Svjetska prvenstva

Kanađani se izvukli, Rusi nisu

finska rusijaSvjetsko prvenstvo kojem je 2007. Rusija bila domaćin trebalo je vratiti "Zbornaju komandu" na svjetski tron na kojem nije bila od 1993. Sve je išlo po planu koji je predviđao veliko finale protiv Kanade i zlato za Rusiju. Međutim, poslije sedam uzastopnih pobjeda, domaći su zapeli u polufianlu protiv Finske. Sedam godina kasnije, još moćnija ruska reprezentacija je na Olimpijskim igrama u Sočiju jurišala na zlatnu medalju koju je trebala osvojiti protiv Kanade. Finci su se, ovog puta u četvrtfinalu, ponovo pokazali kao kriptonit za ruske hokejaške supermene. Povijest se ponovila i treći put na ruskom ledu. Finska je u polufinalu zaustavila Rusiju i borit će se za naslov svjetskih prvaka. U drugom dvoboju, Kanada je teže nego što se to očekivalo svladala SAD. Premda su Kanađani prvu trećinu riješili u svoju korist, mladi Amerikanci su u nastavku preokrenuli omjer i neko vrijeme bili na pragu novog podviga. Ipak, svjetski prvaci su se na vrijeme pribrali i minimalnom razlikom svladali suparnika.

Finska: Koskinen, Saros -
Hietanen, Jaakola, Granlund, Koivu, Komarov - Pokka, Lindell, Laine, Barkov,  Jokinen - Kivistö, Ohtamaa, Aho, Koskiranta, Pyörälä - Pulkkinen, Lajunen, Rantanen, Sallinen, Pihlström. Izbornik: Jalonen

Rusija: Bobrovski, Sorokin - Vojnov, Jemelin, Širokov, Kuznecov, Ovečkin - Zajcev, Orlov, Sanjikov, Dacjuk, Mozjakin - Čudinov, Belov, Dadonov, Šipačjov, Panarin - Marčenko, Plotnikov, Telegin, Kalinin, Ljubimov. Izbornik: Znaroks

Finska i Rusija često su se susretale i u dvobojima izvan Rusije. U posljednje četiri godine ove dvije reprezentacije odigrale su čak pet međusobnih utakmica na svjetskim prvenstvima. Najveću pobjedu u ovom razdoblju Rusija je zabilježila 2012. usred Helsinkija kad je svladala domaćina sa 6:2. Rusi su u finalu nadjačali i Slovačku, a Finci su ostali bez odličja. Godinu dana kasnije Finska je, ponovo na svom ledu, uzvratila Rusiji svladavši je s 3:2. Na kraju prvenstva Finska je ponovo poražena u utakmici za treće mjesto. Svladali su je Amerikanci koji su u četvrtfinalu pregazili Ruse. Bjelorusija je 2014. bila domaćin čak dva okršaja Rusa i Finaca. U natjecanju u skupini "Zbornaja komanda" je pobijedila s 4:2, a u finalu je ruska pobjeda bila uvjerljivija s konačnih 5:2. Prošle godine su Finci bili uspješniji s 3:2 poslije raspucavanja. Istina, zapeli su već u četvrtfinalu na Česima, ali barem nisu pregaženi u finalu od Kanade poput Rusa.

Ispočetka se činilo da će se domaćima dogoditi "treća sreća" s Fincima na domaćem ledu. Već u trećoj minuti Rusija je došla u vodstvo. Telegin je iz lijevog kuta pošao uz ogradu unatrag i potom bekhendom uposlio Širokova u sredini. Napadač SKA je pucao iz prve no Koskinen odbija pak. Pločicu ponovo prihvaća Širokov i iz drugog pokušaja postiže vodeći zgoditak za "Zbornaju komandu". Gledalište se podiglo na noge i nosilo svoju momčad tijekom prvih desetak minuta. Bilo je to razdoblje u kojem su Finci bili ograničeni na obranu.

Tek je prekršaj Panarina u 11. minuti omogućio Finskoj da organizirano napadne protivnika. Bobrovski je napokon dobio priliku istaknuti se no u 12. minuti Ruse je spasila stativa koju je pogodio Barkov udarcem iskosa s lijeve strane. Tek što su se snage na ledu izjednačile, isključen je Laine. Bila je to dobra prigoda za domaće da povećaju prednost i natjeraju suparnika da maksimalno otvori igru u pokušaju da ostane u utakmici. Međutim, finska obrana je djelovala besprijekorno i u zadnjih pet minuta trećine ušlo se s minimalnom prednosti Rusije.

