KHL

Još ima srca i žara

slovan medvescak najavaIskrcavanje, zadnja stanica Bratislava... Dvije tekme u dva dana a za ovu prvu (gdje smo zapravo „domaćin u tuđini“) mi zvoni onaj davni priglupi pjesmuljak o Valentinovu od #nekogtamolika#. Nakon što smo ih u Zagrebu samim krajem rujna izbušili kao sito (6:0) nastavili su dosta loše u listopadu (12-6-6), a onda tijekom studenog i prosinca prošli sve od nedostatka novaca, velikog broja ozljeda (na jednoj utakmici imali jedva 3 navale skrpane) pa do „ponovnog rođenja“ nakon nalaženja sponzora i friške injekcije kapitala taman oko Badnjaka. U brojkama, od 8.11. do 23.12. upisali su 6 pobjeda i čak 12 poraza, a tada obodreni i oraspoloženi  tijesno izgubili još samo od Kunluna i pobijedili Spartak, Amur, Admiral i Avtomobilist pa se uputili prema Astani.

„Snježne leoparde“ sredili su unutar 30-ak sekundi u 2/3 krasnim pogocima Taffea s desnog bulija pod prečku te Lušňáka s lijevog bulija u bliži donji kut, a pridružio se nešto kasnije i Plastino udarčinom izvana s desne strane. U posljednjoj dionici još je bio precizan Chipchura kojem je sve odlično pripremio Musatov dok je Bochenski tek malo ublažio neugodan poraz. Protiv Jugre su izgradili ugodnu prednost s po pogotkom u svakoj trećini. Ako bismo kao podlogu uzeli priču o „Vuku i tri praščića“ mogli bismo reći da je „temelje izlio“ Jeglič nakon velike gužve pred golom, „prvi kat podigao“ Cheechoo trznuvši pak u lijevi kut, a „krov postavio“ Musatov nakon bijega u kontru i fintiranja Šaričenkova. Kuća je tako stajala do posljednjih devet minuta, a onda ju je umalo „vuk otpuhao“ u vidu pogodaka Aleksejeva i Koroljova.  Brust se međutim sabrao te se rezultat do kraja nije mijenjao.

Prvo u nizu od pet gostovanja vodilo je u Moskvu kod Spartaka koji je taman ostvario novi neslavni niz od šest poraza. Raspoloženi Musatov dovodi ih u vodstvo lakim pogotkom nakon što mu je sve izvrsno pripremio Jeglič, a potom i podiže prednost iz teškog kuta s desne strane majstorski pogodivši doslovce onaj milimetar prostora koji Svensson nije stigao pokriti. Za kraj je još i Kundrátek proparao mrežu s plave linije dok je vrlo dobri Brust svoju sačuvao netaknutom, a Slovan se uputio na istok, točnije u Nižnjekamsk. Gynge ih je šokirao pogotkom već u 12.sekundi susreta no uzvratio je Hlinka, skrenuvši „bombu“ Sersena s plave linije. Unutar 68 sekundi završnice 2/3 tribine utišavaju Plastino, neometan na lijevoj strani i Skalický zaista lijepim potezom nakon solo prodora te gosti s prednošću ulaze u posljednjih deset minuta utakmice gdje nakon velikog pritiska Brusta konačno svladava Poljigalov. Više od toga nije išlo te su se „Orlovi“ sa 6 uzastopnih pobjeda vinuli prema Habarovsku.

Poveli su nakon što je Taffe promijenio smjer paku upućenom od Sersena  koji je ubrzo potom topovski stresao i prečku. Prednost povećava Vopelka lijepim pogotkom s desnog bulija i preko palice Gorohova u donji suprotni kut. Iako je Amur općenito cijelu tekmu bio agresivniji  i imao više prilika samo je Li uspio „zaobići“ Brusta desetak minuta prije kraja susreta te je proslava 7. pobjede mogla početi, a doigravanje je počelo intenzivno „mirisati“.
Te nedjelje u 12:30 „pola Bratislave“ se s nestrpljenjem prištekalo na „stream“ iz Pekinga, iščekujući nastavak uspješnog lova na 8.mjesto, ali jednostavno nije išlo. Domaći su poveli preko Collinsa krajem prve trećine te potpuno dominirali u 2/3 dok se Slovan trgnuo u posljednjoj dionici ali nisu uspjeli svladati odličnog Karhunena. Pobjedu Kunluna dodatno je potvrdio Ponikarovski nakon što su on i Marčinko ostali „solo na Sersena“.

Dva dana kasnije čekao je Admiral kojem je također svaki bod bio vrijedan zlata. Domaći su nagrnuli svom snagom te u završnici 1/3 Sigarjov i Sajustov svladavaju Brusta unutar točno 26 sekundi, a pomalo grogiranom Slovanu pauza je taman dobro uletjela. Kada je istekom 1.minute nastavka Štastný smanjio prednost na odličnu asistenciju Jegliča, a gosti još par puta opasno priprijetili Bobkovu činilo se da se Slovan vraća u susret, ali do kraja se mreže više nisu tresle. Tako je lijepi niz „narušen“ s dva čista poraza, a iako se zvona za uzbunu još nisu oglasila, od iduće tri domaće tekme se puno očekivalo unatoč redom teškim protivnicima iz divizije Tarasov.

