NHL

Velikani i dalje bez pehara

rang otaU drugom krugu doigravanja Istočne konferencije NHL-a Ottawa se sučelila njujorškim "rendžerima". Dvije momčadi su tijekom redovnog dijela natjecanja odigrale tri utakmice od kojih su dvije pripale "senatorima". U prvom krugu doigravanja oba su sastava svladala svoje protivnike u šest utakmica. Senatorsi i Rangersi nemaju dugu povijest međusobnih obračuna u doigravanju. Sastali su se samo u prvom krugu 2012. kad su Njujorčani slavili tek  u "majstorici" da bi na kraju zapeli u konferencijskom finalu od New Jerseya. Drugi par na Istoku činili su "vječiti suparnici", Washington i Pittsburgh. Ove godine sastali su se po deseti put u doigravanju pri čemu su "pingvini" dobili osam dvoboja od kojih se posljednji zbio prošle godine kad su Penguinsi na putu do naslova svladali Washington u drugom krugu s 4:2. Ove sezone Capitalsi su dobili dvije od četiri međusobne utakmice u redovnom dijelu natjecanja.

Rangers - Senators 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)

Ottawa je u prvu utakmicu ušla izrazito napadački pucajući sa svih strana iz svih oružja. Zasuli su domaći protivnička vrata s čak 21 udarcem, ali nijednom nisu probili sjajnog Šveđanina Lundqvista. Njujorčani su veći dio prve trećine proveli u podređenom položaju, dijelom i zbog tri isključenja. U nastavku susreta gosti su uspostavili ravnotežu u igri, a nakon drugog prekršaja "senatora" u trećini, Rangersi prelaze u vodstvo. Ottawa je izjednačila krajem trećine, također s igračem više. New York je u trećoj dionici susreta imao nešto više od igre no mreže su mirovale sve do četiri minute prije kraja kad su Senatorsi udarcem iz kuta s(p)retno pogodili protivničku mrežu i došli do prve pobjede u dvoboju. New York je u drugu utakmicu ušao agresivnije što se vidjelo i po tri prekršaja koja su njegovi igrači skrivili već u prvoj trećini. Gosti su se nametnuli igrom pa su već tijekom prve kazne poveli s igračem manje. U tvrdoj igri domaći su u drugom dijelu trećine izjednačili. Rangersi su u nastavku još više pojačali tempo. Prilike su se nizale pred vratima Ottawe no gosti su tek polovicom trećine probili protivničku obranu. Malo kasnije domaći primaju još jedan pogodak s igračem više. Do odlaska na drugi odmor obje su momčadi po jednom zatresle mrežu tako da su Njujorčani u treću dionicu susreta ušli s dva gola prednosti. "Senatori" su se na samom početku trećine približili na gol manjka no gosti su ubrzo uzvratili. Izjednačena igra nastavila se sve do završnice trećine u kojoj Pageau u dvije minute postiže dva pogotka čime je izborio produžetak. Dodatnih dvadeset minuta proteklo je u ravnopravnoj igri bez pogodaka. Domaći navijači zadovoljštinu su dobili tek u trećoj minuti drugog produžetka kad je Pageau svojim četvrtim zgoditkom donio drugu pobjedu Ottawi.

