Pljuska za buđenje

J TZG Mar 180225Juniori Teama Zagreb pretrpjeli su neugodan poraz u posljednjem kolu prvenstva Slovenije. Bodove iz Doma sportova odnijela je najslabija momčad u konkurenciji, Maribor. Prvih dvadeset minuta proteklo je u ravnopravnoj borbi tijekom koje domaći nisu iskoristili čak četiri prilike s igračem više. Nastavak susreta nije donio promjene u igri, a Zagrepčani su propustili i kazneni udarac. "Lisjaki" su poveli zgoditkom s igračem manje, a minimalnu prednost su zadržali do kraja druge trećine. Početkom treće dionice susreta, gosti su iskoristili dvojicu igrača više na ledu. Maribor je potom zatvorio utakmicu na što Team Zagreb nije imao odgovor. Domaći su u završnici ipak smanjili zaostatak no za nešto više nisu bili sposobni pa je Maribor slavio s 2:1.

Team Zagreb - Maribor 2:1 (0:0, 0:1, 1:1)

Maribor 16 min

Team Zagreb: Goršić, Pilipović - Joja, Belinić, Vragolović, Selitaj, Paulović - Belina, Dobrić, Hanžek, Kramarić, Rakar - Seitz, Đerek, Grgurić, Burazin, Popović Tijan - Matišin, Jakovac, Supančić, Pleština. Trener: Bregant

Maribor: Kolin, Vasić - Pejović, Tomašević, Robar, Mirkov, Flajs Ž. - Salom, Perčič, Jeseničnik, Polonijo, Danji - Greif, Miletić, Manojlović, Flajs J., Racić - Voh. Trener: Polončič

Gostujući sastav je u Zagreb doputovao kao posljednja momčad u poretku. Mariborčani su ove sezone rijetko osvajali bodove, a protiv Zagrepčana su dobili obje domaće utakmice na isti način, u produžetku i istim ishodom, 3:2. Zagrebački dvoboj ove dvije momčadi završio je pobjedom Teama Zagreb s 3:2 u 60 minuta. "Lisjaki" su tijekom veljače odigrali tri utakmice. Izgubili su kod kuće od Jesenica s 5:1, iznenadili Olimpiju u Tivoliju s 2:1 u produžetku te izgubili kod kuće od Triglava sa 6:3.

Najučinkovitiji napadači Maribora bili su Žan i Jan Flajs, a njima uz bok zasigurno bi bio i Polonijo da nije morao propustiti gotovo pola sezone. U gostujućem sastavu bilo je deset stranih igrača, devet iz Srbije i jedan iz Hrvatske koji su svi kandidati za nastup na predstojećem svjetskom juniorskom prvenstvu divizije IIB. Treneru Polončiču za ovu utakmicu su nedostajali braniči Bugarski, Marković, Žura i Rajbenšu te napadač Lokar.

Team Zagreb je tijekom veljače bio nešto marljiviji od "lisjaka". Zagrepčani su odigrali četiri utakmice od čega dvije protiv Slavije. Ljubljančani su ih u Zalogu pregazili s 8:1, ali su na Velesajmu izgubili s 5:3. Uslijedila je pobjeda od 6:2 protiv oslabljenog Triglava pa podvig u Beogradu gdje je šačica "purgera" svladala Crvenu zvezdu s 3:1. Zagrebačka selekcija je bila sigurno sedma u poretku tako da je bilo poznato da je u četvrtfinalu doigravanja čeka dvoboj s moćnim Triglavom.

Najučinkovitiji napadač domaćih bio je Paulović s 19 bodova. Slijedili su ga Dobrić s 15 te Vragolović i Burazin sa po 12 bodova. Joja je s 4 boda predvodio braniče, a uz njega su se istaknuli i Belina i Đerek sa po 3 boda. Vratar Slivnjak skupio je 4 pobjede uz 86,63% obrana. Trener Bregant je za ovu utakmicu mogao računati na sve standardne igrače izuzev braniča Cerovečkog i napadača Fernandeza Genca. Vratar Slivnjak je za ovu utakmicu dobio predah.

