Prvenstvo Hrvatske

Tko bi gori sad je doli

S Zag Mla 171129 2Zagreb je u utakmici 16. kola IHL-a svladao Mladost s 4:1 i tako još jednom potvrdio da se međusobni odnos hokejaških snaga u gradu promijenio. Mladostaši su postigli prvi pogodak na utakmici i imali više od igre u otvorenoj prvoj trećini. Međutim, "veprovi" su pred prvu stanku iskoristili igrača više i poravnali. Nastavak susreta donio je nešto zatvoreniju igru u kojoj su se bolje snašli zagrebaši. Sredinom druge trećine prelaze u vodstvo koje zadržavaju do odlaska na drugi odmor. Odlučujući trenuci dvoboja zbili su se u prvim minutama posljednje trećine kad Zagreb za četrdesetak sekundi dvaput pogađa protivničku mrežu. "Veprovi" su bez poteškoća održali stečenu prednost do kraja susreta. Ovom pobjedom "veprovi" su izbili na četvrto mjesto u poretku što već sada predstavlja veliki uspjeh za klub.

Zagreb - Mladost 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 29.11.2017.

Mladost 10 min

Zagreb: Filipec, Hergešić-Adamović - Polašek, Srketić, Jačmenjak, Blagus, Čizmadija - Stančić P., Stančić T., Novotny, Jarčov, Kaleb - Videk, Joja,
Krikšić, Crnec, Novak L. - Selitaj, Jović, Tadić. Trener: Miljak

Mladost: Štimac-Rojtinić, Rastovski - Delić, Trstenjak N., Čunko, Cerovečki R., Trstenjak T. - Ljubić, Matošić, Smerdelj, Novak M., Dobrić - Cerovečki N., Kramarić, Večerina, Grahovar, Ivšac. Trener: Franjković

Zagreb je dvoboj s mladostašima dočekao kao momčad iz "gornjeg doma" lige. "Veprovi" su na računu imali 21 bod, jedan više od Medveščaka na šestom mjestu i čak deset bodova prednosti u odnosu na svog suparnika iz ovog dvoboja. Mjesec studeni baš i nije bio dobar prema zagrebašima koji su nakon međunarodne stanke izgubili tri utakmice za redom, sve od jakih Slovenaca, Triglava, Bleda i Celja. "Veprovi" su svladali jedino Maribor, a s izleta u Beograd neočekivano su se vratili sa sva tri boda jer Crvena zvezda zbog kvara na rolbi nije mogla organizirati utakmicu. Blagus je s 39 bodova iz 14 utakmica najučinkovitiji igrač momčadi, a uz bok mu se nalazi veteran Jačmenjak s 28 bodova. Kaleb je skupio 14, a među braničima ponajviše su se istaknuli Srketić s 12 i Polašek s 10 bodova. Vratar Filipec skupio je pet pobjeda uz 88,81% obrana. Trener Miljak na raspolaganju je imao sve standardne igrače, a po prvi puta ove sezone u postavi se našao i mladi napadač Krikšić.

Za razliku od Zagreba koji igra svoju najbolju sezonu u zadnjih deset godina, "mamuti" su u teškoj krizi. Pobjedom protiv Vojvodine, Mladost se izdigla na čelo skupine koja će do zadnjeg kola voditi borbu za sedmo i osmo mjesto na ljestvici. Mladostašima su bodovi protiv "veprova" bili neophodni kako bi se odvojili od pratne i približili sredini ljestvice. Studeni je bio uspješan mjesec za "mamute" jer su dvije, od svoje tri pobjede zabilježili upravo u tom mjesecu. Svladali su Bled i Vojvodinu, a izgubili od najjačih, Triglava, Celja i Crvene zvezde. Jedini pravi kiks bio je neuspjeh u Mariboru odakle je donesen samo bod. Najučinkovitiji među mladostašima je Novak sa 16 bodova, ispred Smerdelja s 12. Branič Nikša Trstenjak je upisao 9 bodova, a napadači Čunko i Robert Cerovečki po 8. Štimac-Rojtinić je zabilježio dvije pobjede uz 88,80% zaustavljenih udaraca. U postavi od standardnijih igrača nije bilo braniča Borića te napadača Šutevskog, Martinića i Pleštine.