Nakon dva poraza u gostima New York je pred svojim navijačima imao imperativ pobjede. Domaći su se pokazali na visini zadatka te su već u prvoj trećini u potpunosti nadigrali goste. Premoć Rangersa pretvorila se u dva zgoditka s kojima se otišlo na prvi odmor. Ottawa je u nastavku susreta podigla razinu svoje igre tražeći pogodak kojim bi uhvatila priključak s protivnikom. Prvih desetak minuta druge trećine se igralo ravnopravno, a onda su domaći još jednom zatresli mrežu "senatora". U završnici trećine obje su momčadi postigle po jedan zgoditak tako da su "rendžeri" na početku treće dionice utakmice imali tri gola razlike. Senatorsi su u posljednjoj trećini imali inicijativu no domaći su zatvorili sve pristupe svojim vratima. Izvjesna pobjeda Njujorčana podigla je nervozu pa je trećina obilovala prekršajima koji su gledateljima nadomjestili pogotke. New York je i u četvrtu utakmicu ušao kao bolja momčad, riješen da pred svojim navijačima izjednači omjer pobjeda u dvoboju. Gosti su se uporno i dobro branili i koristili svaku priliku za zaprijetiti vratima "rendžera". Domaći su u drugom dijelu trećine prešli u vodstvo kojeg su održali do odlaska na odmor. Obračuni s kraja prve trećine nagovijestili su kasnije zbivanja no u drugoj trećini igralo se ravnopravno i još uvijek uglavnom čisto. Rangersi su početkom trećine povećali prednost, a nekoliko minuta pred odlazak na drugi odmor domaći podižu razliku na tri gola. Suočeni s izvjesnim porazom gosti se nisu previše mučili kako bi smanjili zaostatak. Igralo se ravnopravno no kad je New York sredinom trećine iskoristio igrača više, napetost među igračima je porasla. Nekoliko minuta kasnije "senatori" postižu svoj prvi pogodak nakon čega se suparnici više nisu mogli suzdržati. Do prvog velikog obračuna došlo je desetak sekundi kasnije. Uslijedili su prekršaji s obje strane, da bi u zadnjoj minuti stvari izmaknule kontroli. Suci su u dvije velike tučnjave isključili ukupno deset igrača i da je kojim slučajem utakmica otišla u produžetak prve minute bi se igrale s prenapučenim klupama za kažnjene igrače. Bolju pozivnicu za petu utakmicu u Ottawi, navijači nisu mogli dobiti.

Ottawa je na svom ledu zaigrala napadački, riješena da dobije utakmicu i dođe na prag ulaska u konferencijsko finale. Međutim, Rangersi su zaskočili domaćina i za manje od šest minuta igre postigli dva zgoditka. "Senatori" su smjesta odgovorili smanjivši zaostatak. Do kraja trećine igralo se borbeno tako da ni prekršaja nije nedostajalo no mreže se više nisu tresle. U nastavku susreta gosti preuzimaju inicijativu no ne uspijevaju povećati razliku. Sredinom druge trećine domaći s dva zgoditka u trideset sekundi preokreću omjer. Stanje na ledu ponovo se zaoštrilo no ni jedni niti drugi nisu bili u stanju iskoristiti igrača više. Pred kraj trećine "rendžeri" su izjednačili pa se u treću dionicu susreta ušlo u rezultatskoj ravnoteži. Treća trećina protekla je u ravnopravnoj i čistoj borbi. Gosti su prešli u vodstvo osam minuta prije kraja tako da su Senatorsi u završnici zaigrali sa šestoricom igrača. Minutu i pol prije sirene, pak se kao u fliperu odbio od nekolicine gostujućih igrača prije nego što je ušao u gol. Uzdrmani Njujorčani nisu bili u stanju pružiti bilo kakav otpor u produžetku pa je Ottawi trebalo manje od sedam minuta za pobjedonosni zgoditak. "Rendžerima" je za majstoricu neophodna bila pobjeda u šestoj utakmici. Suparnici su zaigrali otvoreno u prvoj trećini pa je prilika za pogodak bilo napretek na obje strane. Gosti su poveli u uvodnim minuta susreta nakon čega su dvaput zaredom obranili igrača manje. U drugom dijelu trećine Ottawa povećava prednost i dovodi Njujorčane u težak položaj. Domaći su se u nastavku pokušali nametnuti no "senatori" su bili raspoloženi za igru pa se i u drugoj trećini igralo otvoreno na obje strane. Rangersima je u drugom dijelu trećine pošlo za rukom smanjiti zaostatak no gosti su samo dvije minute kasnije vratili razliku na dva gola. New York se već u prvoj minuti treće dionice susreta približio na gol zaostatka. Domaći su dobili dodatni poticaj te su u potpunosti zagospodarili ledenom plohom. Prilike su se nizale jedna za drugom no nijedan pak više nije htio ući u gostujuću mrežu. Kad su "rendžeri" povukli vratara, Ottawa je u posljednjim sekundama izborila veliko finale, prvo poslije 2007.

