Svjetska prvenstva

Novi naslov prvaka za Kanadu

kanadjani slaveUtakmicama za medalje završilo je svjetsko prvenstvo u hokeju. Naslov svjetskog prvaka obranila je Kanada koja je u finalu svladala Finsku. U tvrdoj utakmici punoj tempa Kanađani su svladali Fince onemogućivši bilo kakvu ozbiljniju prijetnju prema svojim vratima. Momčad iz "zemlje javorovog lista" došla je u vodstvo sredinom prve trećine i od tog trenutka se usredotočila na razbijanje protivničke igre. Finska se nikako nije uspijevala osloboditi protivničkog pritiska na svojoj polovici i premda je tijekom najvećeg dijela dvoboja održala svoju mrežu netaknutom ni u jednom trenutku se nije približila pobjedi. Prije finalne utakmice Rusija je u borbi za treće mjesto rastavila reprezentaciju SAD. Amerikanci su klizali i pucali sa svih strana dok su Rusi nemilice punili protivničku mrežu sve dok ih sirena nije zaustavila.

Kanada 8 min

Finska: Koskinen, Saros - Hietanen, Jaakola, Granlund, Koivu, Komarov - Pokka, Lindell, Laine, Barkov,  Jokinen - Kivistö, Ohtamaa, Aho, Koskiranta, Pyörälä - Pulkkinen, Lajunen, Rantanen, Sallinen, Pihlström. Izbornik: Jalonen

Kanada: Talbot, Pickard - Tanev, Rielly, Duchene, McDavid, Marchand - Ellis, Murray, Stone, O'Reilly, Scheifele - Ceci, Matheson, Perry, Brassard, Hall - Dumba, Domi, Gallagher, Reinhart, Jenner - Izbornik: Peters

Finska i Kanada dva su puta igrali u finalu svjetskog prvenstva. Oba puta su Kanađani bili uspješniji, posljednji puta upravo u Moskvi 2007. kad su slavili s 4:2. Od 2012. kad se svjetska prvenstva igraju po postojećem sustavu, Kanađani i Finci sastali su se tri puta. U Helsinkiju 2012. Finska je slavila s 5:3 no to prvenstvo ni jedni niti drugi neće posebno pamtiti. Kanada je zapela u četvrtfinalu protiv Slovačke, a Finska je poražena u borbi za treće mjesto. Dvije godine kasnije u Bjelorusiji Finci su ponovo bili uspješniji. Svladali su Kanadu u četvrtfinalu s 3:2 i dogurali do finala u kojem je Rusija bila uspješnija. Naposljetku, Finska je nadjačala Kanadu i na ovom svjetskom prvenstvu pobijedivši s glatkih 4:0.

Kanada je od samog početka zagospodarila ledenom plohom i koristila svaku priliku da uputi kakav udarac prema finskim vratima. Finska momčad nije bila iznenađena protivničkim ulaskom u utakmicu nego je prihvatila igru u obrani čekajući pogodnu priliku za protunapad. Međutim, Kanađani su dobro upoznali svog suparnika pa su posebnu pažnju posvetili igri u neutralnoj trećini ne dopuštajući ni najmanji prostor za finske prodore.

Prolaskom vremena Finska je uspostavila ravnotežu u igri, ali na način da je i sama pojačala tempo što je dovelo do velike borbe na sredini leda i uz ogradu. Cijena takve igre bila je izostanak napadačkih akcija. Vratari su uglavnom bili besposleni no morali su cijelo vrijeme biti na oprezu jer je i najmanja pogreška u obrani dovodila bilo jedne bilo druge u priliku za pogodak. Kad je trećina došla do polovice moglo se reći da nismo vidjeli pregršt prilika te da će, ne dođe li do iznenadnog sloma jedne ili druge momčadi, ovo finale odlučiti mali broj pogodaka.

U 12. minuti Kanađani su narušili rezultatsku ravnotežu. Mladi napadač Edmontona, McDavid poveo je protunapad po desnoj strani. Tik pred plavom linijom upošljava bekhendom Duchenea koji ulazi u napadačku trećinu i puca iz sredine. Pak je zapeo u bloku finskih igrača no prije nego što ga je bilo tko stigao počistiti do njega dolazi McDavid obilazi Koskinena i iz neposredne blizine ubacuje pločicu u nebranjenu mrežu. Bio je to prvi pogodak na turniru za nadolazeću zvijezdu kanadskog hokeja.

Minutu kasnije prekršaj pravi Jenner tako da su Finci dobili priliku za brzi odgovor na protivničko vodstvo. Kanadska se obrana u par navrata našla u teškoćama no ipak je sačuvala minimalnu prednost. Finska je zadržala napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu. Prilike su se nizale jedna za drugom, a najveću je imao mladi Laine koji se u 16. minuti našao sam pred golom no Talbot je sjajnom obranom sačuvao svoja vrata.

