NHL

"Kraljevi" se i dalje bore za tron

game wshvsnyr5aPoznate su još dvije momčadi koje su napredovale u sljedeći krug doigravanja za Stanleyev pokal. Branitelji naslova, hokejaši Los Angelesa, svladali su St. Louis u šestoj utakmici, a isti uspjeh ostvario je Pittsburgh u gostima protiv Islandersa. Boston je kod kuće propustio priliku za prolaz protiv Toronta, dok je Detroit u svojoj dvorani izborio "majstoricu" u Kaliforniji. Washington je pobjedom u produžetku došao do prednosti u dvoboju protiv Rangersa.

Istočna konferencija

Boston - Toronto 1:2 (0:0, 0:1, 1:1) Bruinsi vode s 3:2 u pobjedama.

Toronto 6 min

Toronta nije bilo u doigravanju punih sedam sezona. Nije stoga čudno što su hokejaši s javorovim listom na dresu na petu utakmicu u Boston otputovali sa starogrčkim sloganom "Sa štitom ili na njemu". Uz raspoloženog vratara i visoko motiviranu momčad, gosti su od početka navalili svom snagom. U tome su iznenadili Bruinse koji su očekivali da će pobjeda doći sama od sebe. U prvoj trećini nije bilo pogodaka pa su domaći u nastavak krenuli odlučnije. Sredinom utakmice domaći su ostali s igračem više, no umjesto očekivanog vodstva, svjedočili su kako im Bozak krade pak i u munjevitom prodoru postiže pogodak. Ofanziva Bostona se nastavila do kraja trećine, ali bez učinka. Na samom početku treće trećine, jedno neoprezno dodavanje domaćih, Toronto koristi za još jedan bijeg pred protivnički gol i prednost gostiju se popela na dva gola. Bruinsi sada kreću u opći napad, no sve što su uspjeli uraditi bio je pogodak Chare osam minuta prije kraja. Vratar Toronta Reimer i okvir gola pobrinuli su se za to. Dvoboj sada seli u Kanadu gdje će obje momčadi jurišati na pobjedu kao da se radi o sedmoj utakmici finala.

Washington - NY Rangers 2:1 (0:1, 1:0, 0:0, 1:0) PP Capitalsi vode s 3:2 u pobjedama.

NY Rangers 4 min

Dvoboj ljutih protivnika otišao je na stranu Capitalsa premda je jednako tako mogao završiti i pobjedom gostiju. Upravo su Rangersi došli u vodstvo već u prvoj minuti kada su s nekoliko brzih dodavanja potpuno izigrali obranu Washingtona. Gosti su u prvoj trećini imali dvije prilike s igračem više u kojima su mogli povećati prednost. Capitalsi su se obranili, ali do kraja trećine nisu uspjeli izjednačiti. To im je pošlo za palicom tek u nastavku kada su po prvi put imali igrača više. Brza dodavanja u napadačkoj trećini bila su korisna i domaćima i u 28. minuti rezultat je bio izjednačen. U trećoj trećini Washington pojačava pritisak i samo je sjajni Lundqvist držao svoju momčad u igri. Prilike su se redale jedna za drugom, no promjene rezultata nije bilo. Produžetak je donio ravnopravnu igru u kojoj su obje strane imale prigode za pobjedu, no sreća se na kraju osmjehnula domaćima koji su jedan odbijanac poslije dalekometnog projektila pospremili u mrežu. Njujorčani će sada na svom klizalištu morati spašavati sezonu.

NY Islanders - Pittsburgh 3:4 (2:1, 0:1, 1:1, 0:1) PP Penguinsi su pobijedili s 4:2.

Pittsburgh 6 min

Islandersi nisu uspjeli. Tri je puta momčad iz New Yorka vodila u šestoj utakmici dvoboja protiv Pittsburgha samo da bi izgubila u produžetku pogotkom braniča kojem je to prvi zgoditak u stotinjak utakmica. Domaći su poveli u šestoj minuti, no "pingvini" su izjednačili samo dvije minute kasnije. Upornom igrom visoko motivirani Njujorčani su vratili prednost u samoj završnici prve trećine. Naleti domaćih nastavili su se i u drugoj trećini, no vratar Pittsburgha, Vokoun, je održavao svoju momčad "na životu". Njegovi suigrači odužili su mu se izjednačujućim pogotkom na sredini utakmice. U trećoj trećini zamah domaćih počeo je jenjavati, ali ne prije nego što su početkom trećine i po treći put došli do prednosti. Penguinsi su pritiskali i posrećilo im se pet minuta prije kraja kada su udarcem iz daljine poravnali rezultat. Produžetak je potrajao osam minuta sve dok Orpik nije uputio dalekometni projektil koji se zabio u domaća vrata i označio kraj doigravanja za mladu momčad Islandersa. Pittsburgh će u konferencijskom polufinalu igrati protiv Ottawe.