Mladostaši su bolje otvorili utakmicu te su u uvodnim minutama u više navrata zaprijetili vratima Zagreba. Sigurni Filipec zaustavio je nekoliko udaraca dajući svojim suigračima vremena da se uključe u utakmicu. Prošlo je više od pet minuta prije nego što je Štimac-Rojtinić upisao prvu obranu. U sedmoj minuti Nikša Trstenjak izlazi sam pred protivnička vrata, ali pogađa stativu. U nastavku akcije Trstenjak opet puca iz blizine, Filipec odbija pak, ali samo do Smerdelja koji iz neposredne blizine dovodi "žute" u vodstvo.

Zagrebaši su se trgnuli tek dvije minute kasnije kad vratar Mladost odličnom reakcijom zaustavlja udarac Blagusa iz sredine. Prekršaj Nikole Cerovečkog u desetoj minuti dao je priliku "plavima" za brzo izjednačenje. Međutim, raspoloženi mladostaši nisu dopustili protivniku da postavi igru u njihovoj trećini. Filipec je tijekom iduće dvije minute imao više posla od svog kolege na drugoj strani pa se može reći kako su se "veprovi" obranili s igračem više.

Izjednačenjem snaga na ledu igra se potpuno rasplamsala. Obje su momčadi pribjegle napadačkoj igri pa su se akcije smjenjivale jedna za drugom. Isprva su "mamuti" bili poduzetniji no kako je vrijeme odmicalo tako su naleti Zagreba postajali sve češći i opasniji. Jačmenjak je u 14. minuti tukao iz sredine, a u idućem napadu na isti je način uzvratio Večerina. Prekršaj Jarčova pet minuta prije završetka trećine narušio je postojeće stanje u korist Mladosti. "Mamuti" su samo jednom zaprijetili Filipecu prije nego što minutu kasnije isključen i Smerdelj.

Mladost je bila aktivnija i tijekom igre četvorice protiv četvorice no kad su ostali s igračem više, "veprovi" su preuzeli inicijativu. Zagrebašima je trebalo svega dvadesetak sekundi da brojčanu prednost pretvore u pogodak. Jačmenjak je poslao pak po plavoj liniji nalijevo do braniča Srketića koji dijagonalom kroz trećinu Mladosti pronalazi Jarčova na drugoj stativi tako da je napadaču "plavih" preostalo samo ubaciti pak u nebranjeni dio mreže. Bila je to sjajna kombinacija Zagrebovih hokejaša.

Završnica trećine protekla je u znaku "veprova" koji su pokušali preokrenuti omjer prije odlaska na odmor. Blagus se u posljednjoj minuti našao pred vratima no Štimac Rojtinić je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Na odmor se pošlo u rezultatskoj ravnoteži nakn trećine u kojoj su prvo mladostaši, a potom zagrebaši imali više od igre.

Ravnopravna borba nastavila se i u drugoj trećini. Suparnici su zaigrali nešto zatvorenije pa prilika nije bilo kao u prvih dvadeset minuta. Čunko je u 23. minuti uputio dobar udarac iz sredine, a dvije minute kasnije Jačmenjakov projektil iz sredine odlično brani Štimac Rojtinić. Prekršaj Čizmadije u 26. minuti daje priliku "mamutima" da se vrate u vodstvo. Međutim, ponovila se priča iz prve trećine. Mladost je stigla uputiti samo jedan udarac prema vratima prije nego što je isključen Robert Cerovečki zbog čega su "žuti" ostali bez brojčane prednosti.

Igra četvorice protiv četvorice potrajala je svega tridesetak sekundi, a onda su zagrebaši krenuli prema naprijed. U 29. minuti Blagus se našao pred vratima no čuvar mreže Mladosti još je jednom odličnom obranom sačuvao svoja vrata. Za razliku od prve trećine, mladostaši su ovog puta izbjegli primanje pogotka. Nakon izjednačenja snaga na ledu igra se otvorila pa su se prilike ponovo počele izmjenivati na obje strane. Jedna od izglednijih zbila se u 31. minuti kad su "veprovi" bili u protunapadu dvojice na jednog. Luka Novak je pucao slijeva, a Štimac Rojtinić ponovo je bio na mjestu.

Mladostaši su ubrzo odgovorili na ovaj izazov. Minutu kasnije, izveli su protunapad dvojice na jednog kojeg Dobrić završava udarcem slijeva. U 33. minuti pred vratima "plavih" našao se Nikša Trstenjak no njegov bekhend nije pronašao put do mreže. "Mamute" je kazna za propuštene prilike stigla već u idućoj minuti. Jarčov je presjekao dodavanje protivnika i odmah uposlio Krikšića koji udarcem slijeva pogađa mrežu. Član mlade reprezentacije je tako postigao pogodak u svojoj prvoj ovosezonskoj utakmici.