Ruski pritisak u završnici nije donio nikakvu prednost no domaći navijači su otišli na prvu stanku bez razloga za zabrinutost. Prije nego što se bilo što značajnije stiglo dogoditi u nastavku susreta, Ovečkin je u 24. minuti izašao sam pred Koskinena no nije uspio svladati finskog čuvara mreže. Minutu kasnije prekršaj Marčenka ostavlja Fince s igračem više. Gosti su minutu i pol pleli mrežu oko ruske obrane, a onda je Lindell s plave linije spustio pak po lijevoj strani do Granlunda. Napadač čiji je pogodak iz 2011. završio na poštanskim markama daje pak u sredinu odakle mladi napadač Kärpäta Aho udarcem iz prve pogađa lijevi kut ruskog gola.

Sve što su Rusi napravili u dotadašnjem dijelu utakmice odnijela je rolba i domaći su morali krenuti iz početka. Ni dvije minute poslije izjednačenja, na klupu za kažnjene odlazi Komarov. Dvije minute su domaći opsjedali protivnička vrata, pucali prema vratima, ali uvijek bi se našao neki požrtvovni Finac koji bi se bacio pred pak. Što bi prošlo kroz obranu, završilo je u Koskinena. "Zbornaja" je u 34. minuti dobila priliku za popravak budući da je isključen Pihlström. Rusima se ponovila priča iz prethodnog igrača više. Dvije su minute prošle, a stanje na semaforu se nije promijenilo.

Tridesetak sekundi po izjednačenju snaga na ledu, moskovski "ledeni dvorac" je utihnuo. Napadač Floride, Jokinen prošao je po lijevom krilu i potom ostavio pak u lijevom kutu za Lainea. Mlada zvijezda "lavova" je krenuo ravno prema golu privukavši pažnju trojice protivničkih igrača i Bobrovskog. Uslijedilo je precizno dodavanje kroz rusku gomilu na drugu stranu gdje je već čekao usamljeni Jokinen i udarcem iz prve pogodio nebranjeni dio mreže.

U tim trenucima Rusima je bilo najvažnije ne primiti novi pogodak i iskoristiti drugi odmor za pripremu velikog juriša u posljednjoj trećini. Međutim, prekršaj Ovečkina dvije minute prije kraja trećine otežao je položaj ruskog sastava. Finci su prepoznali veliku priliku i iskoristili je samo 16 sekundi kasnije. Koivu je iz desnog kuta poslao pak usporedno s crtom gola prema ruskim vratima. Koskiranta je podmetnuo palicu i skrenuo pločicu prema golu no Bobrovski je bio spreman i odbija pak. Pločica je došla do Ahoa pred golom koji se odlično snašao i pogodio mrežu.

Navijačima Rusije se smračilo pred očima. Povijest se ponavljala po treći put za redom. "Zbornaja komanda" je u dvadeset minuta morala nadoknaditi dva gola zaostatka što nikad nije bila jača strana u ruskoj igri. Finska je naravno, "zatvorila" utakmicu i nastojala što učinkovitije potrošiti vrijeme. Rusima je trebalo dosta vremena prije nego što su prestali pokušavati pojedinačnim akcijama postići pogodak. Isključenje Barkova u 47. minuti pomoglo je domaćima da se poslože i počnu ozbiljnije prijetiti finskim vratima.

Udarci su sijevali sa svih strana no finska obrana na čelu s Koskinenom je odbijala sve napade. Pakovi su završavali u bloku ili u štitnicima i rukavici finskog vratara, ali nijedan nije pronašao put do mreže. Tri minute poslije izjednačenja snaga na ledu, prekršaj je napravio Marčenko i time svojoj momčadi uskratio dragocjene dvije minute pritiska. Poslije povratka ruskog braniča u igru domaćima je ostalo tek pet minuta za sustići finsku prednost. Posljednju priliku za preokret Rusija je dobila u 57. minuti kad je na klupu za kažnjene sjeo Hietanen.

Izbornik Znaroks je pozvao pola minute predaha, a čim su njegovi igrači osvojili buli u napadačkoj trećini, Bobrovski je ustupio mjesto šestom igraču. Usred opsade finskih vrata Ohtamaa je pred golom s nekoliko udaraca palicom u stražnji dio potkoljenice srušio Telegina. Ruski napadač je pokušao otpuzati iz trećine, a češko-slovački sudački dvojac ne samo što nije dosudio očigledan prekršaj nego nije ni prekinuo igru premda je pak bio u posjedu Rusa sve dok se Telegin nije dovukao do plave linije. Tko zna kako bi se trojica Finaca oduprla šestorici Rusa da su se suci usudili raditi svoj posao.

