Svjetska prvenstva

Domaćin ne želi razočarati

korejaKorejski juniori se poput litvanskih, nalaze na svojevrsnoj klackalici. U diviziji IIA uvijek su među favoritima za prvo mjesto, dok za viši razred natjecanja još uvijek nemaju potrebnu kvalitetu. Relativno uska baza igrača i izoliranost od drugih hokejaških zemalja predstavlja strop kroz kojeg se korejski hokej ne može sam probiti. Budući da su domaćin sljedećih Zimskih olimpijskih igara, Korejanci su seniorsku reprezentaciju pojačali Kanađanima i Amerikancima kako bi izbjegli dvoznamenkaste poraze. U mlađim uzrastima takav bi pristup iziskivao potragu za hokejašima korejskog podrijetla po američkim srednjim školama što je bio slučaj u prethodne dvije godine.

Korejski juniori prošle su godine nastupili na svjetskom prvenstvu divizije IB koje se održalo u talijanskom Asiagu. U prvom susretu dvije su trećine pružali dobar otpor kasnijem prvaku Mađarskoj. Prve dvije trećine završile su minimalnim vodstvo Mađara no Korejanci su početkom treće dionice dvoboja izjednačili. Time su samo naljutili protivnika koji im je za četiri minute postigao tri pogotka i odlučio pobjednika. Na kraju je Mađarska slavila sa 6:2. Koreja je u drugom kolu pretrpjela uvijek neugodan poraz od susjeda iz Japana. “Samuraji” su slavili pobijedili s “nogometnih” 1:0 zgoditkom u prvoj trećini. Poslije dana odmora Koreju je čekao okršaj s Ukrajinom. I u ovom dvoboju Korejanci su se isprva dobro nosili s protivnikom, dvaput stizali njegovo vodstvo no Ukrajina je na kraju druge trećine imala dva gola prednosti. U posljednjoj trećini Ukrajinci su još dva puta zatresli mrežu, a Koreja je samo uspjela smanjiti na konačnih 6:3. Protiv Slovenije u četvrtom kolu Koreja se držala samo mali više od jedne trećine. Korejanci su prvi poveli te nakon tri primljena pogotka u prvih dvadeset minuta, smanjili zaostatak početkom druge trećine. Slovenci su ipak bili puno bolja momčad koja je pobjedom od 9:3 uvjerljivo osigurala opstanak. Utakmica zadnjeg dana turnira između Koreje i Italije odlučivala je o putniku u niži razred natjecanja. Neizvjesnost je potrajala do druge trećine. Talijani su prvu trećinu dobili s 1:0, a u prvih osam minuta još dva puta su zatresli protivničku mrežu. Korejanci su ubrzo smanjili no Italija je nekoliko minuta kasnije vratila razliku na tri gola. U posljednjoj trećini obje momčadi postižu po pogodak pa je Koreja porazom od 5:2 napustila diviziju IB.

Koreja je 2012. bila članica tek osnovane divizije IIA. Na turniru u nizozemskom Heerenvenu Korejanci su prvog dana svladali domaćina da bi u drugom kolu na dramatičan način pobijedili Hrvatsku u raspucavanju. Koreja je potom poražena u raspucavanju od Litve da bi u posljednja dva kola pobjedama protiv Rumunjske i Velike Britanije izborila prvo mjesto i ulazak u diviziju IB. Godinu dana kasnije na prvenstvu u poljskom Tychyju, Koreja je redom gubila od Austrije, Kazahstana, Japana, Ukrajine i Poljske pa se ekspresno vratila u diviziju IIA. Britanski Dumfries organizirao je svjetsko prvenstvo 2014. Korejanci su u prvom kolu svladali Rumunjsku u raspucavanju, a potom je pala i Velika Britanija. Raspucavanje je opet bilo sretno protiv Litve no uslijedio je neočekivani poraz od Nizozemske koji je Koreji uskratio priliku za zlato. Pobjeda protiv Hrvatske na kraju donijela je Azijatima drugo mjesto. Propušteno u Dumfriesu Koreja je nadoknadila godinu dana kasnije u Tallinnu. Reprezentacija s Dalekog Istoka nije dopustila ni najmanju priliku nijednom od suparnika. Redom su padale Velika Britanija, Hrvatska, Estonija, Nizozemska i Poljska. Samo je Poljska do polovice susreta držala priključak, a onda su i Poljaci morali priznati prednost Korejancima.

Korejski izbornik Seung Won Oh vodio je juniorsku reprezentaciju na svjetskom prvenstvu divizije IIA 2014. u Dumfriesu. Budući da nije uspio osvojiti zlato, iduće dvije godine radi u srednjoj školi Joong Dong koja daje najviše reprezentativaca. Povratak Koreje u diviziju IIA i predstojeće Olimpijske igre ponukale su korejski savez da zavuče ruku u džep i organizira turnir na kojem će uz domaćina, nastupiti pet europskih reprezentacija. Korejancima će ovo biti prilika da iskušaju nove dvorane i sve prateće sadržaje te da uz podršku discipliniranih navijača izbore novi ulazak u treći razred svjetskog juniorskog hokeja.