Mariborčani su bolje otvorili utakmicu stvarajući nekoliko prilika za redom. Polonijo se u četvrtoj minuti probio pred vrata no Goršić se nije dao iznenaditi. Dvije minute kasnije Žan Flajs izlazi sam pred gol no Goršić iz ovog dvoboja izlazi kao pobjednik. Vratar "plavih" obranio je i odbijanac, a navijači domaćih strpljivo su čekali da i ostatak momčadi konačno počne igrati. "Lisjaki" su imali još nekoliko prigoda za vodstvo prije nego što su Zagrepčani u osmoj minuti prvi puta zaprijetili gostima. Selitaj je zašao iza gola odakle je uposlio Vragolovića čiji udarac iz blizine Kolin brani.

Prekršaj Greifa omogućio je Teamu Zagreb da napokon izađe sa svoje polovice i organizira napad. Međutim, domaći se uopće nisu snašli u protivničkoj trećini pa su za dvije minute prenemaganja uspjeli uputiti samo jedan bezopasan udarac prema vratima "bijelih". Zagrepčani su ipak zadržali napadački zamah pa se igra nastavila na polovici Maribora. Tu i tamo bi uputili pokoji udarac, ali bez velike opasnosti za vrata Kolina. Burazin se u 12. minuti uspio probiti pred vrata no Kolin je bio na mjestu.

Mariborčani su nakon nekoliko minuta u obrani provjerili budnost Goršića, a onda je Team Zagreb u 13. minuti stvorio naizgledniju priliku za pogodak. Popović Tijan se našao iza gola odakle je uposlio Burazina koji pogađa prečku. Minutu kasnije, na klupu za kažnjene sjeda Jan Flajs što daje Zagrepčanima novu priliku za prelazak u vodstvo. Međutim, "plavi" su ponovo zaigrali sporo, s puno dodira paka i malo brzih dodavanja. Gostima nije bilo teško zatvarati prostor za udarac i samo je Burazin u 15. minuti uspio uputiti udarac sdesna.

Dvadesetak sekundi prije povratka napadača "bijelih" u igru, na klupi za kažnjene pridružio mu se Pejović. Domaći nisu ništa napravili s dvojicom igrača više na ledu, a u preostalih minutu i pol do izjednačenja snaga samo je Vragolović bekhendom u 17. minuti uspio zaposliti Kolina. Kad je u 19. minuti prekršaj napravio Žan Flajs malo se tko na tribinama nadao nečem novom. Stručni stožer domaćih ništa nije mijenjao u postavama za igrača više. Nije stoga bilo čudno što su "plavi" u sedamdeset sekundi s brojčanom prednosti uputili samo jedan alibi udarac prema vratima.

Na odmor se pošlo netaknutih mreža no neučinkovitost domaćih napadača i nemoć u igri s izjednačenim postavama davali su razloga za veliku zabrinutost. Ne toliko zbog ishoda ove utakmice koja ionako ništa nije značila za poredak, nego za izglede reprezentacije na predstojećem svjetskom juniorskom prvenstvu. Bivalo je sve jasnije kako ovaj stručni stožer tijekom cijele sezone nije uspio složiti nijednu, jedinu akciju s igračem više, a o nečem više da i ne govorimo.

Team Zagreb nije ništa napravio u prvih četrdesetak sekundi nastavka u kojem je imao igrača više. Domaći su još neko vrijeme držali pak, a onda je u 22. minuti Racić udarcem iskosa s lijeve strane pogodio stativu. Uslijedilo je zatišje tijekom kojeg su obje momčadi odmjeravale jedna drugu, a onda je prekršaj Paulovića ostavio "lisjake" s igračem više. Domaći su osvojili buli pred svojim vratima pa je Selitaj pohitao u protunapad. Tik pred vratima srušio ga je Salom pa je sudac dosudio kazneni udarac. Vragolović je udarcem iz zgloba pogodio Kolina pa je velika prilika za vodstvo otišla u nepovrat.

