Svjetska prvenstva

Tri su favorita prošla, jedan nije

sad cesOtkako je prije četiri godine uveden novi sustav natjecanja na svjetskim prvenstvima sa po dvije skupine od osam reprezentacija, nijednom se nije dogodilo da četiri najuspješnije momčadi iz nadmetanja po skupinama završe u polufinalu. Već 2012. je samo jedan papirnati favorit ušao u borbu za medalje, a ispadanje od slabije uvrštenog protivnika događalo se i supersilama poput Kanade i SAD. U četvrtfinalnim dvobojima u Moskvi i Sankt Peterburgu, najlakše je zadaću obavila Kanada koja je imala najzvučnijeg suparnika, Švedsku. Finska je također sigurno došla do polufinala protiv Danske dok je Rusija proigrala tek u drugoj trećini susreta s Njemačkom. Jedino iznenađenje priredili su Amerikanci koji su u raspucavanju nadmudrili Čehe i poslali ih doma.

SAD 12 min

Češka: Furch, Francouz - Jeřábek, Jordán, Pastrňák, Plekanec, Červenka - Kolář, Šimek, Řepík, Kovář, Birner - Kundrátek, Kempný, Kašpar, Kousal, Zohorna - Doudera, Koukal, Zat'ovič, Faksa, Filippi. Izbornik: Vůjtek

SAD: Kinkaid, Condon - Wideman, Hanifin, Foligno, Matthews, Larkin - Murphy, McCabe, Hinostroza, Nelson, Vatrano - Warsofsky, Skjei, Schroeder, Compher, Motte - Santini, Wood, Fasching, Hendricks, Maroon. Izbornik: Hynes

Raspored reprezentacija po skupinama na posljednjih pet prvenstava nijednom nije svrstao Čehe i Amerikance u istu skupinu. Stoga su jedina dva susreta ovih reprezentacija odigrana u završnom dijelu natjecanja. Prije dvije godine Češka je svladala SAD s 4:3 u četvrtfinalu, a Amerikanci su uzvratili godinu dana kasnije s glatkih 3:0 u utakmici za treće mjesto. Ni prvenstvo u Rusiji nije bilo iznimkom pa su se ove dvije momčadi sastale tek u četvrtfinalu.

Obje su momčadi ušle u dvoboj s velikim poštovanjem prema jedan drugom. Težište igre bilo je u obrani. Isključenje Matthewsa u 4. minuti dalo je priliku Česima da ozbiljnije pritisnu protivničku obranu no Kinkaid je sačuvao svoja vrata. Češka je zadržala zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu no nikako nije uspijevala steći makar i minimalnu prednost. U 15. minuti na klupu za kažnjene sjeda Kundrátek. Amerikanci nisu bili ništa učinkovitiji od svojih protivnika s igračem više no na polovici kazne za češkog braniča uspjeli su primiti i pogodak.

Zohorna je pobjegao svojim čuvarima i upravo kad se spremao uputiti udarac iz sredine, Maroon ga je povukao palicom i srušio na led. Napadač ruskog Amura samouvjereno je izveo kazneni udarac. Varkom tijela ponukao je Kinkaida da se pomakne na jednu stranu, a potom podigao pak na polovicu visine druge stative i pogodio mrežu. U završnici trećine prekršaj je napravio Vatrano. Česi nisu iskoristili brojčanu prednost prije nego što je završila trećina.

Amerikanci su se uspješno obranili s igračem manje u prvih 45 sekundi nastavka, a već u idućoj minuti su i izjednačili. Vatrano je prošao po desnoj strani te predao pak Matthewsu koji s lijeve strane obilazi češku obranu, izlazi sam pred Furcha i vješto mu šalje pak kroz noge. Bio je to sjajan potez mladog napadača Züricha koji je ipak ostao u sjeni sudačkog propusta. Naime, Vatrano je zakasnio u predaji paka pa je Matthews bio već metar u zaleđu kad je pločica krenula prema njemu.

Izjednačujući pogodak potaknuo je obje momčadi na napadačku igru. Prilike su se smjenjivale na obje strane, a jači tempo igre doveo je i do većeg broja prekršaja. Warsofsky je na klupu za kažnjene sjeo u 25. minuti no prije nego što su Česi bilo što stigli uraditi isključen im je Plekanec. U kratkom razdoblju u kojem su Amerikanci imali igrača više Matthews je gromovitim udarcem s plave linije pogodio prečku. Polovicom trećine Češka ponovo ima igrača više jer se na klupi za kažnjene našao Wideman.