Kanadski sastav u finale je poveo branič Karlsson sa 7 bodova. Slijedio ga je Pageau sa 6 pogodaka, a istaknuli su se i napadači MacArthur s 4 boda i plus/minusom 4 te Turris s istim brojem bodova i plus/minusom 3. Vratar Anderson morat će biti bolji u konferencijskom finalu jer 90,7% obrana neće biti dovoljno za osvajanje Stanleyevog pokala. Podbacio je napadač Brassard koji je postigao samo jedan pogodak i ostao na minus 4. Veliki vratar Rangersa, Lundqvist, nije bio na visini zadatka sa svega 90,5% obrana u šest susreta s Ottawom pa će na novu priliku za osvajanje Stanleyeva pehara morati pričekati iduću sezonu. Najviše bodova, ukupno 5, upisali su napadač Zibanejad i branič McDonagh. Dobar je bio i napadač Grabner s 4 boda i plus/minusom 4. Podbacili su napadači Miller i Hayes sa po dva boda.

Capitals - Penguins 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Suparnici koji se međusobno izuzetno dobro poznaju nisu u prvih dvadeset minuta ništa htjeli prepustiti slučaju. Ni jedni niti drugi ništa nisu htjeli riskirati u prvih dvadeset minuta susreta. Prilika jedva da je bilo i za jednu momčad tako da nije čudno što se na prvi odmor otklizalo netaknutih mreža. Tek što se utakmica nastavila, Crosby je za manje od minute dvaput zatresao mrežu i poveo "pingvine" put pobjede. Capitalsi više nisu imali što čekati pa su nametnuli otvorenu igru koju su gosti rado prihvatili. Prilike su se smjenjivale na obje strane, no mrežu su zatresli samo domaći. U završnici trećine na izazov Pittsburgha odgovorio je Ovečkin.  Washington je u trećoj dionici susreta zagospodario ledenom plohom te je do polovice zadnje trećine izjednačio. Radost domaćih nije dugo trajala budući da su Penguinsi nekoliko minuta kasnije vratili prednost koju su do kraja i zadržali. Domaći su se u drugoj utakmici suočili s velikim teretom stoga su već u prvoj trećini krenuli žestoko ne bi li što prije došli do prednosti. Capitalsi su u potpunosti nadigrali goste no nijednom nisu svladali protivničkom vratara čak ni u dvije prigode s igračem više. Pittsburgh je nastavio s prekršajima i u drugom dijelu susreta no već kod prve kazne, na samom početku trećine, "pingvini" prelaze u vodstvo. Washington je tijekom iste kazne izjednačio pa se igra nastavila ravnopravno. U drugom dijelu trećine gosti s dva zgoditka dolaze do značajne prednosti pred treću trećinu. Capitalsi su početkom zadnje trećine ostali s igračem manje i primili još jedan pogodak. Domaći su ubrzo smanjili zaostatak no za manje od dvije minute Pittsburgh ponovo ima tri razlike. Iskusni gosti nisu dopustili nikakvo čudo nego su znalački održavali prednost do kraja. Uvjerljivu pobjedu dodatno su uvećali pogotkom u nebranjenu mrežu na kraju susreta.

Washington je u trećoj utakmici morao krenuti na sve ili ništa budući da se malo tko izvukao iz zaostatka od 0:3. Domaći su već u šestoj minuti ostali bez Crosbyja nakon čije su ozljede trebali pet minuta igrati s igračem više. Vlastiti prekršaj smanjio im je prednost za dvije minute pa kad su se polovicom trećine snage izjednačile, mreže su i dalje bile netaknute. "Pingvini" su ubrzo napravila dva uzastopna prekršaja što gosti koriste za vodeći pogodak s dvojicom igrača više. Penguinsi su u nastavku susreta preuzeli inicijativu no nisu uspjeli izjednačiti. Capitalsi su u drugoj trećini čak triput obranili igrača manje te su u posljednju trećinu ušli s minimalnim vodstvom. Gosti su u trećoj dionici susreta imali više od igre te su sredinom trećine povećali prednost. Pittsburgh je u završnici trećine ubacio šestog igrača na led i rizik mu se isplatio. Domaći su u dvije minute dvaput zatresli mrežu i izborili produžetak. Dodatno vrijeme potrajalo je malo više od četiri minute budući da su gosti iskoristili igrača više i pobjednosnim pogotkom ostali u dvoboju. Washingtonu je trebala još jedna pobjeda u gostima kako bi nadoknadio dva domaća poraza. Penguinsi su rano došli u vodstvo nakon čega gosti preuzimaju inicijativu. Agresivnost Capitalsa dovela je i do njihova dva prekršaja što im je onemogućilo održati napadački zamah. Gosti su u nastavku dodatno pojačali tempo no već su u uvodnim minutama druge trećine primili drugi zgoditak. Capitalsi se nisu dali obeshrabriti te su do sredine druge trećine uspjeli izjednačiti. Uloženi napor iscrpio je Washington što je omogućilo domaćima da se pogotkom s igračem više vrate u vodstvo prije završetka trećine. Gosti su bili bolja momčad i u posljednjoj trećini no umor i nervoza utjecali su na učinkovitost i disciplinu pa su "pingvini" sačuvali minimalnu prednost s kojom su došli na prag ulaska u konferencijsko finale.

