Svjetska prvenstva

Bez većih iznenađenja u četvrtfinalu

kanSve četiri četvrtfinalne utakmice svjetskog prvenstva odigrane su istog dana. Najuzbudljiviji susret bio je onaj u kojem je papirnata razlika između suparnika bila najveća. Kanada je svladala Njemačku sa samo 2:1. Rusija je u slavenskom derbiju sigurno svladala Češku s 3:0, a Švedska je u polufinale ušla pobjedom nad Švicarskom s 3:1. Jedino, uvjetno rečeno, iznenađenje zbilo se u dvoboju SAD i Finske u kojem su Finci, bez obzira što su u četvrtfinale ušli kao tek četvrti u skupini nadjačali Amerikance s 2:0. U polufinalnim susretima sastat će se Kanada i Rusija te Švedska i Finska.

Njemačka 8 + 10 (Wolf) min

Budući da se doigravanje za Stanleyev pehar odvija istovremeno sa svjetskim prvenstvom, mnoge reprezentacije ostavljaju nekoliko mjesta u sastavu slobodnim za pojačanja koja "zračnim mostom" stižu iz Sjeverne Amerike. Kanađani su tijekom natjecanja doveli braniča Parayka iz St. Louisa, a umjesto ozlijeđenog braniča Barrieja u sastav je uvršten branič Metalurga iz Magnitogorska, Lee. Kanadsku reprezentaciju mogli su pojačati i igrači poput napadača McDavida iz Edmontona ili vratara Holtbyja iz Washingtona no ništa nije bilo od toga. Nijemci su na drugoj strani umjesto ozlijeđenog vratara Greissa iz NY Islandersa doveli Grubauera iz Washingtona dok je iz Edmontona stigao napadač Dreisaitl.

Kanada je od samog početka pokazala kako je bolja momčad no Nijemci su uz gromoglasnu podršku s tribina igrali čvrstu i discipliniranu obranu. Premoć hokejaša iz "zemlje javorovog lista" bila je izrazita no Grubauer je bio siguran na vratima, a njegovi suigrači koristili su svaku priliku za protunapad. O'Reilly je imao odličnu priliku za pogodak u 4. minuti kad je iz neposredne blizine pogodio stativu. Na prvi pogodak moralo se čekati sve dok Nijemci nisu ostali s igračem manje u 17. minuti.

Dok je Reimer sjedio na klupi za kažnjene Kanada je došla u vodstvo. Marner je s desne strane spustio pak do O'Reillyja na crti gola. Kanadskom napadaču pak je na trenutak izmaknuo kontroli no onda ga je uspio vratiti u sredinu do Scheifelea koji udarcem iz prve pogađa mrežu. U nastavku susreta Kanada je pojačala pritisak. Grubauer je tijekom druge trećine zaustavio čak 20 udaraca dok je njegov kolega prvu obranu upisao tek pred odlazak na drugi odmor.

Kanađani nisu iskoristili brojčanu prednost u 27. minuti kad je isključen Draisaitl. Nakon minute i pol kazne prekršaj je napravio Marner pa su se snage izjednačile. Pet minuta prije kraja trećine ne samo što je poništen gol O'Reillyju nego je zbog pogreške kod bulija isključen Giroux. Njemačka u dvije minute s igračem više nije uputila nijedan udarac prema vratima. U samoj završnici trećine Scheifele je vratio pak na plavu liniju gdje ga je jedva zaustavio Matheson. Branič "crvenih" opalio je iz zgloba, a odbijanac Grubauera, Skinner je bekhendom iz neposredne blizine ubacio u mrežu.

Njemačka u posljednjoj trećini nije imala što izgubiti, ali svejedno nije htjela srljati u katastrofu. Domaći su i dalje čekali svoju priliku. U međuvremenu su u 46. minuti ostali bez Wolfa koji je uz prekršaj dobio i disciplinsku kaznu. Da je Kanada iskoristila brojčanu prednost utakmici bi tu bio kraj no prekršaj Schenna tik pred izjednačenje snaga na ledu dao je priliku Nijemcima da ostanu u utakmici. Na sredini trećine na klupu za kažnjene morao je poći i Killorn.

