NHL

Do odluke u završnici

finale2016Hokejaši Pittsburgha dobili su prvu utakmicu finala doigravanja rezultatom 3:2. Penguinsi su pred svojim navijačima ušli žestoko u susret te su u prvih dvadeset minuta imali više od igre. Premoć domaćih nije se međutim očitovala i na semaforu sve do drugog dijela trećine kad se mreža San Josea dvaput zatresla u razmaku od 62 sekunde. Bilo je za očekivati da će Sharksi u nastavku susreta zaigrati nešto poduzetnije jer više nisu imali što čekati. Gosti su početkom druge trećine iskoristili igrača više, a potom su zadržali napadački zamah stvarajući jednu priliku za drugom. "Pingvini" su se ograničili na obranu koja je popustila pred odlazak na drugi odmor. Izjednačeni omjer na početku zadnje trećine isprva je obje momčadi naveo na oprez no u posljednjih deset minuta i jedni i drugi otvaraju igru pa konačno gledamo hokej na razini finala NHL-a. Domaći su se uz podršku pune dvorane nešto bolje snalazili u ofanzivi te su svoju premoć okrunili pobjedonosnim pogotkom dvije i pol minute prije završetka.

Penguins - Sharks 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)

Pittsburgh, Consol Energy Center, 31.5.2016.

Sharks 8 min

Penguins: Murray, Fleury - Dumoulin, Letang, Hornqvist, Crosby, Sheary - Lovejoy, Maatta, Kessel, Bonino, Hagelin - Schultz, Cole, Rust, Malkin, Kunitz - Fehr, Cullen, Kühnhackl. Trener: Sullivan

Sharks: Jones, Reimer - Burns, Martin, Pavelski, Thornton, Hertl - Braun, Vlasic, Donskoi, Couture, Marleau - Polak, Dillon, Ward, Tierney, Karlsson - Wingels, Spaling, Zubrus. Trener: DeBoer

Pittsburgh se našao u finalu po prvi put poslije osvajanja Stanleyevog pehara 2009. kad je u sedam utakmica razvlastio tada važećeg prvaka, Detroita. "Pingvini" su u redovnom dijelu prvenstva osvojili drugo mjesto u diviziji Metropolitan iza Washingtona, a po broju bodova imali su i drugi najbolji učinak u cijeloj Istočnoj konferenciji. U prvom krugu doigravanja Pittsburgh je uzvratio New York Rangersima za dva uzastopna izbacivanja iz doigravanja u prethodne dvije sezone. Penguinsi su protutnjali u drugi krug poslije samo pet utakmica s Njujorčanima. Idući protivnik bila je najuspješnija momčad lige, Washington. Ovog puta je "pingvinima" trebalo šest utakmica no Capitalsi su Pittsburghu u pravilu "mušterije" tako da ispadanje Washingtona nije predstavljalo veliko iznenađenje. Protivnik u konferencijskom finalu bio je prošlogodišnji pobjednik Istoka, Tampa Bay. Dvoboj se protegao do "majstorice" u kojoj je slavio Pittsburgh.

San Jose je ulaskom u finale ostvario povijesni uspjeh kluba. Međutim, Sharksima osvajanje Zapadne konferencije zasigurno neće ostati u predobrom sjećanju ako budu gledali suparnika kako podiže Stanleyev pehar. "Morski psi" su u doigravanje ušli kao treća momčad divizije Pacifik i šesta ukupno na Zapadu. Prvi protivnik bila je momčad Los Angelesa koja je prije dvije godine okrenula zaostatak od 0:3 i izbacila San Jose iz doigravanja. Ovog puta Sharksi nisu dopustili nikakav preokret i dobili su dvoboj u pet utakmica. U drugom krugu San Jose je vodio veliku borbu s Nashvilleom koja se protegla na svih sedam utakmica no na kraju su, kao i u prethodna dva dvoboja, slavili hokejaši iz Kalifornije. Konferencijsko finale ugostilo je dvije momčadi koje nikad nisu osvojile Stanleyev pehar. San Jose se pokazao uspješnijim od St. Louisa i poslije šest utakmica došao pred vrata raja.

Ovogodišnji finalisti susreli su se dva puta tijekom redovnog dijela sezone. I jedni i drugi bili su uspješniji u gostima tako da nijedna momčad nema psihološku prednost pred početak finala. Vodeći strijelci Pittsburgha u doigravanju su Kessel s 18 te Bonino, Crosby i Malkin sa po 15 bodova. Na drugoj strani su najučinkovitiji napadači Couture s 24, Pavelski s 22 te Thornton s 18 bodova. Najistaknutiji braniči u redovima San Josea su Burns i Vlasic, a kod "pingvina" Letang i Cole. Prvi vratar Pittsburgha Murray je u doigravanju ostvario 92,4% obrana, a njegov kolega Jones je trenutno na 91,9%.

