INLINE

Zlato za Hrvatsku

1U dramatičnom finalu doigravanja divizije I svjetskog prvenstva u hokeju na koturaljkama, hrvatska reprezentacija je u produžetku svladala Australiju s 5:4 i uvrstila se u najviši razred svjetskog hokeja na koturaljkama u kojem nastupa osam najboljih reprezentacija. Hrvati su došli u vodstvo već u drugoj minuti dvoboja no protivnik je tik pred završetak prve četvrtine uspio poravnati. U drugom dijelu susreta hrvatska reprezentacija dominira no završnica četvrtine ponovo pripada Australcima koji koriste jednu od rijetkih prilika i prelaze u vodstvo. Početkom treće četvrtine Hrvatska izjednačuje, a nekoliko minuta kasnije obje momčadi postižu po jedan zgoditak. Pred kraj treće četvrtine naši hokejaši su ponovu u prednosti. Australija je izjednačila na početku četvrte četvrtine poslije čega su obje momčadi vrebale na pogrešku protivnika. Do isteka vremena pogotka nije bilo odluke pa se morao igrati produžetak. Poslije samo osam sekundi Hrvatska je postigla pobjedonosni pogodak i veliko slavlje je mogli započeti.

Australija 3 kazne

Hrvatska: Tomljenović, Filipec - Vedlin, Šilović, Janković, Jačmenjak - Tadić, Trstenjak, Novak, Čunko - Srketić, Kopajtić, Miličić, Novotny - Vujinović, Brenčun. Izbornik: Sertić

Australija: James, Glass - Collins, Fitzgerald, Jones, Best - Todd, Haynes, St. Clair, Gavin - Cleland, Jeffries, Turner, Bremner - McKay. Izbornik: Philps

Australija je protivnik s kojim su se hrvatski hokejaši na koturaljkama dobro upoznali u proteklih nekoliko godina. Otkako se Hrvatska 2010. prvi put uvrstila na svjetsko prvenstvo divizije I, ove dvije momčadi odigrale su šest utakmica. Hrvatska je dobila četiri od kojih posljednju prije samo nekoliko dana u skupini D. Bez obzira na sigurnu pobjedu od 9:4 znalo se da će finale biti sasvim drugačiji dvoboj u kojem nijedna strana neće olako propustiti priliku za uvrštenje u sam svjetski vrh.

Protivnička momčad uglavnom je bila sastavljena od igrača koji nastupaju u australskoj ligi hokeja na ledu (AIHL) premda je u postavi bilo i nekoliko hokejaša koji nemaju usporednu karijeru na ledu. U skupini su Australci svladali Argentinu, uvjerljivo pobijedili Mađarsku te pretrpjeli poraz od naših. Austrija je pokleknula u četvrtfinalnom dvoboju, a za ulazak u finale Australija je nadmašila Veliku Britaniju sa 7:4.

Utakmica je počela na najbolji mogući način za Hrvatsku. U drugoj minuti je Trstenjak poveo pak te je iz sredine uputio udarac prema vratima kojeg Tadić vješto skreće u mrežu. Dvadesetak sekundi kasnije prekršaj je napravio Collins no Hrvati nisu uspjeli iskoristiti brojčanu prednost. Odličnu priliku za povećanje vodstva bio je propustio Trstenjak koji se našao sam pred Jamesom no australski čuvar mreže je sjajno zaustavio udarac hrvatskog braniča.

U drugoj polovici četvrtine uslijed dva uzastopna prekršaja Jačmenjaka Australci preuzimaju incijativu i stvaraju nekoliko prilika no hrvatska obrana je uspješno otklonila sve prijetnje. Kad se činilo da će Hrvati prvih 12 minuta završiti s minimalnom prednosti, Best je projurio po desnoj strani i snažnim udarcem zakucao pločicu u suprotne rašlje. Priliku za povratak u vodstvo hrvatski sastav dobio je na početku druge četvrtine kad je isključen Cleland. Vratar James ponovo je bio australski junak kad su Janković i Novotny krenuli u protunapad. Janković je s desne strane odlično uposlio Novotnog na drugoj strani koji puca iz prve, ali James je munjevito promijenio stranu i spasio svoju mrežu.

Hrvatska je zadržala napadački zamah i poslije izjednačenja snaga u igri. Pritisak naših doveo je do novog prekršaja protivnika. U 20. minuti na klupu za kažnjene sjeda St. Clair. Australci su se i ovog puta obranili, a kad je isteknula kazna za njihovog napadači hokejaši s južne polutke izvode munjeviti protunapad u kojem je Jeffries s desne strane ubacio pak pred gol, a Gavin ga skreće u mrežu. Minutu kasnije sportska se sreća osmjehnula Hrvatima. Fitzgerald je prošao po lijevo strani i uputio snažan udarac. Pak je pogodio desnu stativu od koje se odbio u lijevu stativu i natrag u polje. Suci su pregledom snimke ustanovili kako pogotka nije bilo. Malo kasnije naši pogađaju prečku.