Mariborčani se nisu oporavili od ovog zamalo primljenog pogotka pa su bili bezopasni s igračem više, a u 26. minuti Žan Flajs pravi svoj drugi prekršaj. Ni jedni niti drugi ništa nisu riskirali u igri sa po četvoricom igrača na ledu. Zagrepčani su po povratku Paulovića u igru zaprijetili Kolinu no vratar "bijelih" je bio na visini zadatka. Malo kasnije Greif osvaja pak i juri sam u protunapad. Kad se približio vratima unatoč prekršaju Dobrića, spretnim je bekhendom svladao Goršića i doveo Maribor u vodstvo.

Zagrepčani su pokušali izjednačiti u preostalih pola minute brojčane prednosti, ali su i dalje bili potpuno neučinkoviti. Napadački zamah se ugasio ubrzo po izjednačenju snaga na ledu pa se na novo uzbuđenje čekalo sve do 31. minute kad je Danji udarcem iz prve s desne strane natjerao Goršića na odličnu intervenciju. Minutu kasnije vratar "plavih" brani i udarac Racića iz neposredne blizine. Team Zagreb je naposljetku uspostavio ravnotežu snaga na ledu pa su se neko vrijeme prigode smjenjivale pred oba gola. Treći prekršaj Žana Flajsa dao je
u 35. minuti Zagrepčanima priliku za poravnanje.

Međutim, nadi tu nije bilo mjesta. Team Zagreb je po n-ti put bezidejno gurao pak unaokolo po napadačkoj trećini bez ijednog udarca prema golu. Nikom nije palo na pamet uposliti suigrača bez da je držao pak do posljednjeg mogućeg trenutka. Nitko se nije otvarao na udarac jer nije ni očekivao da će dobiti pak. Ukratko, "plavi" su izgledali ne kao momčad nego kao skupina pojedinaca koje je netko natjerao da nose isti dres i nastupaju u istoj momčadi. Stručni stožer ni na koji način nije pokazivao svoje nezadovoljstvo niti je pokušao bilo što promijeniti. Izgledalo je kao da igrači sami sebe vode.

Domaći su se trgnuli iz letargije tek po izjednačenju snaga na ledu. Prvo je zaprijetio Burazin udarcem s lijeve strane u 37. minuti, a malo kasnije Kramarić udarcem iskosa s lijeve strane pogađa stativu. Gosti su uzvratili u istoj minuti protunapadom Žana Flajsa koji je izašao sam pred gol no Goršić je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Manojlović je u 39. minuti zaprijetio udarcem iz blizine, a malo kasnije dolazi do neželjenih događaja na ledu. Sudac je kaznio Jeseničnika i Popovića Tijana zbog nesportskog ponašanja, ali napadač domaćih je grubo odgovorio sucu zbog čega je kažnjen kaznom igre, najstrožom kaznom koja za sobom povlači pet minuta s igračem manje i suspenziju za iduću utakmicu.

Maribor je smjesta navalio prema vratima "plavih" ne bi li povećali svoju prednost. Žan Flajs je u 40. minuti opalio iz sredine, Goršić odbija pak, ali samo do Jana Flajsa koji iz neposredne blizine postiže pogodak. Međutim, sudac je poništio zgoditak jer je prethodno zviždukom već bio prekinuo igru. "Lisjaki" su do kraja trećine stvorili još jednu priliku no na mali odmor se ipak pošlo samo s jednim golom razlike u korist gostiju.

Suparnici su posljednju trećinu započeli sa po četvoricom igrača na ledu. Vragolović je u 41. minuti iskoristio slobodni prostor i izašao sam pred gol no Kolin se nije dao svladati. Povratkom Jeseničnika u igru, Maribor je iduće tri minute imao brojčanu prednost. Zagrepčani su zbili svoje redove pa su zadržali protivnika podalje od svoje mreže. Obje momčadi imale su po jednu prigodu prije nego što su "plavi" u 44. minuti zaigrali u punom sastavu. Početkom 46. minute prekršaj pravi Hanžek. Prije nego što su gosti stigli bilo što uraditi, na klupi za kažnjene pridružio mu se Vragolović.