SAD su se još jednom obranile, a Česi su priliku za povratak u vodstvo propustili i u 35. minuti kad je isključen Wood. Odličnu igru u obrani Amerikanci su mogli okruniti pogotkom kojim bi preokrenuli omjer u samoj završnici trećine. Prekršaj je napravio Šimek no njegovi suigrači su sačuvali svoja vrata sve do odlaska na odmor. Češka je morala izdržati protivnički pritisak i na početku posljednje trećine. Brojčani manjak potrajao je do 42. minute no Amerikanci su se našli s igračem više samo minutu kasnije.

Isključenje Kempnýja u 43. minuti omogućilo je Amerikancima da zadrže napadački zamah s početka trećine. Česi su bili prisiljeni na obranu tako da je Furch imao pune ruke posla. Poslije izjednačenja snaga na ledu češki hokejaši su "uživali" u predahu koji je potrajao tri minute. Uslijedilo je novo isključenje, ovog puta je na klupu za kažnjene sjeo Zat'ovič. SAD nisu iskoristile ni ovu priliku pa je utakmica u posljednjih deset minuta treće trećine ušla u izjednačenom stanju. Šest minuta prije kraja trećine Amerikanci griješe u letećoj izmjeni. Češka je dobila odličnu priliku da mogućim pogotkom izbori polufinale.

Češka navala je i ovog puta podbacila pa kad su se četiri minute prije kraja trećine snage na ledu izjednačile, ni jedni niti drugi nisu htjeli ništa riskirati. Utakmica je otišla u produžetak. Po novim pravilima dodtano vrijeme potrajalo je punih deset minuta. U prosjeku tri godine mlađi Amerikanci dominirali su ledenom plohom. Samo je pouzdani Furch stajao između SAD i polufinala. Kad su suci brzopleto isključili Zohornu zbog navodnog nedopuštenog naleta tijelom na kojeg bi u NHL-u samo odmahnuli rukom, Amerikanci su dobili sjajnu priliku da riješe utakmicu u svoju korist. Međutim, češka obrana je odlično obavila svoju zadaću.

Pogotka u produžetku nije bilo pa je do odluke moralo doći u raspucavanju. Pričuvni vratar New Jerseya, Kinkaid zaustavio je udarac Kašpara, a jednako je uspješan bio i Furch kad mu je pucao Hendricks. Koukalov udarac također je postao plijenom američkog čuvara mreže. Matthews je još jednom poslao pak kroz noge češkom vrataru i stavio veliki teret na leđa Zohorni. Strijelac jedinog pogotka za Češku nije bio učinkovit u svom drugom pokušaju i Amerikanci su se po drugi put za redom probili u polufinale svjetskog prvenstva.

Finska - Danska 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)

Sankt Peterburg, dvorana Jubilejnji, 19.5.2016.

Danska 6 min

Finska: Koskinen, Saros - Hietanen, Jaakola, Granlund, Koivu, Komarov - Pokka, Lindell, Laine, Lajunen, Jokinen - Kivistö, Ohtamaa, Aho, Koskiranta, Pyörälä - Pulkkinen, Rantanen, Sallinen, Pihlström. Izbornik: Jalonen

Danska: Dahm, Sørensen - Nielsen, Lauridsen M., Hansen, Eller, Ehlers - Jensen Nicholas, Lauridsen O., Jensen Nicklas, Madsen, Storm - Bødker, Lassen, Poulsen, Green, Christensen - Kristensen, Aagaard, Bjorkstrand, Starkov, Bau. Izbornik: Karlsson

Finska i Danska nisu se prečesto sretale otkako je uveden novi sustav natjecanja. Poput Čeha i Amerikanaca, raspored ih je uporno smještao u različite skupine sve do prošle sezone kad su se ove dvije reprezentacije sastale u drugom kolu skupine B. Favorizirani Finci postigli su tri pogotka u drugoj trećini čime su riješili pitanje pobjednika. Finska je kasnije zapela u četvrtfinalu dok je Danska bila zadovoljna izborenim opstankom. Budući da je skupinu završila sa sedam čistih pobjeda, Finska je u ovu utakmicu ušla kao izraziti favorit s imperativom pobjede. Danska je pak bila potpuno rasterećena jer je već izjednačila svoj najveći uspjeh u povijesti.

