NHL

Rangersi i Senatorsi

rangeriRedovni dio natjecanja u NHL-u završio je u prvoj polovici travnja. Osam najuspješnijih momčadi iz svake konferencije uvrstilo se u prvi krug doigravanja za Stanleyev pehar. Najuspješnija momčad poslije 82 utakmice bio je Washington koji je ponovio uspjeh iz 2016. Čak pet momčadi iz prošlogodišnjeg doigravanja Istočne konferencije nije se uvrstilo u završnicu tekućeg natjecanja. Među njima su polufinalista Tampa Bay te NY Islanders, Florida, Detroit i Philadelphia. Za neke ljubitelje hokeja ovakav protok klubova je odraz snage NHL-a i zanimljivosti lige, ali postoje i oni kojima se ne sviđa neprekidni "ringišpil" igrača po klubovima.

Rangers - Canadiens 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Montreal je u doigravanje ušao kao pobjednik Atlanske divizije sa 103 osvojena boda te se u prvom krugu sučelio hokejašima NY Rangersa koji su bili tek četvrti u Metropolitanskoj diviziji sa 102 boda. Tijekom redovnog dijela prvenstva Canadiensi su dobili sve tri utakmice. Posljednji međusobni dvoboj ove dvije momčadi u doigravanju zbio se 2014. u finalu Istoka. "Rendžeri" su slavili s 4:1 i osvojili Istočnu konferenciju no u velikom finalu uvjerljivo su svladani od Los Angelesa. Prošle sezone Montreala nije bilo u doigravanju, a Rangersi su u prvom krugu ispali od kasnijeg prvaka Pittsburgha.

Njujorčani su u prvoj utakmici završili prvu trećinu s minimalnim vodstvom premda su bili potpuno nadigrani od domaćina. Drugih dvadeset minuta prošlo je bez pogodaka uz nešto veću inicijativu gostiju. "Habsi" su u zadnjoj trećini dali sve od sebe ne bi li izjednačili no nisu mogli pokraj raspoloženog vratara "rendžera". Njujorški sastav je pred kraj susreta pogotkom u praznu mrežu osigurao pobjedu. Pritješnjeni uz zid, Kvibečani su morali dobiti drugu utakmicu. Poveli su rano u prvoj trećini no gosti su u drugom dijelu trećine poravnali. Na prvi odmor ipak se pošlo s golom razlike u korist Montreala. New York je sredinom druge trećine ponovo poravnao, a nekoliko minuta kasnije preokrenuo omjer. Montreal se našao u teškom položaju pred zadnju trećinu. Domaći su kao i u prvoj utakmici jurili izjednačenje. Pred kraj utakmice izvukli su i vratara no ovog puta im se rizik isplatio jer su 18 sekundi prije sirene izjednačili. Neizvjesna borba u produžetku potrajala je gotovo 19 minuta prije nego štu su "Habsi" došli do spasonosnog pogotka.

"Rendžeri" su u prvoj domaćoj utakmici tražili pobjedu kojom bi zadržali prednost stečenu u Kanadi. U prvih dvadeset minuta gosti su imali više od igre usprkos tome što su dvaput imali igrača manje. Mreže su mirovale sve do pred kraj druge trećine kad je Montreal brojčanu prednost pretvorio u rezultatsku. Canadiensi su u prvom dijelu zadnje trećine ponovo iskoristili igrača više. Nekoliko minuta prije kraja "Habsi" osiguravaju pobjedu svojim trećim zgoditkom. Njujorčani su do kraja stigli samo ublažiti poraz. Domaći su se pred četvrtu utakmicu našli u istom položaju kao i Montreal nakon prvog susreta. Njujorškom klubu pobjeda je bila neophodna, a valjalo je i prekinuti niz od šest uzastopnih domaćih poraza u doigravanju. Rangersi su poveli sredinom prve trećine, a gosti su izjednačili neposredno pred odlazak na odmor. Ni jedni niti drugi nisu bili uspješni u igri s igračem više. Početkom druge trećine, New York se vraća u vodstvo. Domaći su dobili dodatni poticaj te su do kraja utakmice zadržali inicijativu. Međutim, oba su vratara bila na visini zadatka tako do kraja susreta više nije bilo pogodaka. Suparnici su se u Kanadu vratili s izjednačenim omjerom pobjeda.