Suparnici su u utakmicu ušli s dosta energije i uzajamnog poštovanja. Svaki pokušaj napadačke akcije sučelio se dobro postavljenoj obrani protivnika koja se nije ustručavala upotrijebiti i dopuštenu silu u borbi za prostor ili pak. Domaći su nastojali preuzeti igru u svoje ruke no Sharksi su održali ravnotežu na ledu. Vratari nisu imali previše posla jer su većinu udaraca zaustavili njihovi suigrači. U šestoj minuti je dobru priliku imao Hornqvist kad je iz neposredne blizine pokušao ugurati jedan odbijanac u mrežu no Jones je bio na mjestu. Minutu kasnije Murray zaustavlja otvoreni udarac Spalinga iz sredine. Ravnopravna borba bez previše prilika nastavila se sve do devete minute kad na klupu za kažnjene sjeda Zubrus.

Uslijedila je opsada gostujućih vrata koja je potrajala i više od dvije minute. "Crni" su pritisnuli San Jose u njegovoj trećini i udarci su sijevali sa svih strana. Poneki su otišli pored gola no Jones je u nekoliko navrata morao spašavati svoju mrežu. Najbliže pogotku domaći su bili kad je u desetoj minuti Kessel ubacio pak pred gol odakle ga je Hornqvist skrenuo prema dobro postavljenom čuvaru mreže "bijelih". Upravo kad se činilo da su gosti uspjeli zaustaviti napadački zamah "pingvina", pločica se zakoprcala u mreži San Josea. Kunitz je poslao pak niz ogradu po lijevoj strani do Rusta koji ulazi u napadačku trećinu i pronalazi Schultza. Branič Pittsburgha tuče iz sredine no pogađa Vlasica od kojeg se pak odbija do Rusta koji spretno iz neposredne blizine šalje pločicu u mrežu.

Jedva da je prošla puna minuta, a "pingvini" su ponovo bili u zagrljaju. Maatta je dugim pakom po lijevoj strani "izbacio" u protunapad Crosbyja koji je bez poteškoća preklizao Brauna, a potom ga se naglim okretom u lijevom kutu i potpuno oslobodio. Kapetan domaćih pošao je unatrag i zatim bekhendom prebacio pak na desnu stranu gdje je Sheary imao dovoljno vremena primiriti pak, naciljati i lansirati ga u suprotne rašlje. Pittsburgh je za minutu vremena u dva protunapada došao do dva gola prednosti.

Dva uzastopna pogotka dala su dodatnu energiju domaćim igračima koji su nastojali iskoristiti trenutnu slabost protivnika kako bi mu zadali možda i odlučujući udarac. Jones je u tim trenucima jedini stajao između Pittsburgha i osigurane pobjede već u prvih dvadeset minuta. Zaustavio je više opasnih udaraca, a najteže mu je bilo u 17. minuti. Prvo gledao kako mu Hagelin juri sam prema golu samo da bi u zadnjem trenutku bio onemogućen od Burnsa. Međutim pak je došao do Kessela koji puca bekhendom iz prve. Jones brani no njegovi suigrači ne uspijevaju počistiti pak pa se u prilici našao Bonino no vratar "bijelih" je zaustavio i njegov udarac.

Ofanziva Pittsburgha potrajala je sve do kraja trećine no gosti su uspjeli održati zaostatak od "samo" dva gola. Za bilo što više, San Jose je morao u nastavku unaprijediti svoju igru. Već je prva minuta druge trećine pokazala kako je na led isklizali sasvim drugačije raspoložena momčad "morskih pasa". Murray je u dva navrata morao intervenirati, a već u 22. minuti prekršaj pravi Cole. Gosti se nisu žurili te su pažljivo vrebali priliku za udarac. Naposljetku, kad se branič "crnih" već počeo spremati za povratak u igru, Ward je zaustavio pak na plavoj liniji i ostavio ga Burnsu koji ga prebacuje nadesno no Donskoja. Napadač San Josea uposlio je Hertla na crti gola koji iz okreta hvata Murraya "na spavanju" i šalje mu pak kroz noge.

