NHL

Drugi uzastopni naslov "pingvinima"

paradaU velikom finalu doigravanja za Stanleyev pehar sastali su se pobjednici Istočne konferencije Pittsburgh i Zapadne konferencije, Nashville. Penguinsi su u dvoboj ušli kao branitelji naslova i četverostruki osvajači Stanleyevog pehara. Na drugoj strani, klubu iz Tennesseeja bio je to prvi nastup u velikom finalu otkako se uključio u NHL. Na putu do finala "pingvini" su svladali Columbus u pet utakmica, dok im je za Washington i Ottawu trebalo svih sedam utakmica za prolaz. Predatorsi su u prvom krugu pomeli Chicago, poslije čega su nadjačali St. Louis i Anaheim za što su utrošili po šest utakmica. Tijekom redovnog dijela natjecanja finalisti doigravanja sreli su se dvaput pri čemu su obje momčadi zabilježile po jednu pobjedu.

Pittsburgh - Nashville 4:2

Penguins - Predators 5:3 (3:0, 0:1, 2:2)

Gosti su bolje otvorili finalni dvoboj i u osmoj su minuti preko Subbana postigli pogodak. Međutim, trener Pittsburgha uhvatio se za jedno od najglupljih pravila u hokeju i tražio pregled snimke koja je pokazala kako je pogotku Nashvillea prethodilo zaleđe koje je golom oku bilo praktički neuhvatljivo. Zgoditak je poništen, a vrijeme vraćeno. Šest minuta prije završetka trećine suci su isključili dvojicu "grabežljivaca". Gostima je nedostajalo samo 18 sekundi da se obrane kad je Malkin zatresao mrežu. Minutu kasnije, domaći su izigrali protivničku obranu pa je usamljenom Shearyju preostalo samo zakucati pak u nebranjeni dio mreže. Predatorsi su samo htjeli mirno privesti trećinu kraju, a onda ih je napustila i sreća. U zadnjim sekundama utakmice Bonino je ubacio pak pred gol i pogodio Ekholma od kojeg se pločica odbila u mrežu.

Gosti nisu klonuli duhom u svom prvom nastupu u finalu doigravanja, U nastavku utakmice tako su pritisnuli "pingvine" da im nisu dopustili nijedan, jedini udarac prema vratima što se nikada prije nije dogodilo otkako se broje udarci u NHL-u. Naleti Nashvillea natjerali su domaće na dva prekršaja u prvom dijelu trećine. Pittsburgh se prvi put obranio, no u 29. minuti Ellis je zakucao pak u mrežu. Zadržali su "grabežljivci" inicijativu sve do kraja trećine, ali im nije pošlo za rukom dodatno se približiti Penguinsima.

Uvidjevši da im napad više ne funkcionira, domaći su pokušali zatvoriti utakmicu u zadnjoj trećini. Taktika im je bila učinkovita sve do isključenja Malkina na sredini trećine. Predatorsima je trebalo trideset sekundi prije nego što je Sissons pogodio mrežu. Gosti su osjetili pukotinu u protivničkom samopouzdanju i već u 54. minuti iz protunapada Gaudreau postiže svoj prvi pogodak u NHL-u. Susreti koji u završnicu uđu s izjednačenim omjerom nerijetko završe produžetkom. Međutim, odlični Pittsburghov novak, Guentzel je tri minute prije završetka trećine vratio domaće u vodstvo. Kad je Nashville izvukao vratara, Bonino je 62 sekunde prije kraja udarcem s centra osigurao prvu pobjedu Penguinsa u finalu. Vratar gostiju Rinne, primio je četiri pogotka iz svega 11 udaraca.

Penguins - Predators 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)

Gosti su nakon poraza u prvoj utakmici krenuli žestoko u drugom susretu ne bi li izbjegli još jedan poraz. Pritom su malo pretjerali jer su već u trećoj minuti ostali s igračem manje. Obranivši se od prijetnje domaćih, "grabežljivci" se vraćaju u ofanzivu i u desetoj minuti ostaju s dvojicom igrača više. Nije prošla ni minuta, a na klupu za kažnjene sjeda jedan od Predatorsa. Na pogodak se čekalo do 13. minute kad si je Aberg sam stvorio prigodu i majstorski pogodio. Penguinsi su odgovorili četiri minute kasnije spretnim pogotkom Guentzela iz neposredne blizine. Nashville je i u nastavku susreta bio bolja momčad no nikako nije pronalazio "lijek" za vratara Pittsburgha, Murraya. Domaći su pak propustili dvije prigode s igračem više tako da ni jedni niti drugi nisu imali razloga za zadovoljstvo pred treću dionicu susreta.