Trener Polončič shvatio je kakva mu se prilika pružila pa je smjesta pozvao pola minute predaha. Gostima je trebalo tridesetak sekundi da veliku brojčanu prednost pretvore u pogodak. Jan Flajs je s desne strane prebacio pak poprijeko do Žana Flajsa koji udarcem iz prve pogađa mrežu. "Lisjaki" su nastavili s pritiskom i protiv četvorice domaćih. Mirkov je u 48. minuti pucao s desne strane no Goršić je bio na mjestu. Mariborčani su zadržali napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu. Stvorili su još par prigoda, a onda su u 51. minuti pogriješili pri letećoj izmjeni i ostali s igračem manje.

Ni sedma nije bila sreća za Zagrepčane kojima je kolektivna igra bila samo misaona imenica. "Plavi" su gubili vrijeme na pokušaje samoisticanja bez bilo kakve želje da nekom kombinacijom nadigraju obranu Maribora i stvore prostor za udarac. Kolin je u dvije minute samo jednom morao intervenirati pri čemu se nije morao posebno potruditi. Team Zagreb je zadržao posjed paka i nakon izjednačenja snaga na ledu i kad se tome malo tko više nadao, u 53. minuti postigao pogodak. Grgurić je s desne strane poslao pak u sredinu odakle ga Vragolović zakucava pod prečku.

Zagrepčanima je ostalo još šest minuta za pokušaj izjednačenja. Očekivalo se da će "plavi" baciti sve karte u napad no gosti su uspješno zatvorili utakmicu. Vrijeme je prolazilo, a prilika za pogodak gotovo da i nije bilo. Tek je Seitz u 58. minuti ozbiljnije zaprijetio udarcem slijeva. Minutu kasnije Maribor pokušava osigurati pobjedu udarcem Tomaševića u 59. minuti no Goršić je bio na mjestu. Vratar "plavih" ustupio je svoje mjesto šestom igraču na početku zadnje minute no domaći nisu pronašli prostor za udarac sve do samog završetka utakmice.

Team Zagreb na loš je način završio redovni dio sezone. Momčad koja je okupila veliku većinu kandidata za nastup na svjetskom juniorskom prvenstvu ostala je na pretposljednjem mjestu u konkurenciji šest slovenskih i jedne srpske momčadi. Zagrepčani su odigrali 27 utakmica i izgubili njih 20 osvojivši pritom samo 26 bodova. Imao je zagrebački sastav svijetlih točaka poput beogradskih pobjeda ili uspjeha protiv Slavije no na mračni dojam više su utjecale katastrofe protiv vodećih slovenskih momčadi. Od pretrpljenih poraza naročito peče domaći protiv Bleda za kojeg su tada nastupila samo četiri juniora, svi ostali igrači bili su mlađi juniori.

Najveću odgovornost za loše rezultate snosi stručni stožer koji od sredine rujna nije uspio posložiti ni postave ni igru, a niti bilo što drugo. U svojoj oproštajnoj utakmici od sezone igrači su zorno pokazali koliko su slabo bili vođeni. Stručni stožer nije iskoristio svoj nezanemariv utjecaj na hrvatske hokejaške prilike da izbori prostor i vrijeme za neophodne treninge koji bi ujedno poslužili i kao pripreme reprezentacije za nastup na svjetskom prvenstvu. Nezainteresiranost ili nemoć stručnog stožera da od skupine igrača napravi momčad koju ćemo s povjerenjem uputiti na megdan Španjolskoj, Nizozemskoj, Srbiji, Kini i Islandu jasno pokazuje da povjerenje za vođenje reprezentacije treba povjeriti novim ljudima.