Prvi pogodak dao je dodatni poticaj "bijelima" koji su u idućih nekoliko minuta ozbiljno pritisnuli Penguinse. Od više udaraca prema vratima izdvojit ćemo onaj Burnsa koji je u 25. minuti tukao iz sredine no Murray je bio spreman. Ofanziva San Josea nije jenjavala i prva polovica druge trećine prošla je u znaku gostiju čiji su se naleti nizali jedan za drugim. Ulaskom u drugu polovicu trećine domaći počinju uspostavljati ravnotežu u igri. Hagelin je u 31. minuti udarcem iz sredine natjerao Jonesa na tešku obranu štitnikom čime je najavio razdoblje obostrano otvorene igre. I jedni i drugi tražili su pogodak kojim bi usmjerili utakmicu u svoju korist. Domaći su pritom bili nešto precizniji pa je Jones imao više posla dok se Murray u većoj mjeri mogao osloniti na požrtvovnost svojih suigrača.

Kad se već činilo da će domaći sačuvati minimalnu prednost za posljednju trećinu, Sharksi su u 39. minuti izjednačili. Donskoi i Couture su se borili s "crnima" u desnom kutu i naposljetku je Couture uspio vratiti pak na plavu liniju do Burnsa tuče iz zgloba no Murray spremno brani. Odbijenu pločicu prihvaća Marleau i izvodi "varaždinca". Vratar domaćih krajnjim je naporom ispružio nogu no samo je vlastitom klizaljkom pogurnuo pločicu u vrata. San Jose je pokušao preokrenuti omjer prije odlaska na odmor no prekršaj Pavelskog ostavio je "bijele" s igračem manje. U istom prekidu igre udarce su razmijenili Thornton i Malkin pa su i oni prije vremena započeli s odmorom. Pittsburgh je stvorio par prilika za povratak u vodstvo no nije ih uspio iskoristiti.

Suparnici su u treću dionicu susreta ušli raspucano no prije nego što se ijedna strana stigla nametnuti drugoj, neoprezni nalet Marleaua u Rustovu glavu ostavio je goste s igračem manje. Da se ova utakmica igrala pod okriljem IIHF-a, napadač San Josea dobio bi najmanje dvije minute i disciplinsku kaznu no u NHL-u vrijede malo labavija pravila. Pittsburgh je dobio prigodu ponovo povesti no obrana "bijelih" onemogućila je ma i jedan udarac prema golu. "Pingvini" su gađali u blok ili pokraj gola, ali Jonesa zaposlili nisu.

"Crni" su još neko vrijeme zadržali napadački zamah pucajući sa svih strana no kako se približavala polovica trećine tako su i gosti otvorili igru pa su se prilike počele velikom brzinom smjenjivati na obje strane. Povratak Sharksa u navalu najbolje je ilustrirala prilika Hertla koju si je napadač gostiju sam stvorio presingom na protivničku obranu iza gola. Na sreću "crnih", Murray je obranio udarac iz neposredne blizine. Domaći su na ovu "provokaciju" žestoko odgovorili. U razdoblju od samo 65 sekundi uputili su čak devet udaraca od kojih je osam zaustavio neumorni Jones.

Ofanzivu domaćih dovršili su Hornqvist i Crosby s dva uzastopna udarca iz neposredne blizine. Preživjevši kanonadu u 51. minuti stvaraju nekoliko prigoda za prelazak u vodstvo no Murray je bio siguran. U 54. minuti Crosby vodi protunapad i s lijeve strane ubacuje pak pred gol na kojeg nailazi Hornqvist no ne uspijeva skrenuti pločicu pokraj Jonesa. Sharksi uzvraćaju dvije minute kasnije protunapadom Thorntona kojeg gostujući "bradonja" završava "bendijem" koji pogađa Murraya u rame. U zadnjih pet minuta protivnici su ušli u punoj brzini, rasklizani i raspucani. Napokon smo gledali zanimljiv hokej, toliko različit od rovovske borbe iz prve dvije trećine.

Bez obzira na obostranu želju da se utakmica riješi u šezdeset minuta činilo se kako će odluka ipak pasti u produžetku. Međutim, u 58. minuti domaći su iskoristili sticaj okolnosti i postigli pogodak. Letang se probio u napadačku trećinu te je u borbi za pak izbio palicu iz ruku Burnsa. Dvojica braniča nastavili su borbu uz ogradu iza gola gdje su se zatekli i Hagelin i Hertl. Pak je ostao kod Letanga koji koristi neodlučnost Burnsa i daje povratni pak pred gol do Bonina koji puca iz prve i zakucava pak pod prečku.

San Jose se našao u gotovo izgubljenom položaju. Jedinu nadu pružilo im je isključenje Lovejoya tridesetak sekundi kasnije. Pokušali su gosti i sa šestoricom igrača no nikako im nije uspijevalo ozbiljnije zaprijetiti vratima domaćih. Jedini udarac postao je plijenom Murraya i uskoro je postalo jasno kako je Pittsburgh zabilježio prvu pobjedu u ovom dvoboju.