NHL

Prvi put osvojili Zapad

nhl logo ledU finalu Zapadne konferencije NHL-a sučelili su se Anaheim i Nashville. "Patkama" je to bilo peto konferencijsko finale pri čemu su dosad dva puta osvajali Campbellov pehar. Prvi puta 2003. nakon čega su izgubili veliko finale od New Jerseya i potom 2007. kad su svladali Ottawu i podigli i Stanleyev pehar. Na drugoj strani, Predatorsi su po prvi puta u 19 godina postojanja došli tako daleko u doigravanju. Tijekom redovnog dijela prvenstva, ove dvije momčadi susrele su se tri puta od čega su Ducksi dobili dvije utakmice. Do sada su se Anaheim i Nashville dvaput sastajali u doigravanju i oba puta su "grabežljivci" bili uspješniji. Posljednji put prošle godine u prvom krugu kada su Predatorsi slavili u sedam utakmica. Na putu do konferencijskog finala Anaheim je prošao Calgary i Edmonton u ukupno 11 utakmica dok je Nashvilleu trebala utakmica manje u pohodu preko Chicaga i St. Louisa.

Anaheim - Nashville 2:4

Ducks - Predators 2:3 (1:1, 0:1, 1:0, 0:1) PP

Nashville je na početku prve utakmice zaskočio domaćina napadačkim pristupom. "Patke" su veći dio prve trećine proveli u obrani no pogodak Silfverberga u 6. minuti držao ih je neko vrijeme u prednosti. Predatorsi su svoju premoć okrunili zgoditkom Forsberga sedam minuta kasnije. Anaheim se u nastavku donekle oslobodio pritiska no i dalje su njegova vrata bila izložena kanonadi. Watson je već u 23. minuti vratio goste u prednost, a Ducksi su potom propustili iskoristiti dva uzastopna igrača više. Unatoč velikom broju prilika ni jedni niti drugi do kraja trećine nisu pronašli put do mreže. Domaći su u trećoj dionici susreta imali nešto više od igre. Zgoditak Lindholma u 48. minuti poravnao je omjer no sredinom trećine "patke" su se minutu i pol morale braniti s dvojicom igrača manje. Nashville je propustio veliku priliku, a kako nitko nije htio ništa riskirati u završnici, morao se igrati produžetak. "Grabežljivci" su imali više od igre u dodatnom vremenu te su u 70. minuti preko Neala došli do pobjede.

Ducks - Predators 5:3 (1:2, 3:1, 1:0)

Predatorsi
su i drugu utakmicu u gostima započeli napadački. Johansen u petoj i Neal u devetoj minuti stvorili su značajnu prednost za Nashville već u prvoj polovici prve trećine. Anaheim se u istom razdoblju dvaput morao braniti s igračem manje i činilo se da se utakmica odvija u korist gostiju. Međutim, u završnici trećine Vatanen je iskoristio igrača više, prvog poslije dvadesetak propuštenih u ovom doigravanju. Tek što je druga trećina počela, Silfverberg je izjednačio. Razvila se ravnopravna borba u kojoj su obje momčadi imale svoje prilike za pogodak. Nashville se u 28. minuti vratio u vodstvo pogotkom Forsberga no samo tri minuta kasnije Kase je izjednačio. Domaći su preokrenuli omjer zgoditkom Ritchiea tri minute prije kraja trećine. Zadnja trećina protekla je u izjednačenoj igri u kojoj se Nahsville pokušavao vratiti u utakmicu no "patke" su uspješno održavale minimalnu prednost. Kad su "grabežljivci" izvukli vratara, Vermette je u zadnjoj minuti petim pogotkom potvrdi o pobjedu Anaheima.

Predators - Ducks 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)

Nashville je i u trećoj utakmici dominirao tijekom prve trećine. Domaći su stvorili puno više prigoda, ali nijednu nisu pretvorili u pogodak. Anaheim je također imao svoje prilike no daleko više vremena je proveo u obrani. Predatorsi su bili gospodari na ledu i tijekom druge trećine. Prilika za pogodak bilo je nešto manje nego u prvih dvadeset minuta, a mreže su i dalje mirovale. Šest minuta prije drugog odmora došlo je do tučnjave nakon koje gosti ostaju s igračem više. Minutu i pol kasnije Perry dovodi Duckse u vodstvo. Do kraja trećine više nije bilo zgoditaka no "grabežljivci" nisu gubili glavu. Već u 44. minuti Forsberg je poravnao.  Domaći su se brzo nakon izjednačenja obranili s igračem manje, a potom su krenuli po pobjedu. Suci su tijekom zadnje trećine poništili čak dva pogotka Nashvillea no time nisu narušili koncentraciju Predatorsa. Kad su četiri minute prije kraja trećine ostali s igračem više, "grabežljivci" su poslije nešto više od minute preokrenuli omjer preko Josija. Pokušaji gostiju da se vrate u utakmicu nisu urodili plodom.

