NHL

"Pittsburgh je najbolji...

pens pobjeda...Pittsburgh je slavan, nitko na svijetu, njemu nije ravan." Uz ove su stihove navijači s ovih prostora nekoć slavili naslove prvaka. Ne znamo kakve slogane imaju navijači Penguinsa, ali hokejaši iz Pittsburgha su i u šestoj utakmici finala doigravanja za Stanleyev pehar pokazali da su trenutno najbolja momčad na svijetu. Ni u jednom trenutku San Jose nije izgledao kako momčad koja realno može svladati "pingvine" četiri puta i podići eliki pehar. Od svih čimbenika na ledu, Sharksi su bili nadmoćniji samo u izvedbi vratara. U svemu ostalom Pittsburgh je bio daleko bolji protivnik. Gosti su u šestoj utakmici poveli sredinom prve trećine iskoristivši igrača više. Prednost su zadržali do odlaska na odmor poslije kojeg domaći preuzimaju igru u svoje ruke i nakon kratke ofanzive dolaze do izjednačenja. Radost navijača na tribinama brzo je prestala jer su Penguinsi samo 70 sekundi kasnije vratili prednost. Sve što se zbivalo nakon toga samo je potvrđivalo spoznaju da su hokejaši Pittsburgha u ovom dvoboju bili bolja i spremnija momčad. Nisu dopustili novi povratak San Josea u utakmicu i kad su domaći izvukli vratara "pingvini" su trećim pogotkom potvrdili osvajanje četvrtog naslova prvaka.

Opširnije...

"Ajkule" bez zuba

cetvrta2016Pittsburgh se iz Kalifornije vraća s pobjedom u četvrtoj utakmici čime je došao na prag osvajanja Stanleyevog pehara. "Pingvini" su usmjerili utakmicu u svoju korist već u osmoj minuti natjeravši San Jose da opet juri rezultat. Neraspoloženi domaćin nikako nije uspijevao povezati svoju igru tako da su Penguinsi bez većeih poteškoća održavali prednost. Početkom druge trećine gosti po prvi put u finalu koriste igrača više i povisuju prednost. Uz malo više sportske sreće, Pittsburgh je umjesto dvije stative mogao još dva puta zatresti protivničku mrežu i time otkloniti svaku dvojbu oko pobjednika. Sharksi su proigrali tek u posljednjoj trećini i njihov pritisak je desetak minuta prije završetka trećine doveo do pogotka. Napori domaćih da izjednače i krenu po pobjedu u produžetku propali su dvije minute prije kraja kad su "pingvini" postigli i treći zgoditak.

Blijeda predstava u Pittsburghu

pens2016Hokejaši Pittsburgha u potpunosti su iskoristili prednost domaćeg leda i putuju u Kaliforniju s dvije pobjede u džepu. U drugoj utakmici finalnog dvoboja za naslov pobjednika NHL-a, gledali smo nelijep, na trenutke i dosadan hokej u kojem su obje momčadi prvenstveno gledale kako onemogućiti protivnika. Prvih dvadeset minuta proteklo je bez pogodaka pri čemu su domaći pokazali nešto više htijenja u napadačkoj trećini. San Jose je nastavio s blijedom, pasivnom igrom i u nastavku i to mu se i osvetilo polovicom trećine. Poslije velike pogreške u obrani, gosti su primili pogodak. Do kraja druge trećine nije bilo promjene u načinu igre Sharksa, a zadovoljni domaćin nije htio ništa riskirati. Gosti su tek u posljednjoj trećini počeli pokazivati znakove života. Iskoristili su obrambeni pristup "pingvina" kako bi pritisnuli prema naprijed no igra se i dalje pretežito odvijala uz ogradu. San Jose je tek u završnici trećine uspio izjednačiti čime je izborio produžetak. Dodatno vrijeme nije potrajalo ni tri minute. Pittsburgh je postigao pobjedonosni pogodak i odlazi na zapad s dosta optimizma.

Dvoboj još traje

stanleyPittsburgh je propustio prvu priliku u svojoj povijesti da podigne Stanleyev pehar pred svojim navijačima. U utakmici za koju se nije pitala cijena ulaznice, San Jose je po prvi put u dvoboju imao priliku biti u vodstvu. Gosti su šokirali "pingvine" s dva pogotka u prve tri minute susreta. Još veći šok Sharksima bilo je izjednačenje kojeg su domaći izborili s dva pogotka u dvadesetak sekundi. Poslije vatrometa u prvih šest minuta Penguinsi su preuzeli kontrolu nad igrom, ali nisu uspjeli preokrenuti omjer. "Ajkule" su pet minuta prije odlaska na prvi odmor još jednom "ugrizle" protivnika. U nastavku susreta domaći su imali više od igre tražeći pogodak kojim bi došli u položaj završiti prvenstvo. Međutim, vratar San Josea "zaključao" je svoja vrata sve do kraja susreta. Kad su "pingvini" zaigrali sa šestoricom igrača, primili su još jedan pogodak i bilo je jasno da se dvoboj vraća u Kaliforniju.

Spasili se u produžetku

Sharks PenguinsSan Jose je dobio treću utakmicu finala doigravanja i time zadržao neizvjesnost u dvoboju za naslov osvajača Stanleyevog pehara. Teško je bilo momčadi iz Kalifornije koja se našla pritješnjena uz bandu. Mogući poraz doveo bi "morske pse na suho". Pittsburgh je imao više od igre u prvih dvadeset minuta i svoju prednost je rano pretvorio u vodstvo. Domaći su do polovice trećine izjednačili, a do odmora nije bilo promjene omjera. U nastavku susreta inicijativu drži San Jose no ne uspijeva preokrenuti omjer. "Pingvini" su se oduprli pritisku Sharksa, a u posljednjoj minuti se vraćaju u vodstvo. Prije nego što je nervoza stigla obuzeti domaće oni su uspjeli iskoristiti igrača više i sredinom posljednje trećine ponovo izjednačiti. Mreže su do kraja trećine mirovale pa je utakmica otišla u produžetak. "Četvrta trećina" protekla je u obostrano otvorenoj igri no pogodak su u 73. minuti ipak postigli domaći.

Do odluke u završnici

finale2016Hokejaši Pittsburgha dobili su prvu utakmicu finala doigravanja rezultatom 3:2. Penguinsi su pred svojim navijačima ušli žestoko u susret te su u prvih dvadeset minuta imali više od igre. Premoć domaćih nije se međutim očitovala i na semaforu sve do drugog dijela trećine kad se mreža San Josea dvaput zatresla u razmaku od 62 sekunde. Bilo je za očekivati da će Sharksi u nastavku susreta zaigrati nešto poduzetnije jer više nisu imali što čekati. Gosti su početkom druge trećine iskoristili igrača više, a potom su zadržali napadački zamah stvarajući jednu priliku za drugom. "Pingvini" su se ograničili na obranu koja je popustila pred odlazak na drugi odmor. Izjednačeni omjer na početku zadnje trećine isprva je obje momčadi naveo na oprez no u posljednjih deset minuta i jedni i drugi otvaraju igru pa konačno gledamo hokej na razini finala NHL-a. Domaći su se uz podršku pune dvorane nešto bolje snalazili u ofanzivi te su svoju premoć okrunili pobjedonosnim pogotkom dvije i pol minute prije završetka.