Mannschaft je propustio i ovu priliku za hvatanje priključka, a stvari su krenule na gore za domaće kad su osam minuta prije kraja zbog viška igrača na ledu ostali s igračem manje. Kanada je više od minute tražila priliku za pogodak koji će riješiti utakmicu. Međutim, u 54. minuti Ehrhoff je iza crte gola dugim dodavanjem pronašao Seidenberga na sredini klizališta koji je izmaknuo svojim čuvarima, izašao pred gol, fintom poslao Pickarda na jednu, a pak na drugu stranu gola. Shvativši da bi vrag mogao odnijeti šalu, Kanađani u preostalih sedam minuta drže igru i pak pod kontrolom i privode susret pobjedonosnom završetku.

Njemačka je kao i na prošlom svjetskom prvenstvu završila natjecanje u četvrtfinalu. Nijemci su od "velikih" reprezentacija na ovom prvenstvu svladali jedino SAD što im se izravnalo s porazom od Danske. Njemačka reprezentacija pokazuje znakove napretka, a i u njemačkom prvenstvu sve je više domaćih igrača u glavnim ulogama. Ipak, prije nego što uopće pomisle na iskorak prema društvu hokejaških velesila Nijemci moraju svoju "dvadesetku" trajno smjestiti u elitnu skupinu i još više povećati značaj domaćih igrača u njemačkim klubovima. Kanada će se u polufinalu sučeliti reprezentaciji Rusije.

Finska 4 min

Amerikanci su iskoristili ispadanje NY Rangersa iz doigravanja da se pojačaju napadačem Hayesom i braničem Skjeijem. Reprezentaciji bi zasigurno pomogli i branič Shattenkirk i napadač Oshie iz Washingtona no oni su otklonili mogućnost nastupa u Kölnu. Finci se nisu pojačavali tijekom turnira prema je ispadanje St. Louisa oslobodilo napadača Lehteru.

Prva trećina protekla je u ravnopravnoj te u dobroj mjeri zatvorenoj utakmici u kojoj su obje momčadi prvenstveno vodile računa o sigurnosti vlastitih vrata. Amerikanci su bili nešto poduzetniji no najbolje prigode imali su Finci. U 9. minuti Hietanen je tukao izvana, a Lajunen skrenuo pak u stativu. Četiri minute prije kraja trećine Juhamatti Aaltonen je presjekao protivničko dodavanje na plavoj liniji i pohitao sam prema golu no nije uspio svladati Howarda.

Tek što je počela druga trećina, prekršaj Leeja ostavio je Finsku s igračem više. "Lavovima" je trebalo manje od 40 sekundi za pogodak. Aho je s desne strane ubacio brzi pak u sredinu odakle ga Savinainen skreće prema vratima. Howard je obranio taj udarac kao i prvi pokušaj Rantanena iz nepsredne blizine. Međutim, Rantanen je imao dovoljno vremena da drugim udarcem pogodi mrežu prije nego što su američki braniči stigli bilo što poduzeti. Prvi pogodak na utakmici donekle je otvorio igru. Finci su isprva bili aktivniji te su u 29. minuti propustili iskoristiti još jedan prekršaj Leeja.

Nakon uspješne obrane s igračem manje, SAD dolazi k sebi i traži priliku za izjednačenje. Međutim, Amerikancima ne samo da nije pošlo za rukom postići pogodak nego su ga zamalo i primili iz finskog protunapada. U posljednjoj trećini Amerikanci više nisu imali što čekati no ofanzivu su morali odgoditi zbog Hayesa koji je u 43. minuti zaigrao bez kacige, kao da je još uvijek u dresu Rangersa. Fincima nije pošlo za rukom kazniti ovu nepromišljenost protivnika no u 47. minuti pak se ponovo zakoprcao u Howardovoj mreži.