Finci su krenuli čvrsto u utakmicu, riješeni da protivniku ne dopuste ni najmanju prigodu za iznenađenje. Danska se usredotočila na obranu i čekanje prilika za protunapad ili igru s igračem više. Nalet Koivua u 11. minuti dao je Dancima priliku no poslije samo 12 sekundi s brojčanom prednosti na klupu za kažnjene morao je otklizati Green. Danska se bolje snalazila u igri četvorice protiv četvorice, ali nije uspila probiti protivničku obranu. Pet minuta prije završetka trećine, Finska je konačno okrunila svoju premoć.

Koivu je iz desnog kuta uposlio svog suigrača iz Minnesote, Granlunda koji se vještim driblingom oslobodio
Bødkera te udarcem iz zgloba zakucao pak u suprotne rašlje. Danska se u 18. minuti našla pod pritiskom poslije isključenja Nielsena, ali se uspjela obraniti i poći na odmor s minimalnim zaostatkom. Tek što se utakmica nastavila, Finska je svoju prednost povećala. Napadač SKA, Koskiranta, poveo je protunapad trojice na dvojicu kroz sredinu. Odigrao je dupli pas s Pyörälom te pucao bekhendom iz neposredne blizine. Dahm je odbio pak do svog braniča Lassena koji ga nespretno ispucava u vlastitu mrežu.

Nešto kasnije, Finci su mogli osigurati pobjedu no udarac Lajunena iz sredine pogodio je stativu. Budući da su se našli u položaju u kojem nisu više imali što braniti niti vrebati, Danci su se otvorili i počeli stvarati prilike za pogodak. Finskoj je djelomice odgovarala promjena protivničke taktike jer su se oslanjali na čvrstu obranu i ubojite protunapade. Polovicom susreta prekršaj je napravio Rantanen, a Danska je napokon iskoristila svoje najjače oružje, odličnog igrača više. Prošla je gotovo cijela minuta prije nego što su Danci uhvatili protivničku obranu u raskoraku. Christensen je s lijeve strane prebacio pak nadesno do napadača Montréala, Ellera koji udarcem iz prve zakucava pak u suprotnu stranu mreže.

Nedugo zatim, Danska je morala izdržati dvije minute s igračem manje uslijed isključenja Christensena. Tek što su se snage na ledu izjednačile, na klupu za kažnjene sjeo je Pihlström. Bila je to odlična prigoda za Dance da poravnaju omjer i uđu u posljednju trećinu ravnopravni s Fincima. Međutim, "bijeli lavovi" su se uspješno oduprli. Minutu kasnije, Danci su zažalili zbog ovog propusta. Hietanen je duboko s desne strane vratio pak na plavu liniju do Lainea. Mladi napadač Tappare se neometan spustio kroz sredinu i potom snažnim udarcem iz zgloba pogodio mrežu.

Danska nije imala nikakvog izbora u posljednjoj trećini osim krenuti na sve ili ništa. Međutim, bilo je to lakše reći nego učiniti protiv momčadi kojoj ni Kanađani nisu uspjeli zatresti mrežu. Danci ne samo da nisu smanjili zaostatak nego jedva da su došli u priliku zapucati prema vratima. Najbliže pogotku Danska je došle pred kraj trećine kad je Hansen pogodio stativu. Dahm je u 58. minuti napustio vrata i vrlo se brzo vratio pred njih. Koivu je dugim pak kroz sredinu uposlio napadača Floride Jokinena koji se odhrvao Lassenu i Lauridsenu i rutinski poslao pločicu u nebranjenu mrežu.

Dvadesetak sekundi kasnije, pločica se opet zakoprcala u danskoj mreži. Granlund je s desne strane ubacio pak u sredinu odakle mu Nielsen vraća pak?! pa mu se finski napadač "zahvalio" preciznim udarcem iz sredine. Finci su nakon prošlogodišnje stanke ponovo u polufinalu u kojeg ulaze sa savršenih osam pobjeda iz osam utakmica. Danska pak samoj sebi može čestitati na odličnom uspjehu koji predstavlja najbolju pozivnicu navijačima i pokroviteljima za svjetsko prvenstvo koje će se 2018. odigrati u njihovoj zemlji.