Montreal je u petoj utakmici krenuo žestoko te je imao više od igre u prvih dvadeset minuta. Domaći su poveli sredinom prve trećine, a kad su pet minuta prije odmora ostali s igračem više krenuli su po povećanje vodstva. Međutim, Njujorčani su s igračem manje izjednačili. "Habsi" su se brzo pribrali i do kraja kazne iskoristili brojčanu prednost. Početkom druge trećine Canadiensi su propustili dvije uzastopne prilike s igračem više. "Kazna" im je stigla na kraju trećine kad su gosti ponovo poravnali. U trećem dijelu susreta obje su momčadi zaigrale opreznije vodeći više računa o svom golu nego o protivničkom pa se moralo ići u produžetak. "Rendžeri" su u dodatnom vremenu u potpunosti nadigrali Montreal i pet minuta prije sirene postigli pobjedonosni pogodak. Suočeni s  ispadanjem iz doigravanja, "Habsi" su u šestu utakmicu krenuli na sve ili ništa. Gosti su poveli u ranoj fazi utakmice i zadržali su inicijativu tijekom cijele prve trećine. "Rendžeri" su početkom drugog dijela susreta izjednačili s igračem više. Pogodak je dao zamah domaćima koji preuzimaju igru u svoje ruke te u drugom dijelu trećine preokreću omjer. Montreal je u zadnju trećinu ušao sa zaostatkom kojeg je pošto-poto morao nadoknaditi. Canadiensi su imali više od igre, ali nisu uspijevali ugurati pak u mrežu. U posljednjim trenucima susreta domaći su zgoditkom u praznu mrežu potvrdili pobjedu i ulazak u konferencijsko polufinale.

Njujorčane je na putu u drugi krug predvodio odlični vratar Lundqvist s 94,7% obrana. Najučinkovitiji napadač bio je Zibanejad s 4 boda, a odlično je odigrao i Fast s 3 boda i plus/minusom 5. Među braničima naročito se istaknuo Skjei koji je uz 2 pogotka skupio i plus/minus od 4. Podbacili su napadači Miller i Kreider koji su upisali po jednu asistenciju te branič Holden koji je ostao na -3. U taboru Montreala najbolji su bili napadač Radulov sa 7 bodova i vratar Price s 93,3% obrana. Vrlo dobri su bili i napadač Lehkonen s 4 boda i branič Weber s 3. Podbacio je napadač Pacioretty sa samo jednom asistencijom.

Bruins - Senators 2:3 (1:0, 0:2, 1:0, 0:1) PP

Ottawa i Boston osvojili su drugo i treće mjesto u Atlanskoj diviziji osvojivši 98 odnosno 95 bodova u redovnom dijelu prvenstva. Ove sezone Senatorsi i Bruinsi sastali su se četiri puta i sve četiri utakmice dobili su hokejaši iz kanadske prijestolnice. Ni jedni niti drugi nisu nastupili u doigravanju prošle sezone. Zanimljivo je kako je ovo bio prvi međusobni dvoboj ova dva kluba u doigravanju otkako se obnovljena Ottawa vratila u NHL 1992. Izvorni Ottawa Senators koji je 1927. igrao u finalu doigravanja protiv Bostona, preselio se 1934. u St. Louis i ugasio iduće godine.

Ottawa nije dobro otvorila svoj povratnički nastup u doigravanju. Boston je tijekom prvih dvadeset minuta bio bolja momčad, a nervozni domaći skrivili su čak tri prekršaja i zapravo su mogli biti sretni što su mreže ostale mirovati tijekom prve trećine. U nastavku su isklizali neki drugi "senatori" koji protivniku tijekom dvadeset minuta igre nisu dopustili nijedan udarac prema golu. Sredinom trećine Ottawa je svoju nadmoć okrunila vodećim pogotkom. "Medvjedi" su se pribrali u posljednjoj trećini i opet preuzeli igru u svoje ruke. Početkom trećine su izjednačili, a nekoliko minuta prije kraja preokrenuli omjer i izborili pobjedu u gostima. Tri dana kasnije suparnici su prvu trećinu odigrali oprezno. Nakon ravnopravne igre na odmor se otišlo bez pogodaka. U nastavak se krenulo žešće pa je bilo i prekršaja i okršaja. Sredinom druge trećine gosti prelaze u vodstvo no minutu kasnije Ottawa je izjednačila s igračem više. Uslijedio je obračun među igračima nakon kojeg su "senatori" opet imali brojčanu prednost. Međutim, bolje se snaša Boston koji s igračem manje postiže pogodak. U drugom dijelu trećine nervozni domaćin ponovo pravi prekršaje što "medvjedi" koriste kako bi s igračem više povećali prednost. Ottawa je u zadnju trećinu ušla odlučna pobijediti ili poginuti. Domaći su "na juriš" krenuli po izjednačenje te su ga s dva uzastopna zgoditka u prvom dijelu trećine i ostvarili. Boston je uspostavio ravnotežu pa se do kraja trećine čekalo na protivničku pogrešku. Napravili su je gosti pred sam kraj trećine kad su ispucali pak preko ograde. Ottawa je u produžetak ušla s igračem više i premda nije iskoristila brojčanu prednost zadržala je napadački zamah kojeg je 13 sekundi po izjednačenju snaga na ledu pretvorila u pobjednički pogodak.

