosa s desne strane kojeg Štimac-Rojtinić odlično brani. Pet minuta prije završetka trećine mladostaši izvode protunapad dvojice na jednoga. U naletu su bili Cerovečki i Grahovar pri čemu je potonji udarcem iskosa s desne strane pogodio stativu.

Igra se ponovo rasplamsala u završnici trećine. Blagus je u 16. minuti uputio odličan udarac iz sredine. "Mamuti" su odgovorili vlastitim parom prilika, a onda je minutu prije odmora Kaleb izašao sam pred gol no njegov bekhend nije pronašao put do mreže. Obje su momčadi prije sirene stigle zaprijetiti jedna drugoj no mreže se više nisu tresle. Poslije zanimljive trećine suparnici su na odmor pošli s izjednačenim omjerom.

Tek što je počela druga trećina prekršaj pravi Ljubić. Zagrebaši su pokušali iskoristiti brojčanu prednost no jedinu priliku za pogodak imao Jačmenjak u 23. minuti kad je pobjegao protivnicima no nije uspio svladati vratara "crnih". Nakon izjednačenja snaga na ledu razvila se ravnopravna igra no "mamuti" su se u 26. minuti vratili u vodstvo. Tomo Trstenjak je vratio pak na plavu liniju do Šimunovića koji upućuje ne odviše jak udarac prema golu. Petar Trstenjak prihvaća pločicu pred golom, obilazi vratara i postiže svoj drugi zgoditak.

Nakon vodstva Mladosti nastupilo je zatišje tijekom kojeg ni jedni niti drugi nisu izveli bilo kakvu opasniju akciju po protivnička vrata. Isključenje Plahutara dalo je prigodu "veprovima" za poravnanje. "Mamuti" su bili izuzetno učinkoviti u obrani ne dopuštajući suparniku nijedan udarac prema vratima. Da stvari po Zagreb budu gore, pobrinuli su se "crni" u 31. minuti. Nikša Trstenjak je dao pak za Grahovara iza gola koji vraća pločicu u sredinu odakle je Petar Trstenjak "bendijem" upotpunio hat trick.

Zagrebu ništa nije pošlo za rukom do izjednačenja snaga na ledu no potom se ipak razvila ravnopravna borba u kojoj su obje momčadi imale prilike za pogodak. Akcije su se nizale sad na jednoj, sad na drugoj strani pri čemu su oba vratara bila na visini zadatka. Ulaskom u završnicu trećine "veprovi" preuzimaju inicijativu. Stvorili su nekoliko izglednih prilika za pogodak, a minutu i pol prije završetka trećine pločica je odsjela u mreži Mladosti. Blagus je s plave linije spustio pak do Srketića u sredini koji pronalazi Luku Jarčova pred golom. Mladi napadač odlično se snašao, obišao vratara i iz neposredne blizine pogurnuo pak u mrežu.

Minimalno vodstvo "mamuta" na početku treće dionice susreta nagovještavalo je neizvjesnu borbu do kraja dvoboja. Međutim, mladostaši u u trećinu ušli agresivnije od protivnika pa su od prvih minuta ozbiljno pritisnuli "veprove". Naleti "crnih" nizali su se jedan za drugim no Valenčić je sa svojim suigračima uspješno odolijevao. Najbolju priliku imao je Čunko u 45. minuti kad je "varaždincem" pokušao iznenaditi vratara "bijelih". Nakon uvodnog pritiska Mladosti, tempo igre je pao, a s njime i broj prilika pred oba gola.

Prekršaj Jačmenjaka u 49. minuti dao je naslutiti nova uzbuđenja. Mladostaši su gotovo minutu potrošili na pripremu napada, a potom u kratkom roku iskoristili brojčanu prednost. Ljubić je opalio s plave linije, a Valenčić odbio pak koji dolazi do Mirića. Napadač "crnih" s desne strane ubacuje pak pred gol odakle ga Mario Novak iz neposredne blizine ubacuje u nebranjeni dio mreže. Mladostaši su dobili dodatni poticaj pa su pojačali pritisak. Minutu i pol kasnije iznudili su prekršaj Novotnija.

Zagreb se našao pritješnjen u svojoj trećini. Mladostaši su opsjedali vrata "bijelih" tijekom cijele kazne zasipajući udarcima protivničkog vratara. Valenčić je, međutim, s više obrana sačuvao svoju mrežu i izglede "veprova" da u završnici susreta pokušaju izvesti pothvat. Odmah po izjednačenju snaga na ledu Zagreb kreće u protuofanzivu. Naleti "bijelih" nizali su se jedan za drugim no sada je došao red na Štimca-Rojtinića da pruži odlučujući doprinos uspjehu svoje momčadi. Vrata Mladosti ostala su zaključana.

"Mamuti" su se ograničili na protunapade iz kojih su ozbiljno prijetili. Valenčić je u 55. minuti sjajnom obranom zaustavio udarac Mirića iz neposredne blizine nakon protunapada kojeg je izveo s Mariom Novakom. Minutu kasnije Petar Trstenjak izlazi sam pred gol no Valenčić je opet bio na mjestu. U 57. minuti Grahovar blokira udarac s plave linije, a Mirić ponovo bježi u protunapad. Vratar Zagreba je  ovog puta sačuvao svoju mrežu. Četiri minute prije završetka trećine na klupu za kažnjene sjeda Blagus.

Mladostašima je u iduće dvije minute bilo važnije potrošiti vrijeme nego napasti protivnika. Jedinu pravu priliku stvorili su u 57. minuti kad je Smerdelj tukao iz sredine, a Grahovar pokušao pospremiti odbijanac udarcem iskosa s lijeve strane. Valenčić je bio na mjestu. "Mamuti" su zadržali inicijativu i u završnici susreta no posljednju veliku priliku na utakmici imao je Luka Jarčov. Napadač "bijelih" našao se u neposrednoj blizini gola no Štimac-Rojtinić je još jednom velikom obranom osujetio bilo kakvu mogućnost preokreta u posljednji trenutak.

Zagreb je porazom od Mladosti ispustio dobru priliku da se izjednači s Mariborom i pokuša ga prestići tik pred ciljnom ravninom. I taj mali uspjeh dodatno bi podigao samopouzdanje zagrebaša pred odlučujuće utakmice sezone. "Veprovi" su ipak zainteresiraniji za predstojeći okršaj s Mladosti u polufinalu doigravanja. Pouke iz ove utakmice zasigurno će poslužiti u pripremi za novi okršaj s "mamutima". Mladost je na drugoj strani stekla određenu psihološku prednost u odnosu na Zagreb budući da u doigravanje ulazi s tri pobjede. Uz učvršćeno samopouzdanje, mladostaše veseli što su se odlijepili od Crvene zvezde u poretku slovenskog prvenstva. Iako je zaostatak za Bledom velik, teoretski izgledi za dohvat petog mjesta još uvijek postoje, pogotovo jer obje preostale utakmice "mamuti" igraju upravo protiv Bleđana.