NHL

Gostima ni mrvice

game lakvssjo2Odigrane su još tri utakmice konferencijskih polufinala u doigravanju za Stanleyev pokal. Domaće momčadi i dalje su nemilosrdne. U svih pet dosadašnjih utakmica pobjednici su slavili pred svojim navijačima. Poslije Pittsburgha i Los Angelesa, Chicago je pobijedio Detroit, Boston je bio spretniji od Rangersa, a branitelji naslova došli su i do druge pobjede nad San Joseom.

Zapadna konferencija:

Chicago - Detroit 4:1 (1:1, 0:0, 3:0) Blackhawksi vode s 1:0 u pobjedama.

Detroit 10 min

Najuspješnija momčad redovnog dijela lige, Chicago, imao je vremena za odmor poslije obavljenog posla protiv Minnesote. Izazivači, momčad Detroita morala je s Anaheimom igrati svih sedam utakmica. Prva trećina nije odavala razliku u kvaliteti jer domaći nisu htjeli srljati protiv sastava koji ima previše iskusnih igrača. Toews se u prvoj minuti našao sam pred golom, ali se nije dobro snašao. Domaći su poveli poslije prvog isključenja igrača Detroita. U desetoj minuti, gosti su pogriješili kod izlaska iz trećine, pločica je došla do Hosse u sredini i Howard je bio nemoćan. Red Wingsi su odgovorili za manje od dvije minute. Nyquist je tukao, Crawford odbio, a švicarski internacionalac Brunner pospremio pak u mrežu.

U nastavku su domaći ubacili u "petu brzinu" i pritisnuli Detroit u obrambenu trećinu. Gosti su se zahvaljujući raspoloženom vrataru uspješno branili no gol je visio u zraku. Obje momčadi imale su prigode s igračem više, ali ih nisu uspjeli iskoristiti. Na drugi odmor pošlo se s izjednačenim rezultatom. Treća trećina donijela je istu sliku kao i druga. Naleti Chicaga se nastavljaju, ali Howard je i dalje nesavladiv. A onda je u 49. minuti zid pred golom gostiju napuknuo. Domaći su se izborili za pločicu uz ogradu, Sharp je pronašao Oduyu u sredini, uslijedio je udarac i pločica se našla u mreži.

Samo tri minute kasnije, Blackhawksi povisuju vodstvo. Carcillo je osvojio pak iza gola, vratio ga u sredinu do Krugera koji trese mrežu iza Howarda. Hokejašima Detroita nije bilo lako promijeniti ritam igre, no dvije minute prije kraja imali su odličnu priliku za pogodak. Pločica je pogodila prečku, ali ju je tik prije nego što će ući u gol u zraku izbio Seabrook i spasio svoju momčad dramatične završnice. Gosti su izvlačenjem vratara pokušali nešto učiniti, no Chicago je osvojio pločicu i Sharp je dobio priliku potvrditi prvu pobjedu svoje momčadi u ovom dvoboju.

Los Angeles - San Jose 4:3 (1:0, 1:2, 2:1) Kingsi vode s 2:0 u pobjedama.

San Jose 12 min

San Jose je u prvoj utakmici protiv Kingsa pretrpio svoj prvi poraz u ovogodišnjem doigravanju. To im se iskustvo nikako nije svidjelo, niti su se željeli vratiti kući sa zaostatkom od 2:0. Ne čudi stoga što su "morski psi" navalili od samog početka prema domaćim vratima. Međutim, napadačka igra sa sobom nosi i rizik praznina u obrani. Hokejaši Los Angelesa iskoristili su protunapad na početku četvrte minute za vodeći pogodak. Strijelac je bio Carter, preciznim udarcem s desne strane. Gosti su po primljenom pogotku još jače pritisnuli "kraljeve", no nisu uspjeli poravnati rezultat. Početak druge trećine donio je još jedan udarac San Joseu. Ostavši s igračem manje već u trećoj minuti nastavka, gosti su primili zgoditak dvadesetak sekundi prije izjednačenja omjera snaga na ledu. Richardson je osvojio pak u kutu i vratio ga u sredinu do Doughtyja koji je imao dovoljno vremena naciljati i pogoditi.