Bobrovski se privremeno vratio u igru no početkom 58. minute je ponovo izašao iz igre. Domaći su očajnički pokušavali nešto učiniti no Koskinen je i dalje bio na visini zadatka. Ubrzo su gosti zaigrali u punom sastavu i postalo je jasno da će Finska ući u finale s devet uzastopnih pobjeda dok će Rusija, poslije dva uzastopna finala, ovog puta zaigrati u borbi za brončano odličje.

SAD 4 + 10 (Murphy) min

Kanada: Talbot, Pickard - Tanev, Rielly, Perry, Brassard, Hall - Ellis, Murray, Gallagher, Reinhart, Jenner - Ceci, Matheson, Duchene, McDavid, Marchand - Dumba, Domi, Stone, O'Reilly, Scheifele - Izbornik: Peters

SAD: Kinkaid, Condon - Wideman, Hanifin, Foligno, Matthews, Schroeder - Murphy, McCabe, Fasching, Nelson, Vatrano - Warsofsky, Skjei, Compher, Larkin, Motte - Santini, Hinostroza, Wood, Hendricks, Maroon. Izbornik: Hynes

Kanađani i Amerikanci su se u posljednje vrijeme jednako učestalo susretali na Olimpijskim igrama i na svjetskim prvenstvima. Bez obzira na veliku razliku u sadržaju riznica s trofejima, međusobni okršaji ove dvije reprezentacije u pravilu su bivali neizvjesni. Ljubitelji hokeja pamte pobjedonosni pogodak Crosbyja u produžetku olimpijskog finala u Vancouveru, a ništa manje neizvjesno nije bilo ni u polufinalu u Sočiju kojeg su također dobili Kanađani i to s nogometnih 1:0. Na posljednjih pet svjetskih prvenstava Kanada i SAD odigrali su samo dvije utakmice. U Košicama 2011. slavili su Kanađani u raspucavanju, a godinu dana kasnije u Helsinkiju uspješniji su bili Amerikanci u produžetku. Iznimku je predstavljala utakmica koju su polufinalni suparnici odigrali u skupini u kojoj je Kanada s glatkih 5:1 svladala SAD.

Kanada je u utakmicu krenula poput favorita sa željom da se što prije nametne pomlađenom suparniku. Amerikanci su se disciplinirano branili, a kad god bi došli u posjed paka kretali su u protunapade koje bi u pravilu završavali udarcem prema vratima. Oba vratara bila su na visini zadatka tako su uvoden minute dvoboja protekle u jakom tempu s dosta klizanja, ali bez pogodaka. Gotovo punih devet minuta je proteklo prije nego što se jedna od mreža napokon zatresla. Jenner je obišao američka vrata i izašao s desne strane. Uputio je udarac iz mrtvog kuta, a Kinkaid odbija pak na drugu stranu odakle ga je napadač Montréala, Gallagher u padu pogurnuo u vrata.

Vodeći pogodak Kanade malo je utjecao na igru oba sastava. Kanađani su i dalje imali inicijativu no hokejaši SAD bez poteškoća su klizački parirali protivniku. Prilike za pogodak ravnomjerno su se smjenjivale na obje strane. Približavanjem završnice ni jedni niti drugi nisu mogli biti previše zadovoljni omjerom. Kanada jer nije veći posjed paka pretočila u veću prednost, a SAD zato što nijedan od brojnih udaraca nije pronašao put do mreže. Dvije minute prije odlaska na odmor, sve se promijenilo. Napadač Bostona, Marchand je na sredini primio pak iz svoje trećine i krenuo prema vratima boreći se pritom s McCabeom. Premda se s nekoliko vještih poteza uspio osloboditi američkog braniča već je otklizao ukoso pa je vratio pak u sredinu do Cecija. Mladi branič odmah vraća pločicu do Marchanda koji udarcem iz mrtvog kuta pogađa mrežu.