Tek što je trećina počela, Guentzel je nakon odbijanca postigao svoj drugi pogodak i vratio Pittsburgh u vodstvo. Tri minute kasnije, domaći izvode protunapad dvojice na jednoga. Wilson je ubacio pak pred gol gdje se odbio od Fiddlera i prošao Rinneu kroz noge. Samo 15 sekundi kasnije Pittsburgh je opet u protunapadu dvojice na jednog kojeg Malkin završava snažnim udarcem u mrežu. Trener gostiju povukao je Rinnea i poslao Sarosa u igru. Uzdrmani Predatorsi nisu bili u stanju izvesti još jedan povratak poput onog iz prve utakmice pa je zadnja trećina protekla u rastrganoj igri s malo akcija i dosta prekršaja koje su tučnjavom začinili Malkin i Subban.

Predators - Penguins 5:1 (0:1, 3:0, 2:0)

Nashville se u prvoj finalnoj utakmici na svom ledu našao pod imperativom pobjede. Poraz u trećem susretu značio bi da je finale završilo prije nego što se pravo i zahuktalo. Guentzel je zgoditkom u trećoj minuti "smrznuo" domaće navijače. Dvije minute kasnije "grabežljivci" su ostali s igračem manje čime su došli na rub poraza. Predatorsi su se izvukli iz ove nevolje i potom preuzeli inicijativu no Pittsburgh je znalački sačuvao vodstvo sve do završetka trećine.

Domaći su u nastavak susreta ušli s velikom željom i ona im se ispunila kad je u 25. minuti Josi snažnim udarcem iskoristio igrača više. Samo 42 sekunde kasnije, Nashvilleov novak, Gaudreau je svojim drugim pogotkom u NHL-u, preokrenuo omjer. Igra se potom potpuno rasplamsala i obje su momčadi imale pregršt prilika za pogotke. "Pingvini" su u drugom dijelu trećine propustili iskoristiti igrača više. U zadnjim sekundama trećine Neal je iz mrtvog kuta vješto pospremio jedan odbijeni pak u mrežu i povisio prednost domaćih.

Gosti su u posljednjoj trećini namjeravali pritisnuti "grabežljivce" ne bi li ipak odveli utakmicu u produžetak. Međutim, kad je Smith u 45. minuti "ukrao" pak i otklizao sam pred gol, svemu je bio kraj. Murray je po četvrti put izvadio pak iz mreže. Kako je vrijeme odmicalo tako je rasla nervoza "pingvina" koji su svako malo započinjali okršaje. Od 51. minute na klupama za kažnjene igrače bila je procesija. Kad su se u 53. minuti u kazni našli Crosby i Malkin, točku na "i" stavio je Ekholm pogodivši mrežu snažnim udarcem. Nakon toga hokej je ustupio mjestu boksu i hrvanju no Nashvilleu se pisala prva pobjeda.

Predators - Penguins 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Suparnici u ovu utakmicu ušli zatvoreno, pazeći više kako zaštititi svoja vrata nego ugroziti protivnička. Igralo se čvrsto, s malo prigoda tako da je trebalo pričekati do 15. minute na prvi pogodak. Domaće je u vodstvo doveo Jarnkrok pospremivši odbijanac iz neposredne blizine. Minutu kasnije Crosby koristi nepažnju obrane Predatorsa i iz solo prodora izjednačuje. "Grabežljivci" su se početkom druge trećine vratili u vodstvo. Novak Gaudreau uspješno je izveo "varaždinca" koji je otkriven tek na snimci premda je sudac stajao iza gola i imao dobar pregled događaja. U preostalom dijelu trećine igralo se kao i u prvih dvadeset minuta, oprezno i ravnopravno. Međutim, ovog puta drugi pogodak u trećini ponovo je bio djelo domaćih. Arvidsson je poput Crosbyja pobjegao protivničkoj obrani i iz samostalnog prodora postigao pogodak. U drugoj trećini briljirao je Rinne koji je zaustavio nekoliko teških udaraca Pittsburgha.

Gosti su se u zadnjoj trećini otvorili budući da su tražili kako se vratiti u utakmicu. Međutim, "grabežljivci" su im se suprostavili aktivnom igrom tako da smo gledali otvoreni hokej s dosta prilika, ali bez pogodaka. Kad su "pingvini" nekoliko minuta prije kraja izvukli vratara Forsberg je u 57. minuti udarcem sa svoje crte gola pogodio praznu mrežu za izjednačenje omjera pobjeda u finalu.

Penguins - Predators 6:0 (3:0, 3:0, 0:0)

Uvijeka važna peta utakmica odlično je počela za Penguinse. Nakon prekršaja gostiju u prvoj minuti Pittsburgh je udarcem Schultza s plave za samo četrdeset sekundi iskoristio brojčanu prednost. Nashville je nastojao ne gubiti glavu nego nastaviti s planom igre. Međutim, pet minuta kasnije Rust je preciznim bekhendom završio protunapad "pingvina". Gosti su održavali ravnotežu u igri no nije im polazilo za rukom smanjiti zaostatak. Nakon uzajamnih prekršaja Crosbyja i Subbana, domaći su u zadnjim sekundama trećine preko Malkina otišli na visokih tri razlike.