Washington se ponovo našao pod velikim teretom. Dvije domaće utakmice protiv "pingvina" je već izgubio, a treća bi značila i kraj sezone. Domaći su u prvih dvadeset minuta bili poduzetniji no Pittsburgh je sredinom prve trećine poveo. Capitalsi su izjednačili na izmaku trećine i vratili mirnoću pred nastavak susreta. Penguinsi su se početkom druge trećine vratili u vodstvo pogotkom s igračem više. Nakon toga gosti su zatvorili igru tako da vratari do kraja trećine jedva da su i imali posla. Domaći navijači lakše su disali nakon izjednačenja na početku trećeg dijela susreta. Suparnici su nastavili s ravnopravnom igrom sve do 48. minute kad Washington za manje od trideset sekundi dva puta pogađa mrežu. Stekavši značajnu prednost, domaći zatvaraju igru i mirno privode utakmicu pobjedonosnom kraju. Capitalsi su i u šestoj utakmici bili suočeni s ispadanjem pa su od samog početka nametnuli svoju igru. Gosti su u potpunosti dominirali tijekom prvih dvadeset minuta no postigli su samo jedan pogodak i to s igračem više. Nastavak susreta donio je tvrdu i zatvorenu igru bez previše prigoda. Washington je u prvom dijelu trećine povećao prednost nakon čega se ponajviše trudio potrošiti vrijeme i sačuvati prednost pred posljednju trećinu. Suparnici su u treću dionicu susreta ušli žestoko. "Pingvini" su pokušali sustići zaostatak ne bi li zadržali izglede za prolaz u šest utakmica. Međutim, pogodak gostiju u prvoj minuti usmjerio je utakmicu u korist Washingtona. Pittsburgh je pokušavao nešto učiniti no nije mu uspjelo probiti obranu gostiju. Sredinom posljednje trećine Capitalsi su s dva zgoditka osigurali pobjedu. Domaći su tek u završnici susreta ublažili poraz s dva uzastopna pogotka.

Washington je imao sve, prednost domaćeg leda protiv svakog protivnika. "Majstoricu" pred svojim navijačima. Međutim, Capitalsima to nije bilo dovoljno za ulazak u finale Istoka. Već poslije prve trećine u kojoj su Penguinsi sačuvali svoju mrežu netaknutom u izjednačenih dvadeset minuta, domaćima stvari nisu išle na ruku. Domaći su u nastavku susreta pojačali pritisak ne bi li osigurali pobjedu prije same završnice. Pittsburgh je usprkos premoći protivnika došao u vodstvo sredinom druge trećine. Washington je imao još dvadeset minuta za preokret no igru su u svoje ruke preuzeli gosti. U uvodnim minutama posljednje trećine gosti su povećali razliku. Capitalsima ništa nije polazilo za rukom. Vrijeme je prolazilo, a "pingvini" su sigurno utakmicu priveli kraju i po drugi put zaredom ušli u konferencijsko finale.

Pittsburgh je svladalo Capitalse na krilima Guentzela koji je upisao 8 bodova te "uobičajenih sumnjivaca", Crosbyja i Malkina koji su postigli po 7. U obrani su odlični bili Maatta s 3 boda i plus/minusom 4 te Schultz s 5 bodova i plus/minusom 2. Vrlo dobar je bio inače pričuvni vratar Fleury s 92,1% zaustavljenih udaraca. Podbacio je napadač Sheary sa svega jednom asistencijom. Najbolji u redovima gubitnika bili su Backström i Kuznecov sa po 7 bodova. Nedovoljno dobar prije svih je bio vratar Holtby čijih 88,7% obrana nije bilo na razini potrebnoj za ulazak u konferencijsko finale. Velika zvijezda NHL-a, Ovečkin, jednako kao i Lundqvist i ove je sezone ostao bez najvećeg hokejaškog trofeja.