KHL

Prvaci i dalje u igri

met PONakon prvog „filtriranja“ na istoku, tatarski „Snježni leopardi“ čekali su „Jastrebove“ dok su se oni kazački namjerili na jake „Lisice“. Bio je to ujedno i dvoboj dvojice „najuočljivijih“  golmana na istoku, Košečkina (200 cm) i Karlssona (199 cm) u kojem je uvjerljivu pobjedu odnio „Vasja“. Metalurg se za sada nalazi na putu obrane naslova, dok je Ak Bars već nadmašio prošlogodišnji učinak kad je eliminiran već u prvom krugu od Salavata Julajeva. Za Baris je ulazak u konferencijsko polufinale predstavljao povratak na staru slavu dok je Avangard ponovio prošlogodišnji rezultat.

Metalurg (4) – Baris (0)

U uvodnoj utakmici Baris se odlično držao do početnih minuta 3/3 uz minimalan zaostatak (1:0), a tada domaći dodatno pojačavaju tempo i slamaju protivnika s tri pogotka. Započeo je Filippi na lijevoj vratnici nakon solo prodora, a nastavili su Kovář strašnim „one timerom“ te Zaripov iz velike gužve, izbliza s desne strane. Karlsson koji je bio na pravoj streljani uspio je skupiti i 38 obrana dok je Košečkin seriju započeo netaknutom mrežom.

Puno neizvjesnoj borbi svjedočili smo zato u 2. utakmici gdje su domaći  poveli pogotkom Zaripova iz kontre i nakon krasnog dodavanja Kovářa preko cijelog leda. Tek što je započela 2/3 Starčenko je poravnao iskosa s desne strane dok sredinom utakmice Antipin vraća prednost „Lisicama“, nakon dosta „paceraja“ Karlssona koji je netom prije imao nekoliko strašnih obrana. Samo dvije minute kasnije uslijedio je „mini uragan“ kada unutar 35 sekundi Košečkina buše Dawes nakon solo akcije i St.Pierre koji je spretno pospremio otpadak nakon šuta Semjonova. „Vasja“ se ipak pribrao i skinuo još par teških udaraca, a nakon pauze uslijedio je obračun Zaripov – Dawes.  „Gazda“ Danis prvo je poravnao iskosa s desne strane te uz „hattrick“ donio novo vodstvo s desnog bulija dok je s onog lijevog produžetke Barisu osigurao Dawes. Tamo nakon osam minuta Timkin fino poslužuje Kosova na lijevoj vratnici i Karlsson nije imao šanse.

U Astani se već polako bližila sredina utakmice kada je Zaripov lijepo zavrnuo „varaždinca“ u desni kut da bi deset minuta kasnije povisio prednost s omiljene mu pozicije, iskosa s desne strane. Početkom posljednje dionice Boyd smanjuje zaostatak, ali samo nakratko jer se i Mozjakin odlučio priključiti strijelcima, topovskim pogotkom pod prečku. U kojem smjeru će ići i ova utakmica najavio je Kovář na odličnu asistenciju Mozjakina dok točku na „I“ novim „hattrickom“postavlja nezaustavljivi Zaripov koji se sam sjurio i (podrazumijeva se) s desne strane pogodio bliži donji kut. U završnih minutu i pol susreta zabljesnuo je doduše i Boyd te pogocima s lijevog bulija i izvana s desne strane napokon svladao Košečkina (40 obrana)i također ostvario „hattrick“, ali bilo je to premalo i prekasno. Oko Karlssona su pak i drugu utakmicu zaredom „pucale petarde“.

U lov na zadnji vlak za nastavak serije Baris je krenuo akcijom Dawesa koji je odlično „trznuo“ Zaripova i pored Antipinas lijeve strane pogodio bliži kut. Minimalnu prednost držali su do posljednje trećine kada ih u dvije minute smrzavaju Kovář, skrenuvši u gol udarac Mozjakina te Lee s lijevog bulija a još jedne produžetke domaćinu je osigurao Mihajlis, svojim 4. KHL pogotkom. Mladić povremeno dobiva priliku s „velikim dečkima“, a ove sezone inače dijeli mjesto prvog strijelca u VHL filijali s nekadašnjim prvotimcem Žajlauovim te Korotkovim.  Sve je dobro izgledalo dok Semjonov nije zaradio isključenje što su „Lisice“ ubrzo kaznile preko Kovářa te pomele „Snježne leoparde“ iz postsezone, a Košečkin je pružio do tada najbolju izvedbu uz 51 obranu.

Brutalno je povukla 1. navala, pogotovo Zaripov (7+1), Kovářje dodao (4+5) a Mozjakin pakirao (1+7) dok su po pogodak ulovili Lee (1+4), Filippi i Antipin (1+2) te Osala i Kosov. Košečkin je u prosjeku primio 2,25 pogodaka uz visokih 94,8% obrana. S druge strane najviše su se iskazali Dawes (3+1) i Boyd (3+0) koje su s po pogotkom pratili St.Pierre (1+2) te Starčenko i Mihajlis. Karlsson je pak u prosjeku posaugao 4,25 pogodaka uz 87,5% obrana.

