KHL

Zalog za budućnost

slovan medvescak zadnjaMedveščak je u "domaćoj" utakmici u Bratislavi pružio odličan otpor Slovanu. U utakmici koja nije imala natjecateljskog značaja budući da su obje momčadi izgubile izglede za nastup u doigravanju, desetkovani "medvjedi" pružili su odličan otpor domaćinu. Zagrepčani su tijekom prvih dvadeset minuta iznenadili protivnika otvorenom igrom s kojom su stvorili niz prilika. Slovački sastav je ipak prvi zatresao mrežu u devetoj minuti no gosti su samo 18 sekundi kasnije izjednačili. Na odmor se ipak pošlo s minimalnom prednosti "orlova". U nastavku susreta suparnici su u ravnopravnoj borbi postigli po jedan gol. Gosti su sredinom trećine poravnali, a Slovan je minutu kasnije vratio prednost. U zadnjoj trećini obje su momčadi sve karte stavile na napad tako da su vratari imali pune ruke posla. Medveščak je izjednačio u uvodnim minutama trećine. Neizvjesnost je potrajala sve do pred kraj trećine kad su domaći tri minute prije kraja ponovo poveli. Činilo se da će priči tu biti kraj, ali Zagrepčani su u zadnjoj minuti igrajući bez vratara još jednom izjednačili. Do odluke je došlo u prvoj minuti produžetka kad Slovan postiže pobjedonosni zgoditak.

Medveščak 6 min

Slovan: Brust, Pogge - Kundrátek, Sersen, Cheechoo, Taffe, Chipchura - Plastino, Švarný, Št'astný, Jeglič, Musatov - Bačík, Starosta, Hlinka, Lušňák, Skalický - Rosandić, Pätoprstý, Petráš, Šiška, Vopelka. Trener: Říha

Medveščak: Gajdučenko, Tomljenović - Larkin, Katic, Lessio, Perkovich, Giroux - Smith, Glumac, Janković, Arkalov, Zanoški - Kozák, Miličić, Mahbod, Smolec. Trener: Cameron

Zagrepčani su na posljednje dvije utakmice u prvenstvu otputovali kao 12. momčad u konferenciji, s istim brojem bodova kao i Sjeverstalj. Trener Cameron je u međuvremenu ostao i bez vratara Garnetta koji će sezonu završiti u švicarskom prvoligašu Bernu. Branič Parlett otišao je u Finsku gdje će nositi dres Tappare. Medveščak je stoga u Bratislavi isklizao s nepune tri postave u kojoj je svoje mjesto uz Miličića, Smoleca i Jankovića našao i pričuvni vratar Tomljenović. Šteta je što se momčad morala raspasti prije nego što su domaći dečki dobili priliku zaigrati protiv vrhunskih profesionalaca, ali ostaje nada da je u završnici ovog prvenstva položen temelj za buduće sudjelovanje igrača odgojenih na Velesajmu gdje god Medveščak bude igrao sljedeće sezone.

Slovan je porazima na Dalekom Istoku od Kunluna hongxinga i Admirala kao i neuspjesima kod kuće u dvobojima s moskovskim Dinamom i Vitjazom, izgubio priliku za nastup u doigravanju. Klub iz Bratislave ostao je na desetom mjestu bez mogućnosti napredovanja ili nazadovanja. Najistaknutiji pojedinci u slovačkom sastavu bili su Kanađanin Plastino i Švarný u obrani te sjevernoamerički trojac Taffe, Cheechoo i Chipchura u napadu. Prvi vratar momčadi bio je Kanađanin Brust. Ako najjači slovački klub ni sa strancima kao vodećim igračima ne može dohvatiti ni doigravanje, onda se doista postavlja pitanje u čijem to interesu Slovan gubi vrijeme u KHL-u dok slovački hokej propada na svim razinama? Češkom treneru Řihi nedostajali su braniči Ďaloga i Meszároš te napadač Nedorost.

Tijekom posljednje četiri godine između Slovana i Medveščaka razvilo se sportsko suparništvo. Zemljopisna blizina Bratislave i Zagreba omogućila je i navijačka gostovanja, a i sama liga rasporedom je utakmica poticala međusobna nadmetanja. Ova je utakmica za obje strane bila lišena natjecateljskog značaja, a kad su vidjeli sastav Medveščaka, domaći igrači teško da su bili posebno nadahnuti da daju sve od sebe. Posljedično, oslabljeni "medvjedi" sasvim su se dobro nosili s favoriziranim Slovanom. Momčad iz Bratislave je, čini se, očekivala da će pobjeda doći sama od sebe.

Napadačkih akcija je bilo napretek no "plavi" su imali više poteškoća s ciljničkim uređajima pa su njihovi pakovi završavali podalje od Gajdučenka. Njegov kolega Brust imao je više posla no na prvi pogodal čekalo se sve do devete minute. Tada su domaći nakon kombinacije Staroste i Skalickog poveli pogotkom Hlinke. Radost slovačkih navijača nije dugo trajala. Samo 18 sekundi kasnije Kozák je uposlio Arkalova koji se probija kroz obranu "orlova" i preciznim udarcem izjednačuje omjer. Ravnopravna borba se nastavila sve do isključenja Arkalova u 11. minuti.