Nisu u Bostonu očekivali da će ih Senatorsi tako zaskočiti već u prvoj trećini trećeg utakmice dvoboja. Gosti su dominirali tijekom prvih dvadeset minuta, a svoju premoć su okrunili s dva pogotka postignuta u razmaku od samo 25 sekundi osme minute susreta. Prije nego što su domaći stigli bilo što učiniti u nastavku, Ottawa je iskoristila brojčanu prednost i početkom druge trećine povećala vodstvo. Podrška s tribina i poslovčna borbenost pomogli su "medvjedima" da s dva zgoditka unutar 27. minute u kratkom roku uhvate priključak s protivnikom. Do kraja trećine domaći su izjednačili pogotkom s igračem više i time vratili boju u lica tisuća navijača. Nakon raspucavnih 40 minuta uslijedila je tvrda i zatvorena treća trećina u kojoj ni jednima niti drugima nije pošlo za rukom zatresti mrežu. Produžetak je potrajao samo šest minuta budući da su gosti tada iskoristili brojčanu prednost čime su vratili prednost domaćeg leda. Četvrta utakmica donijela je novo razočaranje za Bruinse. Prvih dvadeset minuta proteklo je u ravnopravnoj borbi s brojnim prilikama na obje strane, ali bez ijednog pogotka. U nastavku susreta obje su momčadi zaigrale još čvršće u obrani tako da nije bilo ni najmanjeg prostora za udarac. Ako bi nešto i prošlo kraj granitnih obrana, vratari su bivali na mjestu. Početkom posljednje trećine gosti naposljetku pogađaju mrežu. Pokušaji "medvjeda" da izjednače nisu bili uspješni pa se Ottawa vratila u Kanadu s dvije pobjede prednosti.

Senatorsi su imali priliku pred svojim navijačima završiti dvoboj u petoj utakmici. Isprva se činilo kako sve ide po planu. Domaći su u prvoj trećini imali više od igre i zgoditkom na polovici prvog dijela susreta prešli u vodstvo. Na samom početku druge trećine, Ottawa je povećala prednost. Međutim, gosti se nisu predavali. Do sredine drugog dijela utakmice su smanjili zaostatak, a pred kraj trećine poravnali. Boston je u trećoj dionici susreta imao više od igre no nije uspio postići pogodak. U zadnjih pet minuta trećine "senatori" su dvaput imali igrača više no protivnička mreža je i za njih bila začarana. Prvi produžetak donio je obostrano otvorenu igru. Nije se imalo što čekati pa su suparnici krenuli po pobjedosni zgoditak. Vratari su bili na visini zadatka i nijednom paku nisu dali u mrežu. Napadački se igralo i u drugom produžetku u kojem su "medvjedi" u 91. minuti došli do spasonosnog pogotka. Boston je u šestoj utakmici pred svojim navijačima tražio prvu domaću pobjedu nad Ottawom u sezoni. Nervoza je bila jača od "medvjeda" koji su u prvoj trećini triput bivali isključeni zbog ispucavanja paka preko ograde. Gosti su imali više od igre no Bruinsi su pred kraje trećine pogotkom s igračem više došli do prednosti. U nastavku susreta Ottawa brzo izjednačuje zgoditkom s igračem više. Prije nego što je susret stigao do polovice, gosti su bili u prednosti. Boston je preuzeo inicijativu no do kraja trećine nije uspio poravnati. Navijači domaćih nisu morali dugo strahovati u zadnjoj trećini. Za samo dvije minute "medvjedi" su izjednačili. Ottawa je potom praktički nestala s leda. Domaći su imali više od igre no nisu iskoristili nijednu od brojnih prilika za pobjedu kojom bi izborili "majstoricu". U produžetku smo gledali drugačiju sliku. Senatorsi su zagospodarili ledom i nakon što su u 66. minuti stekli brojčanu prednost, za tridesetak sekundi postigli su pogodak koji ih je odveo u drugi krug.

Velike zasluge za prolazak Ottawe u konferencijsko polufinale imaju napadači Brassard s 8 i Ryan sa 7 bodova te branič Karlsson sa 6 bodova i plus/minusom 4. Vratar Anderson s 92,1% obrana je zadovoljio. Premda nisu podbacili, više se očekivalo od najboljih strijelaca momčadi Hoffmana i Turrisa koji su upisali 3 odnosno 2 boda. Na drugoj strani dobri su bili napadači Bergeron, Backes, Marchand i Pastrnak sa po četiri boda premda se od Marchanda očekivalo više. Ozlijeđeni Krejči nije mogao dati puni doprinos, a podbacio je Spooner. Obrana Bostona bila je prorijeđena ozljedama pa se u takvim okolnostima očekivalo da će iskusni Chara "povući" no slovački gorostas je s jednom asistencijom i minus 3 još jednom pokazao da su najbolje godine iza njega. Rask nije bio loš s 92,0% obrana, ali to nije bilo dovoljno za prolaz.