Svjetska prvenstva

Na sredini Nizozemska

nizozemciPoznata je činjenica kako su sjevernoameričke profesionalne lige, od NHL-a naniže, hokejaški svijet za sebe kojeg nije briga za svjetska prvenstva, a odnedavno niti za Olimpijske igre. Igrači koji nastupaju u Sjevernoj Americi svojim se reprezentacijama mogu pridružiti tek po završetku klupske sezone, a ponekad ni tada. Na žalost, u posljednje vrijeme se sve više europskih liga čak i onih pod izravnom nadležnosti nacionalnih saveza, ponašaju kao da svjetska prvenstva ne postoje. Ovaj apsurd dosegnuo je vrhunac u njemačkoj drugoj i trećoj ligi, čija doigravanja još uvijek traju bez obzira što je s doigravanjem završio i DEL. Budući da se najjači nizozemski klub, Tilburg, već drugu godinu zaredom nastupa u finalu doigravanja njemačke treće lige, Nizozemska već drugu sezonu za redom nastupa na svjetskim prvenstvima bez velikog broja svojih ponajboljih igrača.

Nizozemska je 2016. nastupala na turniru divizije IIA koji se održao u španjolskoj Jaci. Prvi protivnik bila je Srbija. Mreže su tijekom prvih dvadeset minuta mirovale premda su Nizozemci imali više od igre. Strijelci su proradili u nastavku. Prvo je Nizozemska triput za redom zatresla mrežu, a onda su Srbi uzvratili s dva pogotka. U posljednjoj trećini Srbija je tražila izjednačenje no bodovi su pobjedom od 3:2 ipak pripali “tulipanima”. Najteži protivnik došao je u drugom kolu. Domaći su nastojali iskoristiti prednost domaćeg leda za proboj u diviziju IB. Nizozemska je uživala potpunu premoć u prvoj trećini no pogodaka nije bilo. U drugih dvadeset minuta Španjolska preuzima igru u svoje ruke i s dva zgoditka dolazi do značajne prednosti. Nizozemci su u zadnjoj trećini krenuli na sve ili ništa. Španjolska vrata bila su pod opsadom no Nizozemska je izjednačila tek u predzadnjoj minuti. U dodatno vremenu Nizozemska je došla do pobjede od 3:2 koja će joj na kraju donijeti zlato. Poučeni poteškoćama iz prva dva susreta Nizozemci su protiv Islanda sve riješili u prvih deset minuta. Postigli su dva zgoditka i aktivnom igrom održali prednost sve do zadnje minute kada zgoditkom u praznu mrežu dolaze do nova tri boda pobjedom od 3:0. Četvrta utakmica protiv Kine predstavljala je samo pucački trening. “Tulipani” su s visokih 9:0 otpremili Kineze u niži razred natjecanja. Prvo mjesto i povratak u diviziju IB trebalo je potvrditi osvajanjem barem jednog boda protiv Belgije. Sve je bilo jasno već nakon dvadeset minuta nakon kojih su Belgijanci kasnili tri gola. U nastavku susreta obje su momčadi postigle po pogodak, a zadnju trećinu su ponovo dobili Nizozemci i s konačnih 6:2 osvojili prvo mjesto.

Kad je 2012. uveden novi sustav natjecanja, Nizozemska se našla u diviziji IB. Nizozemci su se dobro snašli u novom okruženju te su prvi turnir u Poljskoj završili s brončanim odličjem. Pobjedama nad Rumunjskom i Australijom otklonili su brige oko opstanka. Poljska je bila prejaka, a protiv Koreje su Nizozemci izgubili tek u raspucavanju no taj im je bod osigurao medalju. Trijumf nad Litvom samo je uljepšao odličan tjedan nizozemskog hokeja. Godinu dana kasnije u Donecku, Nizozemska je ponovila uspjeh. Dvije uvodne pobjede protiv Estonije i Litve zagarantirale su položaj u diviziji IB i dale poticaj za nastavak turnira. Protiv Poljske se i dalje nije moglo, a Ukrajina je do pobjede došla u raspucavanju. Bronačnu medalju Nizozemci su osigurali pobjedom protiv Rumunjske. Iduće svjetsko prvenstvo održano 2014. u Vilniusu dramatično je promijenilo sliku o stanju nizozemskog hokeja. Umjesto s dvije uvodne pobjede, Nizozemska je turnir otvorila porazima od Litve i Hrvatske. Uslijedio je uobičajeni poraz od Poljske u trećem kolu, nakon kojeg je počela borba za opstanak. Protiv Velike Britanije, “tulipani” su ostali za gol kratki no spas je ipak stigao u zadnjem kolu u kojem je Nizozemska pregazila Rumunjsku. Na svom ledu u Eindhovenu Nizozemska je 2015. namjeravala ostvariti bolji učinak od petog mjesta iz Vilniusa. Domaći su u prve dvije utakmice tijesno izgubili od Litve i uvjerljivo od Koreje. Potom su svladali Hrvatsku no Velika se Britanija opet pokazala prejakim suparnikom. Bod spasa valjalo je uzeti Estoniji no Nizozemci su kiksali i porazom u zadnjem kolu po prvi puta ispali u diviziju IIA.