Pritisak Finaca nije doveo do izjednačenja, a u posljednjoj minuti su se pograbili Marchand i Komarov pa su ih suci poslali nešto ranije na odmor. Igra četvorice protiv četvorice nije donijela rasklizane napade kao posljedicu viška prostora nego dodatni oprez u redovima obje momčadi. Kanađani su na početku druge trećine uspjeli uputiti i udarac no ubrzo su suparnici zaigrali u punim sastavima. Razvila se ravnopravna borba u kojoj su obje momčadi imale svoje prilike no mreže su ostale mirovati.

Malo po malo, Kanada je počela preuzimati igru u svoje ruke. Finci su se našli u podređenom položaju ne uspijevajući ni na koji način zaprijetiti protivničkim vratima. Kanađani su dobro pazili da ne srljaju te da ne naprave ni najmanju pogrešku. Tek kad bi se pobrinuli za obranu, izveli bi pokoji napad koji bi zadržao Fince na njihovoj polovici. Ovakav se odnos snaga protegnuo i u drugu polovicu trećine, a onda je šest minuta prije drugog odmora prekršaj napravio Komarov. Očekivalo se da bi Kanađani sada mogli dodatno navaliti ne bi li drugim zgoditkom došli na prag pobjede.

Međutim, Kanada nije htjela ništa riskirati. Pazeći da im ne pobjegne kakav Finac u protunapad, Kanađani su držali pak i tijekom cijelog razdoblja s igračem više nisu uputili više od jednog udarca prema vratima. Nije prošla ni minuta kako su se snage izjednačile, a prekršaj Scheifelea je ponovo doveo Finsku u priliku za izjednačenje. Finci su žestoko pritisnuli i u 38. minuti Koskiranta se našao sam pred golom no nije uspio svladati Talbota. Kanada se ipak uspjela obraniti, a u posljednjim sekundama trećine izvela je protunapad u kojem je lako mogla povećati vodstvo da nije bilo sjajnog Koskinena.

Zaostatak Finske je bio minimalan no njeni igrači nikako nisu uspijevali izvesti neku od akcija kakvima su u tri navrata izigrali rusku obranu i izborili finale. Kanada je na početku zadnje trećine bila u donekle podređenom položaju, a kad je u 45. minuti Stone srušio Ahoa, sudački dvojac je pokazao kako se istovremeno sudi i prekršaj i simuliranje. Ne možemo u dovoljnoj mjeri izraziti neslaganje s trendom po kojem ljudi koji nikada ozbiljnog hokeja nisu igrali sebi uzimaju za pravo prosuđivati da li se igrač nad kojim je napravljen prekršaj, u dovoljnoj mjeri odupirao gravitaciji ili nije. Simuliranje je prekršaj koji postoji kako bi se spriječila nogometna "bacanja" i iznuđivanja prekršaja kojih u stvarnosti nije bilo. Ako je Stone srušio finskog napadača i ako je sudac to vidio i odlučio kazniti, onda se nikoga, pa ni suca ne tiče na koji je način Aho pao ili nije pao na led.

Pokradeni Finci su umjesto brojčane prednosti morali odigrati dvije minute s četvoricom protiv četvorice. Kanada je bez poteškoća dočekala povratak svog isključenog napadača poslije čega je primjenila istu taktiku kao i tijekom druge trećine. Siguran posjed paka iz kojeg se tu i tamo napadne protivnik, ali se ni u kojem slučaju ne dopušta pogreška na svojoj polovici leda. Kako je vrijeme prolazilo tako su Finci počeli shvaćati da bi mogli igrati cijeli dan bez da postignu pogodak.

Kanadsko "gušenje" funkcioniralo je besprijekorno. Utakmica se bližila kraju, a prilike za pogodak su postajale sve rjeđe. Tu i tamo bi Talbot ili Koskinen morali intervenirati no završnica utakmice protjecala je u potpunoj nemoći Finaca da bilo što promijene. Minutu prije kraja Koskinen je napustio svoja vrata. Šestorica finskih hokejaša tražila su način za izjednačenje, ali ga nisu našla. Kad je dosuđen buli u kanadskoj trećini osam sekundi prije kraja, Jalonen zove pola minute predaha. Finci su buli izgubili pa je Marchand iznio pak u neutralnu trećinu i predao ga napadaču Colorada, Ducheneu koji devet desetinki prije kraja pogađa mrežu za drugi uzastopni naslov prvaka.

