NHL

Imperija uzvraća udarac

game chivsdet2U posljednjih devet prvenstava Stanleyev pokal osvojilo je devet različitih momčadi. Vratimo li se još jednu godinu unatrag, samo je Detroit u promatranom razdobolju osvojio ligu dva puta. Posljednja momčad koja je obranila naslov prvaka opet je Detroit. Ima nešto u vođenju kluba i održavanju momčadi što Red Wingse izdvaja od drugih. Ne čudi stoga činjenica da su uptravo "crvena krila" prva došla do gostujuće pobjede u konferencijskim polufinalima i to protiv najuspješnije momčadi ove sezone, Chicaga. Pittsburgh je svladao Ottawu i u drugoj utakmici na svom ledu, a San Jose je pobjedom u produžetku smanjio prednost Los Angelesa.

Istočna konferencija:

Pittsburgh - Ottawa 4:3 (2:1, 2:1, 0:1) Penguinsi vode s 2:0 u pobjedama.

Ottawa 14 min

Od najboljih se očekuje najviše kada je najvažnije. Pomalo izlizana izreka u potpunosti se mogla primjeniti na drugu utakmicu između "pingvina" i "senatora". Najpoznatiji svjetski hokejaš, Sydney Crosby postigao je hattrick i dao odlučujući doprinos drugoj pobjedi Pittsburgha u polufinalnom dvoboju. Već u četvrtoj minuti Crosby je napravio pravi slalom kroz protivničku postavu i udarcem s lijeve strane svladao Andersona. Minutu kasnije Malkin prolazi na sličan način, ali pogađa stativu. Dva uzastopna prekršaja gostiju dala su priliku Penguinsima da povećaju prednost, no hokejaši Ottawe su izdržali sve nalete, a kad su sami prvi puta imali igrača više, iskoristili su prednost za samo 12 sekundi. Gončar je s lijeve strane "spustio" pak na gol crtu do Alfredssona koji ga odmah prebacuje u sredinu odakle Turris ubacuje pločicu u mrežu. Trećina u kojoj je Pittsburgh imao izrazitu nadmoć ipak je završila vodstvom domaćih. Tri minute prije kraja Crosby je opet prošao po lijevoj strani, no sada je umjesto udarca prema golu pokušao ubaciti pak pred gol, no pločica se od vratara Andersona odbila u gol.

Nastavak susreta počeo je na najbolji mogući način za domaće. Karlsson je napravi prekršaj već u prvoj minuti, a Crosby je udarcem s lijeve strane za manje od pola minute zatresao mrežu i potaknuo desetke navijača da ubace svoje kape na led. Hokejaši Ottawe odbili su se povući i poslije četrdeset sekundi protunapad "senatora" dovršava Greening i pločica se našla u mreži. Susret se poslije ovog pogotka mogao okrenuti u bilo kojem smjeru, bez obzira što je Pittsburgh imao izrazitu nadmoć u broju udaraca. Sredinom druge trećine, zatresla se gostujuća mreža. S plave linije opalio je Martin, a pločicu je u letu skrenuo Morrow i prevario Andersona. Gosti nisu uspjeli odgovoriti na oaj izazov do kraja druge trećine. Međutim, na samom početku trećeg dijela susreta Senatorsi pritišću prema golu. Condra je tukao iz sredine, Vokoun obranio, odbijenu pločicu prema golu upućuje Latendresse, vratar domaćih opet brani da bi naposlijetku Pageau ipak uspio ubaciti pak u mrežu. Očekivalo se kako će ovo biti uvod u vatromet, no Pittsburgh je znao smiriti protivnika i privesti mirno susret kraju. Dvoboj sada seli na sjever, u Kanadu, gdje će Ottawa pokušati izjednačiti omjer prije povratka u Pittsburgh.

Zapadna konferencija:

Chicago - Detroit 1:4 (1:0, 0:2, 0:2) Dvoboj je izjednačen 1:1.

Detroit 6 min

Chicago je samo u prvoj trećini djelovao kako momčad koja je osvojila Predsjednikov pokal za redovni dio sezone. U tom razdoblju domaći su napadali, stvarali prilike pa statistička nadmoć Detroita nije izgledala toliko očita. Blackhawksi su došli u vodstvo pet minuta prije završetka trećine. Sharp je prošao po lijevoj strani, odustao je od udarca i uposlio Handzuša u sredini koji odmah proslijeđuje pak nadesno do Kanea koji puca i pogađa. Da gosti misle ozbiljno pokazali su već u idućoj minuti kad su pogodili stativu. Na odmor se pošlo s prednosti "indijanaca", no bilo je jasno da "crvena krila" još nisu poletjela. U trećoj minuti nastavka, Detroit je poravnao rezultat. Kindl je opalio s plave linije, a Brunner taman toliko skrenuo pak da prevari Crawforda. Red Wingsi su imali dobru priliku za preokret minutu kasnije kad je isključen Carcillo, ali su se domaći uspjeli obraniti.

