KHL

Prave borbe tek predstoje

cska jokPrvi krug doigravanja za Gagarinov pehar u Zapadnoj je konferenciji završio nakon samo pet utakmica. Armijski sastavi su svoje suparnike svladali bez izgubljene utakmice dok su si moskovski Dinamo i Lokomotiv dopustili samo po jedan poraz. Nadajmo se kako će polufinalni dvoboji na Zapadu donijeti nešto više uzbuđenja. Pregled četvrtfinalnih okršaja započet ćemo „metlama“.

CSKA (4) – Jokerit(0)

U prvoj utakmici bilo je dosta uzbuđenja u posljednjih osam minuta susreta kada je Lajunen smanjio vodstvo domaćina na 3-2, a izjednačenje dvije minute prije propustio donijeti Huhtala neuspješnim izvođenjem kaznenog udarca. Na kraju su dakako krenuli na sve ili ništa uz nebranjenu mrežu što je iskoristio Žarkov. I ovaj, kao uostalom i sve njihove dosadašnje susrete obilježilo je podosta napetosti i prekršaja (ukupno 52 minute), a pred sam kraj masovno „gužvanje“ izazvali su Lauridsen i Karnauhov.

Iduće tri utakmice Jokerit je podigao u najvišu brzinu koju je imao na raspolaganju te ih sve odveo do produžetka.
U drugoj utakmici domaćin je poveo nakon odlične solo akcije Mamina koji je izdržao pritisak Rissanena i potkopao pak pod prečku, a poravnanje je donio Huhtala snažnim udarcem s desnog bulija. Sve je u 11. minuti produžetka riješio Andronov nakon velike gužve ispred gola, a pomoglo mu je i to što je Wirtanen taman ostao bez palice i nije ga mogao dobro omesti. Strašan posao obavio je unatoč porazu Zapolski s 43 obrane dok je Sorokin „odmarao“ suočivši se s ukupno 19 udaraca po golu.

Blizu 10.000 navijača dočekalo je povratak svojih ljubimaca na domaći led, a CSKA je poveo pogocima Da Coste i Mamina što su „poništili“ O'Neill, skrenuvši u gol udarac Regina te Huhtala nakon brzog solo prodora. U novo vodstvo „Armejci“ su došli nakon krasne „tic-tac-toe“ akcije Kiseleviča, Ničuškina i Popova da bi pet i pol minuta prije kraja Lajunen majstorski i već u padu s desnog bulija poravnao rezultat. Ovog puta sve je bilo gotovo već u 4. minuti produžetka, a toliko praznog prostora se Muršaku naprosto ne smije ostaviti.

U „biti ili ne biti“ tekmi za Jokerit, gosti su opet dominirali i bombardirali sa svih strana, ali odlični Zapolski (39 obrana) se junački držao u regularnom dijelu. Naposljetku mu se Platt u 76. minuti ukazao na desnoj vratnici i nakon 3. neometanog napikavanja konačno progurao pak u bliži kut te poslao Jokerit na odmor.

CSKA su predvodili Kiselevič (2+2) i Mamin (2+1), po pogodak su dodali Da Costa i Žarkov (1+2), Scott, Platt i Muršak (1+1) te Andronov i Popov dok su po dva asista upisali Ničuškin i Panin, a odlični Sorokinje u prosjeku primio 1,5 pogodaka uz 94,5% obrana.  Kod Jokerita treba spomenuti s dva pogotka Lajunena i Huhtalu, a Zapolski je „posljednju crtu obrane“ držao uz prosječno 2,5 primljena pogotka i 92,4% obrana.

SKA (4) –Vitjaz (0)

Došli su „Vitezovi“ u svoje prvo doigravanje spremni na borbu, al' nemreš „mačem na tenk“. Kada bih opisivao svaku utakmicu i sve pogotke trebalo bi mi 10 stranica pa idemo više uz „generalni“ opis, dobiti ćete već dojam što se ovdje događalo. U prvoj utakmici SKA je poveo pogotkom Belova u samoj završnici 1/3, a u nastavku poravnao Makejev s desnog bulija. Novo vodstvo domaćinu osigurao je Gusev, a točku na „I“ stavio Dadonov, efektno zakucavši pak pod prečku. Od dodatnih zanimljivosti, još kod rezultata 2:1 prečku je pogodio Aaltonen, Kovalčuk se malo pohrvao s Lukinom dok je neoprezni Hersley zamalo palicom izbio pokoji zub suigraču Dacjuku.

Pravi potop slijedio je dva dana kasnije iako 2:0 nije izgledalo alarmantno nakon prvih dvadeset minuta. Početkom nastavka Säteri je zamijenio ozlijeđenog Saprikina, ali samo da bi ga izbušili Ketov, Dacjuk i Koskiranta nakon čega napokon pogotkom odgovara Švec-Rogovoj. U posljednjoj dionici za SKA su još bili precizni Hersley i Kovalčuk, a Jerábek za goste koji su se šutke uputili doma razmišljajući kako zaustaviti napasne „Armejce“ koji su primjerice u 1/3 uputili tek udarac po golu manje nego Vitjaz cijelu utakmicu.