Prilika za povratak u utakmicu gostima se ukazala u 28. minuti kad su ostali s igračem više. Los Angeles se uspješno obranio, no Sharksi su ostali u posjedu pločice i poslije slijeda od tri dodavanja okolo obrambenog postava domaćih, Marleau ispred gola ubacuje pločicu iza Quicka. Prvi pogodak u polufinalnom dvoboju, dodatno je potaknuo hokejaše San Josea koji sve češće ugrožavaju vratara Los Angelesa. Pet minuta prije završetka druge trećine, Stuart dobija pak na plavoj liniji, namješta se i zabija. Ulazak u treću trećinu s izjednačenim omjerom ukazivao je na velika uzbuđenja za gledatelje.

Prva polovica trećeg dijela susreta prošla je bez pogodaka, ali s većim posjedom pločice domaćih. Međutim, pogodak su postigli gosti. Stuart je opalio s plave linije, Quick kratko odbio, a Vlasic iz neposredne blizine pospremio pak u gol. Sada je došlo vrijeme za "kraljeve" da krenu u opći napad. Gosti su uspješno odbijali sve nalete Los Angelesa, no u 58. minuti prekršaj čini Stuart. Pritisnuti od domaćih, Sharksi se brane, a Vlasic griješi i ispucava pak preko ograde. Kingsima je trebalo tridesetak sekundi kako bi iskoristili prednost dvojice igrača više. U gužvi ispred gola najbolje se snašao Brown i poravnao rezultat. Domaći su još uvijek imali igrača više. Dvadesetak sekundi kasnije, Niemi je ponovo morao vaditi pak iz mreže. Poslije početnog bulija, gosti su se dali navući u napadačku trećinu, što su Kingsi iskoristili i u protunapadu Toffoli puca sdesna, vratar San Josea odbija nalijevo odakle Lewis postavlja konačni rezultat. Prvaci sada putuju u susjedsvo po barem jednu pobjedu koja bi im omogućila da odluče dvoboj na svom ledu. Imperativ pobjede sada je teret na leđima "morskih pasa".

Istočna konferencija:

Boston - NY Rangers 3:2 (0:0, 1:1, 1:1, 1:0) PP Bruinsi vode s 1:0 u pobjedama.

NY Rangers 8 min

Na Istoku su prvi susret imale dvije momčadi koje su do polufinala došle pobjedama u "majstoricama". Uzajamno poštovanje utjecalo je na izvedbu u prvoj trećini. Obje momčadi imale su svoje prilike, no vratari su bili na visini zadatka pa se na prvi odmor otišlo bez pogodaka, ali i bez isključenja. Nastavak ne donosi promjene u igri niti u rezultatu. Po jedno isključenje na svakoj strani na početku druge trećine ostalo je neiskorišteno. Naposljetku, u 33. minuti Bruinsi se prvi upisuju na popis strijelaca. Krejči je prošao po desnoj strani, pronašao usamljenog Charu u sredini koji je uputio za njega ne previše jak udarac, ali dovoljno neugodan da se pločica izmigoljila ispod Lundqvista i prešla preko crte.

Njujorčani se nisu dali zastrašiti, no nisu uspjeli odmah odgovoriti na bačenu rukavicu od strane domaćih. Vrijeme u drugoj trećini je polako isticalo. Brassard je osvojio pak iza crte, proslijedio ga Nashu koji ga vraća McDonaghu na plavoj liniji. Slijedi udarac koji lansira pak u mrežu. do zvuka sirene ostale su samo dvije sekunde. Rangersi su na drugi odmor mogli otići zadovoljni no pravu sreću osjetili su 14 sekundi nakon početka treće trećine. Hagelin je uposlio Stepana koji brzo puca i pogađa. Zanemarimo li stanku između dvije trećine, gosti su s dva pogotka u 16 sekundi preokrenuli rezultat.

Isključenje Emingera samo pedesetak sekundi kasnije omogućilo je Bostonu brzi odgovor. Poslije otprilike minute igre s igračem više, pločica je došlo do Kruga na plavoj liniji koji odapinje pak i postiže svoj prvi pogodak u NHL-u. Razmjena udaraca na početku trećeg dijela susreta povećala je oprez kod oba sastava što je uz raspoložene vratare otežalo postizanje pogotka. Utakmica je otišla u produžetak. Isključenje Dorsetta u trećoj minuti "četvrte trećine" dalo je zamah domaćima koji su nastavili s napadima i poslije izjednačenja omjera snaga na ledu. Bruinsi su bombardirali Lundqvista sa svih strana, no nisu uspjeli pogoditi sve do pred kraj prvog produžetka. U 76. minuti Bergeron je poveo protunapad po desnoj strani, ubacio u sredinu odakle Marchand brzim pokretom skreće pak u mrežu za prvu pobjedu Bostona u ovom dvoboju.