Pred sam završetak trećine Brassard je ispucao pak preko ograde čime je zaradio dvije minute kazne. Njegovi suigrači su izdržali preostalih tridesetak sekundi prije odmora no SAD su u nastavak susreta ušla s igračem više. Kanadska četvorka se dobro odupirala protivničkom pritisku i kad se Brassard već počeo pripremati za povratak na led, Amerikanci su iskoristili brojčanu prednost. Larkin je iz desnog kuta vratio pak po ogradi do Widemana na plavoj liniji. Branič SAD prebacuje pločicu nalijevo prema Matthewsu, a mladi napadač Züricha topovskim udarcem zakucava pak u mrežu. Nisu se Kanađani pravo ni snašli, a pločica se po drugi put zakoprcala u njihovoj mreži.

Neposredno pred kraj 24. minute napadač New Jerseya, Warsofsky je prošao po desnom krilu i kad se našao u položaju za udarac ispalio je pločicu preko Talbotovog ramena u desne rašlje kanadskog gola. Za manje od četiri minute igre u nastavku kanadska se prednost iz prve trećine istopila. Sada je bilo jasno da će se do kraja susreta voditi bespoštedna borba za ulazak u finale u kojoj ništa što se događalo prije neće biti važno. Potaknuti brzim povratkom u utakmicu Amerikanci su zadržali napadački zamah i samo četiri minute poslije izjednačenje izvode potpuni preokret.

Compher je pogurnuo pak po desnom krilu za Larkina koji ulazi u napadačku trećinu te iz desnog kuta daje povratni pak u sredinu odakle mladi napadač Rockforda, Motte udarcem iz prve zakucava pločicu u mrežu. Kanađani nisu mogli vjerovati što im se događa. Njihov izbornik imao je dovoljno povjerenja u svoje igrače da nije smatrao shodnim pozvati pola minute predaha. Desetak sekundi kasnije vjerojatno je zažalio jer se na klupu za kažnjene morao preseliti Gallagher. Tko zna bi li se svjetski prvaci vratili u utakmicu da je Amerikancima pošlo za rukom iskoristiti ovog igrača više.

Prekršaj Vatrana u 35. minuti dao je priliku Kanađanima da poprave ono što su u prvom dijelu trećine ispustili iz ruku. Prošla je gotovo minuta s igračem više prije nego što je Duchene poslije dugog razmišljanja opalio prema golu s desne strane. Pak je pogodio O'Reillyja pred vratima i završio u gužvi iz koje ju je u gol pokušao poslati i Perry. Naposljetku se pločica odbila na lijevu stranu do usamljenog napadača NY Rangersa, Brassarda koji iz neposredne blizine ubacuje pak u nebranjeni dio mreže. Izjednačenje nije moglo doći u bolji trenutak za Kanadu. Do kraja trećine bilo je ostalo manje od pet minuta. Dvije minute kasnije, nepromišljeni prekršaj Murphyja dao je priliku Kanađanima da se vrate u vodstvo, a braniča SAD udaljio na 2+10 minuta iz igre.

Amerikanci su nekako izdržali pritisak protivnika i priveli trećinu kraju. Poslije uzbudljivih 40 minuta igre suparnici su u posljednju trećinu ušli potpuno izjednačeni. Odlučujući pogodak postignut je na samom početku trećine. Igrala se 42. minuta kad je McDavid vratio pak Murrayu i pošao na izmjenu tako da je dobio asistenciju, ali ne i plus 1. Branič Kanade prebacuje pak nadesno do kolege Ellisa iz Nashvillea koji prolazi po desnom krilu i kad je ušao u napadačku trećinu tuče bendijem prema golu i zakucava pločicu u mrežu. Dvadesetak sekundi kasnije Scheifele pravi prekršaj nad Kinkaidom pa su SAD dobile priliku za brzo izjednačenje. Kanadska obrana je funkcionirala bez greške no do kraja susreta ostalo je još dugih 16 minuta.

Budući da su vidjeli u kojoj su mjeri Amerikanci sposobni postizati pogotke, Kanađani su se odlučili za nepopularno i neatraktivno, ali nadasve učinkovito zatvaranje utakmice. To ne znači da su igrali nogometni bunker nego da su najveću pažnju posvetili trošenju vremena i onemogućavanju protivničkih napada. SAD su dale sve od sebe i koristile svaku mogućnost za udarac prema golu no Talbot i njegovi suigrači su znalački čuvali svoju mrežu. Aktivna obrana Kanade spriječila je američkog izbornika sve do posljednje 43 sekunde da izvuče vratara i pokuša sa šestoricom igrača. Ni ta inicijativa nije urodila plodom pa su se svjetski prvaci izborili za finale u kojem ih čeka Finska. Amerikanci će se u borbi za treće mjesto sučeliti Rusiji koja se pred svojim navijačima mora "vaditi" za polufinalni neuspjeh.