I imali su „Vitezovi“ aktivan rezultat (1:2), uz vrlo lijep pogodak Nikulina skroz iskosa s desne strane, sve do pred kraj 2/3 kada unutar minute i pol mrežu pogađaju Rukavišnikov, izvana s lijeve strane u suprotne rašlje te Gusev na krasno dodavanje Dadonova pred gol, ali najljepši potez pripao je Dacjuku početkom posljednje trećine. Majstorski je izvozao 1. bekovski par  Semjonov – Golovkov  na desnoj strani te bekhendom trznuo pak u bliži kut. Kopejkin je malo ublažio zaostatak dok je posljednje poglavlje još jedne horor priče domaćina završio Kovalčuk pogotkom u praznu mrežu. Säteri je unatoč „punionici“ upisao i 42 obrane.

Vitjaz je htio na bilo koji način produžiti seriju i pružiti barem malo veselja vjernim navijačima, ali „artiljerija“ gostiju je opet djelovala „u dubinu obrambenih položaja“.Tako su u uvodnih devet minuta Säterija svladali Koskiranta, Šipačjov i Širokov nakon akcije kao na haklu dok je rezignirani Säteri svašta „izbrojao“ svojim bekovima.  Razbijeni domaćin nastavio je tonuti i u nastavku, a za goste su redom pogađali Koskiranta fino pod prečku, Prohorkin iz kontre, Dadonov prvo udarčinom s distance te na precizno dodavanje Šipačjova dok je počasni pogodak utrpao Makejevnakon velike gužve ispred gola. Säteri se pak suočio s do tada najvećom streljanom gdje je s 44 obrane spriječio i moguću dvoznamenkastu katastrofu.

Tako su momci iz Podolska pognute glave napustili led uz ukupnu bilancu 0-4 i gol razliku 6:23. Fino balansirani napad SKA predvodio je Dadonov (4+4) iza kojeg su se natiskali Ketov i Koskiranta (3+1), Dacjuk (2+5), Hersley (2+4), Gusev (2+3) i Kovalčuk (2+1) te Belov i Šipačjov uz identičnih 1+4. Dominantni Koskinen u prosjeku je dopustio 1,5 pogodaka uz 93,75% obrana. Kod Vitjaza je iz sivila tek malčice iskočio Makejev (2+0) dok su pojednom pogađali i Nikulin, Švec-Rogovoj, Jerábek i Kopejkin. Säteri, koji je na kraju ostao kao prvi (i jedini golman) u prosjeku je primio 5 pogodaka uz 86,6% obrana, ali ukupno je zaustavio i 143 udarca!

Dinamo Moskva (4) – Torpedo (1)

Ovdje se očekivala nešto duža serija, ali usprkos svemu, borbe i napetosti stvarno nije nedostajalo te su čak četiri utakmice odlučene u produžetku. U prvom susretu dominirali su Jerjomenko (shutout uz 33 obrane) i posebice Birjukov (48 obrana) kojeg je naposljetku sredinom 3. produžetka uspio svladati Karpov, majstorski plasiranim udarcem pod prečku.

Drugi je sraz počeo bolje za Dinamo koji prvih dvadeset minuta zatvara topovskim pogotkom Fjodorova s lijeve strane te Hietanena praktički s iste pozicije. Samim početkom nastavka zaostatak je smanjio Mozer, a rezultat poravnao Frolov koji je taman koliko treba promijenio smjer paka upućenog od strane Daugavinša. Ovog puta je sve riješeno već istekom 2. minute prvog produžetka pogotkom Kutejkina, ni manje ni više nego s centra!  Tribine su eksplodirale, a Birjukov je neko vrijeme ostao sjediti na ledu s izrazom mučnine na licu.

Torpedo je napokon uzvratio na domaćem ledu, a ovaj puta se Dinamo vraćao u igru s 0:2 zaostatka. Pobjedu u produžetku donio im je McMillan fino plasiranim udarcem, nakon što je pobjegao u kontru pored Nikulina i Mironova. Sličan početni scenarij uslijedio je i u toj uvijek toliko važnoj 4. tekmi. Torpedo je poveo nakon spretne reakcije Galuzina ispred gola, a prednost podebljava Mozer krasnim „one timerom“ nakon brze akcije sa Sjominom i Galuzinom. Zaostatak je smanjio Igumnov da bi se uporni Dinamo u igru vratio 40 sekundi prije kraja kada je Tarasov nekako ugurao pak između barem šestorice igrača pred golom. Ovo je sigurno malo poljuljalo domaćina koji se već vidio na 2-2 u seriji, a vodu na „playoff mlin“ Dinama usmjerava Karpov koji se odlično ušuljao na desnu vratnicu.