Predah između dva dijela susreta nije mogao doći u boljem trenutku za hrvatske hokejaše. Nešto slično se dogodilo u dvoboju protiv Mađarske kad su Hrvati usprkos boljoj igri u završnici druge četvrtine primili dva zgoditka poslije kojeg je uslijedio treći odmah na početku treće četvrtine i pad je bio neizbježan. Ovog puta Hrvatska je u drugi dio dvoboja ušla spremna. Igrala se 26. minuta kad je Jačmenjak s desne strane dao povratni pak za Jankovića koji odličnim "bendijem" zabija pak u mrežu.

Tri minute kasnije Australci su izigrali hrvatsku obranu i ponovo došli u prednost. Best je s lijeve strane dao iza leđa povratni pak za Jonesa koji preciznim udarcem iz sredine pogađa mrežu. Radost "zelenih" nije dugo trajala. Hrvatima je trebalo točno trideset sekundi da vrate rezultatsku ravnotežu. Miličić je preveo pak na protivničku polovicu igrališta te preciznim udarcem iz zgloba pogodio bliži kut protivničke mreže. Izjednačenje je dalo krila našim igračima. Jačmenjak si je samostalnim prodorom stvorio priliku za prelazak u vodstvo no njegov bekhend je pogodio stativu.

Nešto kasnije Jačmenjak ponovo izvodi slalom no ovogu puta je navukao pažnju svih Australaca na sebe da bi ubacio pak pred gol odakle Vedlin skreće pak u nebranjeni dio mreže. Do kraja četvrtine ostalo je nešto više od minute pa su Hrvati u posljednju četvrtinu ušli s minimalnim vodstvom. Australija je poravnala već u 37. minuti kad je St. Clair iskoristio hrvatskog braniča kao zaklon za precizni udarac iz zgloba koji je iznenadio hrvatskog čuvara mreže. Četvrto izjednačenje u posljednjoj četvrtini finalnog dvoboja utjecalo je na obje momčadi. I jedni i drugi odlučili su svesti rizik na najmanju mjeru ne bi li izbjegli kakav nesretno primljeni pogodak zbog kojeg bi žalili iduće dvije godine.

U takvoj igri, s malo prilika i još manje udaraca prema vratima nije ni moglo biti odluke pa je dvoboj otišao u produžetak. U početnom buliju našli su se Vedlin i Fitzgerald. Pak je došao do Besta, ali mu je ostao iza leđa što koristi Jačmenjak koji kreće u napad. Fintiranjem udarca oslobodio se Collinsa te izašao sam pred Jamesa. Uslijedio je precizni udarac koji je poslao pak uz desnu stativu i Hrvatska je postala pobjednik divizije I.

Za najboljeg golmana na turniru proglašen je Mate Tomljenović, a najbolji napadač je Ivan Janković. Alfa i omega hrvatskog inline hokeja Igor Jačmenjak nije imao baš previše riječi i snage za izjavu. Uzbuđenje i radost zbog prve zlatne medalje su ipak bili preveliki, pa je samo kratko rekao: “Ne znam što bi rekao. U šoku smo svi, pogotovo ja. Nisam još uvijek svjestan kako smo veliku stvar napravili. S jednim malim terenom ušli smo u elitu, u top diviziju među osam najboljih reprezentacija na svijetu. Mi i Švedska, Kanada, Finska, SAD, Češka. Slovačka i Njemačka. Mi smo čudo!

Kad je prije desetak godina propalo improvizirano igralište na Sveticama ovaj sport je praktički prognan na parkirališta. Entuzijazam pojedinaca spasio je hokej na koturaljkama od gašenja. Malo po malo pronalažena su nova mjesta za inline, ustrojili su se klubovi, pokrenuli turniri, a potom i prava prvenstva. Činjenica da su hrvatski "ledeni" hokejaši prihvatili hokej na koturaljkama kao dodatnu aktivnost pomogla je u suradnji s Hrvatskim savezom hokeja na ledu u čijem sastavu se nalaze hrvatski klubovi i pod čijim se okriljem i reprezentacija natječe na svjetskim prvenstvima. Ovaj sjajan uspjeh mora se iskoristiti za dalji razvoj i popularizaciju hokeja na koturaljkama u cijeloj zemlji. Postoji značajan prostor za napredak kako u organizacijskom smislu tako i na polju proširenja inlinea i u mjesta gdje je hokej na ledu "egzotičan sport" kojeg se gleda u vrijeme Olimpijskih igara i doigravanja za Stanleyev pehar. Inline je dobio svojih 15 minuta slave i treba ih iskoristiti što prije.