SAD 8 min

Rusija: Bobrovski, Sorokin - Vojnov, Jemelin, Ljubimov, Kuznecov, Ovečkin - Marčenko, Orlov, Telegin, Dacjuk, Mozjakin - Čudinov, Belov, Dadonov, Šipačjov, Panarin - Zajcev, Burmistrov, Širokov, Kalinin, Plotnikov. Izbornik: Znaroks

SAD: Kinkaid, Condon - Wideman, Hanifin, Foligno, Matthews, Schroeder - Murphy, McCabe, Fasching, Nelson, Vatrano - Warsofsky, Skjei, Compher, Larkin, Motte - Santini, Connor, Wood, Hendricks, Maroon. Izbornik: Hynes

Rusi i Amerikanci sastali su se u utakmici koju ni jedni niti drugi
nisu planirali igrati. Domaćin je maštao o uzvratu Kanadi za prošlogodišnji težak poraz u finalu, a u američkoj sportskoj kulturi u svakom natjecanju postoji jedan pobjednik i gomila gubitnika pa im brončana medalja malo znači sve dok ne dođu u sportsku mirovinu. U posljednje vrijeme ove dvije momčadi su se sastale četiri puta na svjetskim prvenstvima. prije tri godine u Helsinkiju Rusi su svladali Amerikance s 5:3. Sustav natjecanja spojio je ove dvije momčadi i u četvrtfinalu u kojem su SAD pregazile Rusiju s 8:3 i na kraju osvojile broncu pobjedom nad Finskom. Godinu dana kasnije u Minsku Rusija je uzvratila sa 6:1 i otišla do kraja. Prošle godine Amerikanci su u Ostravi pobijedili Rusiju s 4:2. Iste momčadi sastale su se i u polufinalu u Pragu u kojem je slavila Rusija s 4:0. Rusi su na kraju ostali drugi, a Amerikanci treći.

Suparnici su u borbu za brončanu medalju ušli otvoreno sa željom da što prije postignu pogodak. Ruski hokejaši su bili pod pritiskom javnosti zbog poraza od Finske. Izbornik Znaroks svakako je htio osvojiti barem brončanu medalju ne bi li izbjegao sudbinu svog prethodnika Biljaletdinova kojem je presudio poraz od Finske u četvrtfinalu Olimpijskih igara. Na drugoj strani, mladi Amerikanci su bili pod dojmom poraza od Kanade no za momčad koju su na ovom prvenstvu pobjeđivale i Slovačka i Njemačka, oporavak od poraza nije smio predugo trajati.

Rasklizani Amerikanci su u uvodnim minutama imali nešto više od igre i Bobrovski je imao više posla od svog kolege na drugoj strani. Obostrano napadačka igra morala je ubrzo dovesti do promjene omjera i to se u sedmoj minuti i dogodilo. Kalinin se našao uz ogradu na desnoj strani i vratio pak na plavu liniju odakle ga Vojnov strahovitim "bendijem" zakucava u mrežu. Rusi su imali najbolju namjeru preuzeti inicijativu no prekršaj Šipačjova u devetoj minuti doveo je Amerikance u rusku trećinu.

SAD su dobro pritisnule obranu domaćih i Bobrovski je u nekoliko navrata spašavao svoja vrata. Rusija se uspjela obraniti te je odmah po izjednačenju snaga na ledu preuzela igru u svoje ruke. Naleti "Zbornaje komande" nizali su se jedan za drugim i početkom 14. minute prekršaj Santinija ostavio je Ruse s igračem više. Američka obrana nije izdržala ni 40 sekundi prije nego što se pločica zakoprcala iza Kinkaida. Orlov je u padu uspio zadržati pak na plavoj liniji i predati ga nadesno do Dacjuka. Vrsni napadač prebacio je pak poprijeko do Mozjakina koji je imao vremena primiriti pločicu, naciljati i zakucati je u mrežu.

Rusija je na krilima drugog pogotka u potpunosti zagospodarila ledenom plohom. Amerikanci su se usredotočili na "saniranje štete" i čekanje prvog odmora. Kinkaid je u par navrata zaustavljao protivničke udarce, a jednom prilikom mu je "bendi" Orlova oštetio kacigu. Isključenje Čudinova u 18. minuti ipak je zaustavilo ofanzivu domaćih. Hokejaši SAD su se nadali da bi s igračem više možda mogli smanjiti zaostatak no aktivna obrana Rusa onemogućila je bilo kakvu ozbiljniju prijetnju. Na odmor se otišlo s dva pogotka prednosti za domaće.