Juhamatti Aaltonen ponovo je presjekao jedno neoprezno dodavanje američkih braniča na plavoj liniji i pohitao je s Kemppainenom u protunapad dvojice na jednoga. Finci su izmijenili nekoliko dodavanja kojima su izbacili McAvoya iz igre tako da je Kemppainenu preostalo samo pogoditi nebranjeni dio mreže. Dvije minute kasnije novi prekršaj Hayesa oduzeo je Amerikancima još dvije minute za ofanzivu. Finska se u drugom dijelu trećine zatvorila prepuštajući inicijativu protivniku. SAD je u 56. minuti imala veliku priliku kad je Larkin propustio iz neposredne blizine pospremiti odbijanac u mrežu. Prekršaj Eichela dvije minute prije kraja ugasio je svaku nadu Amerikancima. Premda se u 59. minuti i Ohtamaa našao na klupi za kažnjene, vremena za podvig više nije bilo.

Amerikancima ovog puta nije pošlo za rukom probiti se u polufinale kao što je to bio slučaj prošle godine kad su u raspucavanju svladali Čehe i zapeli tek u polufinalu protiv Kanade. SAD je na ovom turniru svladala i Švedsku i Rusiju i ušla u četvrtfinale kao pobjednik skupine no nisu bili ni prva ni zadnja momčad koja se u eliminacijskoj utakmici "poskliznula" protiv dobro organizirane finske obrane. Kako god bilo, u svijetlu bojkota Olimpijskih igara od strane novca uvijek pohlenog NHL-a, Amerikanci bi mogli ponovo razmisliti žele li na svjetska prvenstva i dalje slati samo neiskusne momčadi ili bi se s petoricom, šestoricom prekaljenih profesionalaca moglo jurišati i na zlato? Finska će se u polufinalu sučeliti Švedskoj.

Češka 6 min

Čim se saznalo da je Washington ispao od Pittsburgha, mnogi su očekivali kako će se Ovečkin pridružiti "Zbornaji komandi". Vrsnog napadača spriječila je ozljeda no zato su se reprezentaciji pridružili njegovi suigrači branič Orlov i napadač Kuznecov. Ne bi Rusima škodilo ni da se pojavio napadač St. Louisa, Tarasenko no ruska je reprezentacija i u postojećem sastavu bila favorit protiv Češke. Česima je iz St. Louisa stigao napadač Sobotka, ali ne i Jaškin.

Vječiti suparnici krenuli su žestoko u šesti četvrtfinalni okršaj otkako je 1992. uvedena završnica na ispadanje. Andronov je već u trećoj minuti sjeo na klupu za kažnjene no češka navala nije uspjela iskoristiti brojčanu prednost. Dvije minute prekršaj pravi Pastrňák. Česi su se također uspjeli obraniti no Rusija je zadržala napadački zamah i u 9. minuti povela. Plotnikov je s plave linije bekhendom poslao pak nadesno do Orlova koji se s plave linije spustio kroz sredinu i udarcem iz zgloba pogodio mrežu.

Češka je mogla brzo izjednačiti budući da je u 10. minuti isključen Gusev no ruska obrana se dobra držala. Nije prošlo puno otkako su se snage izjednačile na ledu, a na klupu za kažnjene sjeda Jeřábek. Rusima je trebalo nešto manje od minute da iskoriste brojčanu prednost. Kuznecov je projurio po lijevom krilu, obišao gol i dao povratnik pak za Kučerova koji udarcem uz prve zakucava pak iza Francouza. Česi se nisu predavali pa kad je tri minute prije kraja trećine isključen Barabanov, Voráček udarcem sdesna u 19. minuti pogađa stativu.