Primljeni pogodak uzdrmao je mladostaše koji su u potpunosti prepustili inicijativu protivniku. Zagreb je na krilima preokreta zagospodario ledenom plohom pa se završnica druge trećine u velikoj mjeri odvijala na polovici "žutih". Štimac Rojtinić imao je dosta posla, ali ga je uspješno obavio čime je omogućio svojim suigračima da zadrže izglede za povratak u utakmicu u posljednjoj trećini. Na samom kraju trećine isključen je Matošić što je treneru Mladosti zadalo dodatne probleme u drugoj stanci.

"Veprovi" su žestoko otvorili treću dionicu dvoboja. Čizmadija se u 41. minuti našao pred vratima i pucao, ali Štimac Rojtinić je bio na mjestu. Malo kasnije Tibor Stančić gađa s plave linije no vratar "žutih" se nije dao iznenaditi. Čuvar mreže Mladosti bio je sjajan i u 42. minuti kad je zaustavio dva udarca Jačmenjaka za redom. Zagrebaši su zadržali napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu. Već u 44. minuti pak se našao u mreži "mamuta". Blagus je s plave linije poslao pak kroz sredinu do Jačmenjaka koji iz neposredne blizine postiže pogodak.

Tijekom akcije glavni sudac je digao podignutu ruku u znak isključenja sa zadrškom Dobrića pa mu je valjda zato promaknula asistencija najučinkovitijeg napadača u cijeloj ligi, Blagusa. Prije nego što su "mamuti" stigli bilo što učiniti, Zagreb je povećao razliku na tri gola. Kaleb je u 45. minuti vratio pak na plavu liniju do Jarčova koji puca prema vratima i pogađa u rame Čunka. Pak je promijenio putanju i završio u mreži. Pogodak je pravilno pripisan posljednjem igraču napadačke momčadi, Jarčovu, ali u tom slučaju se nije smjela upisati bilo kakva asistencija, no od glavnog suca ove utakmice ni ne očekujemo da primjenjuje pravila hokeja.

Premda je do kraja trećine ostalo još više od 15 minuta, treneru Franjkoviću je postalo jasno da njegovi igrači više nisu u stanju sustići protivničko vodstvo. Odlučio se dati priliku pričuvnom vrataru Rastovskom. Zagreb je isprva pojačao tempo ne bi li do kraja slomio otpor protivnika no Mladost je nakon par obrana Rastovskog zaigrala kao da joj je rezultat još aktivan. "Mamuti" su preuzeli igru u svoje ruke i uskoro su se počele nizati akcije pred vratima "plavih".

Filipec je bio na visini zadatka pa se u više navrata istaknuo odličnim obranama. Zaustavio je pokušaj Ljubića iz neposredne blizine u 50. minuti, a malo zatim i udarac izbliza Toma Trstenjaka. Uslijedili su snažni udarci Ljubića u 51. i Delića u 52. minuti iz sredine. Da je neki od ovih udaraca pronašao put do mreže, možda bi završnica susreta bila neizvjesnija no vratar "veprova" dao je veliki doprinos uspjehu svoje momčadi. Udarac Selitaja u 53. minuti nakratko je prekinuo ofanzivu mladostaša.

Zagreb je u završnicu susreta ušao zatvoreno, ne želeći ništa riskirati. Mladost je zbog toga imala inicijativu no njeni pokušaji bivali su sve rjeđi. Čunko je iskušao svoj udarac iz sredine u 54. minuti, a na novu priliku "žutih" čekalo se do 57. minute kad se pred vratima našao Tomo Trstenjak. Prekršaj Krikšića dvije i pol minute prije kraja došao je prekasno za mladostaše. "Mamuti" su pokušali ublažiti poraz no vratar Zagreba je i dalje bio na visini zadatka. Zaustavio je i udara Ljubića s lijevog kao i pokušaj Marija Novaka s desne strane.

Zagreb se novom pobjedom zadržao na visokom četvrtom mjestu u poretku. "Veprovi" imaju bod više od hrvatskog prvaka Medveščaka i sada se bore, ne za samo mjesto u doigravanju, nego i za prednost domaćeg leda u prvom krugu. Sjajan je to uspjeh za momčad koja je prije godinu dana tavorila na dnu bez ijednog boda. Mladost na drugoj strani i dalje ostaje pri dnu. Klub koji je u prije deset godina ispisivao najsvijetlije stranice svoje povijesti više nije u stanju dobiti nijednu utakmicu protiv svojih gradskih suparnika. Šampionske momčadi više nema, a odgovorni su propustili osigurati nasljednike. Račun je sada došao na naplatu.