Chris Eimers je četvrtu godinu na čelu nizozemske reprezentacije. Preuzeo je momčad nakon što su prošli “dani ponosa i slave” pa mu je jedini uspjeh osvajanje prvog mjesta u diviziji IIA i povratak u treći razred svjetskog hokeja. Na širi popis stavio je za svaki slučaj i igrače Tilburga no ulazak “trapera” u finale Oberlige značio je izostanak većeg broja iskusnih reprezentativaca sa svjetskog prvenstva. Od 48 igrača desetorica nastupaju u inozemnim klubovima dok većina dolazi iz Tilburga i drugih domaćih klubova. Izuzevši “trapere” koji se već drugu sezonu natječu u trećoj njemačkoj ligi, najbolji nizozemski klubovi igraju u zajedničkoj nizozemsko-belgijskoj ligi nazvanoj Be-Ne Liga. Ove sezone u njoj se nadmetalo 14 klubova, 10 nizozemskih i 4 belgijska. Momčadi su bile podijeljene u dvije skupine neovisno o zemljopisnom položaju te je nakon 19 utakmica redovnog dijela prvenstva osam najuspješnijih ušlo u doigravanje. Pobjednik lige postala je momčad Heerenveena koja je u finalu doigravanja nadjačala Den Haag. Dva najbolja belgijska sastava, Herentals i Liege zapeli su u polufinalu, a u prvom krugu su ispali nizozemski Eindhoven, Amsterdam, Limburg i Zoetermeer.

Najizgledniji kandidat za mjesto između vratnica je Sjoerd Idzenga, vratar prvaka Heerenveena. Cijelu karijeru proveo je domaćim klubovima, a ove je sezone u 15 utakmica redovnog dijela prvenstva primio u prosjeku 2,19 pogodaka po utakmici. Ovaj visoki i snažni vratar je silom prilika (vidi pod Tilburg) debitirao na posljednjem svjetskom prvenstvu na kojem je u zlatnu medalju divizije IIA ugradio 94,8% obrana. Za mjesto pričuve natječe se više vratara, a izbornik neće pogriješiti povede li u Belfast Fabiana Schotela, čuvara mreže Den Haaga koji je tijekom ligaškog dijela natjecanja primio prosječno 2,17 pogodaka u deset utakmica.

Nizozemska obrana naročito je stradala izostankom najboljih igrača. Samo je jedan od braniča s izbornikovog popisa imao prilike nositi narančasti dres na svjetskom prvenstvu. Mladi Niels van der Vossen prošle je sezone debitirao u dviziji IIA. Visoki branič je ostao bez napadačkog učinka što za njega nije slučajnost budući da ni u jednom od tri nastupa za mlađe reprezentacije nije upisao ni boda. Član je Heernveena z akojeg je u BeNe ligi odigrao 27 utakmica uz pet asistencija.  Najstariji član "tanke" nizozemske obrane je debitant, Thomas Roosendaal. Tijekom redovnog dijela prvenstva i doigravanja odigrao je 28 utakmica na kojima je postigao 18 bodova za momčad Den Haaga. Cijelu je karijeru član nekog od nizozemskih klubova. Mladi Evo Suurhoff član je Hertogenboscha za kojeg je ove sezone u BeNe ligi odigrao 17 utakmica na kojima je upisao 6 bodova. Nakon tri nastupa na svjetskim prvenstvima u mlađim selekcija dobio je priliku zaigrati i u seniorskoj reprezentaciji. Pregled nikad slabije nizozemske obrane završit ćemo s Rickom van Harenom iz Limburga. U 19 prvenstvenih utakmica upisao je devet bodova. Inače, hokejaški se razvijao u Njemačkoj u kojoj je proveo šest godina prije povratka u domovinu. Nastupio je na čak pet svjetskih prvenstava mlađih uzrasta pa ga vjerojatno očekuje dugi staž u seniorskoj reprezentaciji.