Ak Bars (4) – Avangard (2)

Uvodna tekma ponudila je izjednačenu borbu u kojoj su prvi u vodstvo došli gosti pogotkom Svitova kojeg ispred gola nije dobro ispratio Gustafsson. Razočarana publika se već polako počela spremati za gužvu na izlazima kada je Medvedev odličnim udarcem s plave linije vratio stvari na „nulu“ no veselje nije dugo potrajalo jer je već u 2. minuti produžetka Lukojanov uspio nekako provući pak kroz gužvu u donji lijevi kut.
Avangard se dva dana kasnije svojski trudio poravnati rezultat, ali odlični Garipov bio im je nepremostiva prepreka skinuvši svih 24 pokušaja. Gostima je za veliku pobjedu bio dovoljan pogodak Malihina s desnog bulija  u završnim minutama utakmice, a još je i Jordan stigao pogoditi praznu mrežu. Zanimljivo, Ak Bars je prema Furchu uputio tek 13 (sretnih) udaraca, a domaćin se nakon dva domaća poraza zabrinut uputio prema tatarskoj prijestolnici.

U prvih dvadeset minuta utakmice u Kazanu publika je mogla vidjeti uobičajeni scenarij. Za domaćina su precizni bili Lukojanov na lijevoj vratnici, Popov izvana po ledu i kroz noge Furchu te Glinkin s lijeve strane, a nakon odlične akcije i asistencije Popova dok je za Avangard pogodio Zubov s lijevogbulija. Isti igrač dovodi „Jastrebove“ na samo pogodak zaostatka snažnim udarcem s plave linije dok je Pjanov pogotkom u posljednjim minutama odveo dvoboj u produžetke. Tamo su gosti do toliko važne pobjede došli krasnom akcijom u kojoj je Lemtjugov pronašao Medvedeva, ovaj fino „trznuo“ pak do Bootha koji ga na lijevoj vratnici sprema u bliži kut.

U idućoj utakmici Ak Bars je poveo nakon što je Svitov prošao kroz „mlake“ Menšikova i Bootha pa pospremio pak preko hvatače Furcha koji je, pokušavajući ga naknadno uhvatiti rukama iza leđa usput još i tresnuo na led kao šljiva. Popov je poduplao prednost spretno promijenivši smjer paku upućenom od strane Zakarčuka dok je Avangard do kraja uspio samo umanjiti poraz nakon što je Lemtjugov ostao sam na desnoj strani.

Suočeni s ispadanjem, momci iz Omska napokon su pružili partiju dostojnu očekivanja. Krenuli su snažno te u prvih dvadeset minuta ispucali 19 udaraca prema Garipovu no samo ga je Lemtjugov uspio svladati, nakon odlične asistencije Perežogina koji je prije toga na plavoj brutalno „opljačkao“ Zakarčuka. Prednost je s desnog bulija povećao Burdasov, onako lagano i opušteno kao da je na haklu, a tek nakon što je Zubovisfintirao i bekhend udarcem svladao Garipova stigao je i odgovor gostiju preko Sekáča. Deset minuta prije kraja utakmice Sobotka se fino postavio iza desne vratnice te potegnuo „paralelu“ do Burdasova koji pogađa lijevi kut i postavlja konačni rezultat.

I koliko je ta partija bila odlična toliko je ova današnja u Kazanu bila „otužna“. Rezultatski je još to nekako i izgledalo u prvih dvadeset minuta gdje je Furcha savladao tek Malihin koji je lijepo podmetnuo palicu na dodavanje Tkačjova, ali potop je uslijedio u 2/3. Unutar 80 sekundi pogađaju Sekáč te Lukojanov, snažno po sredini, a nakon osam minuta s desnog bulija i raspoloženi Tkačjov koji je do tada uredno dijelio asistencije. Zadnju „pljusku“ Kanarejkinovim trupama opalio je Jarulin, topovski s plave linije i veliko slavlje moglo je početi.

„Snježni leopardi“ su vrebali sa svih strana, odnosno u brojkama: Lukojanov (3+0), Malihin (2+3), Sekáč (2+2), Svitov i Popov (2+1), te po pogodak najbolji asistent Tkačjov (1+5), Jordan, Jarulin i Glinkin.
Garipov je apsolutno spreman za velike domete što je Avangardu pokazao „propustivši“ u prosjeku tek 1,66 pogodaka uz 95,1% obrana. Kod „Jastrebova“ jedini su „letjeli“ Zubov (3+1), Burdasov i Lemtjugov (2+1) dok je Medvedev „pakirao“ te pogotku dodao i 5 asistencija. Jako je nedostajao učinak Perežogina, Sobotke, Pestuška…Furch je na kraju izvukao solidnih 2,16 pogodaka u prosjeku uz 91,9% obrana dok je Šilin ovih zadnjih dvadeset minuta dobro „zakrpao“ mrežu. Biti će to odlična bitka u finalu, a osobno ću zdušno navijati za Mozjakina, Zaripova, Vasju i društvo.