Trener gostiju započeo je drugu trećinu sa Sarosom između vratnica. Novi čuvar mreže primio je pogodak već u 22. minuti nakon što su domaći potpuno izigrali obranu Predatorsa. Sheary je podmetnuo palicu pred golom i Nashville se raspao. Koliko je obrana "grabežljivaca" bila loša svjedoči činjenica da je Pittsburgh bio aktivnija momčad tijekom druge trećine, ali je ipak uspio dvaput zatresti mrežu iz protunapada. Kessel je u 29. minuti podigao razliku na pet golova, a konačnih 6:0 postavio je Hainsey tri minute prije završetka druge trećine. U posljednjoj trećini Predatorsi su bili raspoloženi samo za tučnjave koje su "pingvini" rado prihvaćali pa hokeja zapravo nije ni bilo. Najdalje je u nasilju otišao Sissons koji je u zadnjoj minuti dobio kaznu igre pa će propustiti šestu, a možda i sedmu utakmicu ovog dvoboja.

Predators - Penguins 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Šesta utakmica finalnog dvoboja predstavljala je pravi rat živaca. Za razliku od Pittsburgha koji se u sva tri domaća susreta uspio nametnuti bilo svojim zaštitnim znakom, brzim napadima bilo nesavladivim vratarom, Nashville je, kad je bilo najvažanije, ostao bez odgovora na protivničku igru. Dvadeset minuta igre proteklo je u zatvorenoj igri u kojoj su obje momčadi imale svoje prilike, ali puta do mreže nisu pronašle. "Grabežljivci" su pritom propustili iskoristiti igrača više u 14. minuti.

Nastavak susreta donio je sporni trenutak, ne samo utakmice, nego i cijelog finala. Forsberg je u 22. minuti tukao slijeva, pak je prošao "kroz" Murraya, a pomilovani Sissons se bacio na led i pogurnuo pak u nebranjenu mrežu. Na žalost domaćih navijača, sudac koji se nalazio u kutu sudio je prekid igre jer nije vidio pak. Da se pridržavao pravila koja nalažu nekoliko sekundi pokrivenosti pločice prije zviždanja i iskoristio ih da pogleda što se doista zbiva, povijest bi se možda drugačije pisala. Pokazalo se da nesposobni ljudi i u NHL-u mogu dogurati do najviših položaja. "Grabežljivci" su potom propustili i igrača više u 25. minuti. Do kraja trećine igralo se otvorenije nego što je to bio slučaj u prvih dvadeset minuta no mreže su i dalje mirovale.

Treća dionica susreta ponovo je donijela zatvoreniju igru. Domaći su naročito pazili da im se ne "zalomi" kakav pogodak koji bi im zapečatio sudbinu. U 48. minuti na klupu za kažnjene sjeda Maata. Pittsburgh se minutu i pol uspješno branio, a onda je prekršaj napravio i Daley. Penguinsi su izdržali tridesetak sekundi s dvojicom igrača manje, a potom još i preostalu kaznu za svog braniča. Nashville je potpuno podbacio i nakon ovog propusta teško da je i zaslužio konačni uspjeh. "Kazna" je stigla minutu i pol prije kraja kad je Schultz opalio s plave linije. Pak se odbio od ograde iza gola i došao do Hornquista koji iskosa s desne strane pogađa Rinnea u leđa od kojeg se pak odbija u mrežu. Domaći su izvukli vratara i omogućili Hagelinu da 14 sekundi prije kraja potvrdi novi naslov pobjednika za Pittsburgh.

Najučinkovitiji "pingvin" u finalu bio je kapetan Crosby sa 7 bodova. Slijedio ga je Kunitz sa 6 bodova te novak Guentzel s 5. U obrani su odlični bili Dumoulin s 3 boda i plus/minusom 6 te Hainsey s 3 boda i plus/minusom 5. Sjajan je bio i vratar Murray s 93,1% zaustavljenih udaraca. Na strani poraženih prednjačili su Jarnkrok, Fisher i branič Josi sa po 4 boda. Potpuno su podbacili vratar Rinne koji je ostao na mizernih 88,6% obrana, napadač Forsberg sa samo jednim bodom te cijela obrana koja bi se potpuno pogubila već na uzletištu u Nahsvilleu. Pokal za najuspješnijeg igrača doigravanja pripao je Crosbyju premda je imao i manje bodova i gori plus/minus od suigrača Malkina, no NHL je sjevernoamerička liga, a "Sid the Kid" je ljubimac uglednika i medija. Izgledi da jedan Rus bude proglašen za najboljeg bili su nikakvi, a još manje bi izglede imao branič poput Šveđaninan Karlssona iz Ottawe s 18 bodova i plus/minusom 13 u svega 19 utakmica. Profesionalni sport je ipak biznis.