Njemačka 4 min

Rusija: Bobrovski, Sorokin - Vojnov, Jemelin, Širokov, Kuznecov, Ovečkin - Marčenko, Orlov, Sanjikov, Dacjuk, Mozjakin - Čudinov, Belov, Dadonov, Šipačjov, Panarin - Zajcev, Burmistrov, Telegin, Kalinin, Ljubimov. Izbornik: Znaroks

Njemačka: Greiss, Pielmeier - Holzer, Ehrhoff, Kink, Goc, Seidenberg - Reul, Müller, Reimer, Hager, Gogulla - Boyle, Akdag, Macek, Dreisaitl, Noebels - Braun, Flaake, Kahun. Izbornik: Sturm

Za razliku od prethodna dva polufinalna para, Rusija i Njemačka su odigrale čak tri međusobna susreta na posljednja četiri svjetska prvenstva. Svi su se dogodili u okviru natjecanja po skupinama. U 2012. Rusi su slavili sa samo 2:0 i otišli sve do kraja dok je Njemačka poslije sedam kola otputovala doma. Godinu dana kasnije Rusija pobjeđuje s 4:1 no zapinje već u četvrtfinalu protiv SAD. Njemačkoj su pak nedostajala dva boda za prolaz unutar osam najboljih. Naposljetku, prije dvije godine Rusi su svladali Nijemce s 3:0 na putu do novog naslova prvaka. Njemačka se morala zadovoljiti opstankom u elitnoj skupini.

Rusija se nije pravo ni zahuktala, a već se našla u rezultatskom zaostatku. Igrala se peta minuta kad su Nijemci organizirali prvi ozbiljni napad. Bobrovski je u kratkom razmaku zaustavio teške udarce Müllera i Hagera. Kad je pak iza gola primirio Marčenko činilo se da će domaći krenuti u novi napad. Branič Rusije je pokušao ispucati pak od ograde no pogriješio je kut pa se pločica odbila Reimeru koji ulazi u sredinu u preciznim udarcem pogađa mrežu. Tisuće domaćih navijača nije očekivalo ovaj hladan tuš. Njemačka momčad provela je ostatak trećine trošeći vrijeme i odbijajući nalete "zbornaje komande" koja nikako nije uspijevala povezati par dodavanja i izjednačiti.

Vojnov je tri minute prije odlaska na odmor udarcem s plave linije pogodio stativu. Ubrzo je isključen Seidenberg pa smo minutu kasnije vidjeli i Šipačjova kako udarcem iz prve iskosa s desne strane pogađa Greissovu rukavicu. Možemo samo pretpostaviti kakvu je "jezikovu juhu" svojim igračima poslužio Znaroks tijekom prve stanke. Što god da im je rekao ili koga god prespojio, u nastavku susreta gledali smo sasvim novu rusku momčad. Nije prošla ni minuta u drugoj trećini, a pločica se već zakoprcala u njemačkoj mreži. Belov je s plave linije pucao u gužvu pred golom. Pak se od bloka odbio do Dadonova koji puca iz blizine no Greiss odbija pak iza gola. Tu ga opet prihaća Dadonov i vraća u sredinu prema napadaču SKA, Šipačjovu koji udarcem iz prve izjednačuje omjer.

Gledalište se odmah probudilo i domaća momčad je dobila novu energiju. Rusi su nastavili s pritiskom no Nijemci nisu paničarili. Njemački sastav nastavio je s discipliniranom obranom, bez prekršaja, održavati rezultatsku ravnotežu sve do 28. minute. Tada je Panarin iz lijevog kuta poslao pak iza njemačkog gola na drugu stranu do Šipačjova koji s desne strane ubacuje pak pred gol odakle još jedan napadač SKA, Dadonov, vješto podmeće palicu i skreće pak iza Greissa. Njemačka i dalje nije gubila glavu. Do kraja susreta ostalo je više od pola vremena, a Nijemce je od produžetka dijelio samo jedan uspješan protunapad.

