NHL

Dvije petice za prolaz

game bosvstor7Posljednja dva četvrtfinalista doigravanja za Stanleyev pokal dobili smo u "majstoricama" koje su se igrale na Istoku. U glavnom gradu SAD, Capitalsi po prvi put nisu uspjeli pobijediti pred svojim navijačima i to su platili ispadanjem. Nemaju za čim žaliti, jer poslije poraza od 5:0 protivniku se može samo stisnuti ruka i poželjeti uspjeh u nastavku. Daleko dramatičnije bilo je u Bostonu gdje je domaćin 14 minuta prije kraja treće trećine gubio 4:1 samo da bi slavio u produžetku. Ne treba posebno objašnjavati kako su u Torontu primili poraz.

Boston - Toronto 5:4 (1:1, 0:1, 3:2, 1:0) PP Bruinsi su pobijedili s 4:3.

Toronto 8 min

Ovo je bila večer koje će se navijači obje momčadi dugo sjećati. Posebice ako Bruinsi osvoje Stanleyev pokal ili Toronto potroši još sedam godine prije nego što opet uđe u doigravanje. U prethodnih šest utakmica gosti su dobili čak četiri što bi značilo da prednost domaćeg leda u "majstorici" baš i nije nekakva prednost za hokejaše Bostona. Vodeći pogodak u šestoj minuti razveselio je i na trenutak umirio domaće navijače. Međutim, samo četiri minute kasnije gosti su izjednačili s igračem više. Maple Leafsi su se sasvim dobro snalazili pred tisućama protivničkih navijača i imali su više udaraca prema vratima, ne samo u prvoj nego i u drugoj trećini. Dobra igra kanadskog sastava nagrađena je vodećim pogotkom u 26. minuti. Domaći su imali više nego dovoljno vremena poravnati rezultat, ali na drugi odmor pošlo se s vodstvom Toronta. Bruinsi su željeli što prije poništiti protivničku prednost, ali ništa ih nije moglo pripremiti na dvostruki šok kojeg su doživjeli u prvih šest minuta treće trećine. Gosti su postigli dva zgoditka i pobjegli na, činilo se, nedostižnu prednost od tri gola. Nekoliko minuta je prošlo, a nekolicina optimista među domaćim navijačima vjerojatno se pitala: "Ima li još vremena za čudo?". Deset minuta prije kraja Boston postiže zgoditak. Navijači su živnuli, igrači su ponovo počeli vjerovati. Međutim, minute su prolazile, a prednost Toronta je i dalje bila teško dostižna. Došla je i predzadnja minuta. Vratar Bostona napustio je svoje radno mjesto. Počeo je onaj očajnički zadnji juriš koji nerijetko završi pakom u nebranjenoj mreži. Bum! Osamdeset i dvije sekunde prije kraja pločica se našla u mreži Toronta. Hoće li se čudo doista dogoditi? Činilo se da u to više vjeruju igrači Toronta nego Bostona. Bum! Pedeset i jednu sekund prije kraja, Bruinsi su izjednačili. Pokojni velikan hrvatskog sportskog novinarstva Mladen Delić rekao bi: "Je li to moguće? Ludnica!". Da je navijač Bostona pridodao bi i: "Kakva sreća!". Kako su se osjećali igrači i navijači Maple Leafsa? Znamo mi to u Hrvatskoj jako dobro. Nitko od nas neće zaboraviti izjednačujući gol Turaka 2008. godine. Jednako tako nitko nije iz glava hokejaša Toronta mogao izbirsati posljednjih deset minuta treće trećine. Odlučujući pogodak Bergerona u produžetku samo je skratio muke gostima. Boston ide dalje.

Washington - NY Rangers 0:5 (0:1, 0:2, 0:2) Rangersi su pobijedili s 4:3.

NY Rangers 4 min

Tko bi to očekivao? Pet od šest utakmica ovog dvoboja završilo je minimalnim pobjedama domaćina. Sve što smo imali prilike vidjeti u okršajima Capitalsa i Rangersa ukazivalo je na još jednu bespoštednu borbu do posljednjeg paka. Na utakmicu koju će odlučiti posljednji udarac. Domaći su krenuli puni samopouzdanja no nisu pronalazili rješenje za sjajnog Lundqvista na vratima New Yorka. Pogodak kojeg su primili u 14. minuti nije ih previše obeshrabrio. Vjera je i dalje bila postojana. Došla je i druga trećina. Washington je ponovo jurnuo, ali ovaj put naletjeli su dva puta na goropadne goste. U dvije minute Njujorčani su postigli dva zgoditka priredivši hladni tuš svim navijačima i igračima domaćih. Ako je netko i vjerovao u povratak kakvog su priredili Bruinsi nešto sjevernije, zgoditak "rendžera" na samom početku treće trećine ubio je svaku nadu u preokret. Do kraja susreta gosti su postigli još jedan pogodak i završili priču o velikom dvoboju Washingtona i New Yorka u konferencijskom četvrtfinalu. Sve su oči okrenute prema prvom međusobnom dvoboju Bostona i NY Rangersa u doigravanju u posljednjih četrdeset godina.