Prvo ime napada pa i cijele reprezentacije je Kevin Bruijsten. Debitirao je 2006. na svjetskom prvenstvu tadašnje divizije I. Od tada je nastupio na osam svjetskih prvenstava na kojima je u 44 utakmice postigao 25 bodova. Najvredniji učinak imao je 2012. kad je na turniru divizije IB zabilježio 6 bodova. Uz svjetska prvenstva, igrao je i na četiri olimpijska kvalifikacijska turnira. U prvo mjesto u diviziji IIA prošle sezone ugradio je šest bodova. Član je britanskog kluba Dundee za kojeg je u 51 utakmici ove sezone postigao čak 58 bodova što ga je svrstalo u deset najučinkovitijih napadača EIHL-a, iznad svih Britanaca u ligi. Izuzevši sezonu u njemačkoj četvrtoj ligi, prvih deset godina profesionalne karijere proveo je u Nizozemskoj. Prije tri godine odlazi u Francusku gdje se zadržao dvije godine. Bez obzira na nastup njegovog Essena u finalu doigravanja Oberlige, Nardo Nagtzaam se pridružio reprezentaciji u Belfastu. Nakon četvorogodišnjeg razvoja u Njemačkoj, idućih sedam godina se školuje i igra hokej u Sjevernoj Americi. Završio je sveučilište Mercyhurst za kojeg je igrap četiri godine u ligi NCAA. Hokejom se profesionalno počeo baviti prošle sezone u Olimpiji, a ove sezone odlazi u Manchester no nakon samo deset utakmica prelazi u Essen za kojeg je u Oberligi odigrao 12 utakmica uz učinak od 18 bodova. U reprezentaciji je debitirao 2014. i odmah je postigao 3 pogotka na turniru divizije IB. Do sada je nastupio na tri svjetska prvenstva i jednom predolimpijskom turniru. Ukupno je odigrao 11 utakmica na svjetskim prvenstvima sa sedam upisanih bodova.

Naslovom pobjednika BeNe lige okitio se Ronald Wurm. U dresu Heerenveena ove je sezone odigrao 27 utakmica na kojima je postigao 52 boda u pohodu na naslov prvaka. Budući da je hokejaški razvoj dovršio u češkoj, prve dvije seniorske sezone odigrao je u češkim nižerazrednim klubovima nakon čega se vraća u domovinu. Prvi put je na svjetskom prvenstvu zaigrao 2010. i odmah upisao dvije asistencije u diviziji I. Sve zajedno je odigrao 34 utakmice na svjetskim prvenstvima na kojima je postigao 14 bodova. Prošle sezone je ugradio tri boda u povratak Nizozemske u diviziju IB. Uz svjetska prvenstva, narančasti dres nosio je i na tri predolimpijska kvalifikacijska turnira. Kanađanin s nizozemskim državljanstvom, Steve Mason, rođen je u Nizozemskoj dok je njegov otac igrao hokej u tamošnjem prvenstvu. Prvi put je u dresu "Oranjea" zaigrao još 2008. i od tada je nastupio na još tri svjetska prvenstva. Ukupno je odigrao 20 utakmica i postigao četiri pogotka na svjetskim prvenstvima. Nakon završetka studija na sveučilištu Miami (Ohio) odlazi u Europu gdje igra u Švicarskoj i Nizozemskoj. Član je švicarskog drugoligaša Rapperswil-Jone za kojeg je ove sezone odigrao 49 utakmica na kojima je skupio 29 bodova.

Mladi napadač Guus van Nes dobro je poznat mlađim hrvatskim reprezentativcima koji su se njim nosili na nekoliko svjetskih prvenstava mlađih uzrasta. Za seniorsku reprezentaciju debitirao je prošle sezone u diviziji IIA i odmah se istaknuo s tri boda. Posljednje tri sezone ovaj visoki i snažni napadač brani boje Boston junior Bruinsa za koje je u zadnjem prvenstvu lige USPHL postigao 54 boda u 50 utakmica. Pregled nizozemskih napadača završit ćemo jednim od najučinkovitijih napadača BeNe lige. Jeffrey Melissant je u dresu Den Haaga odigrao 27 utakmica na kojima je upisao 60 bodova. Ovaj omaleni napadač cijelu je svoju karijeru proveo u domaćim klubovima. Za reprezentaciju je debitirao prošle sezone u diviziji IIA gdje je postigao dva boda.