Rusija je u nastavku susreta prepustila inicijativu Česima koji su tražili put do protivničke mreže, ali ga nikako nisu pronalazili. Odlična obrana i sjajni Vasilevski držali su utakmicu pod kontrolom no kad je u 29. minuti isključen Provorov, češka momčad je došla u priliku uhvatiti priključak. Česi su stvorili nekoliko prigoda no ruska mreža ostala je mirovati. Završetak druge trećine ostavio je Češku u nezavidnom položaju budući da im je ostalo samo dvadeset minuta za nadoknaditi dva gola manjka.

Međutim, Rusi su u zadnjoj trećini promijenili pristup i ofanzivnom taktikom iznenadili protivnika. Prekršaj Voráčeka u 44. minuti dao je dodatni zamah "Zbornaji komandi". Rusi su stvarali prilike i prijetili, dok je Česima vrijeme sve brže izmicalo. Odličnu je priliku u 47. minuti imao Andronov no Francouz je sjajnom obranom udarca iz neposredne blizine sačuvao nadu svojoj momčadi. Posljednju priliku za preokret Češka je dobila u 48. minuti kad je na klupu za kažnjene sjeo Kučerov. Neuspjeh s igračem više samo je povećao nervozu Čeha i izglede Rusa na slavlje.

Priča se završila u 54. minuti. Kuznecov je dugim dodavanjem "izbacio" Kučerova u protunapad po lijevom krilu. Ruski napadač ubacuje pak u sredinu do usamljenog Panarina koji udarcem iz prve osigurava prolazak Rusa u polufinale. U preostalom vremenu obje su momčadi samo čekale da završi dvoboj. Za Čehe ovaj je nastup samo produžio niz razočaranja. Na ovom turniru od jačih momčadi svladali su samo Finsku u raspucavanju dok su gubili i od Kanade i od Švicarske. Prošle godine također su zapeli u četvrtfinalu nakon poraza u raspucavanju od SAD. Posljednju medalju Češka je osvojila još 2012. pa je razvidno da je češki hokej u padu.

Rusija će se u polufinalu sučeliti Kanadi u dvoboju koji će mnogi nazvati "finalom prije finala". Posljednji međusobni dvoboj u eliminacijskim utakmicama zbio se u finalu 2015. kada su "javorovi listovi" pregazili Ruse sa 6:1. Prije toga sastali su se na četiri uzastopna svjetska prvenstva od 2008. do 2011. kad su Rusi dvaput slavili u finalima i još dva puta u četvrtfinalnim susretima. Za očekivati je odličnu i do kraja neizvjesnu utakmicu u kojoj će se kanadska snaga sučeliti ruskoj kombinatorici.

Švedska 29 (8,9,12)

Švedsku momčad pojačali su napadač Bäckström iz Washingtona, te vratar Lundqvist i napadač Lindberg iz NY Rangersa. "Tre Kronor" bi bio još jači da je umjesto potonjeg pristigao Johansson iz Washingtona ili Klefbom iz Edmontona no Šveđani su ionako prilično jaki. Švicarcima nije imao tko doći tko se već nije odazvao ili otklonio poziv pa su zaigrali u istom sastavu koji je izborio ulazak u četvrtfinale.

Šveđani su od samog početka htjeli pokazati tko je favorit u ovom dvoboju. Švicarska je ionako navikla braniti se protiv velesila no nikako joj nije odgovarao rano primljeni pogodak. Nylander je u petoj minuti prošao po lijevoj strani te ubacio pak u sredinu odakle Lindberg puca prema vratima. Pak se odbio od braniča Furrera, ali samo do Backströma koji udarcem iz prve sdesna pogađa nebranjeni dio mreže. Prvi pogodak ipak nije bitno utjecao na odnos snaga. Švedska je imala nešto više od igre, a "urarima" se nije žurilo s otvaranjem igre.