Gosti su se uspješno branili gotovo minutu i pol, ali tada je akciju Kundráteka i Sersena preciznim udarcem s lijeve strane dovršio Chipchura i vratio Slovan u vodstvo. "Medvjedi" se nisu obeshrabrili ni poslije drugog zgoditka domaćih. Nastavili su se ravnopravno nositi s protivnikom koji je na papiru bio daleko jači. Prilike su se i dalje smjenjivale na obje strane pri čemu su "bijeli" bili nešto opasniji no učinkovitost im u prvoj trećini nije bila jača strana. Na prvi odmor pošlo se s minimalnom prednošću Slovana.

Nastavak susreta nije se bitno razlikovao od prvih dvadeset minuta. Ni jedna niti druga momčad nije uspjela zagospodariti ledenom plohom no Gajdučenko je svakako zamijetio da su protivnički napadači namjestili svoje ciljnike budući da je veći broj udaraca zahtijevao izravnu intervenciju Medveščakovog vratara. Otprilike u slično vrijeme kao i u prvoj trećini prvi je pogodak postignut i u drugom dijelu susreta. Igrala se 29. minuta kad su Katic i Miličić pripremili akciju iz koje je Giroux postigao izjednačujući pogodak.

Na sličan način kao u prvoj trećini, na novi pogodak čekalo se samo 61 sekundu. Slovan je vratio prednost nakon akcije Št'astnog i Plastina koju je preciznim udarcem završio Jeglič. Prekršaj Smitha u 32. minuti dao je priliku domaćima da se po prvi puta odvoje na dva gola razlike. Zagrepčani su se uporno branili no pritisak "plavih" doveo ih je do pogreške pri letećoj izmjeni. Slovan je imao 29 sekundi s dvojicom igrača više. Obrana Medveščaka izdržala je prvo do povratka Smitha u igru, a potom i do izjednačenja snaga na ledu.

Minutu i pol kasnije, na klupu za kažnjene sjeda Plastino. "Medvjedi" nisu stigli bilo što napraviti za 24 sekunde nakon kojih je prekršaj napravio i Starosta. Trener Cameron pozvao je pola minute predaha ne bi li organizirao akciju za izjednačenje. Unatoč tome, domaća trojka uspješno je izdržala pritisak Medveščaka, a kad je Slovan zaigrao u punom sastavu do kraja trećine ostala je samo jedna minuta. Na drugi odmor također se pošlo s golom razlike u korist domaćih.

Početkom treće dionice susreta "bijeli" su po treći put poravnali. Akciju Zanoškog i Jankovića u pogodak je pretvorio Arkalov. Rezultatska ravnoteža poduprla je ravnotežu u igri. Budući da ni jedni niti drugi nisu imali rezultatsko opterećenje na leđima, mogli su zaigrati slobodnije i otvorenije u napadu. Desetak minuta prošlo je u zanimljivoj igri punoj akcija i udaraca prema vratima na obje strane. Brust i Gajdučenko bili su na visini zadatka pa su mreže mirovale. Prekršaj Katica u 55. minuti označio je poziv domaćima na opći napad.

"Medvjedi" su se našli pod opsadom koja je potrajala pune dvije minute, ali su uspjeli sačuvati svoju mrežu. Međutim, Slovan je zadržao napadački zamah i samo osam sekundi po povratku Katica na ledu, pločica se zakoprcala u mreži Medveščaka. Na asistencije Plastina i Št'astnog, pogodak je postigao Musatov. Tridesetak sekundi kasnije vratar Brust je ponovo imao jedan od svojih uobičajenih ispada. Jedna disciplinska kazna mu nije bila dovoljna pa je dobio i drugu. Između vratnica je morao stati Pogge. Gosti su nakon minutu i pol izvukli Gajdučenka iz igre i taj im se potez isplatio za samo dvadesetak sekundi.

Igra je upravo ušla u zadnju minutu kad je na asistencije Smitha i Glumca, izjednačujući zgoditak postigao Mahbod. Gajdučenko se smjesta vratio u igru kako bi osigurao netom stečeni bod zagrebačkog sastava. Trećina je ubrzo završila pa se krenulo s produžetkom. Dodatno vrijeme potrajalo je manje od minute. Akciju "plavih" započeo je vratar Pogge, pak je dodao Taffeu koji upošljava Kundráteka čiji udarac pogađa mrežu.

Medveščak je ovim bodom ostao ukorak sa Sjeverstaljem na podjeli 11. mjesta budući da je momčad iz Čerepovca također osvojila bod protiv Torpeda. Ovaj susret ponajviše treba zapamtiti zbog 13-14 minuta koliko su Janković, Miličić i Smolec proveli na ledu u dvoboju s uglednim Slovanom za kojeg je još jedan Zagrepčan, Rosandić, proveo u igri samo sedam minuta. Ako su "dečki s Velesajma" izdržali takvu minutažu protiv slovačkog kluba, postigli dvije asistencije i pomogli osvojiti bod, onda ne vidimo razloga zašto im se ne bi vjerovalo i u budućnosti, igrao Medveščak KHL ili, što je sve izvjesnije EBEL.