Bili su toga svjesni i Rusi koji su nastavili s napadima, ovog puta puno bolje organiziranima nego u prvih dvadeset minuta. U 32. minuti prekršaj pravi Reul no njegovi suigrači su obavili svoju zadaću i zadržali Njemačku u utakmici. Ipak, u 35. minuti "Zbornaja komanda" odlazi na dva razlike. Šipačjov je poveo protunapad kojeg Nijemci nisu mogli pratiti. Ehrhoff je pratio njega, a ne Telegina s kojim je Šipačjov odigrao dupli pas izbacivši i braniča i vratara iz igre tako da je mogao nesmetano iz neposredne blizine ubaciti pak u mrežu. Isključenje Burmistrova četiri minute prije kraja trećine dalo je priliku Nijemcima da vrate malo neizvjesnosti u utakmicu no domaći nisu dopustili nikakvo iznenađenje.

Početkom zadnje trećine Rusi su četvrtim pogotkom otklonili svaku dvojbu oko ishoda utakmice. Ljubimov je osvojio pak u svojoj trećini i predao ga jurećem Kuznecovu koji je uklizao u napadačku trećinu po desnoj strani, a zatim skrenuo u sredinu privukavši pažnju obojice protivničkih braniča. Ostavlja pak za napadača Washingtona, Ovečkina koji odlazi nadesno odakle snažnim udarcem po ledu šalje pak u mrežu. Raspoloženi Rusi su bez poteškoća održavali prednost i povremeno prijetili Greissu koji je davao sve od sebe ne bi li poraz zadržao u prihvatljivim granicama. Njegovi suigrači su također bili zadovoljni s postignutim tako da je ostatak dvoboja protekao u "premotavanju" utakmice. Rusija će se u polufinalu sučeliti Finskoj.

Kanada - Švedska 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)

Sankt Peterburg, dvorana Jubilejnji, 19.05.2016.

Švedska 8 + 10 (Burakovsky) min

Kanada: Talbot, Pickard - Tanev, Rielly, Perry, Brassard, Hall - Ellis, Murray, Duchene, McDavid, Marchand - Ceci, Matheson, Gallagher, Reinhart, Jenner - Dumba, Domi, Stone, Scheifele, O'Reilly - Izbornik: Peters

Švedska: Markström, Fasth - Larsson, Gustafsson (29), Ericsson, Backlun, Omark - Ekholm, Lindholm, Nyquist, Wennberg, Burakovsky - Fantenberg, Fransson, Norman, Sundström, Klasen - Gustafsson (56), Rosen, Ritola, Sjögren, Lundberg. Izbornik: Mårts

Dvoboj Kanade i Švedske bio je na papiru najzvučniji u cijelom četvrtfinalu. Okršaj višestrukih svjetskih prvaka i olimpijskih pobjednika privukao je veliku pažnju naročito poslije uvjerljivog poraza Kanade od Finske u zadnjem kolu natjecanja po skupinama. U posljednje četiri godine ove su se velesile četiri puta sastale na svjetskim prvenstvima. Prije tri godine Kanađani su u skupini svladali Švedsku s 3:0. Sustav natjecanja spojio je iste dvije momčadi u četvrtfinalu. Ojačani za braću Sedin, Šveđani su pred svojim navijačima izborili pobjedu u raspucavanju od 3:2 i krenuli prema naslovu prvaka. Godinu dana kasnije veliki suparnici se opet sreću u skupini. Kanada je u produžetku došla do pobjede od 3:2, međutim zapela je kasnije u četvrtfinalu dok su se Šveđani okitili broncom. Obje su momčadi bile u istoj skupini i prošle godine. Švedska je povela 3:0 da bi na kraju izgubila sa 6:4. Tre Kronor je prvenstvo završio u četvrtfinalu, a Kanada je otišla do samog kraja.

Kanađani su se u velikom derbiju četvrtfinala nametnuli igrom već u prvoj trećini. Premda je obrana Švedske dobro obavljala svoju zadaću momčad iz "zemlje javorovog lista" imala je više od igre i činilo se kako je samo pitanje vremena kad će prijeći u vodstvo. Početni juriš Kanade privremeno je obustavljen u šestoj minuti kad je na klupu za kažnjene sjeo Gallagher. Švedskoj nije pošlo za rukom iskoristiti brojčanu prednost, a dvije minute poslije izjednačenja snaga na ledu, isključen je Ekholm. Sad je došao red na Kanadu da propusti igrača više.