Prvi im je stigao Lokomotiv koji je u prethodnih osam susreta ostvario šest pobjeda, a Slovana u vodstvo dovodi Hlinka lijepo trznuvši pak pod prečku dok je obrana gostiju „odmarala“. Cheechoo diže prednost udarcem s desne strane i sve se činilo kao mirno „krstarenje na autopilotu“ do posljednjih šest minuta susreta. Tada se ukazao vodeći strijelac Kozun, prvo projektilom s desne strane pa efektno i u punom naletu po lijevoj strani a na led i tribine uvukla se lagana panika. Utakmica se rješavala u raspucavanju gdje ipak velika dva boda Slovanu osiguravaju Jeglič i (zaista odlično) Musatov.
Moskovski Dinamo koji je u 2017. u dvanaest utakmica  upisao poraze tek od Ak Barsa i „Magnitke“ nije imao namjeru taj učinak kvariti u Bratislavi te u prvih dvadeset minuta stvaraju prednost pogocima Ribakova i Podšendjalova. Pogge je nakon toga zatvorio prilaze svom golu ali unatoč 41 udarcu, odličnog Jerjomenka svladao je tek Lušňák spremivši otpadak nakon šuta Staroste.

Naposljetku se sve lomilo protiv Vitjaza gdje bi im „Orlovi“ pobjedom došli na samo 3 boda zaostatka, ali i gosti su bili u strašnom naletu te u vodstvo dolaze pogotkom Kopejkina u početnim minutama susreta. Ubrzo je uzvratio Lušňák spretnim pogotkom na desnoj vratnici te se nakon potpuno izjednačene trećine otišlo na brzinsku pauzu prije očekivane drame koju u nastavku. A onda je na scenu stupio „onaj drugi“ Barry i prilikom intervencije iza gola, bez ikakvog pritiska od ikoga dodao savršeni pak Švec Rogovoju koji ga je samo proslijedio Jacenku za vodstvo. Ovo kao da je donijelo „kratki spoj“ kod domaćina  jer do kraja utakmice više nitko nije uspio svladati Saprikina dok su Brusta i Slovanove snove o doigravanju izbušili ponovo Jacenko te  Afinogenov, Pankov i Kempe, a moglo je to i gore izgledati da netom prije Kempe nije pogodio i prečku. Publika je konsternirana dočekala sirenu za kraj a čak i igrači Vitjaza kao da su se malo zbunjeno pogledavali „kako smo na kraju ovo tako rasturili?“

Obzirom na silne rotacije (jedino se 1. navala donekle „primila“ u zadnje vrijeme) držati ću se ove formacije koja je „nestala“ u 40 minuta protiv Spartaka:

1. Cheechoo-Taffe-Hlinka
2. Musatov-Chipchura-Jeglič
3. Skalický-Štastný-Lušňák
4. Vopelka-Halama-Petráš

Strijelce predvodi upravo dvojac iz te 1. navale pa je tako Taffe skupio 15 pogodaka uz 17 asistencija, a Cheechoo 12+21. Slijede Chipchura (10+10), Jeglič (9+12), Kundrátek (7+4) pa „petaši“ Plastino (5+10), Lušňák (5+5), Hlinka (5+4) i Musatov (5+1) te Nedorost (4+3), Štastný (2+4), Surový (2+3) i Skalický (2+2) dok bih kod asistenata istaknuo još Sersena (1+6) i Švarnóg (0+6). Ako bismo brojali i one s makar jednom asistencijom, u bodove se upisivalo čak 28 igrača.

Brust je započeo 32 tekme i jednom mijenjao Poggea te u prosjeku primio 2,33 pogodaka uz 91,4% obrana a dodao je i 2 asistencije. Posljednjih 10-ak tekmi kad se odlučivalo o doigravanju podigao je izvedbu na preko 93% ali na kraju nedostatno. Upisao je i 3 „shutouta“ a najteže stradao od SKA i Spartaka uz 6 komada u mreži. KHL debitant Pogge je u svojih 13 tekmi  + jedno mijenjanje Brusta primio 2,6 pogodaka uz identičnih 91,4% obrana. Najuvjerljiviji protiv Torpeda s 35 obrana dok su ga najviše („petardom“) izbušili „Jastrebovi“.

U sastavu zbog ozljeda neće biti Smoleňáka, Viedenskog, Dalogé i kapetana Meszároša dok postoji mogućnost za nastup Nedorosta. Stigosmo dakle do kraja ove većinom teške, otužne i na momente bizarne sezone u kojoj je sreće bilo tek u tragovima i u kojoj smo smanjili „promet“ u dvorani, a povećali ga u zračnoj luci te se u posljednjih nekoliko utakmica sveli na momčad koja skoro pa da stane u onaj legendarni furgon braće Trotter i gdje su svi na kraju morali priznati da su samo kod gospona Knopflera „ money for nothing & chicks for free“.
Ne, nije ovo sada neko širenje negative već čisto konstatacija, a ako tražim pozitivne strane onda je to svakako mogućnost da smo barem tih zadnjih par tekmi mogli napokon vidjeti i naše domaće uzdanice kako se apsolutno iskazuju na ledu snažnog KHL-a i kako ipak ima još srca i žara u toj desetkovanoj ekipi. I još jednom – bravo momci! Za kraj mojih priča ovdje iskoristiti ću jedan poznati citat: "Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo, pak ni vezda ne bu da nam nekak ne bu.“ Sada treba i za kraj pokazati fajterski duh ili kak bi to slikovitije i od Krleže rekel „Krpa“ u ZG80 – ne bu nas niko je*al! Ajmo plaviiii!