Prvi „meč pak“ Dinamo je odmah iskoristio. Početno vodstvo donio je Rilov udarcem s desnog bulija, a prednost krajem 2/3 povisio Fjodorov fino plasiranim udarcem s lijeve strane u bliži donji kut. Osam minuta prije kraja nadu je za Torpedo probudio Urakov, spretnim pogotkom iz drugog pokušaja, ali unatoč trudu više nisu uspjeli svladati Jerjomenka dok je potvrdu pobjede i prolazak u polufinale osigurao Tereščenko, „varaždincem“ u praznu mrežu.

I ovdje smo svjedočili velikoj širini napada kojeg su predvodili Tereščenko (2+3), Fjodorov (2+1) i Karpov (2+0) po pogodak su dodali Hietanen, Kutejkin, Podšendjalov, Nikulin, Igumnov, Tarasov i Rilov, a asistencije skupljali Cvetkov (3) te Višnjevski i Kašpar (2). Jerjomenkoje prosječno primio 1,8 pogodaka uz 93,4% obrana. Torpedovi vođe bili su Norman (2+1) i Mozer (2+0), po jednom su pogađali Frolov, Daugavinš, McMillan, Galuzin i Raskazov a „pakirao“ je Sjomin (4). Birjukov je branio tri tekme, prosječno primio 2 pogotka uz 93,78% obrana dok je Proskurjakovu preostale dvije prosječno inkasirao 3 pogotka uz 89,6% obrana.

Lokomotiv (4) - Dinamo Minsk (1)

„Loko“ je svojem protivniku također dozvolio tek jedno slavlje. U seriju su ušli tijesnom pobjedom koju su osigurali Korškov, odličnim potezom na desnoj vratnici i Kontiola, malo desne strane na fino dodavanje Kozuna, a za Dinamo je jedini strijelac bio Ellison. Unatoč malom broju kazni utakmica je bila iznimno čvrsta, puna žestokih naleta, a malo su „zaplesali“ Henkel i Gavrikov te Ljubuškin i Gragnani. Veliki šok za Dinamo uslijedio je u idućoj tekmi gdje su samo u 2/3 primili 4 pogotka, Lalande je zamijenio Scrivensa, ali i njega su uredno zbušili Lugin i dva puta Loktionov. Na kraju je semafor pokazivao vrlo neugodnih 7:2 a strijelci za goste bili su Korobov i Ellison.

Novu gorku pilulu morali su popiti pred domaćom publikom, a sve je praktički bilo gotovo u prvih dvadeset minuta. Kronwall je otvorio s desnog bulija, Nakladal nastavio izbliza na desnoj vratnici, a završio Talbot u donji lijevi kut. „Petarda“ je pukla pogocima Polunjina nakon munjevite kontre i lijepe finte i ponovo Nakladala dok je počasni pogodak za domaćina efektno spremio Lisovec. A onda su „Bizoni“ napokon uzvratili. Poveli su pogotkom Stepanova nakon krasne asistencije Kosticina na lijevu vratnicu na što se nadovezao Pavlovič koji je pobjegao po desnoj strani i s bulija pogodio gornji bliži kut. Prednost smanjuje Apalkov no brzo ga je „poklopio“ Koviršin kojeg je također odlično pred golom pronašao Gavrus. Minutu poslije Kadejkin je lijepo pogodio s lijeve strane no to je bilo sve od Lokomotiva dok je pobjedu domaćina potvrdio Stas.

U Jaroslavlju su opet prvi poveli krasnim potezom Klinkhammera koji je obišao gol i s Pašninom na leđima s lijeve strane bekhendom pogodio suprotni kut, a poravnao je Kronwall. Domaćin u prvo vodstvo dolazi krajem 2/3 pogotkom Koledova s lijevog bulija, a potom Scrivens odolijeva silnim napadima do posljednjih deset minuta utakmice kada ga je majstorskim trzajem u donji desni kut napokon probio Kozun. Dinamo je krenuo na sve ili ništa, a na kraju je ispalo ništa te je još i Talbot pogodio nebranjenu mrežu.

Zanimljivo, najefikasniji su bili momci iz 1. bekovskog para, Kronwall (3+2) i Nakladal (3+1) po 2 su dodali Loktionov (2+3) i Talbot (2+2) dok je impresivnu kolonu od 9 igrača s po 1 postignutim pogotkom predvodio daleko najbolji asistent Kozun (1+9). Murigin je ostvario učinak od 1,8 prosječno primljenih pogodaka uz 91,5% obrana.
Kod poraženih su Ellison i Klinkhammer postigli po 2 pogotka dok su mrežu po jednom pogađali i Korobov, Stepanov, Lisovec, Pavlovič, Koviršin i Stas.  Scrivens je u prosjeku primio 3,2 pogotka uz 88,7% obrana dok je Lalandeu onoj zamjeni primio 3 komada uz 80% obrana.

Za šest dana čekaju nas prvi obračuni CSKA-Lokomotiv te SKA – Dinamo. Kakve će tek tu biti borbe!