Zapadna konferencija

Detroit - Anaheim 4:3 (1:0, 0:1, 2:2, 1:0) PP Dvoboj je izjednačen 3:3.

Anaheim 6 min

Hokej je momčadska igra i za uspjeh je potrebno da svaki njen dio obavlja svoj zadatak kako treba. Međutim, kad se momčad nađe pritješnjena uz bandu, suočena s ispadanjem iz doigravanja i neželjenim završetkom sezone, od najboljih igrača se očekuje da daju najviše i povedu suigrače prema uspjehu. Detroit je pred svojim navijačima morao pobijediti ne bi li izbjegao ispadanje od Anaheima. "Crvena krila" navalila su od početka prema protivničkim vratima, no ni "patke" nisu ostajale dužne. Domaći su u vodstvo došli tek u završnici prve trećine pravom malom majstorijom Datsjuka. Momčad iz Kalifornije nikako nije htjela riskirati još jednu utakmicu protiv Red Wingsa pa smo u nastavku gledali nadmoć gostiju. Ducksi su pritiskali prema vratima Detroita i to im se isplatilo sredinom utakmice kada izjednačuju rezultat. Do kraja trećine nije bilo novih zgoditaka pa je bilo jasno da slijedi "vrućih" dvadeset minuta u trećoj trećini. Domaći se vraćaju u vodstvo u 47. minuti golom Zetterberga s igračem više. Pet minuta kasnije "crvena krila" povisuju prednost. Kad se već činilo da će domaći "zamotati" pobjedu, Anaheim smanjuje zaostatak poslije poklona igrača Detroita. Ni minutu kasnije, pločica se ponovo našla u mreži domaćih. U posljednje dvije i pol minute nije bilo golova pa je utakmica otišla u produžetak. Čini se da je trener Detroita poprilično "izribao" svoje igrače zbog olako primljenih pogodaka jer je produžetak bio gotov za malo više od minute. Strijelac je bio kapetan Zetterberg i ovaj dvoboj bit će odlučen u "majstorici".

Los Angeles - St. Louis 2:1 (1:0, 1:1, 0:0) Kingsi su pobijedili s 4:2.

St. Louis 2 min

Prošle su sezone Los Angeles Kingsi do naslova pobjednika Zapadne konferencije došli kao osmoplasirana momčad, bez prednost domaćeg leda u mogućoj "majstorici". Čini se da im takav način igranja sasvim odgovare jer su i u ovoj sezoni prvog protivnika izbacili iz doigravanja bez prednosti domaćeg leda. Bluesi su dobili prve dvije domaće utakmice, no onda su izgubili tri za redom pa su u Kaliforniji morali ići po pobjedu ne bi li vratili dvoboj u Missouri. Značaj utakmice utjecao je na igru obje momčadi u kojoj se više računa vodilo o obrani nego o napadu. Udaraca prema vratima bilo je malo, a kad su i upućeni, na vratima su stajala dvojica odličnih vratara. Domaći su poveli u 13. minuti i održavali su to vodstvo sve do pete minute druge trećine kada su gosti izjednačili. Ravnopravna igra nastavila se sve do samog kraja druge trećine. Sekunde su isticale, Penner je morao učiniti nešto s pločicom prije sirene. Prešao je plavu, opalio i pogodio. Pak je prešao crte dvije desetinke prije kraja trećine. U trećoj trećini St. Louis je pritisnuo iz sve snage, no nikako nije mogao proći i posljednju prepreku, vratara Quicka. Kingsi su tako ušli u konferencijsko polufinale, a "glazbenicima" ostaje još jedno ljeto razmišljanja na temu kako proći pokraj momčadi iz Los Angelesa.