Predators - Ducks 2:3 (0:1, 0:1, 2:0, 0:1) PP

Ducksi su ovog puta iznenadili domaćina. Za razliku od sve tri dotad odigrane utakmice, navalili su iz sve snage već u prvoj trećini. Nashville je dvadeset minuta bio potpuno bezopasan za protivnička vrata. Naleti gostiju nizali su se jedan za drugim no samo je Rakell u 12. minuti zatresao mrežu. Domaći su se „razbudili“ u nastavku i preuzeli inicijativu. Anaheim se nije dao ugurati na svoju polovicu pa je druga trećina protekla u obostano otvorenoj igri. Predatorsi su stvorili brojne prigode, ali ni iz jedne nisu uspjeli poravnati. „Patke“ su promašaje protivnika kaznile u 31. minuti zgoditkom Ritchiea. Nashville je u treću dionicu susreta ušao s dva gola manjka tako da je morao krenuti na sve ili ništa. Ducksi su nastojali zatvoriti utakmicu, a da su u 47. minuti iskoristili brojčanu prednost vjerojatno bi i završili priču. Međutim, domaći su se obranili i počeli s pritiskom. Anaheim se dvaput obranio s igračem manje no Subban je u 54. napokon pronašao put do mreže. Od 56. minute gosti su morali izdržati minutu i pol s dvojicom igrača manje. Kad im se učinilo da je najteže prošlo, Ducksi su primili izjednačujući pogodak 35 sekundi prije sirene. Strijelac je bio Forsberg. „Patke“ su u produžetku imale više od igre što je i dovelo do zgoditka Perryja u 71. minuti. Suparnici su se u Kaliforniju vratili s izjednačenim omjerom u dvoboju.

Ducks - Predators 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Poučeni iskustvom s prethodnih utakmica suparnici su u prvu trećinu ušli žestoko ne dopuštajući drugoj strani da preuzme inicijativu. Tijekom dvadeset minuta vodila se ravnopravna borba u kojoj se nije štedjelo ni sebe niti protivnika. Anaheim je u prvom dijelu trećine propustio dvije prilike s igračem više, a gosti su svoju priliku imali pred kraj trećine. U nastavak susreta ušlo se netaknutih mreža, a domaći su ostali bez ozlijeđenog vratara Gibsona. I dalje se igralo ravnopravno, ali s manje prekršaja. Na prvi zgoditak čekalo se do 33. minute kad mrežu gostiju pogađa Wagner. Nashville je uzvratio tek u zadnjim sekundama pred drugi odmor kad je Wilson iskoristio brojčanu prednost za izjednačenje. Izjednačena borba nastavila se i u trećem dijelu susreta. Mreže su mirovale sve do devet minuta prije kraja kada Aberg dovodi „grabežljivce“ u vodstvo. Ducksi su pokušavali sve ne bi li izjednačili, a kad su izvukli vratara Watson je u posljednjoj minuti potvrdio pobjedu Predatorsa.

Predators - Ducks 6:3 (2:0, 0:1, 4:2)

Suočeni s ispadanjem, Ducksi su u šestu utakmicu ušli odlučni pobijediti. Međutim, već od druge minute našli su se u zaostatku nakon pogotka Watsona. Anaheim je preuzeo inicijativu i bio opasnija momčad tijekom većeg dijela prve trećine no zgoditak Sissonsa u devetoj minuti opasno je uzdrmao „patke“. Gosti nisu više imali što izgubiti pa su u nastavku susretu pojačali pritisak što je dovelo do pogotka Kasea u 25. minuti. Unatoč brojnim prigodama, Ducksima nije pošlo za rukom izjednačiti tijekom druge trećine. Nashville se u zadnjoj trećini donekle trgnuo iz učmalosti pri čemu mu je pomogao pogodak Sissonsa nakon samo tri minute igre. Slabija momčad od Anaheima bi se možda u tom trenutku predala no Ducksi su dvije minute kasnije smanjili preko Wagnera, a u 49. minuti Fowler je poravnao omjer. Idućih nekoliko minuta igralo se kao u produžetku, a kad je šest minuta prije kraja trećine Sissons upotpunio hat trick, Predatorsi su se našli na pragu pobjede. Gostima je vrijeme (pre)brzo prolazilo pa su već tri minute prije završetka trećine povukli vratara. Očajnički potez im se nije isplatio jer je već u 58. minuti Forsberg pogodio nebranjenu mrežu. Ducksi su nastavili igrati sa šestoricom igrača pa im je minutu kasnije i Watson pogodio mrežu za konačnih 6:3.

Najučinkovitiji igrač pobjedničke momčadi bio je Forsberg sa 7 bodova i plus/minusom 6. Odličan je bio i napadač Arvidsson s pet asistencija dok je u obrani prednjačio Ekholm s isto toliko asistencija i plus/minusom dva. Odličan je u dvoboju bio i vratar Rinne s čak 92,5% obrana. Sissons je s 4 boda nadmašio očekivanja, a podbacio je Fisher koji je ostao bez bodova i s plus/minusom od -3. U redovima poraženih prednjačio je branič Vatanen s čak 5 bodova. Njegov kolega Montour je imao svega dva boda, ali je za razliku od Vatanenovih -3, njegov plus/minus bio na pozitivnih 3. Getzlaf je s četiri asistencije bio najučinkovitiji napadač što ukazuje na razloge neuspjeha "pataka" u konferencijskom finalu. Silfverberg i Rakell upisali su po tri boda, manje od braniča Fowlera. Razočarali su Kesler koji je ostao na jednoj asistenciji i minus 6 te Perry s dva pogotka i minus 3. Vratar Gibson bio je odličan s 93,9% obrana no ozljeda ga je udaljila s leda u posljednjih pet trećina dvoboja.