Korejskim juniorima svjetsko je prvenstvo svojevrsna je hokejaška matura uz koju ide i "maturalac". Reprezentaciju uglavnom čine hokejaši izlaznog godišta pa su rijetki igrači kojima se dogodi da nastupe na više od jednog svjetskog prvenstva u uzrastu. Samo su trojica igrača rođena 1999. godine igrala prošle godine u diviziji IB. Jedan od njih je vratar Tae Kyung Kim koji je na tom turniru ostvario 85,0% obrana u četiri utakmice. Ove sezone je u svojstvu pričuve branio na dvije utakmice svjetskog prvenstva divizije IIB na kojima je zabilježio visokih 97,4%.

Drugi Korejanac s međunarodnim iskustvom je napadač Geon Woo Kim koji je prošle sezone debitirao u juniorskoj reprezentaciji pri čemu je ostao bez napadačkog učinka. U Gangneungu neće biti Chong Min Leeja koji se istaknuo prošle sezone u diviziji IB postigavši dva pogotka i jednu asistenciju. Lee već treću godinu igra u Kanadi i njegov izostanak naškodit će izgledima Koreje za osvajanje prvog mjesta Izuzevši već spomenutog vratara Kima koji brani za Sveučilište Yonsei, svi drugi reprezentativci igraju za srednjoškolske momčadi, njih sedam. Najviše igrača daje škola Joong Dong, šestoricu. Po četiri igrača dolaze iz škola Kyung Bok i Kwang Sung i tako dalje. Zanimljivo je da se na popisu nalazi čakosam igrača ulaznog godišta 2000. što je rijetkost za korejske juniorske reprezentacije.

Hrvatska je u posljednjih pet godina odigrala tri utakmice protiv Koreje. Naši juniori nisu dobili nijednu pri čemu ih je od uspjeha 2012. dijelilo samo 36 sekundi. U drugom kolu turnira u Heerenveenu Hrvatska je povela u desetoj minuti zgoditkom Borića pri isključenju sa zadrškom. Hrvati su držali prednost sve do 46. minute kad su Korejanci izjednačili s igračem manje. Samo dvije minute kasnije, još jedan branič, Cerinski, vraća Hrvatsku u vodstvo. Koreja se beuspješno upinjala poravnati sve dok im u zadnjoj minuti to nije pošlo za rukom. U produžetku nije bilo odluke, a u raspucavanju pogodak Keglja nije bio dovoljan za pobjedu. Koreja je nastavila s pohodom na zlato, a Hrvatska se spasila od ispadanja pobjedom nad Nizozemskom.

Dvije godine kasnije, u Dumfriesu, Koreja i Hrvatska su se u zadnjem kolu borile za srebro. Hrvati su poveli sredinom prve trećine preko Miličića, a Koreja je nekoliko minuta kasnije izjednačila. Azijati su imali više od igre no za novi pogodak čekali su do 27. minute. Hrvatska je odgovorila zgoditkom Gjonija četiri minute kasnije. Na drugi odmor pošlo se s izjednačenim omjerom no Koreja je početkom posljednje trećine opet došla u vodstvo. Hrvatska se uporno borila i pokušavala vratiti u utakmicu. Kad su naši izvukli i vratara, Korejanci su iskoristili priliku i s 4:2 uzeli srebro, a nama ostavili broncu.

U Tallinnu 2015. nije bilo nikakve neizvjesnosti. Koreja je tijekom susreta uputila pet puta više udaraca od Hrvatske. Naši su juniori poslije prvih dvadeset minuta zaostajali dva gola, a u drugoj trećini su primili još četiri. U posljednjoj trećini Korejancima je “ponestalo baruta” budući da su od 17 udaraca postigli samo jedan pogodak. O hrvatskoj igri dovoljno svjedoči podatak da u zadnjih dvadeset minuta igre nisu uputili nijedan, jedini udarac prema golu.

Koreja bi se svakako htjela vratiti u diviziju IB i na taj način pokazati kako korejski hokej jača i razvija se zahvaljujući organizaciji Zimskih olimpijskih igara. Domaćinu bi neuspjeh, odnosno bilo što drugo osim zlata, teško pao. Reprezentacija se zasigurno dobro pripremila za nastup pred svojim navijačima no na kraju će ipak dosta toga ovisiti o kvaliteti pojedinaca. Odlučujući dvoboj protiv Litve igrat će se na samom otvaranju turnira. Pobjednik ove utakmice napravit će veliki iskorak prema zlatu i samo bi ga neki kiks mogao udaljiti od konačne pobjede. Nakon prve utakmice, slijedi dan odmora za pripremu utakmica protiv Britanaca i Hrvata. Posljednje dva susreta domaći igraju s Estonijom i Rumunjskom no do tada će vjerojatno znati jesu li prvi ili se bore za utješnu medalju.

Hrvatska nema velikih izgleda u borbi protiv Koreje. Korejanci su bolji klizači, discipliniraniji i uigraniji. Imaju manje međunarodnog iskustva i sklonosti improvizaciji no u 60 minuta igre njihove će prednosti više doći do izražaja nego naše. Za hrvatsku pobjedu trebalo bi se poklopiti više stvari: pobjeda protiv Rumunjske i/ili Estonija koja bi podigla samopouzdanje naših igrača, poraz Koreje od Litve koji bi narušio raspoloženje domaćih, vodstvo Hrvatske koje bi natjeralo Koreju da juri rezultat i ostavlja prostor za protunapade te dobra izvedba našeg i loša njihovog vratara. Sve je to moguće, ali ne i previše vjerojatno.