Kad se činilo da će suparnici na prvi odmor poći izjednačeni, Kanada je u 19. minuti postigla vodeći pogodak. Stone je s lijeve strane vratio pak na plavu liniju do O'Reillyja koji tuče "bendijem", a mladi napadač Winnipega, Scheifele je pred golom vješto skrenuo pak uz stativu i prevario Markströma. Šveđani su bez obzira na primljeni pogodak ipak mogli biti umjereno zadovoljni ishod prve trećine jer su bili potpuno nadigrani i razlika je mogla biti veća u korist Kanade.

U nastavku susreta uzbuđenja počinju prekršajem Burakovskog u 25. minuti za kojeg je kažnjen s dvije minute i disciplinskom kaznom zbog naleta na glavu. Šveđani su se uspješno branilo sve pred izjednačenje snaga na ledu no onda je Stone s lijeve strane uz ogradu vratio pak na plavu liniju odakle branič Minnesote, Dumba, topovskim udarcem zakucava pak u mrežu. Nekoliko minuta kasnije Marchand uzvraća Sundströmu za nalet palicom pa obojica završavaju na klupama za kažnjene. Nije prošla ni minuta kako su se vratili na led, a Kanada je već imala tri gola prednosti.

Scheifele je s lijeve strane uz ogradu vratio pak na plavu liniju do Dumbe. Kanadski branič upućuje još jedan projektil, ali ne prema vratima nego u ogradu iza gola. Pak se odbio do napadača Bostona, Marchanda pred vratima koji ga vješto zakucava pod prečku. Švedski izbornik je pozvao pola minute predaha ne bi li nekako zaustavio protivnički nalet no ispostavilo se da njegovoj momčadi više nije bilo spasa. Odmah poslije bulija na centru pločica je došla u posjed Kanađana. Reinhart se probio po lijevoj strani te uposlio mladog napadača Arizone, Domija pred golom koji udarcem iz prve pogađa mrežu.

Šveđani su bili potpuno razbijeni i nisu mogli ništa učiniti kako bi smanjili zaostatak. Ni isključenje Halla tri minute prije drugog odmora nije pomoglo Tre Kronor da se pokušaju vratiti u utakmicu. Ako se već nije mogla nadati velikom preokretu, Švedska je barem mogla pokušati postići počasni pogodak i nekako popraviti dojam. Početne minute posljednje trećine protekle su u znaku Švedske koja je stvorila nekoliko prilika, ali nije mogla pronaći put do mreže. U 46. minuti Šveđanima se ukazala tanašna, ali i jedina prilika za podvig. Prvo Gallagher, a osam sekundi kasnije i Rielly. Švedski izbornik odmah je izvukao vratara ne bi li sa šestoricom napao trojicu.

Gotovo dvije minute su Šveđani imali dvostruko više igrača na ledu bez da su ijednom zatresli protivničku mrežu. Isključeni Kanađani, jedan za drugim, vratili su se u igru, a minutu i pol kasnije, pridružio im se i vratar Markström. Bilo je jasno da nikakvog čuda neće biti. U 52. minuti Kanada je postigla još jedan pogodak. Larsson se našao iza svog gola i napravio ono što i djecu uče da ne smiju raditi, poslao pak pred vlastiti gol. Pločicu je presjekao napadač Ottawe, Stone i sigurnim udarcem svladao švedskog čuvara mreže.

Dvije minute kasnije, pak se ponovo našao iza Markströma. Hall je iz lijevog kuta poslao pak iza gola do Gallaghera u suprotnom kutu. Kanadski napadač pronalazi Brassarda pred golom, a napadač Rangersa uspijeva ugurati pak ispod Markströma. Nesretni Šveđani su do kraja susreta uspjeli skriviti i višak igrača na ledu no Kanađani su bili "milostivi" i zadovoljili su se postignutim. Kanada ide dalje prema obrani naslova prvaka. U polufinalu će se sastati s južnim susjedima SAD-om, a Švedska ponovo ostaje u četvrtfinalu, bez odličja.