Tek što je druga trećina počela, na klupu za kažnjene morao je sjesti Telegin. Amerikanci su dobili priliku za brzo hvatanje priključka međutim potrošili su više od minute bez ijednog udarca prema vratima, a potom je Larkin napravio prekršaj i Rusija je uspostavila ravnotežu. Izjednačenjem snaga na ledu igra se ponovo rasplamsala s prilikama na obje strane. Pogodaka nije bilo sve dok utakmica nije došla do polovice druge trećine. Mozjakin je s lijeve strane dijagonalom pronašao Dacjuka koji iz desnog kuta ubacuje pak pred gol odakle ga Telegin skreće pod prečku.

Amerikanci u tom trenutku više nisu imali što izgubiti. U potpunosti su se okrenuli napadačkoj igri i u idućih nekoliko minuta Bobrovski je imao pune ruke posla. U 33. minuti Schroeder je protunapad završio udarcem sdesna. Pak je prošao pokraj gola i odbio se niz ogradu. Amerikanci ga nisu stigli prihvatiti pa je Šipačjov "izbacio" Panarina u protunapad. Akciji se pridružio i Dadonov pa su Rusi imali dvojicu na jednog. Panarin je primirio pak te uposlio Dadonova koji udarcem iz prve iskosa s desne strane zabija pločicu u mrežu. Izigrani Wideman bio je toliko bijesan da je razbio palicu o prečku no suci mu nisu dosudili nikakvu kaznu.

SAD se našao pred pravim potopom, nedostojnim utakmice za brončanu medalju. Srećom po Amerikance, minutu kasnije prekršaj pravi Marčenko. Pola minute kasnije, pločica se našla u ruskoj mreži. Warsofsky je s plave linije dao pak nadesno odakle Vatrano udarcem iz prve postiže prvi pogodak za svoju momčad. Činilo se da bi ovaj pogodak mogao zaustaviti rusku ofanzivu i dati Amerikancima poticaj da u posljednjoj trećini vrate malo neizvjesnosti u utakmicu. Međutim, odgovor domaćih bio je brz i učinkovit.

Nije prošla ni minuta kad je Panarin vratio pak na plavu liniju do Čudinova koji ga prebacuje kolegi Belovu. Uslijedio je gromovit bendi koji zapinje u bloku pred golom. Pak se odbio do Panarina koji iz neposredne blizine ubacuje pločicu u nebranjeni dio mreže. Sada je bilo potpuno jasno da nikakvog čudesnog preokreta neće biti. Rusiji će pripasti bronca, a posljednja se trećina mogla odigrati za zadovoljstvo navijača. Isključenje Kalinina u 38. minuti nije previše pomoglo gostima da poprave omjer.

SAD su posljednju trećinu započele s Condonom između vratnica. Nije Kinkaid branio loše niti je skrivio bilo koji pogodak, ali kad je utakmica već bila izgubljena, zašto ne dati priliku i vrataru Montréala? Amerikanci su na početku trećine stvorili par prilika za pogodak no Rusi su ubrzo preuzeli igru u svoje ruke i dali priliku novom protivničkom čuvaru mreže da se istakne. U jeku napada domaćih, pogodak su ipak postigli Amerikanci. Vatrano je iz desnog kuta dijagonalom uposlio Warsofskog koji mu vraća pak nakon čega Vatrano "bendijem" sdesna zakucava pločicu u mrežu.

Postignuti pogodak dao je dodatnu energiju hokejašima SAD. Rusi su bili zadovoljni visokim vodstvom pa su prepustili inicijativu protivniku. Amerikanaca je bilo posvuda po ledu i pucali su sa svih strana kao da je utakmica tek počela. Bobrovski je bio na visini zadatka i branio je sve što su protivnici ispalili prema njemu. Ofanziva SAD potrajala gotovo desetak minuta, a onda su se Rusi ipak trgnuli iz učmalosti i počeli i sami igrati. Poslije nekoliko propuštenih prigoda, Rusija je u 54. minuti ponovo postigla pogodak.

Dacjuk je oduzeo pak McCabeu iza američkog gola i dao ga u sredinu za Mozjakina koji udarcem iz zgloba pogađa mrežu. Dvije minute kasnije Larkin ispucava pak preko ograde pa je njegova momčad ostala s igračem manje. Rusi se nisu osobito pretrgnuli da iskoriste brojčanu prednost, ali su zadržali napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu. Minutu prije kraja Amerikanci griješe pri letećoj izmjeni pa su zadnju minutu imali odigrati s igračem manje.

Sedam sekundi prije kraja Rusi izvode akciju 1x2x3 i postižu svoj posljednji pogodak na prvenstvu. Panarin je obišao vrata i dao povratni pak u sredinu za Dadonova koji ga odmah prosljeđuje nadesno prema Šipačjovu. Udarac iz prve pogodio je mrežu i time zaključio ovu priču. Rusija je ipak osvojila medalju, treću za redom, a Amerikanci se doma vraćaju bez odličja.