Igrača više nije iskoristio ni Chicago nekoliko minuta kasnije pa je ostalo za vidjeti koja će momčad prva prekinuti pat položaj. Tri minute prije završetka drugog dijela susreta, kapetan Zetterberg osvaja pak uz ogradu u napadačkoj trećini i predaje ga u sredinu odakle ga Smith šalje u mrežu. Sad je zamah utakmice prešao na gostujuću stranu. Ne samo da su imali prednost u broju udaraca nego su preuzeli i vodstvo. Domaći su u treću trećinu morali krenuti s više rizika u igri ostavljajući dodatni prostor u zadnjoj liniji i to im se u 48. minuti osvetilo. Ericsson je imao pak pod kontrolom u svojoj trećini i kad je uočio usamljenog Franzena ispred plave linije, dugim je dodavanjem "izbacio" svog suigrača samog pred gol i Red Wingsi su sada imali dva gola prednosti. Chicago nije imao izbora nego se još više otvoriti. Pet minuta kasnije, gosti osvajaju buli u svojoj trećini. Zetterberg je pojurio po lijevoj strani, uklizao u napadačku trećinu, ostavio pak za nadolazećeg Filppulu koji prelazi u sredinu i bekhendom šalje pločicu iza Crawforda. Utakmica je bila riješena i Detroit je dobio ono po što je i došao u "vjetroviti grad", jednu pobjedu. Dvoboj sada seli u "grad automobila" gdje će "crvena krila" juriti dvije pobjede kojima bi pritisnuli protivnike uz bandu.

San Jose - Los Angeles 2:1 (1:1, 0:0, 0:0, 1:0) PP Kingsi vode s 2:1 u pobjedama.

Los Angeles 12 + 10 (Quick) min

Pred početak dvoboja s Los Angelesom, hokejaši San Josea bili su puni samopouzdanja znajući kako su "metlom" izbacili jaku momčad Vancouvera iz doigravanja. Dva poraza kasnije, Sharksi su se pred svojim navijačima borili za opstanak u borbi za Stanleyev pokal. Počelo je da ne može bolje za domaće. Isključenje Muzzina već u drugoj minuti i pogodak samo četiri sekunde kasnije. Poslije osvojenog bulija u napadačkoj trećini pak je došao na plavu liniju do Boylea koji ga zakucava u mrežu. U osmoj minuti San Jose ponovo ima igrača više, no ovog puta ne uspijeva pretvoriti brojčanu prednost u pogodak. "Kazna" za ovaj propust ubrzo je stigla. Samo 16 sekundi po izjednačenju omjera snaga na ledu, domaći griješe u predaji paka u obrambenoj trećini. Pak dolazi do Toffolija koji ulazi u sredinu i bekhendom izjednačuje rezultat.

Da je netko tada gledateljima rekao da će idući gol vidjeti tek u produžetku, teško bi mu povjerovali. Istina, obje momčadi imaju sjajne vratare, no domaći su jednostavno morali dobiti ovu utakmicu, a udarci prema vratima oba sastava sijevali su svih strana. Kingsi su imali igrača više krajem prve trećine i sredinom druge, no nisu uspjeli prijeći u vodstvo. San Jose je imao više od igre i stavljao je obranu gostiju na muke, ali Quick je po očekivanju bio na visini zadatka. Posljednja trećina proticala je u ravnopravnoj igri, a onda je pet minuta prije kraja Brown napravio prekršaj. Prvaci su se uspjeli obraniti, ali "morski psi" su dobili zamah kojeg su zadržali sve do kraja. Da stvari budu gore za goste, u posljednjoj minuti treće trećine prvo Regehr, a potom i Lewis sjedaju na klupu za kažnjene. Utakmica je otišla u produžetak, ali prvih 78 sekundi, gosti će igrati s dvojicom igrača manje. "Kraljevi" su uspješno riješili prvu kaznu, ali samo 11 sekundi po povratku Regehra, a 24 prije izjednačenja omjera snaga, domaći postižu pobjedonosni zgoditak. Marleau je uposlio Couturea u sredini koji tuče i pogađa. San Jose ostaje u igri, a u idućem dvoboju nastojat će poravnati omjer i pretvoriti dvoboj u okršaj na dvije dobivene.