U 13. minuti Švicarce je poslužila sreća. Haas se probio kroz sredinu no Šveđani su ga počeli skretati prema lijevom kutu. Kad je već prošao crtu gola, švicarski napadač je vješto poslao sam sebi pak kroz noge pred vrata. Pločica je pogodila Ekmana Larssona u klizaljku i prošla kroz noge švedskom čuvaru mreže. Do kraja trećine ni jedni niti drugi nisu htjeli previše riskirati pa se u nastavak susreta ušlo s izjednačenim omjerom.

Na samom početku druge trećine Backström je zaradio dvije plus dvije minute kazne zbog udarca visokom palicom. Bila je to sjajna prigoda za preokret no obrambeno usmjereni Švicarci nisu uspjeli iskoristiti brojčanu prednost. "Tre Kronor" je pokušao preuzeti inicijativu pa kad je u 28. minuti prekršaj napravio Schappi, akcija se prenijela u švicarski dio leda. Šveđanima ne samo što nije pošlo za rukom iskoristiti brojčanu prednost, nego su bili sretni što im Haas iz samostalnog prodora nije postigao pogodak. Mreže su ipak mirovale sve do 34. minute kad su Skandinavci ponovo prešli u vodstvo.

Ekman Larsson je iz svog lijevog kuta pronašao Nylandera na sredini koji prolazi između švicarskih braniča. Neposredno pred vratima Marti ga saplinje s leđa no švedski napadač u padu uspijeva progurati pak kroz noge protivničkom vrataru za novu prednost Tre Kronor. Švicarska nije uspjela odgovoriti na ovaj izazov protivnika pa je u posljednju trećinu ušla s minimalnim zaostatkom.

Švedska je zaigrala puno mirnije nakon što je u 44. minuti podigla razliku na dva gola. Joel Lundqvist je tukao s plave linije, Genoni kratko odbio, a Edler iz neposredne blizine šalje pak u bliži kut. Vremena za povratak Švicaraca u utakmicu bilo je dovoljno no Šveđani nisu protivniku namjeravali ostaviti ni najmanje izglede za podvig. Da je Edler dvije minute kasnije udarcem s plave pogodio mrežu, a ne stativu, Švicarci bi možda i ranije odustali. Ovako se utakmica još neko vrijeme odvijala u kakvoj takvoj neizvjesnosti no pobjeda Švedske ni u jednom trenutku nije došla u pitanje.

Švicarska je na prethodna tri svjetska prvenstva samo jednom zaigrala u četvrtfinalu pa im je ovaj turnir došao kao ohrabrenje. Reprezentacija koja je godinama bila na pragu ulaska u društvo velesila i za koju se činilo kako će zamijeniti Slovačku, na kraju je ipak ostala izvan njega. Ulazak u finale 2013. ostao je i dalje rijedak, teško ponovljiv uspjeh za državu koja ima razvijen hokej, vrlo dobro radi s mladima, ali ne uspijeva napraviti ono što je posljednj put pošlo za rukom Finskoj, postati svjetska velesila. Švicarci će s ovog prvenstva svakako pamtiti pobjede nad Kanadom i Češkom, ali i poraz od Francuske. Kad budu u stanju ponavljati prvo i u četvrtfinalima, a izbjegavati drugo, onda im se otvara put prema medaljama.

Švedska će se u polufinalu sučeliti Finskoj. Veliki skandinavski suparnici zadnji su put odmjerili snage u utakmici na ispadanje u 2013. kad je Tre Kronor slavio s 3:0 u polufinalu i otklizao prema posljednjem naslovu prvaka. Dvije godine ranije Finska je izborila svoju najslađu pobjedu nad Šveđanima u finalu svjetskog prvenstva rezultatom 5:1. Spomenut ćemo i borbu za treće mjesto 2008. kad su Finci slavili s glatkih 4:0. Bez obzira na povijest, Švedska u predstojeći susret ulazi kao favorit jer ima bolju momčad koja je prikazala bolju igru u dosadašnjem tijeku natjecanja.