Povratak Hrvatske u diviziju IB 2014. sučelio je naše hokejaše s Nizozemcima po prvi put nakon 2006. U susret drugog kola suparnici su ušli u različitom raspoloženju. Hrvatska je bila na krilima uvodne pobjede od 4:0 nad Velikom Britanijom, dok su nizozemski hokejaši bili utučeni uslijed poraza od Litve također s 4:0. Hrvati su žestoko krenuli i do desete minute stekli su dva gola prednosti. Mirić je postigao vodeći pogodak u petoj minuti, a Michael Novak je dvije minute kasnije povećao vodstvo naše reprezentacije. Nizozemci su u ostatku trećine imali više od igre, ali nisu uspjeli smanjiti zaostatak. Hrvatska je u nastavku susreta podigla razinu svoje igre pa je tako Blagus u 27. minuti podigao razliku na tri gola. Prije nego što su se “tulipani” snašli, Brenčun s igračem manje postiže četvrti pogodak za Hrvatsku. Razbijeni Nizozemci više ništa nisu bili u stanju učiniti. Hrvatska je kontrolirala utakmicu do samog kraja. Nizozemska se na kraju spasila pobjedom protiv Rumunjske dok je Hrvatska na krilima dvije uvodne pobjede odletjela do srebra.

Godinu dana kasnije u Eindhovenu, hrvatska je reprezentacija ušla u dvoboj s domaćinom kao favorit. Nakon nesretnog poraza u produžetku od Velike Britanije, Hrvati su svladali Litvu i s četiri boda tražili pobjedu koja bi ih uključila u borbu za odličja. Nizozemska je turnir otvorila porazima od Litve i Koreje i mogući poraz od Hrvatske uputio bi ih ravno u borbu za opstanak. Perkovich je već u 12. sekundi doveo Hrvatsku u vodstvo. Pritješnjeni uz ogradu, Nizozemci su se očajnički borili pa su zgodicima Demelinnea u 13. i Bruijstena u 16. minuti preokrenuli omjer. U zadnjoj minuti trećine Murray izjednačuje omjer pa se činilo kako će ipak sve biti u redu. Međutim, Hrvatska je u nastavku susreta “nestala” s leda. Nizozemci su dominirali ledenom plohom te su u zadnjoj minuti druge trećine poveli pogotkom Wurma. Prije nego što je Hrvatska stigla bilo što učiniti u zadnjoj trećini Brekelmans u 43. minuti povećava prednost Nizozemske. Svi pokušaji Hrvata da izvuku nešto iz ove utakmice su propali. U posljednjim sekundama dvoboja Hagemeijer je pogotkom u praznu mrežu postavio konačnih 5:2. Ovaj poraz oduzeo je Hrvatskoj medalju, ali nije pomogao Nizozemskoj koja je zbog poraza od Estonije u zadnjem kolu ispala u diviziju IIA.

Nizozemska u Belfastu ima samo jedan cilj, opstanak u diviziji IB. Da je Njemački savez hokeja na ledu koji vodi natjecanje u Oberligi pokazao razumijevanje za potrebe nizozemske reprezentacije, prilagodio bi kalendar doigravanja unaprijed poznatom terminu održavanja svjetskog prvenstva divizije IB. Međutim, Nijemci su se ponašali kao da su sami na svijetu na igrači Tilburga već drugu godinu za redom propuštaju svjetsko prvenstvo zbog nastupa u finalu doigravanje. Budući da njemačka profesionalna liga DEL2 usprkos pobjede Tilburga u Oberligi 2016. nije propustila "trapere" u svoje redove postavlja se pitanje u čijem zapravo interesu je dalji nastup nizozemskog kluba u njemačkoj ligi? Kako god bilo, Nizozemska će u Ujedinjenom Kraljevstvu (Belfast je u Sjevernoj Irskoj koja nije dio Velike Britanije) nastupiti u znatno oslabljenom sastavu. Borbenog duha zasigurno neće nedostajati, ali Nizozemci neće imati širinu i znatno će ovisiti o raspoloženju najboljih pojedinaca. Na otvaranju protiv Japana "tulipani" će biti bez izgleda no već će im dvoboj s Litvom dati sliku o njihovim trenutnim mogućnostima. Nizozemska će bodove spasa tražiti protiv Hrvatske trećeg dana turnira, ali i protiv Estonije na zatvaranju. Velika Britanija s kojom se Nizozemci sastaju četvrtog dana natjecanja, ipak je prejaka za ovakvu Nizozemsku.

Uzme li se u obzir da nismo favoriti ni protiv Velike Britanije niti protiv Japana, za Hrvatsku je utakmica trećeg kola najvažnija na turniru. Sve i da se u prva dva kola osvoji bod ili dva, pobjeda protiv Nizozemske je imperativ. Hrvatska će u svojim redovima imati nekolicinu igrača koji bi bez poteškoća mogli zaigrati i u višem razredu natjecanja, no poput Nizozemaca, nemamo širinu jer je slovensko amatersko prvenstvo i trening koji ide uz Velesajam, ispod razine divizije IB. Ipak, ne bude li pogrešaka koje su obilježile posljednji međusobni dvoboj Hrvatske i Nizozemske, imamo pravo na optimizam u susretu koji bi našu reprezentaciju mogao usmjeriti čak i prema medalji.